Analiza jako¶ciowa - Kationy II grupy 

Pogranicza

Nadzed³ czas na II grupê

Dzieli siê na 2 podgrupy.Zacznijmy od A...Co my tu mamy hmm

jony: rtêci (II) Hg2(2+) ; o³owiu (II) Pb(2+) ; bizmutu (III) Bi(3+) ; miedzi (I) Cu(+) ; miedzi (II) Cu(2+) i kadmu Cd(2+)

Odczynnik grupowy: siarkowodór (kwas siarkowodorowy) ; czasem stosuje siê substancje,które dopiero w roztworach wytwarzaj± H2S - np. amid kwasu trioctowego CH3.CS.NH2

To teraz Adminku mo¿esz zarobiæ :* i napisaæ z magicznego zeszytu co i jak


No to tak grupa A
Je¿eli do roztworu, w ktorym znajduj± sie wykrywane przez nas roztwory dodamy odczynnika grupowego H2S lub tioacetamidu w ¶rodowisku kwa¶nym w oko³o 0,3 molowym roztworze HCl to je¿eli wydziel± siê czarne osady to jest to HgS(tego nie bêdziecie pewnie mieli wiêc pozosta³e dwa rozró¿nisz po opisie CuS), CuS(Cu2+) lub PbS(Pb2+) z tym, ¿e gdy do tego samego CuS dodamy HNO3 to rozpuszcza siê, je¿eli tak¿e do roztworu, w ktorym znajduje siê Cu2+ dodamy nadmiaru NH3 to wytr±ci siê zielono niebieski osad hydroksosoli, ktory rozpuszcza siê w nadmiarze odczynnika. Je¿eli wytr±ci siê brunatny osad mamy doczynienia z Bi2S3(Bi3+). Je¿eli wytr±ci siê ¿ó³ty osad to mamy doczynienia z CdS(Cd2+).
Cu+ nie bêdziecie mieli napewno.
No ale w I grupie dostali¶my azotan rteci....

Co¿ a jakie¶ innee typowe reakcje ¿ebym mog³a z mieszaniny wykryæ jony?
Spróbuje jeszcze poszperaæ gdzieniegdzie i Ci nied³ugo pewnie w pi±tek napiszê co i jak ok, bo teraz jestem ju¿ troszkê zmêczony i mózg powoli nastawia mi siê na sen chyba, ¿e jest to Ci szybko potrzebne to zobacze co da siê zrobiæ?


pt jest OK mam na pon lab....To ja ¿yczê dobrej nocki :*
Dziêkuje, ale jeszcze musze trochê posiedziec...
I lipaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zrobili nam A i B razem a siê uczyli¶my tylko na A :/ nic z mieszaniny wykryæ nie mog³am Sad

No i lol teraz mamy wszyscy do nadrobienia Neutral

Powiedz mi czy jak mam mieszaninê jonów obu podgrup i wlejê HCl (zakwaszam mieszaninê) i wleje H2S (aq) i wiesz usmiech na twarzy bo robi sie ciemnobrazowe a tu nagle bialy kolor zero osadu Neutral To jest tam bizmut czy nie......bo ja juz nie wiem.....wlalam dla spr przesaczu raz jeszcze H2S i co znowu braz i za chwile znikal do bialego....zero osadu
Mi siê wydaje, ¿e mo¿e doda³a¶ za du¿o HCl, a zamiast bizmutu by³a tam cyna Sn2+ nale¿±ca do grupy B, ktora rozpuszcza siê w nadmiarze roztworu HCl lub w stê¿onym HCl
Ale widzisz w skrypcie mam ze musze dodac HCl na tyle duzo zeby papierek wkazal pH kwasowe dosc duze...........To ja juz nie mam pomyslu na ta mieszanine
No to je¿eli Ci wychodzi³ ciemnobr±zowy osad, który rozpuszczal siê w du¿ej ilo¶ci HCl to mo¿na zatem powiedzieæ, ¿e znajduje siê tam Sn2+ i tak powinnas napisaæ ja nie widzê w tym ¿adnego problemu... No to napisz mi dokladnie co masz w tym skrypcie napisane sprobuje to przeanalizowaæ...
Ale tego jest duuuuuuuuuzio i dla podgrupy Ai B oddzielnie :/ nie wiadomo jak zacz±æ Sad Jak znajdê jutro czas to napiszê.
Dobra sprobuje Ci jako¶ z tym pomóc bez nerwów ;)
Jak masz czas to teraz to mi napisz to jak jeszcze dzi¶ czas znajdê to Ci pomogê...

Dziêkujê :)
*Mile$* a mo¿esz mi napisaæ w skrócie swoj± wersjê - bo ja swoj± jeszcze przepisujê -z braku czasu mi to nie idzie
Niom ja ju¿ Ci napisa³em swoj± wersjê wcze¶niej, a teraz chce ¿eby¶ napisa³a mi co masz w skrypcie to spróbuje to jako¶ przeanalizowaæ i Ci jako¶ z tym pomóc...
No wiem wiem ale ja mam mieszaninê Obu podgrup Sad a tego nie ma w skypcie s± podane odzielnie
Czyli chodzi o to, ¿e w jednej probówce masz dwa kationy... acha... hmm
Dobra popatrzmy na to jeszcze raz...
Bizmut jest nie rozpuszczalny w rocieñczonych kwasach, tak wiêc je¿eli chodzi o dodawanie 0,3 molowego HCl (sprawd¼ jeszcze czy przez pomy³kê nie doda³a¶ stê¿onego HCl) to i tak go nie rozpu¶ci nawet du¿e jego dodanie, ani tak¿e dodanie H2S. No ale wychodzi Ci br±zowy osad, który jest tak¿e charakterystyczny dla Sn2+, który mo¿na rozpu¶ciæ HCl. Doczyta³em siê, ¿e je¿eli bia³y kolor, który Ci powsta³, zmieni siê w szary w temp. ni¿szej ni¿ 13 stopni C to masz doczynienia w³a¶nie z Sn2+ wiêc spróbuj obni¿yæ temp. do tylu stopni co Ci napisa³em i zaobserwuj co siê dzieje. Je¿eli chodzi o drugi z kationów to wydaje mi siê, ¿e go wcale nie masz i masz tylko cynê, czasami tak babki od laborek podpuszczaj± niektóre osoby, ¿eby siê g³owi³y.
Kompleksowa analiza kationów drugiej grupy analitycznej jest nastêpuj±ca: Roztwór zawieraj±cy kationy II gr. zakwasiæ HCl. Nastêpnie roztwór trzeba ogrzaæ prawie do wrzenia i nasyciæ go H2S lub dodaæ do niego AKT (tioacetamidu). Po wytr±ceniu siê osadu oddzieliæ go i przemyæ 0.2 n HCl. Nastêpnie do osadu dodaæ nale¿y 1-2ml KOH i pare kropel wody utlenionej. To wszystko znowu na ³a¼niê wodn± na jakie¶ 5 min. Po zdjêciu z ³a¼ni osad nale¿y odwirowaæ. Roztwór nad osadem zdekantowaæ do innego naczynia poniewa¿ zawiera kationy II podgrupy. Osad po zdekantowaniu przemyæ gor±c± wod±. Osady które nam pozostan± bêd± nale¿a³y do I podgrupy.

Analiza I podgrupy:
Osady siarczków nale¿y ogrzewaæ z 2n HNO3 do wrzenia. Je¿eli jakie¶ osady siê nie rozpuszcz± to nale¿y je odwirowaæ i zbadaæ na obecno¶æ Hg2+. (HgS rozpuszcza siê na gor±co w wodzie królewskiej (3HCl : 1HNO3). Taki roztwór nale¿y rozcieñczyæ wod±. Do takiego r-r dodaæ pare kropel SnCL2, je¿eli powstaje bia³y, ciemniej±cy osad to znaczy ¿e mamy do czynienia z Hg2+)
Nastêpnie do mieszaniny dodajemy pare kropel H2SO4 i odparowujemy pod wyci±giem do bia³ych dymów. po ostudzeniu zalewany to wod± i je¿eli jaki¶ osad siê nie rozpuszcza to znak ¿e mamy do czynienia z PbSO4 (osad PbSO4 rozpuszcza siê na gor±co w 40% CH3COONH4. Do klarownego r-r dodaæ pare kropli kw. octowego i pare kropel r-r K2Cr2O7 i wytr±ca siê zó³ty PbCrO4)
Mieszninê alkalizujemy amoniakiem. Je¿eli wydziela siê osad to znaczy ¿e w r-r by³ Bi3+. (osad Bi(OH)3 rozpu¶ciæ w HCl do pH 6 i dodaæ KJ. wytr±ca siê br±zowy osad jodku bizmutylu)
Teraz mieszanina mo¿e zawieraæ ju¿ tylko Cu2+ lub Cd2+. Je¿eli r-r jest niebieski to znaczy ¿e mamy mied¿. W przypadku Cd2+ do r-r dodajemy kilka kropel AKT i gotujemy na ³a¼ni wodnej. je¿eli str±ci sie zó³ty osad to znak ¿e mamy w r-r kadm.

Analiza II podgrupy:
Do otrzymanego wcze¶niej r-r dodawaæ kroplami HCl a¿ do silnie kwa¶nego ¶rodowiska. dodaæ pare kropel AKT i ogrzaæ na ³a¼ni. osady odwirowaæ i przemyæ wod±. Nastêpnie osady nale¿y potraktowaæ 10 kroplami stê¿onego HCl i ogrzewaæ w ³a¼ni. Je¿eli pojawi siê osad to trzeba go oddzieliæ a r-r zbadaæ na obecnoi¶æ Sn i Sb.
R-r nale¿y ogrzewaæ a¿ do pozbycia siê siarkowodoru. nastêpnie nale¿y dodaæ trochê ¿elaza w proszku i nadal ogrzewaæ. Je¿eli str±ci siê osad to bêdzie to Sb. Nastêpnie do r-r dodaæ pare kropel HgCl2. Je¿eli pojawi siê bia³y jedwabisty szarzej±cy osad to znak ¿e w r-r mieli¶my cynê.
Ewentualny osad natomiast je¿eli jest barwy ¿ó³tej ¶wiadczy o obecno¶ci As, gdy natomiast osad jest ciemny nale¿y do niego dodaæ pare kropel wody i (NH4)2CO3 i ostro¿nie ogrzewaæ. Pozostaj±cy ciemny osad to HgS, a roztwór znad osadu nale¿y zakwasiæ HCL i dodaæ AKT. ¯ó³ty osad As2S3 wskazuje na obecno¶æ Arsenu.

Mam nadziejê ¿e jako tako rozja¶ni³em problem. W razie czego pytajcie, postaram siê odpowiedzieæ.
No i macie oddzielnie analize I i II pogrupy a ja mam mieszanke tych jonów w zlewce Neutral No i jak zakwasilam to wiecie co sie dzialo
Spróbuj jeszcze jak Ci wcze¶niej nbapisa³em mo¿e wyjdzie szary jak tak to wiesz ju¿ ci i jak
no ok postaram sie.....ale martwi mnie to ze to bedzie ciezko z tym wykryciem
Nie martw siê je¿eli masz dwa jony w jednej probówce to rób jak masz w tej instrukcji i metod± prób i b³êdów eliminuj co Ci nie pasuje...
Np. we¼ sobie jak±¶ kartkê napisz charakterystyczne cechy dla ka¿dego jonu z drugiej grupy i na laborkach odznaczaj to co Ci pasuje do danego jonu, a co Ci nie pasuje to stawiaj przy tym minusik. Pod sam koniec we¼ sprawd¼ w instrukcji pasuj±ce cechy dla tych jonów i wszystko bêdzie jasne nie ma co siê przejmowaæ, bêdzie dobrze Wink, tylko rób wszystko na spokojnie.
Na spokojnie - w³asnie.........¿eby¶my z kumpel± znowu czego¶ nie st³uk³y Razz hihi

Dziêki wielkie Smile :*
Dziêkujê za plusika!!! wcale nie mam takich mêczarni z Tob±, przecie¿ tym co robimy na forum przypominamy sobie dawne wiadomo¶ci, które mog± siê przydaæ, dlatego jest warto i dlatego zachêcam do uczestnictwa na forum wszystkich, którzy rozumiej± chemiê i lubiej± o niej porozmawiaæ.
W pierwszym akapicie mojego poprzedniego postu opisa³êm jak rozdzieliæ mieszaninê kationów obu podgrup na poszczególne podgrupy. Po dodaniu KOH i H2O2 i wygotowaniu pozostaje osad kationów I podgrupy, a w roztworze nad osadem s± kationy II podrgupy.
Nie zauwa¿y³am tego lol

DZIEKI to cholernie pomocne jest Very Happy

Ale sk±d ja wezmê H2O2 wezmê na lab :/
W najgorszym przypadku mo¿esz przemyciæ wodê utlenion±. Akurat 3% r-r H2O2 jest do tego potrzebny. Ale dziwi mnie to, ¿e nie dali wam do analizy jej jako odczynnika. Przynajmniej u mnie na pracowni by³a dostêpna kiedy robili¶my analizê wszystkich grup.
No bo muszê dodaæ i KOH i H2O2 wiêc trochê lipnie.......No zobaczê czy da siê przemyciæ Twisted Evil (nie dostali¶my bo chc± ¿eby¶my próbowali innymi sposobami - chemik musi znaæ wszystkie metody)
Tak poza tym to dziêki za pochwa³ê. Tak miêdzy bogiem a prawd± to to co napisa³em mo¿na znale¼æ w ka¿dej ksi±¿ce z analizy jako¶ciowej, ale mimo wszystko dziêkuje.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl