Amfibia 300m 

Pogranicza

Mój "ma³y" kawa³ zegarka czyli:
нвч-30
Gdy zobaczy³em j± pierwszy raz pomy¶la³em: o k.... (oczywi¶cie Krasnaja Unikalna Radziecka Wodoszczelna Amfibia )

Potem spyta³em o cenê i tym razem ju¿ powiedzia³em: o k...

Zacz±³em siê zastanawiaæ czy nie jest to przypadkiem sk³adak bo wszystkie "300" które widzia³em dot±d mia³y wskazówki "chor±giewki" jak ta: http://www.netgrafik.ch/divers4.htm z netgrafik.

Postanowi³em och³on±æ, wzi±æ co¶ na wstrzymanie... i op³aci³o siê - sprzedawca zmiêk³ trochê.

Jednocze¶nie zacz±³em szukaæ informacji i okaza³o siê ¿e zegarek jest 100% oryginalny - po prostu "chor±giewki" to wczesne modele, a moja to lata '80.
Mark Gordon w swojej kolekcji http://www.ussrtime.com/ ma tak± skatalogowan± pod numerem 0075 w pude³ku i z papierami.
Drug± identyczn± tak¿e z pude³kiem i kwitami znalaz³em tutaj: http://forum.atgvintagewa...read.php?t=1721

Ró¿nice techniczne pomiêdzy modelami "200" i "300" elegancko opracowano tutaj:


Zegarek ma wymiary:
szeroko¶æ bez koronki: 39mm
szesroko¶æ z koronk±: 43mm
wysoko¶æ: 47mm
rozstaw uszu: 22mm
grubo¶æ od spodu uszu do szczytu szkie³ka: 17mm
grubo¶æ od dekla do szczytu szkie³ka: 13,5mm
Sporo te¿ wa¿y, dodatkowo sferyczne szkie³ko dzia³a trochê jak delikatna soczewka co jeszcze powiêksza go optycznie.
P.S

A ja mysla³em, ¿e szkie³koi w zwyk³ej amfibii jest grube

A teraz do meritum:















Po prostu rewelacyjny zegarek!
...no niekiepski, niekiepski...

...czy mi siê wydaje, czy to jest FNN
Piêkny!!!!


piêkno¶ci!
przyznaj siê ile za ni± da³e¶


...czy mi siê wydaje, czy to jest FNN...


A¿ tak dobrze to nie ma, ale stan bardzo przyzwoity Pamiêtæ trzeba, ¿e koperta jest stalowa a szk³o wrêcz pancerne - polerowaæ mo¿na bez koñca. Ja jednak nic przy niej nie robi³em - jak± kupi³em tak± pokazujê - s±dz±c jednak po piêknym stanie satynowania na górze koperty nie by³a du¿o u¿ywana (bo tej pr±¿kowanej powierzchni nie da siê tak ³atwo odtworzyæ) a jest praktycznie idealna.

[ Dodano: 2010-06-08, 11:12 ]
Voli szczerze z ca³ego serca i bezinteresownie wyra¿am moj± nienawi¶æ, wal siê

Jest ¶liczna , najprawdziwsza 1967
Zazdraszczam ostro zawsze te 300m bardzo mi sie podobaly . Ta pancerna szybka ekstra w normalnych 200m ma 5 mm a ta ma pewnie ponad 7 mm.

Ostatni raz widzialem 300m na allegro ale zniszczona ostro i to bylo ze 2 lata temu.
Gratuluje nienawidzac
Widaæ, ¿e stan bardzo dobry nawet wype³nienie wskazówek oryginalne
paskudna...

nie no, ¿artujê bardzo fajna, tak± klasykê to ja lubiê . Fajny dekielek. Gratki !!!
Tradycyjne IHY !!! na pocz±tek.
Przepiêkna trzydziestka , a¿ pozielenia³em z zazdro¶ci.
Piêkna w ka¿dym calu , pozazdro¶ciæ takiej zdobyczy
Ech, co by Ci tu powiedzieæ.... WAL SIÊ !!!

¦wietna Amfibia. Ruski klasyk w ka¿dym calu.
...proponujê zbojkotowaæ ten w±tek, niech voli sobie nie my¶li, ¿e ma taki fajny zegarek
No dobra...

Och³on±³em ...

Tak ¿e powiem tylo tyle :

VOLI! TY SAM WIESZ CO
PIêknie zachowana rzadko¶æ - co¶ wspania³ego. Sam design raczej nie w moim gu¶cie, ale wykoñczenie w paski super. No i 2209 - ¿eby dzisiaj taki by³ w VE zamiast tego badziewnego automatu, to by³yby zegarki
Voli ... ajhejtju! Wspania³y zegarek. Takie relikty upad³ego imperium kocham ca³ym sercem.
Zegareczek niczego sobie. No i ta koperta.... Co do werku to lekki przestrach . Ten W2209 wygl±da jak damka w³o¿ona do mêskiego. Tak jakby na sk³adzie nie mieli ju¿ 24... .
W2209 kojarzy mi siê raczej z du¿± damk±: kaliber, grubo¶æ. Ten tutaj ma nieszczêsny "widelec" jako mocowanie klocka w³osa. Okropieñstwo!
W³a¶nie robiê dla siebie pasówkê na W2214. Muszê jeszcze w tarczy od W2209 wywierciæ stosowny otworek na okienko kalendarza. Stalowa zakrêcana koperta i te klimaty... Do noszenia na co dzieñ.
Voli wal siê! - ¶wietny zegarek po serwisie i wymianie uszczelek bêdzie jak nófka sztuka

przyjm ró¿ne wyrazy
2209 ma IMHO jedna zaletê - jest trwa³y, o ile 2409 w stanie z³omowym widuje duzo to 2209 jako¶ tak dzielniej siê trzyma, lubie te mechanizmy i ceniê bardziej ni¿ 2409 i wspó³czasny automat (o ile pierwowzór z lat 80 mo¿e byæ jaki chce bo to vintage, to dzisiejsza odmiana przynosi wstyd producentowi a przeciez tradycje maja wspania³e).

Panowie pro¶ba - zastanawiam siê czy nie sprawiæ mu jakiego¶ wypa¶nego paska zamiast tego co jest. W zegarku lez±cym wygl±da "tak sobie" - na reku IMHO du¿o lepiej:

ale rozwazam wypas dla tego konkretnego zegarka - tylko kilka uwag - nie lubie "gumiaków", pasek powinien byæ ascetyczny i surowy w formie - to zegarek uzytkowy dla wojska i pasek powinien to oddawaæ. Mo¿e byæ kupny lub hand made - myslê ¿e czarny/brazowy to dobry kierunek ale jestem otwarty na propozycje.
¦ci¶nij ciemnobr±zowy S-23 od Redosa
kadarius - uszczelki sa miêciutkie a wodê (na ile to mog³em sprawdziæ w domu) koperta trzyma z dala od werku wiêc puki co chtba nie trzeba. Uszczelka delka, uszczelka koronki, gwint koronki oraz "³ozyskowanie" obrotowego pierscienia zaliczy³y smarowanie wazelin± techniczn± - cze¶ci metalowe siê nie wycieraj± i lzej pracuj±, gumie uszczelek nie szkodzi a przylepia je do powierchni wspó³pracuj±cych O ile wymiana uszczelki pod deklem nie by³aby problemem to uszczelka koronki jest doci¶nbiêta nitowaniem wa³ka i wymiana jest rrudna do realizacji (a wa³ek jest nitowany z koronk± i zast±pienie ca³o¶ci zestawem pochodzacym od automatu lub 2409a by³oby problematyczne.
je¶li s± miêkkie i sprê¿yste smarowanie powinno wystarczyæ! od wazeliny technicznej lepsze s± silikonowe preparaty do konserwacji elementów gumowych - nie degraduj± gumy, szybko staj± siê "suche" i nie przyci±gaj± kurzu i paprochów jak wazelina
IHY!! wspania³a amfa

je¶li s± miêkkie i sprê¿yste smarowanie powinno wystarczyæ! od wazeliny technicznej lepsze s± silikonowe preparaty do konserwacji elementów gumowych - nie degraduj± gumy, szybko staj± siê "suche" i nie przyci±gaj± kurzu i paprochów jak wazelina
Polecasz jakis konkretny? Mo¿e zainwestujê - wazelinê stosujê od dawna i nie zauwa¿y³em by niszczy³a elementy gumowe jak np. oleje, ponadto to, ¿e pozostaje kleista poczytujê sobie jako zaletê - pomaga dokleiæ i doszczelniæ p³±czenie (koronka) ale przezorny zawsze ubezpieczony wiec chêtnie przejdê na co¶ lepszego.
ta kleisto¶æ przyci±ga jak magnes ca³y kurz i inne takie i to uwa¿am za wadê! dobry bêdzie ka¿dy preparat do gumy na bazie silikonu
Voli, oprócz dzikiego wrêcz hejtjowania chcia³bym Ci przedstawiæ tak± propozycjê paskow± znalezion± na hiszpañskim forum.



Zrobi³em je na równoleg³e forum ale i tu nie zaszkodzi - zdjêcia "¶wiecenia"
a ) z do¶wietleniem:


b ) bez do¶wietlania:


Co do pasków:
z dotychczasowych propozycji najbardziej pasuje mi chyba s-23 zaproponowany przez chominora i ogladniêty przy okazji s-15. Pasek z reedycji "1967" jest zbyt... gumowy - podobny pasek (z du¿ymi okr±g³ymi dziurami) zapropomowa³ mi tak¿e Krzysiek_W na kmziz - tyle, ¿e tamten by³ skórzany. Dziêkujê za dotychczasowe pomys³y na pasiorka - ciekawe s±, ale jeszcze siê wstrzymam z decyzj±.

Gdyby kto¶ mia³ fotkê na jakich paskach amfibie nosili wojskowi nurkowie dla których pierwotnie powsta³a to zapewne bêdzie to dla mnie wyznacznik i wzór (pasek z pewno¶ci± bo ciê¿kich stalowytch bransolet raczej nie d¼wigali maj±c dostatecznie du¿o na grzbiecie). Nie zdziwiê siê jesli gumiak z reedycji jest jakims nawiazaniem, ale w tym konkretnym wydaniu do mnie nie przemawia.

Nie zdziwiê siê jesli gumiak z reedycji jest jakims nawiazaniem, ale w tym konkretnym wydaniu do mnie nie przemawia.

Ten gumiak ze zdjêcia nie jest nawi±zaniem, bo to jest oryginalny pasek produkowany niezmiennie od lat 60-tych, ale o tym pisa³em w w±tku o Bonetto Cinturini.
Piekna maszyna...pierwszy raz takiego widze i jestem pod duzym wrazeniem.
Gratulacje.
voli gratulacje.
Kawa³ ¿elastwa

Ten gumiak ze zdjêcia nie jest nawi±zaniem, bo to jest oryginalny pasek produkowany niezmiennie od lat 60-tych, ale o tym pisa³em w w±tku o Bonetto Cinturini.

Bra³em to pod uwagê, ale jako¶... nie widzi mi siê (mimo to zyska³ w moim prywatnym rankingu na zasadzie odtwarzamy historiê ).

Mam ma³e uzupe³nienie co do ¶wiecenia - wczoraj by³em zawiedziony, ¿e ¶wieci tylko kilka minut i to po ostrym dopaleniu ultrafioletem, potem gas³a.
Moja amfa musia³a bardzo d³ugo le¿akowaæ w ciemno¶ci - dzi¶ pozwoli³em siê jej od rana popalaæ siê na s³oñcu (parapet) i po powrocie z pracy zamkn±³em w ciemnicy - odczyt godziny jest wci±¿ mo¿liwy, czyli po prawie 5 godzinach (!) i s±dzê po intensywno¶ci ¶wiecenia, ¿e jeszcze trochê po¶wieci.
Nie ¶wieci mocno, ale równomiernie - my¶lê, ¿e po prostu luminofor musia³ mieæ czas by "na³adowaæ akumlatory" po d³ugim zamkniêciu w ciemno¶ciach.
Voli - Jako¶ straci³em zapa³ dla W2209/14. A w³a¶ciwie w ogólno¶ci do Wostoków. Werk W22.. jest wdziêcznym mechanizmem pod wzglêdem serwisowania ale jak dla mnie mocno damski. Szczególnie czopy, czy czopy mog± byæ damskie ? Co rozbieram niedzia³aj±cego W22... to prawie na pewno wiem, ¿e bêd± k³opoty z trudnymi do rozdzielenia z ³o¿yskami ko³ami po¶rednimi. Dosz³o do tego, ¿e prewencyjnie "smaruje" je naft± przed rozbiórk± by ta trochê rozmiêkczy³a syfek. Ale mo¿e to tylko "uraz" po tym jak kupi³em, za kilka z³otych, zegarek na AS1130 gdzie poprzednik tak genialnie obchodzi³ siê z ³o¿yskami, ¿e po³ama³ oba czopy w balansie i górny w wychwycie . Tak czy owak nie mia³em takowych przygód innymi werkami.
Co do W2214 nad, którym pracujê to 2. wieczory pracy nad w³osem spiralnym da³y po¿±dany efekt. Balans pracuje bardzo izochronicznie.
Mo¿e przyczyn± jest to, ¿e g³ównie pracujê na trupkach ale nawet w nieruszanych mechanizmach made in ussr zauwa¿y³em, ¿e te stare maj± zwykle lepiej zrobiony w³os od tych np. z drugiej po³owy lat '70 i pó¼niejszych. Rakiety s± wykonane pod tym wzglêdem bardziej dok³adnie od zegarków z 1 i 2 MCzZ. Pod pojêciem "zrobiony w³os" mam na my¶li p³aszczyznê w³osa równoleg³a do p³aszczyzny balansu i centryczno¶æ czyli takie same odleg³o¶ci po miêdzy zwojami oraz brak sto¿kowania spirali w³osa w osi balansu.
Zastanawiam siê czy to moje skrzywienie wynika z niezbyt licznej liczby konserwowanych werków czy te¿ jest tak w istocie?
Robi wra¿enie ta amfibia, gratulujê nabytku, i tradycyjnie przyjm wyrazy mej szczerej nienawi¶ci
Zgodnie z sugestiami spróbowa³em daæ jej nowy pasiorek - wytwór w³asny. Co powiecie o aktualnej prezencji?






...jak juz pisa³em w innym w±tku, trza w domu bêdzie zobaczyæ, bo w pracy to widzê jak±¶ czarn± plamê podpiêt± do zegarka
Pach "¶ciorany" zawodowo, bard¿o fajnie siê komponuje z 1967.
Dok³adnie, pasuje klimatem.
Fajne po³±czenie...wysz³o dobrze!
Zestaw 1 klasa !
Idealne po³±czenie, gratulujê
Pasior prima sort, ale jakos mi siê 'gryzie' z tym shoubiao.
To pierwsze podej¶ie do paskotwórstwa, na razie zostaje bo musi odpracowaæ godziny po¶wiêcone na narodziny, ale my¶lê, ¿e nie jest to ostatnie s³owo tak w handmade jak i w tym zegarku
...dzisiaj dopiero zobaczy³em na normalnym monitorze, i muszê przyznaæ, ¿e podoba mi siê taki zmêczony pasek. ¦wietnie wysz³o i moim zdaniem pasuje jak ula³.
Cholera, nie moge siê zdecydowaæ (wiem, ¿e nudny siê ju¿ robiê)...
Dzi¶ kolejny pasior...
Tym razem kupny, z trochê lepsiejszej pó³ki ni¿ pierwotny...
Wróci³em do czerni, pasek jest gruby w tej czê¶ci co trzeba i p³ynnie traci grubo¶æ w kierunku zapiêcia wiêc od spodu nie przeszkadza.





Mnie moja retro podpasi³a najbardziej na samoróbce. Mo¿e spróbuj?

...... najbardziej na samoróbce. Mo¿e spróbuj?
Patrz strona wczesniej
Ten nowy-czarny bardzo pasuje!
Te¿ wola³em samoróbkê


Patrz strona wczesniej [/quote]

No w³a¶nie mówiê - na tym by³ idealny. Je¶li ci nie podchodzi³, to zrób inny pach po prostu
A ten pach to sk±d on jest?
Na poprzednim pasku bardziej mi siê podoba³a.
Wracaj Voli do w³asnej produkcji.

Cholera, nie moge siê zdecydowaæ (wiem, ¿e nudny siê ju¿ robiê)...

Podziwiam Twoje zaciêcie.

IMHO tej czarny wydaje siê byæ lepszy od tego "z³achanego"
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl