aniony metali alkalicznych 

Pogranicza

Ostatnimi czasy zainteresowa³em sie anionami metali alkalicznych. Wiem ¿e w ¶rodowisku ciek³ego amoniaku metale alkaliczne ulegaj± roztworzeniu po czym przechodz± w stan jonowy i s± solwatowane. W roztworach stê¿onych s± aniony metali alkalicznych np. aniony Na, który w ciek³ym amoniaku dysocjuje wed³ug równania:

2Na(sta³y) = Na+ + Na- (jony solwatowane amoniakiem)

W bielañskim znalaz³em co¶ takiego:

Oddane przez atom metalu elektrony silnie polaryzuj± otaczaj±ce je cz±steczki rozpuszczlnika i wytwarzaj± wokó³ siebie - jak sie s±dzi - puste kwaitacje o rozmiarach rzêdu 300-340 pm. Energia elektronów ulega w tych warunkach, podobnie do energii elektronu w atomie, skwantowaniu, co powoduje pojawienie sie charakterystycznego widma absorbcji ¶wiat³a (...)

Czy ten *dodatkowy* elektron w Na- jest na pow³oce Na- czy na *Na razem z solwatuj±cym go amoniakiem*... pojêcia nie mam
Proszê równie¿, je¶li to mo¿liwe, o jakie¶ materia³y na ten temat.


Je¶li chodzi o aniony metali to kobieta z chemii powiedzia³a mi ¿e po prostu na ostatni± podpow³okê wchodz±.
1s2 2s2 2p6 3s1
Bior±c pod uwagê ¿e w tym momencie jest to elektron walencyjny mo¿na pomy¶leæ ¿e ³±czy siê z podpow³okami amoniaku. Kto to wie? :D
Konfiguracjê 3s1 to Na ma normalnie. I czy oby na pewno wystêpuje taki anion (Na-) a je¶li tak to dlaczego?
Chodzi mi o to czy Na- mo¿e istnieæ.
Aa to tak! Mo¿e istnieæ. Tylko ¿e wtedy jego uk³ad energetyczny jest strasznie niekorzystny. Dlaczego wystêpuje taki anion to nie wiem - nam to babka t³umaczy³a tak, ¿e po prostu jak dodamy mu ten elektron to wtedy powstaje (na krótki czas).

Eee sorry za pomy³ke - oczywi¶cie ¿e tam ma byæ 2.


Uk³ad energetyczny bêdzie strasznie niekorzystny... a samo t³umaczenie ¿e on wtedy powstanie mi nie wystarcza.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl