Mumie pawianów zdradz± nam, gdzie le¿a³ Punt? 

Pogranicza

Terminem Punt staro¿ytni Egipcjanie okre¶lali krainê le¿±c± gdzie¶ nad Morzem Czerwonym. Jej dok³adna lokalizacja nie jest znana. Badacze najczê¶ciej wskazuj± na wspó³czesn± Erytreê, ale mog³a to byæ równie¿ Somalia, a nawet Jemen. Mo¿liwe te¿, ¿e Punt nie by³ dok³adnie zdefiniowany i nazwa ta obejmowa³a wszystkie wymienione obszary.

Byæ mo¿e nazwa Punt by³aby dzi¶ kompletnie nieznana, gdyby nie wielka wyprawa do tej krainy, któr± Egipcjanie zorganizowali za panowania królowej Hatszepsut. Wys³ani przez królow± ¿eglarze przywie¼li cenne gatunki drewna (np. heban), aromatyczne ¿ywice, drewno kadzidlane, ko¶æ s³oniow±, z³oto, proszek antymonowy, charty, skóry leopardów oraz ma³py. i byæ mo¿e ten ostatni “towar” zdradzi nam miejsce, do którego dotarli egipscy ¿eglarze.



Tak± nadziejê ma zespó³ naukowców, który chce zbadaæ mumie dwóch pawianów sprzed oko³o 3 tys. lat. Badacze licz±, ¿e zachowane w cia³ach zwierz±t izotopy zdradz± miejsce ich pochodzenia.

W sk³ad zespo³u wchodz± Nathaniel Dominy z Uniwersytetu Kalifornia w Santa Cruz i prof. Salima Ikram z Uniwersytetu Amerykañskiego w Kairze.

Na pierwszy ogieñ pójd± w³osy pawianów. Badacze bêd± analizowaæ zawarte w nich izotopy tlenu. Porównanie z izotopami z w³osów wspó³czesnych pawianów z ró¿nych rejonów wschodniej Afryki mo¿e zdradziæ miejsce, z którego te zwierzêta przyby³y do Egiptu. Jednak je¶li zwierzêta do¶æ d³ugo ¿y³y w Egipcie, to w³osy dostarcz± jedynie danych z egipskiego okresu ¿ycia pawianów. Dlatego w drugim etapie naukowcy planuj± pobraæ próbki z ko¶ci zmumifikowanych pawianów. Jednak nawet wtedy nie ma pewno¶ci, ¿e badania pozwol± precyzyjnie ustaliæ miejsce pochodzenia ma³p. Ró¿nice w izotopach z ró¿nych rejonów mog± bowiem byæ zbyt ma³e.

archeowiesci.wordpress.com


Punt najpewniej by³ w Erytrei?

Badacze próbowali uzyskaæ tê informacjê z izotopów tlenu we w³osach dwóch egipskich mumii pawianów, które znajduj± siê w British Museum w Londynie. Jak siê okaza³o, do badañ nadawa³y siê w³osy tylko jednej ma³py, gdy¿ druga zbyt d³ugo ¿y³a w Tebach i ca³a izotopowa informacja we w³osach pochodzi³a ju¿ z okresu jej pobytu w Egipcie. Na szczê¶cie w³osy drugiego pawiana zachowa³y jeszcze izotopy z miejsca, w którym ¿y³ przed sprowadzeniem do Egiptu.

Porównania z izotopami tlenu we w³osach wspó³czesnych pawianów ze wschodniej Afryki wskaza³y, ¿e przed przybyciem do Egiptu pawian z British Museum ¿y³ w Erytrei albo wschodniej Etiopii. Od lat historycy i archeolodzy w³a¶nie te tereny wskazywali jako miejsce prawdopodobnego po³o¿enia Puntu. Inne obszary, które brano w rachubê to m.in. Somalia i Mozambik we Wschodniej Afryce oraz Jemen na Pó³wyspie Arabskim.

- Wszystkie nasze próbki z Erytrei i pewna liczba z Etiopii da³y dobry wynik – mówi Nathaniel Dominy z Uniwersytetu Kalifornia w Santa Cruz. Natomiast izotopy z w³osów somalijskich i mozambijskich pawianów nie pasowa³y. W przypadku Jemenu badacze nie mieli próbek, ale izotopowe mapy regionu sugeruj±, ¿e wyniki powinny byæ podobne jak u pawianów z Somalii.

Niewykluczone równie¿, ¿e izotopy zdradzi³y miejsce, w którym wyl±dowali Egipcjanie. Dominy ujawni³, ¿e w³osy wspó³czesnego pawiana ¿yj±cego ko³o zatoki, nad któr± le¿y erytrejski port Massawa, da³y rezultat bardzo dobrze pasuj±cy do izotopów z w³osów mumii.

Naukowcy nie poprzestaj± jednak na tych wynikach i chc± uzyskaæ zgodê British Museum na pobranie z mumii próbek ko¶ci. S± one du¿o lepszym ¼ród³em izotopów do badania pochodzenia, gdy¿ rosn± du¿o wolniej od w³osów i pozwalaj± ustaliæ miejsce, w którym osobnik spêdzi³ m³odo¶æ. A to pozwoli wskazaæ lokalizacjê Puntu z du¿o wiêksz± pewno¶ci±.

archeowiesci.wordpress.com
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl