Niedobór badañ dotycz±cych e-papierosów 

Pogranicza

Greccy naukowcy alarmuj±, ¿e choæ ro¶nie popularno¶æ elektronicznych papierosów, w³a¶ciwie brak danych na temat bezpieczeñstwa ich stosowania. Nie wiadomo wiêc, czy zamiast pomagaæ, w wiêkszym stopniu nie szkodz± (British Medical Journal).

Wyniki niektórych studiów wzbudza³y uzasadnione w±tpliwo¶ci, ale sprzedawcy ca³y czas powtarzali i powtarzaj±, ¿e e-papieros jest zdrowsz± wersj± prawdziwego, poniewa¿ pozwala zaci±gaæ siê czyst± nikotyn±, bez dodatku substancji smolistych czy tlenku wêgla. Swoje zastrze¿enia zg³asza ¦wiatowa Organizacja Zdrowia, która zaleca ostro¿no¶æ w pos³ugiwaniu siê elektroniczn± wersj± papierosa. W zesz³ym roku na granicy amerykañskiej zatrzymano mnóstwo dostaw e-papierosów, gdy¿ nie mia³y one odpowiednich zezwoleñ. W Wielkiej Brytanii nie wolno ich reklamowaæ i sprzedawaæ jako urz±dzeñ u³atwiaj±cych zerwanie z na³ogiem. Mo¿na je jednak bez problemu kupiæ w Internecie. W Australii sprzeda¿ e-papierosów z nikotyn± jest zabroniona, w Malezji i Austrii uwa¿a siê je za urz±dzenia medyczne, a wymienne kartrid¿e za produkty medyczne. W Polsce na razie brak obostrzeñ prawnych, ale byæ mo¿e Ustawa o ochronie zdrowia przed nastêpstwami u¿ywania tytoniu i wyrobów tytoniowych zostanie zmieniona.

E-papieros wygl±dem przypomina swój pierwowzór. Sk³ada siê z wymiennego wk³adu (który oprócz nikotyny zawiera glikol propylenowy i glicerynê), nebulizera, baterii litowo-jonowej oraz diody LED.

Andreas Flouris i Dimitris Oikonomou z Instytutu Ludzkiej Wydajno¶ci i Rehabilitacji wspominaj± o 3 g³ównych raportach na temat bezpieczeñstwa elektronicznych papierosów: amerykañskiej Agencji ds. ¯ywno¶ci i Leków (Food and Drug Administration), greckiego instytutu badawczego Demokritos oraz prywatnej firmy nowozelandzkiej.

Raporty FDA zaczê³y wyra¿aæ obawy, kiedy okaza³o siê, ¿e ró¿ne marki urz±dzenia wytwarzaj± mgie³kê z niejednakow± zawarto¶ci± nikotyny. Urzêdnicy wykryli w niej tak¿e ¶lady szkodliwych substancji. Grecki instytut zaj±³ neutralne stanowisko, nie zg³aszaj±c ¿adnych zastrze¿eñ, a Nowozelandczycy wpadli na trop substancji kancerogennych. Wg nich, e-papierosy powinny jednak byæ rekomendowane, zwa¿ywszy na ryzyko zwi±zane z paleniem zwyk³ych wyrobów tytoniowych. Flouris i Oikonomou podkre¶laj±, ¿e je¶li w elektronicznych papierosach rzeczywi¶cie wystêpuj± zanieczyszczenia chemiczne w postaci zwi±zków rakotwórczych lub toksycznych, ich stê¿enia i tak s± znacznie ni¿sze ni¿ w tradycyjnych "fajkach".

Wszyscy specjali¶ci s± zgodni, ¿e nale¿y przeprowadziæ jeszcze wiele badañ, by zdobyæ jak najwiêcej informacji na temat sk³adu czy skutków palenia nowoczesnej alternatywy papierosów.

kopalniawiedzy.pl


E-papieros – i omijasz zakazy palenia

Nasi ustawodawcy zamierzaj± nied³ugo odebraæ nam mo¿liwo¶æ kupienia legalnie w Polsce elektronicznego papierosa. My¶lê wiêc, ¿e dobrze jest wspomnieæ o tym, ¿e takie urz±dzenie istnieje. Byæ mo¿e komu¶ pomo¿e w walce ze zgubnym na³ogiem palenia zwyk³ych papierosów – których, o dziwo delegalizowaæ nikt nie zamierza.

Elektroniczny papieros to wynalazek na miarê XX wieku. Od dawna ju¿ wszyscy palacze marzyli o tym, ¿e w koñcu pojawi siê taka fajka, która nie bêdzie niszczyæ im zdrowia. I ona najwyra¼niej ju¿ jest.

Rzuca³am papierosy wiele razy, nic trudnego. Gorzej, ¿e nawet po kilku miesi±cach, przyzwyczajenie dopomina siê swojego – i cz³owiek zazwyczaj zaczyna znów paliæ. W swojej karierze palacza przerobi³am ju¿ chyba wszystkie istniej±ce metody na zerwanie z tym na³ogiem i jak mo¿na siê spodziewaæ, d³ugo to rozstanie nigdy nie trwa³o.

Elektroniczny papieros to wynalazek, który systematycznie, choæ powoli, zyskuje swoich zwolenników na ca³ym ¶wiecie. Nic dziwnego, skoro stanowi marzenie ka¿dego palacza: mo¿na wdychaæ nikotynê, trzymaæ dymi±c± siê pa³eczkê w rêku, a przy tym – nie aplikowaæ sobie kilkudziesiêciu ró¿nych truj±cych i rakotwórczych substancji.

Sami lekarze przyznaj±, ¿e nikotyna jako taka nie przysparza im pracy. Ale nikotyna wdychana z dymu tytoniowego – bardzo wiele: nowotwory, zaburzenia funkcjonowania uk³adu krwiono¶nego, choroby p³uc, a przy okazji tak¿e os³abiona odporno¶æ i szybszy rozwój chorób zêbów i przyzêbia… Koszmar, jednym s³owem.

Czym jest elektroniczny papieros?

E-papieros to nic innego ni¿ inhalator nikotyny. Znamy ju¿ takie urz±dzenia – produkuje je od dawna Nicorette, a pozwalaj± one palaczowi “zaci±gaæ siê” i wdychaæ ukochany narkotyk w celu szybszego odzwyczajenia siê od tradycyjnych papierosów.

Urz±dzenie, o którym mówiê, idzie jednak krok dalej: pozwala te¿ u¿ytkownikowi kontynuowaæ rytua³ palenia, wci±gaæ i wypuszczaæ “dym” – bêd±cy tak naprawdê nieszkodliw± par± wodn±. Same wk³ady mog± mieæ ró¿ne smaki i zawieraæ dodatki witaminowe. W zasadzie, mo¿na e-paliæ w ogóle bez nikotyny, dziêki czemu pozbywamy siê zgubnego na³ogu.

Jak to dzia³a?

Kupuj±c zestaw startowy dostajemy:

* bateriê – akumulatorek, zwykle ³adowany z USB, dziêki któremu zachodzi proces rozbicia p³ynu i zmiany w parê, któr± nastêpnie inhalujemy;
* atomizer – g³ówny element, powoduj±cy powstanie pary;
* ustnik z wk³adem nas±czonym liquidem – podobnie jak w zwyk³ym papierosie przeznaczony do zasysania “dymu”, wk³adka z “watki” nas±czona p³ynem;
* ³adowarkê – przewa¿nie pod USB.



Po zmontowaniu urz±dzenia dostajemy co¶, co wygl±da jak metalowa rurka, z diod± z jednej strony i dziurk± z drugiej. Zaci±gaj±c siê przez t± dziurkê powodujemy uruchomienie mechanizmu i wytworzenie pary, która zawiera nikotynê. Wdychamy j± w zasadzie ca³kiem podobnie, jak w zwyk³ym papierosie.

Zalety elektronicznego papierosa

Przede wszystkim w przeciwieñstwie do normalnych papierosów, tutaj nie zachodzi proces spalania. Dziêki temu nie s± równie¿ wytr±cane wszystkie szkodliwe substancje, powoduj±ce u palaczy ró¿norakie, zwykle ma³o przyjemne, przypad³o¶ci i choroby. Dlatego e-papieros nazywany jest “zdrowsz± alternatyw±” normalnego palenia.

Sam na³óg kosztuje nas te¿ znacznie taniej. Wk³ady – kartrid¿e – nape³niamy samodzielnie, za pomoc± specjalnego aplikatora. P³yn z nikotyn± – liquid – wychodzi zdecydowanie taniej, ni¿ tradycyjne palenie tytoniu, tote¿ nawet odliczaj±c pocz±tkowy koszt urzadzenia, e-palenie jest o wiele tañsze.

Nie musimy siê te¿ przejmowaæ zakazami palenia, co ma niebagatelne znaczenie w restauracjach czy marketach. Wydychany przez nas “dym” to tak naprawdê nieszkodliwa para, któr± nikomu w naszym otoczeniu krzywdy nie zrobimy.

Wady e-papierosa

Niestety, w dalszym ci±gu obs³uga elektronicznego papierosa jest du¿o bardziej uci±¿liwa, ni¿ kupienie paczki normalnych fajek w kiosku pod blokiem:

* Sprzêt, jak ka¿da elektronika, wymaga konserwacji – no i mo¿e siê zepsuæ.
* Bateria ma tendencjê do roz³adowywania siê w najmniej odpowiednim momencie, ale z tym mo¿na sobie poradziæ kupuj±c przeno¶n± ³adowarkê.
* Problemem mo¿e okazaæ siê te¿ zakup p³ynów z nikotyn±. Zazwyczaj trzeba je zamawiaæ przez Internet, tylko w wiêkszych miastach dystrybutorzy maj± swoje punkty sprzeda¿y.

My¶lê jednak – a nawet jestem pewna – ¿e to i tak nic takiego w porównaniu z korzy¶ciami zdrowotnymi, jakie daje nam elektroniczny papieros.

Nieszkodliwy…?

No w³a¶nie, tutaj jest punkt sporny. Uznaje siê ogólnie, ¿e e-palenie nie jest szkodliwe dla zdrowia, jednak tak naprawdê nikt nie przeprowadza³ jeszcze badañ klinicznych. Nie wiadomo równie¿ jakie d³ugoterminowe inhalowanie nikotyny bêdzie dzia³a³o na organizm, zw³aszcza p³uca.

Z drugiej jednak strony – zamieniamy produkt, który na pewno zabija, na co¶, co byæ mo¿e kiedy¶ nam zaszkodzi…

lajfmajster.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl