Pogranicza
Czy mog± zachodziæ takie reakcje? Wiem, ¿e tlenki miedzi s± amfoteryczne oraz to, ¿e tworz± one ró¿nego rodzaju zwi±zki kompleksowe ale nie jestem pewna co do tych reakcji:
CuO +2 NaOH +H2O-> Na2[Cu(OH)4] - co¶ mi tu nie gra
Cu2O + 6NaOH + H2O-> 2Na3[Cu(OH)4]
Tak samo z ¿elazem
Fe2O3+ NaOH -> Na[Fe(OH)4]-jest w ogóle co¶ takiego?
Je¿eli chcecie zobaczyæ odpowiedzi na szych userów kliknijcie
TUTAJ Jest to link do naszego starego forum, gdzie wcze¶niej ju¿ userzy wypowiadali siê na ten temat. ~ MILE$
sk±d te równania, pierwszy raz s³yszê, ¿e tlenek miedzi i tlenek ¿elaza jest amfoteryczny...
Na koordynacji siê nie znam, ale to prawda DMchemik. ¯elazo tworzy kompleksy w anionie wiêc ma w³asno¶ci amfoteryczne. O miedzi nie s³ysza³em, ale szczerze mówi±c by³by sk³onny uwierzyæ.
Je¶li chodzi o tlenki miedzi i ¿elaza to jedni uwa¿aj± je za zasadowe a inni za amfoteryczne, lecz skoro maj± one zdolno¶æ tworzenia kompleksów ( Cu podobnie jak ¿elazo z jonami cyjankowymi, ponadto mied¼ mo¿e tworzyæ kompleksy z halogenkami, a wodne roztwory miedzi z amoniakiem - Lee) to powinny byæ one amfoteryczne a skoro s± one amfoteryczne to powinny reagowaæ z NaOH i te produkty o których pisa³am wczeniej, wymy¶li³am je na drodze dedukcji, z tym, ¿e potrzebna mi jest rzetelna informacja na ten temat. Dlatego te¿, je¿eli tak± posiadacie prosi³abym o udzielenie odpowiedzi.
Widzisz Ma³go¶ka nie potrafiê ci podaæ jak powiedzia³a¶ "rzetelnej" informacji, niemniej z pewno¶ci± siê ze mn± zgodzisz, ¿e w chemii niezwykle wa¿na jest dedukcja poparta wiedz± oraz intuicja. Wielokrotnie to w³a¶nie intuicja mi ratowa³a ty³ek, czy to na konkursie, czy to w pracowni chemicznej czy to wreszcie w domowym laboratorium... Radzê jej zaufaæ
Masz racjê wa¿na jest intuicja ale czasami istnieje jakie¶ potwierdzenie, ¿e siê nie zabrnê³o w co¶ nierzeczywistego. A ja nie mogê tylko podpieraæ siê intuicj± bo mo¿e takie zwi±zki nie istniej±. Trudno, zostawiam to i dziêkujê.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl