57 Grand Seiko 

Pogranicza



Na pocz±tek trochê historii

Pocz±tki SEIKO nale¿y datowaæ na rok 1877 gdy w Tokio swój biznes za³o¿y³ Kintaro Hattori. Pocz±tkowo zajmowa³ siê napraw± zegarków, od 1881 napraw± i sprzeda¿± a od 1892 wraz z za³o¿eniem firmy Seikosha tak¿e produkcj±.

Zegarki sygnowane mark± GS pojawi³y siê w latach 60 kiedy to zarz±d Seiko postanowi³ udowodniæ ¿e japoñskie zegarki dotychczas uznawane za niskiej jako¶ci mog± skutecznie konkurowaæ z zegarkami szwajcarskimi i niemieckimi. W latach 60 zegarki Seiko produkowane by³y przez dwie firmy Daini Seikosha Co. oraz Suwa Seikosha Co. i to w³a¶nie Suwa wyprodukowa³ pierwsze GS-y.
Uwa¿a siê ¿e pomys³ stworzenia GS by³ spowodowany organizacj± Igrzysk Olimpijskich w Tokio na potrzeby których SEIKO zapewnia³o obs³ugê pomiarow± oraz startem w konkursach Obserwatorium Astronomicznego w Neuchatel.
Obie firmy tj. Daini i Suwa bra³y udzia³ w konkursach z ró¿nym skutkiem - w 1964 roku Daini zaj±³ 153 a Suwa 144 miejsce, w 1967 Suwa zaj±³ 12 miejsce a Daini 4-8. W 1968 Seiko zdoby³o pierwsz± nagrodê w¶ród producentów.
Niestety zwyciêstwo mia³o gorzki smak - EOCA – European Official Chronometer Association (pó¼niej: C.O.S.C. - Contrôle Officiel Suisse des Chronometres) zabroni³o u¿ywaæ nazwy chronometru. Seiko zmuszone by³o do opracowania w³asnego standardu oraz przyjêcia dla wszystkich modeli posiadaj±cych certyfikat chronometru nazwy Grand Seiko jako rozwiniêcia standardu GS.

poni¿ej tabela z modelami i czasami produkcji:



¼ród³o: na podstawie The History of Grand Seiko, Seiya Kobayashi (http://www32.ocn.ne.jp/~kseiya/gs)

I tu dochodzimy do mojego modelu GSa
57GS
Pocz±tek produkcji: listopad 1963r,
Mechanizmy:
430/5722A, manualny, 35 kamieni, 18.000 bph, Suwa Seikosha Co. (Chronometer)
5722B, manualny, 35 kamieni, 19.800 bph, Suwa Seikosha Co. (Standard GS)
Liczba egzemplarzy: 81.000.



¼ród³o: Collecting Seikos, Wayne Lee (http://www.roachman.com/private.html)

Mój egzemplarz s±dz±c po sygnaturach na kopercie i mechanizmie zosta³ wyprodukowany w roku 1964.







Z dostêpnych mi danych wynika ¿e by³ to drugi i zarazem ostatni seryjny model, który od pocz±tku do koñca produkowany by³ ze szwajcarskim certyfikatem chronometru!!!

Dane techniczne:

Koperta stalowa o wymiarach:
¶rednica - 37 mm
¶rednica z koronk± - 40 mm
lug to lug - 44 mm
grubo¶æ 10,5 mm
uszy - 19 mm

ze wzglêdu na charakterystyczny kszta³t koperty a w szczególno¶ci uszu model ten zyska³ nazwê Fat Lugs lub Wide Lugs

Mechanizm



cal. 430, manualny, 35 kamieni, 18.000 bph, Suwa Seikosha Co. (Chronometer)
wyposa¿ony w datownik z szybk± zmian± daty i stop sekundê!

Najciekawsz± spraw± jest sposób w jaki zosta³em w³a¶cicielem GS-a!
Jak to mówi± trochê szczê¶cia w ¿yciu nikomu nie zawadzi³o! Po prostu kupi³em go zupe³nie przypadkowo na swoim ulubionym bazarku! Widaæ musia³em co¶ dobrego w poprzednim ¿yciu zrobiæ - hehehe sam nie wiem co!
To ¿e dotar³ on do Polski i ¿e trafi³ w moje rêce to moim zdaniem najwiêkszy cud od czasu zmartwychwstania £azarza i przemiany wody w wino podczas wesela w Kanie Galilejskiej . Wed³ug zapewnieñ sprzedawcy posiada³ go przez ostatnie 10 lat i odkupi³ od kogo¶.

Zegarek nie jest pozbawiony wad!
po pierwsze wciê³o gdzie¶ medalion z lwem z dekielka. By³ on wykonany ze z³ota i najprawdopodobniej kto¶ nie znaj±cy prawdziwej warto¶ci zegarka wyd³uba³ go a sam zegarek sprzeda³ za grosze.



podejrzenia mam te¿ co do oryginalno¶ci koronki! niewykluczone, ¿e w ró¿nych okresach produkcji tego modelu u¿ywane by³y ró¿ne koronki tak jak u¿ywane by³y ró¿ne mechanizmy. Ale nigdzie nie spotka³em siê z modelem wyposa¿onym w tak± koronkê jak mój:



dla porównania zdjêcie z netu:



Niestety dostêpno¶æ czê¶ci zamiennych do starych GSów jest praktycznie ¿adna wiêc znalezienie medalionu i koronki jest bardzo ma³o prawdopodobne. Poza tym to by³by chyba ju¿ nadmiar szczê¶cia znale¼æ tak rzadki zegarek i jeszcze skompletowaæ go - ale i tak nie przestajê szukaæ!!!

W zegarku do tej pory przeprowadzony zosta³ przegl±d i regulacja mechanizmu a teraz szykuje siê wymiana szkie³ka bo pojawi³a siê znik±d jaka¶ rysa!

Koszty:
- zakup zegarka 350 z³
- przegl±d i regulacja w serwisie SEIKO - 90 z³

za wszystko to mog³em zap³aciæ kart± kredytow± - rado¶æ z posiadania GSa - BEZCENNA

i jeszcze na po¿egnanie - wiosenny GS:



Serdeczne podziêkowania dla Mariusza (ellore), z którego artyku³u zaczerpn±³em dane historyczne - http://www.gmtforum.pl/forum/index.php?topic=267.0


A ja tam ciê dalej bêdê namawia³ na dorobienie kapsla! To daloby siê zrobiæ, a ile frajdy !
...no i co mam Ci powiedzieæ, za bardzo kurtulralny jestem ¿eby Ci nawrzucaæ wiêc tylko - wypchaj siê

...muszê w domciu na normalnym monitorze poogl±daæ, bo na tym pracowniczym, to jako¶ wskazówka sekundowa jest taka grubsza

...jak pierwszy raz powiedzia³e¶ (w zasadzie napisa³e¶ w boxie) ile Ciê on kosztowa³, tak, a z reszt±, szkoda gadaæ
Kadarius ciekawa recka wyjatkowego zegarka .
imho takie podobne koronki byly bardzo popularne jako zamienniki do Rolexow i Tudorow tylko zakrecane


Pulkowniku Isajew,noz motyla noga.Ja mam tu prace zaliczeniowa pisac,a Ty mi z takimi perelkami wyskakujesz!
Medalion mozna dorobic i zachecam do tego!Zegarek jest tak piekny,ze w glowie sie nie miesci. :]
Zegarek naprawde klasyczny.

Podoba mi sie szlif lustrzany na kolach naciagu. Ale zachodze w glowe gdzie oni w zegarku z recznym naciagiem upchali 35 kamieni? Te widoczne na kolach - one sa jakies zintegrowane, typu "Lubrifix"?
Zbyszke nie mam pojêcia ale zegarmistrz mówi³ mi ¿e jak rozebra³ zegarek to zwo³a³ wszystkich i przeliczyli kamienie bo takiego zegarka jeszcze nie widzieli

Zegarek naprawde klasyczny.

Podoba mi sie szlif lustrzany na kolach naciagu. Ale zachodze w glowe gdzie oni w zegarku z recznym naciagiem upchali 35 kamieni? Te widoczne na kolach - one sa jakies zintegrowane, typu "Lubrifix"?


Moim zdaniem to s± szatony z systemem antywstrz±sowym jakim¶.
Ale z tymi kamieniami to ja te¿ zachodzê w g³owê ... Gdzie upchn±æ 25 kamieni w zegarku z datownikiem - to jeszcze wiem! Ale 35
Tez sie wlasnie zastanawiam.Nawet zadnych nakrywkowych nie widac.
Dobra dajê Ci 440 zetafonów i biorê w stanie w jakim jest, bez medalionu i z trefn± koronk±, pewnie to siaka¶ kincka podrupka, poniewa¿ spodziewam siê odpowiedzi wymijaj±cej to Ci powiem na koniec - towarzyszu Isajew walcie siê

Jimmi, szatony s± z kamieniami nakrywkowymi, pewnie tego samego mo¿na spodziewaæ siê z drugiej strony .

...poniewa¿ spodziewam siê odpowiedzi wymijaj±cej...

prorok czy jak???
Nooo... to klasycznie - wal siê na ryj Darek

Zazdraszczam

Dobra dajê Ci 440 zetafonów
daje 445 zetafonow
wiem wiem wymijajca
Svedos,dzieki za poprawienie.Ciagle sie ucze,a wszystkie nakrywkowe ktore widzialem,wygladaly troche inaczej,np. tak jak w Wolnie. (-;
gdybym zna³ kogo¶ kto po¿yczy³by mi swojego GS z takim medalionem by³oby pro¶ciej - z rysunków kopia mo¿e byæ baaardzo niedok³adna i droga. Tak czy inaczej warto rozpytaæ u jubilerów
cholera! zazdraszaczam !!
¿e te¿ w poznaniu nie ma takich bazarków co by gs'a ustrzeliæ za pare stówek, albo jakiego¶ innego dynamica

te¿ bym próbowa³ dorobiæ medalion
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl