Australopithecus sediba - przodek wszystkich ludzi 

Pogranicza

W “Science” ukaza³ siê artyku³, w którym zespó³ naukowców kierowany przez Lee Bergera z Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu opisa³ nieznany dot±d gatunek hominina. Naukowcy nadali mu nazwê Australopithecus sediba. S³owo “sediba” oznacza w jêzyku seSotho “¼ród³o”, co zapewne jest nawi±zaniem do miejsca odkrycia. Jak ju¿ pisa³em kilka dni temu, szcz±tki znaleziono w jaskini Malapa w s³ynnym z paleontologicznych odkryæ Sterkfontein (“Silne ¼ród³o”) w Afryce Po³udniowej.

G³ówne znalezisko to prawie ca³kowicie zachowana czaszka i czê¶ciowy szkielet ch³opca w wieku 11-12 lat. Pierwszy na jego szcz±tki natkn±³ siê 9-letni syn Lee Bergera Matthew. Oprócz tego naukowcy maj± szkielet kobiety uwiêziony w skamienia³ych osadach i ko¶ci co najmniej dwóch kolejnych osobników (niemowlaka i doros³ej kobiety).

Zdaniem odkrywców Australopithecus sediba to bardzo prawdopodobny kandydat na przodka wszystkich przedstawicieli rodzaju Homo, a wiêc i nas. Znalezione szkielety maj± co prawda wiele cech charakterystycznych dla australopiteków, ale nie brak te¿ cech wystêpuj±cych u wczesnych Homo.

Mózg ch³opca ma 420 cm sze¶æ. i zdaniem badaczy osi±gn±³ 95 proc. wielko¶ci mózgu doros³ego osobnika. To oznacza, ¿e jest mniejszy ni¿ najmniejsze mózgi istot zaliczanych do rodzaju Homo (510 cm sze¶æ.) Oba odkryte szkielety wskazuj±, ¿e Australopithecus sediba mia³ oko³o 1,3 m wzrostu i d³ugie rêce. Te cechy te¿ s± bli¿sze australopitekom ni¿ ludziom. Jednocze¶nie jednak nowy gatunek hominina ma wiele cech, które mo¿na nazwaæ ludzkimi: mniejsze zêby od australopiteków, mniej wystaj±ce ko¶ci policzkowe, d³u¿sze nogi, mocniej wykszta³cony nos, a tak¿e miednicê podobn± do osobników z gatunku Homo erectus.



Cechy ludzkie s± na tyle mocne, ¿e niektórzy naukowcy nie zgadzaj± siê z uznaniem hominina z jaskini Malapo za australopiteka i uwa¿aj±, ¿e jest to ju¿ prymitywny przedstawiciel rodzaju Homo. Sami odkrywcy te¿ rozwa¿ali takie zaklasyfikowanie znaleziska, ale w koñcu uznali, ¿e przewa¿aj± cechy charakterystyczne dla australopiteków. Ich zdaniem odkryty gatunek najprawdopodobniej jest potomkiem Australopithecus africanus, którego liczne szcz±tki znajdowane s± w Sterkfontein od lat.

Z przeprowadzonych datowañ wynika, ¿e ko¶ci Australopithecus sediba maj± najpewniej oko³o 2 milionów lat. Jednak niektóre datowania dawa³y wyniki nawet o 200 tys. lat m³odsze. Znalezione szcz±tki s± wiêc m³odsze od najstarszych znanych szcz±tków Homo, ale jak wskazuj± badacze nie oznacza to, ¿e Australopithecus sediba nie mo¿e byæ przodkiem ludzi. Gatunek ten móg³ bowiem pojawiæ siê setki tysiêcy lat wcze¶niej, a potem ¿yæ obok wczesnych Homo, którzy z niego wyewoluowali.

Odkryte szkielety nie s± a¿ tak kompletne, jak mog³oby siê wydawaæ na podstawie wcze¶niejszych, nieoficjalnych doniesieñ. Jednak jak na paleontologiczn± codzienno¶æ, to ze szkieletów odkrytych osobników zachowa³o siê ca³kiem du¿o ko¶ci.

archeowiesci.wordpress.com


Czaszka sprzed blisko 2 milionów lat kryje fragmenty mózgu?

Los bardzo lubi p³ataæ figle. Niedawno pisa³em o odkryciu szcz±tków Australopithecus sediba oraz o u¿yciu w antropologii i archeologii synchrotronów. Dzisiejszy wpis bêdzie dotyczy³ obu tych tematów.

Otó¿ jak donosi serwis Discovery wykonane za pomoc± synchrotronu w Grenoble (Francja) prze¶wietlenie odkrytej w Sterkfontein w Afryce Po³udniowej czaszki Australopithecus sediba wykaza³o co¶, co badacze interpretuj± wstêpnie jako pozosta³o¶ci mózgu oraz jajeczka owadów, których larwy ¿ywi³y siê tkankami zmar³ego cz³owiekowatego.

Sam Lee Berger, który kierowa³ zespo³em odkrywców Australopithecus sediba, niezbyt chêtnie podaje szczegó³y tego odkrycia przed jego publikacj± w recenzowanym czasopi¶mie naukowym. Ujawni³ jedynie, ¿e obecnie naukowcy analizuj± ogromne ilo¶ci danych, które uzyskano podczas prze¶wietleñ w synchrotronie.

Je¶li rzeczywi¶cie w czaszce Australopithecus sediba zachowa³y siê jakie¶ elementy mózgu, to bêdziemy mieli do czynienia z nie lada sensacj±. Najstarsze znane tkanki ludzkiego mózgu maj± ledwie 8 tys. lat. Ca³a nasza wiedza o mózgach dawnych ludzi i innych homininów pochodzi z analizy ko¶ci czaszek.

archeowiesci.wordpress.com
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl