Chronograph "Kirowa" 

Pogranicza

Chronograph "Kirowa"

Mechanizm Poljot 3133 z funkcj± chronografu

Koperta stalowa satynowana

Dekiel stalowy satynowany

Koronka zakrêcana

Szk³o mineralne p³askie

Tarcza czarna matowa, wskazówki wype³nione luminov±, kalendarz na godz. 6

Wodoodporno¶æ 5 ATM

Pasek 20 mm

Wymiary 43 x 13 mm

Limitacja 300 szt

Zegarek to typowy Flightchronograph o wyra¼nie wojskowym charakterze z klasycznym retro-designem. Jego historyczne korzenie piêknie opisa³ Kadarius.
























Ciekawy jest ten "zakaz" ... Badales to? Tekst marketingowy czy faktycznie zegarek okoliczno¶ciowy jaki¶ przez wojsko zamówiony ?
Fajny jest ten chrono od Kirowa - szczególnie ¿ó³to-pomarañczowe (?) indeksy arabskie nadaj± mu taki charakter z 1 po³. XX w. Zaciekawi³ mnie te¿ pasek. Czy jest to oryginalny pasek od tego zegarka czy jaki¶ inny model?
Podoba mi sie Nie pamiêtam na jakim werku by³ robiony pierwowzór.


Zegarek ten nawi±zuje do historycznego modelu.

Przed II W¦ i w jej trakcie Tutima produkowa³a chronografy dla Niemieckiej Luftwaffe. Zegarki te by³y napêdzane 17 kamieniowym mechanizmem UROFA 59 pozwalaj±cym na zerowanie wskazania stopera bez zatrzymania jego pracy (dolnym przyciskiem) co by³o bardzo pomocne w ówczesnej nawigacji opieraj±cej siê na pomiarach prêdko¶ci, czasu i kierunku.

Po wojnie Galshutte, gdzie znajdowa³a siê fabryka Tutimy, znalaz³o siê w Radzieckiej strefie okupacyjnej. Rosjanie przenie¶li wyposa¿enie i gotowe czê¶ci do Moskwy do zak³adów im. Kirova (obecnie Poljot). Od roku 1947 uruchomiono produkcjê z wykorzystaniem gotowych czê¶ci z Glashutte a od 1949 seryjn± produkcjê opart± o mechanizmy i czê¶ci produkowane w Moskwie.

na fotce porównanie zegarków:

http://img9.imageshack.us/i/dscn1205x.jpg/

z lewej model historyczny, z prawej wspó³czesny

i ich mechanizmów:

http://img9.imageshack.us/i/dscn0765i.jpg/ TUTIMA (wersja moskiewska)

http://img33.imageshack.us/i/dscn1013v.jpg/ 3133

Prezentowany na zdjêciu zegarek to reedycja z 2000 r. Zegarek Sylwka jest prawdopodobnie pó¼niejsz± wariacj± na temat.

Co do grawerek na deklu to 100% komercja. W zwi±zku z panuj±c± mod± na wznawianie historycznych modeli z czasów ZSRR, wspó³cze¶nie wznowiono m.in., Szturmañskie Gagarina, jednoprzyciskowy chronograf Kirova, Strie³ê, Okeana.

Zabawna jest grawerka z logo Szturmañskie, która nawi±zuje do lotniczego pochodzenia zegarka jednak nie ma nic wspólnego z tym modelem .
choruje na chrono...

¶wietny
Pasek pochodzi od modelu Aviator Igor Sikorsky, dziêkujê Kadariusowi za zamieszczenie "rysu" historycznego, zaoszczêdzi³e¶ mi sporo roboty,a i moja wiedza nie jest tak szczegó³owa.
Sszwedo - zawsze do us³ug.

Mo¿emy zrobiæ spó³kê ty wrzucaj foty a ja zadbam o historiê!
Bardzo mi sie podoba i nie przeszkadza mi ¿e to wznowienie. Zawsze chorowa³em na te rosyjskie chrono.

A swoj± drog± to Sszwedo musi mieæ jakie¶ kontakty u producenta !?

Pewno przysy³aj± mu do testowania
Ja jestem uzdolniony artystycznie i mam smyka³kê do majsterkowania, wiêc sam je wszystkie po nocach scyzorykiem dziergam, dbam o odwzorowanie szczegó³ów .

Kadarius, dziêkujê za ofertê pomocy, nie omieszkam z niej skorzystaæ , jak tylko nadarzy siê okazja.

Zegarek ten nawi±zuje do historycznego modelu. Przed II W¦ i w jej trakcie Tutima produkowa³a chronografy dla Niemieckiej Luftwaffe. Zegarki te by³y napêdzane 17 kamieniowym mechanizmem UROFA 59 pozwalaj±cym na zerowanie wskazania stopera bez zatrzymania jego pracy (dolnym przyciskiem) co by³o bardzo pomocne w ówczesnej nawigacji opieraj±cej siê na pomiarach prêdko¶ci, czasu i kierunku. Po wojnie Galshutte, gdzie znajdowa³a siê fabryka Tutimy, znalaz³o siê w Radzieckiej strefie okupacyjnej. Rosjanie przenie¶li wyposa¿enie i gotowe czê¶ci do Moskwy do zak³adów im. Kirova (obecnie Poljot). Od roku 1947 uruchomiono produkcjê z wykorzystaniem gotowych czê¶ci z Glashutte a od 1949 seryjn± produkcjê opart± o mechanizmy i czê¶ci produkowane w Moskwie. O w³a¶nie - dziêki Kadariusie za t± informacjê. Czêsto siê bowiem spotykam na ebayu z zegarkami Tutima i nie wiedzia³em jak to ugry¼æ.
Blaz, tego typu chronografy nie mia³y sygnatur lub mia³y sygnatury Glashutte - tu zdjêcie oryginalnej Tutimy z lat 40

http://img199.imageshack.us/i/120397a2.jpg/ http://img199.imageshack.us/i/120397a10.jpg/
Czyli je¶li teraz widzê wspó³czesne zegarki z logo Tutima to s± reedycje lub podróbki?
Panowie, dziêki temu w±tkowi wróci³y jedne z moich pierwszych marzeñ zegarkowych- lotnik chrono z histori±...ah, piêkne s±. Rzadko kto potrafi tak ¶wietnie wy³o¿yæ historiê modelu(i jego pochodnych) jak Kadarius. Dziêki za te informacje!
Kadarius i jego brat bli¼niak Alamo, Kadarius publicznie obieca³ ¿e do moich zegarków "dorobi "czê¶æ historyczn± a ja trzymam go za s³owo i zamierzam go"niecnie wykorzystaæ"
Obecna Tutima Uhrenfabrik GmbH zosta³a za³o¿ona w 1985 i oprócz nazwy nie ma wiele wspólnego z Tutim± przedwojenn±. Przedwojenna Tutima by³a raczej brandem grupy przedsiêbiorstw Uhren-Rohwerke-Fabrik Glashütte AG - UROFA - Uhrenfabrik Glashütte AG - UFAG.

Oczywi¶cie wspó³czesne zegarki s± reedycj± lotniczego chronografu z 1941 r i s± napêdzane mechanizmem VJ 7760:

The Tutima Classic Flieger Chronograph:

http://img197.imageshack.us/i/78302.jpg/
By³em kiedy¶ na stronie Tutimy - zegarki jak dla mnie ³adne tylko drogie
Jasny gwint, mojego Kirowa spiracili
Korzystali przeca z najlepszych wzorców...
Rozgl±da³em siê parokrotnie za orygina³em tj. Kirowem na ufora59 i nawet dwa razy znalaz³em... raz za 11k drugi raz za 7k pln... tak¿e puki nie zgarnê kumulacji to moge rozgl±daæ siê za reedycj± lub podziwiaæ fotki.

A co do svedosowego poljotokirowa to jest to chyba jeden z piêkniejszych zegarków z dzisiejszej stajni 3133
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl