Lepsze tranzystory z nanokabli 

Pogranicza

Jak wiemy, miniaturyzacja krzemowych tranzystorów ma swoje granice i wspó³czesna technologia w³a¶nie siê do nich zbli¿a. Dlatego te¿ poszukiwane s± alternatywne sposoby na zapewnienie ci±g³ego rozwoju komputerów. Jednym z nich jest pomys³ na wykorzystanie krzemowych nanokabli. W 2008 roku naukowcy z MIT-u stworzyli nanokable, w których ruchliwo¶æ elektronów jest dwukrotnie lepsza ni¿ w poprzednich tego typu produktach. Teraz ten sam zespó³ udowodni³, ¿e jest w stanie u³o¿yæ na sobie do piêciu wysoko wydajnych nanokabli, piêciokrotnie zwiêkszaj±c w ten sposób wydajno¶æ nanokablowego tranzystora, bez zwiêkszania jego powierzchni na uk³adzie scalonym.

Zalet± rozwi±zania proponowanego przez MIT jest fakt, i¿ nanokable zawieszone s± w powietrzu, wiêc mo¿na je izolowaæ, by nie dopuszczaæ do wyciekania ³adunku, co jest coraz wiêkszym problemem w miarê zmniejszania tranzystorów. Jednak wad± nanokabli s± ich niewielkie rozmiary, które ograniczaj± ilo¶æ przenoszonego ³adunku. Profesor Judy Hoyt oraz jej studenci, Pouya Hashemi i Leonardo Gomez, zwiêkszyli wydajno¶æ nanokabli nieco rozci±gaj±c krzem tak, by jego atomy by³y oddalone od siebie bardziej ni¿ normalnie. Rozci±gniêty krzem stosuje siê w konwencjonalnych tranzystorach od 2003 roku, a profesor Hoyt by³a jednym z pionierów badañ nad tego typu technologi±.

Uczeni z MIT-u rozpoczêli swoje prace od umieszczenia na plastrze krzemowym mieszaniny krzemu domieszkowanego germanem. Na to na³o¿yli warstwê czystego krzemu. Jego atomy, próbuj±c dopasowaæ siê do po³o¿enia atomów ni¿szej warstwy, musia³y siê rozci±gn±æ, gdy¿ atom germanu jest wiêkszy od atomu krzemu, wiêc odleg³o¶ci pomiêdzy nimi s± wiêksze.

Nastêpnie warstwê tak rozci±gniêtego krzemu umieszczono na kolejnym krzemowym plastrze. Na nim umieszczono na zmianê warstwy krzemu z germanem oraz czystego krzemu. Tak przygotowany stos pociêto, a nastêpnie usuniêto warstwy krzemu z germanem, otrzymuj±c liczne zawieszone w powietrzu nanokable z rozci±gniêtego krzemu.

Uda³o siê zatem uzyskaæ tranzystory, w których ³adunek przenoszony jest przez poruszaj±ce siê elektrony. W tradycyjnych tranzystorach jest on jednak równie¿ przenoszony przez dziury. Wykorzystanie ich potencja³u wymaga z kolei zupe³nie innego podej¶cia do nanokabli. Atomy w nich powinny byæ nie rozci±gniête, a ¶ci¶niête. Zespó³ profesor Hoyt ju¿ pracuje nad odpowiednimi nanokablami.

kopalniawiedzy.pl


Naukowcy opracowali superwytrzyma³e kable

Chiñscy naukowcy opracowali proces syntezy niezwykle wytrzyma³ych mechanicznie kabli o nieograniczonej d³ugo¶ci i mikrometrycznej ¶rednicy, które utworzone s± z nanorurek wêglowych, donosi "Nanotechnology".

Doskona³y przewodnik

Nanorurki wêglowe s± niezwykle wytrzyma³e mechanicznie i doskonale przewodz± pr±d elektryczny. Te fakty znane s± naukowcom praktycznie od dnia odkrycia tego wêglowego nanomateria³u (w latach 90 XX wieku), który morfologicznie stanowi zwiniêt± w rulon p³aszczyznê utworzon± z atomów wêgla.

Od dawna naukowcy starali siê wykorzystaæ niezwyk³e w³a¶ciwo¶ci nanorurek wêglowych w elektronice, tworz±c kable zbudowane z wêglowego nanomateria³u, jednak opracowane technologie by³y na tyle skomplikowane, i¿ praktycznie niemo¿liwe do wykorzystania w produkcji przemys³owej.

Bardzo d³ugie i wytrzyma³e

Nowa technika, któr± opracowali naukowcy z Tsinghua University pozwala na wytwarzanie niemal nieograniczonej d³ugo¶ci przewodz±cych pr±d elektryczny mikrow³ókien, w sk³ad których wchodz± nanorurki wêglowe. Materia³ ten mo¿na u¿yæ jako mikrokable elektryczne.

Na proces sk³adaj± siê dwa etapy. Najpierw wytwarzane jest mikrow³ókno z roztworu zawieraj±cego nanorurki wêglowe, za pomoc± techniki zbli¿onej do tradycyjnego przêdzenia w³ókien. Nastêpnie powsta³e w³ókno jest wprowadzane do reaktora z odpowiednim rozpuszczalnikiem (np. acetonem), gdzie ulega skurczeniu. By mikrow³ókno mia³o jednakow± ¶rednicê na ca³ej swojej d³ugo¶ci, naukowcy u¿yli ¶wiat³a laserowego, którym modelowano ¶rednicê w³ókna (trawi±c niepotrzebne fragmenty). Dziêki tej technice mo¿liwe jest wytwarzanie przewodz±cych pr±d elektryczny mirkow³ókien o ró¿nej ¶rednicy - od 4 do 40 mikrometrów (jeden mikrometr to milionowa czê¶æ metra), których wytrzyma³o¶æ na rozci±ganie siêga 1GPa.

Wed³ug naukowców opracowana technika jest nie tylko tania, ale przede wszystkim ³atwa w adaptacji na potrzeby produkcji przemys³owej. Fakt ten gwarantuje, ¿e w niedalekiej przysz³o¶ci powinna zostaæ rozpoczêta na skalê przemys³ow± produkcja tego typu nowoczesnych mikrokabli.

supermozg.gazeta.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl