Co¶ by siê poczyta³o... 

Pogranicza

W zwi±zku z wyczekiwanym urlopem mam plan, ¿eby sporo pole¿eæ przy dobre pogodzie i co¶ poczytaæ. Jak zwykle stwierdzam przy takiej okazji straszne luki w moim dorobku czytelniczym. Generalnie rozrywkowo lubiê fantastykê, od space opera po rzeczy ¶rednio skomplikowane (dla przyk³adu rzeczy na poziomie "Bóg Imperator Diuny" mnie odrzucaj±, idea³em jest co¶ na poziomie pierwszej "Diuny").

proponujê zatem, aby polecaæ sobie w w±tku dobre lektury

Na pocz±tek poproszê dla mnie o Wasze postulaty, jak powinien wygl±daæ kanon dobrej SF, a zobaczê, czego mi brakuje . Jako pierwszy pójdzie "Piknik na skraju drogi", do nadrobienia mam jeszcze "Wied¼mina" (wstyd siê przyznaæ)


Ja wlasnie dalem do obserwowanych Wiedzmina - sa kolekcjonerskie wydania, komplety za 200zl... Ale siana niet...

A moze "Gateway - brama do gwiazd" Frederika Pohla i ca³a saga Heechów...?
Ja ³ykn±³em calo¶c wydanej do tej pory Honor Harrington Webera, i jest smaczna
W tej chwili czytam to:


My¶lê, ¿e to jedna z najwa¿niejszych lektur dla mojego ¶wiatopogl±du.


zdecydowanie polecam seriê Piekary o Mordimerze. Sapkowski siê chowa

a z spaceopera oczywi¶cie seriê "Szpital kosmiczny" Jamesa White'a.

Co by tu jeszcze z SF dorzuciæ? Mo¿e Orsona Scotta Carda i jego seriê o Enderze, doskona³± i przezabawn± ksi±¿kê "Stare jest piêkne" Davida Brina... W sumie mo¿na ca³y dzieñ wymieniaæ. Ja ostatnio odstresowujê siê przy ¯ambochu (rodem z Czech). Lekka i przyjemna lektura.
Ja ostatnio czytam polskich autorów.
Polecam Jacek Komuda m.in. Czarna szabla, Galeony wojny - trochê inne spojrzenie na historiê Polski, nie z perspektywy Sienkiewicza.
A Piekarê tak¿e polecam z ca³ych si³
Wahin to czytamy te same ksi±¿ki ..
polecam Jacek Piekara - Charakternik ( jeszcze nie skoñczy³em ) Komudy to ca³± seriê o szlachciurach teraz mam na tapecie Diabe³ £añcucki
Lubiê ten swojski klimat
Ja mam ten plus, ¿e w pracy mam bibliotekê.
Piêtro ni¿ej ni¿ moja kancelaria

... a jeszcze polecam ksi±¿ki Wojciecha Cejrowskiego.
Mo¿na mieæ do tego Pana ró¿ny stosunek, ale ksi±¿ki podró¿nicze jak dla mnie pierwsza klasa.
Cejrowskiego ksi±¿ki podró¿nicze te¿ ju¿ przerobi³em, jego ¿ona (albo by³a) te¿ bardzo dobrze opisuje swoje podró¿e
Ja Cejrowskiego nie trawiê ale ksi±zki pisze GENIALNE!!!! Mo¿e i troszkê przekoloryzowane ale nic to. Czyta siê jednym tchem.

A jak ju¿ zeszli¶my z tematu SF to dodam jeszcze jednego polskiego autora:

Marek Krajewski i seria o Eberhardzie Mocku i starym Wroc³awiu - jedne z najlepszych klimatycznych krymina³ów jakie czyta³em. Ostatnio w G³owie Minotaura i Eryniach przeniós³ siê w Lwowskie tematy i stworzy³ now± postaæ - Popielskiego. Te¿ kawa³ dobrej lektury
Ky¶ - Tatiana To³stoj
Têcza grawitacji - Thomas Pynchon
Historia bestialstwa. Chwila wolno¶ci - Jens Bjørneboe
Alienista - Caleb Carr

czyli dla ka¿dego cos mi³ego.

p.
Joe Haldeman - "Wieczna wojna", "Wieczna wolno¶c", "Wieczny pokój".
John Scalzi - "Wojna starego cz³owieka", "Brygady duchów".
Neal Stephenson - "Cryptonomicon", cykl barokowy, "Peanatema", "Zodiac", "Zamieæ".
Siergiej £ukjanienko - cykl G³êbi, cykl Linia marzeñ, cykl Nocny Patrol.
William Gibson - wszystko
Robert A. Heinlein - "Kawaleria Kosmosu", "Obcy w obcym kraju", " Luna to surowa pani".

To tak na pocz±tek
@Wahin- ja te¿ mam w pracy bibliotekê I to ca³kiem zasobn±, "szkoda" tylko, ¿e w ksi±¿ki z zakresu nauk spo³ecznych, a nie w beletrystykê

Ostatnio przeczyta³em "Erynie" Krajewskiego. Jak nie lubiê ca³ej serii o Mocku, to jego "poboczne" powie¶ci s± ca³kiem, ca³kiem. ¦wietnie udaje mu siê budowanie brudnego ¶wiata, przesi±kniêtego z³em, brzydot±, lepkiego i odra¿aj±cego, gdzie g³ówny bohater wcale nie jest bez grzechu. Równie mocno podoba³a mi siê jego "Aleja samobójców". Naprawdê fajne ksi±¿ki.
Hmm, mogê poleciæ te¿ "Zapisane w ko¶ciach" Simona Becket'a- krymina³ osadzony w realiach oddalonych, mglistych i deszczowych Hebrydów Zewnêtrznych, gdzie g³ówny bohater próbuje rozwik³aæ zagadkê nienaturalnie spalonych zw³ok. Fajny, gêsty klimacik.

Z innej beczki- we wrze¶niu planujê sobie sprawiæ e-czytnik, oparty o technologiê e-papieru. Bardzo fajna sprawa- zakup ksi±¿ek jest naprawdê op³acalny, biorê ich ile chcê, itp. Urz±dzenia jak na razie do¶æ drogie(ceny od 800 do 3 000 z³), ale wydaje mi siê, ¿e z czasem ³atwo siê zwracaj±, te najtañsze oczywi¶cie. Aktualnie ja i dyrektor rozmawiamy z rektorem uczelni, ¿eby umo¿liwi³ zakup 5-10 sztuk dla naszych czytelników. Jak uzyskamy zgodê to chêtnie urz±dzonko stestujê i zastanowiê siê nad swoim egzemplarzem.



(Co ona ma na rêce? )
próbowa³em ale jestem chyba konserwa bo nic mi nie zast±pi prawdziwej ksi±¿ki. Ale na wakacje jak znalaz³
Ciekawe czy oczu nie mêczy? To w koñcu jaki¶ wy¶wietlacz jest
@Tomirek- Ja w³a¶nie chcê spróbowaæ, bo wydaje mi siê to ¶wietn± opcj±, nie tylko na wakacje, ale i na co dzieñ. Zainteresowanie ro¶nie w wielkim tempie, ceny ju¿ trochê przystêpniejsze. Czekam tylko a¿ na rynek wejdzie kolorowy e-papier, to bêdzie rewolucja na miarê Gutenberga(choæ ju¿ teraz jest). Cena pewnie pocz±tkowo bêdzie zabija³a :/

@Darecki- to bardzo nietypowy rodzaj wy¶wietlacza, jak pisa³em to e-papier i e-atrament(e-ink). Elektroniczny papier nie mêczy wzroku, nie jest w ¿aden sposób pod¶wietlany, a jego czytelno¶æ jest identyczna jak zwyk³ego papieru. Nie reaguje na promienie s³oneczne, nie za³amuje i nie odbija ¶wiat³a- tak jak papier. Jedno ³adowanie aku starcza nawet na parê tygodni u¿ytkowania, bo to bardzo energooszczêdna konstrukcja. Poczytaj sobie o tym na necie- jest ju¿ sporo info na polskich stronach, jest te¿ parê sklepów oferuj±cych te urz±dzenia. W Stanach Amazon(producent Kindle- najpopularniejszego czytnika) robi tym urz±dzeniem furrorê od 3 czy 4 lat, po premierze 2 generacji nie nad±¿ali z produkcj±. Do Polski technologia dopiero dociera, upowszechni siê wg prognoz ko³o 2012 roku.
Jako¶ ebooki mi nie podchodz± próbowa³em czytaæ w pracy, ale to nie to samo.
Jasne, ¿e to nie to samo Ale zestawiaj±c tradycyjn± ksi±¿kê z e-czytnikiem i e-bookami wiêcej plusów(takich ch³odnych, racjonalnych) jest po stronie e-ksi±¿ki. Ksi±¿ki tradycyjne w domu owszem, ale na wyje¼dzie, w szkole czy w pracy bêd± powoli wypierane przez takie czytniki. W Polsce mo¿na ju¿ korzystaæ z serwisów udostêpniaj±cych prasê(dzienniki, tygodniki, miesiêczniki) w formacie PDF, któr± mo¿na swobodnie ¶ci±gn±æ na czytnik za po³owê ceny wydania tradycyjnego. Nie marnujesz papieru, nie masz problemu z wyrzuceniem, itp.
Ale nie mo¿na u³o¿yæ na pó³ce, nie mo¿na pod³o¿yæ pod nogê jak siê stó³ kiwa, nie mo¿na w ni± zapakowaæ bu³ek do szko³y
Jest duuu¿o naprawdê duuu¿o minusów elektronicznych ksi±¿ek, podobnie jak zegarków na bateryjkê
Ja piszê na razie na sucho, opieraj±c siê o zdroworozs±dkowe przes³anki. Osobi¶cie nie mia³em du¿ej styczno¶ci, tylko podczas jakiej¶ tam konferencji jednym ze sponsorów by³a firma sprzedaj±ca czytniki i mia³em okazjê siê chwilê pobawiæ. Spodoba³o mi siê i od tamtego czasu ¶ledzê rynek i wa¿ê za i przeciw. U mnie póki co wiêcej g³osów "za"
Konkretnych minusów mierzalnych(czyli nie emocjonalnych) nie znam jak na razie
W mojej sytuacji e-reader by³by wybawieniem, niestety ceny modeli mnie interesuj±cych s± jeszcze skandaliczne.
Na ³odzkim Polconie zmaca³em e-clicto. Minusy tej konstrukcji to krótki czas dzia³ania na bateriach i jakie¶ chore ograniczenia funkcjonalno¶ci zwi±zane z prawami autorskimi.
eClicto to pomy³ka! Marne plastiki, s³aba jako¶æ e-papieru, rzeczywi¶cie lipna bateria. O ograniczeniach te¿ s³ysza³em- nie wiem dok³adnie czego siê tycz±, ale wiem ¿e takowe s± i wszystkiego sobie na ten czytnik nie ¶ci±gniemy. Najlepiej kupowaæ urz±dzenia nie zwi±zane z ¿adnym wydawc±(eClicto to projekt Kolportera) i ksiêgarni± internetow±.
Teraz kupuje siê I-pad i chodzi do wc na I-kupê
Te¿ wolê papier i w bibliotece i w wc
...hotwax, w WC to ja tylko papier wolê, inne rzeczy siê nie sprawdzaj±
Kyle - z l¿ejszych pozycji wakacyjnych to polecam jeszcze Pilipiuka (w zasadzie wszystko ze szczególnym uwzglêdnieniem serii o Jakubie Wêdrowyczu)
http://valkiria.net/index...uk_bibliografia

tak¿e ciekaw± lekk± lektur± s± powie¶ci Mileny Wójtowicz
http://www.wojtowicz.s-f.org.pl/powiesci.html

ciekaw± alternatyw± s± audiobooki - sprawdzaj± siê w podró¿y i na pla¿y - po za³adowaniu do komórki masz ten luksus ¿e nie musisz zabieraæ ¿adnych dodatkowych ustrojst!
Ja du¿o je¿d¿ê samochodem i przy okazji jestem z lekturami na bie¿±co - obecnie mam ok. 40 pozycji. Jest te¿ spory wybór SF zarówno wspó³cze¶nie nagrywanych (Sapkowski, Pilipiuk, Piekara) jak i klasyki nagrywanej jako ksi±¿ki dla niewidomych.

Ale nie mo¿na u³o¿yæ na pó³ce, nie mo¿na pod³o¿yæ pod nogê jak siê stó³ kiwa, nie mo¿na w ni± zapakowaæ bu³ek do szko³y
Jest duuu¿o naprawdê duuu¿o minusów elektronicznych ksi±¿ek, podobnie jak zegarków na bateryjkê


Wcale nie, przecie¿ mo¿esz sobie tego e-booka czy te¿ pdf-a wydrukowac na kompie, i wtedy bez problemu sobie zapakujesz kanapki, czy te¿ pod³o¿ysz pod stó³


Wcale nie, przecie¿ mo¿esz sobie tego e-booka czy te¿ pdf-a wydrukowac na kompie, i wtedy bez problemu sobie zapakujesz kanapki, czy te¿ pod³o¿ysz pod stó³


I co ? wychodzi na moje Bo to wtedy nie bêdzie ebook, tylko paperbook
Wczoraj, kosztem dwóch prawie nieprzespanych nocy, skoñczy³em t± ksi±¿kê ...


Recenzja TUTAJ , fantastyczna ksi±¿ka o fantastycznym cz³owieku.
Ksi±¿ki Jacka Pa³kiewicza czyta siê jednym tchem, wrêcz nie mo¿na siê od nich oderwaæ. Dla wszystkich mi³o¶ników nietuzinkowych podró¿y, survivalu i mocnych przygód twardego faceta - polecam.
http://www.palkiewicz.com/index.php , lista ksi±¿ek tego autora i podró¿nika TUTAJ .
no to sobie klik³em na wakacje komplet Wied¼mina

Kadarius - Pilipiuka trochê poczyta³em, ale sta³ siê przewidywalny bardzo...

chomior - dziêki za rady, na pewno skorzystam. Haldemana czyta³em, komiks te¿, jak ma³y by³em jeszcze. Du¿e wra¿enie zrobi³

musze jeszcze do gwiezdnych wojen wróciæ, kiedy¶ przeczyta³em ze 30 ksi±¿ek, musia³em zrobiæ po tym przerwê, ale zaczynam czuæ znowu zew mocy (mój nick bynajmniej nie jest inspiracj± South Park BTW ). Wiecie, ¿e Han Solo i Leia maj± dzieci, z których jedno zd±¿y³o zgin±æ, biedy Chewbacca te¿ ¼le skoñczy³... ech
Wied¼min na wakacje to bardzo dobry wybór!
Popieram, Wiedzmin fajny na wakacje - zazdraszczam... A GW czytywalem wyrywkowo jak jeszcze na maszynie pisane takie kr±¿yly, czy ksera... Mozna to dostac gdzies teraz?

A GW czytywalem wyrywkowo jak jeszcze na maszynie pisane takie kr±¿yly, czy ksera... Mozna to dostac gdzies teraz?

zale¿y, co by¶ chcia³, im starsze tym trudniej, bo raczej wznowieñ nie ma. Sam mam ze 30 sztuk albo lepiej, w tym Now± Erê Jedi. Ale pamiêtam, ¿e kilka pierwszych tomów NEJ, jako te¿ ca³a Trylogiê Koreliañsk± kupowa³em gdzie¶ na taniej ksi±¿ce. Ale na przyk³ad Mrocznego Imperium nie mog³em dostaæ

tak sobie my¶lê, ¿e warto wróciæ (nie czyta³em nic se Star Wars chyba ze 3 lata) ¿eby zobaczyæ jak siê ma d³ugo wyczekiwany synek Luke'a i czy "the Force is strong with him"
Ze ¶wiata SW czyta³em ostatnio "Szturmowców ¶mierci" i cykl Komandosi Republiki Karen Traviss.
Ca³kiem niez³e czytade³ka.
Warto siêgn±æ po serie Gwiezdnych Wojen Z tego co widzia³em full jest tych ksi±¿ek. Od czego zacz±æ

Warto siêgn±æ po serie Gwiezdnych Wojen Z tego co widzia³em full jest tych ksi±¿ek. Od czego zacz±æ

chcesz wiedzieæ, co by³o przed filomow± trylogi± (klasyczn±, czyli Episode IV-VI), pomiêdzy filmami, czy te¿ po (ksi±¿ki siêgaj± ju¿ chyba ponad 30 lat po Nowej Nadziei)?

czy warto - jak lubisz ten klimat i uniwersum, to czemu nie? ja bardzo lubiê, a niekóre ksi±¿ki pisali naprawdê dobrzy autorzy i maj± klimat, chocia¿ powtórzê siê, Chewie'go szkoda , ale odszed³ godnie
Najstarsza chronologicznie pozycja ksiazkowa jest chyba "Darth Bane", ktorego akcja toczy sie jakies 1000 lat przed bitwa o Yavin. Sa tez pozycje opisujace starsze dzieje, ale sa to gry komputerowe i komiksy.
ja w tej chwili czytam jestem przy konflikcie z Yuhuzan Vongami z innej galaktyki. chronologie powiesci z cyklu SW mozna tez znalezc na stronach fanow SW.

(sorry za brak fontow PL)


ja w tej chwili czytam jestem przy konflikcie z Yuhuzan Vongami z innej galaktyki.


no w³a¶nie, to jest Nowa Era Jedi (ponad 20 ksi±¿ek bodaj ma ten cykl). S± ju¿ pó¼niejsze ksi±¿ki, ale jak skoñczy³em NEJ, to przeczyta³em jedn± natêpn± i co¶ mnie rozczarowa³o

CCM, czy jeste¶ z Bia³ego? mia³em stamt±d na studiach kole¿ków, z którymi grali¶my w RPG w ¶wiecie SW
Dawno temu tez grywalem w RPG, miedzy innymi w SW, ale czesciej w Warhammera i Cyberpunka.
A jestem oczywiscie z Bialego...
Warhammer...oj pogra³oby siê jeszcze W czasach liceum fajne sesje organizowali¶my u kolegi na strychu Piêkne to by³o!
te¿ gra³em w Warhammera, i trochê jeszcze w Zew Ctulu i raz tylko w Dzikie Pola (Tatarzy pojmali imæ Sebastyna i sprzedali w niewolê, ale mia³em same niefarty na kostkach) . Jednak mechanika SW najbardziej mi le¿a³a

zaraz bêdzie osobny topic
Ano w³a¶nie.
W Cyberpunk nawet kiedy¶ prowadzi³em , ale wszyscy polegli na palcu boju . Dzikie pola fajnie siê gra³o i du¿o . Zaczyna³em od kryszta³ów czasu i WH . Gry rpg o wampirach i wilko³akach mnie nudzi³y zawsze .. Temat o ksi±¿kach to jest sporo publikacji o przygodach dru¿yn w ¶wiatach gier rpg.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl