Orbitale atomowe 

Pogranicza

Ale¿ proszê bardzo...
Orbitalem atomowym mo¿emy pochodnie nazwaæ chmurê elektronow± otaczaj±c± j±dro. Jak pewnie znasz definicjê z lekcji: orbital atomowy jest rozwi±zaniem funkcji Schrodingera. Ogólnie jest to przestrzeñ, w której mo¿e znajdowaæ siê elektron atomu. Orbital atomowy najlepiej wyra¿a siê przez 3 liczby kwantowe tak¿e ich powstanie przypisuje siê Schrodingerowi. I s± to:
G³ówna liczba kwantowa n, okre¶laj±ca odleg³o¶æ elektronu od j±dra i energiê elektronu
Poboczna (orbitalna) liczba kwantowa l, okre¶la kszta³t orbitalu czyli inaczej czy jest to np. orbital s,p,d,f czy te¿ g opisze je ni¿ej.
Magnetyczna liczba kwantowa okre¶la szczegó³owo kszta³t okre¶lonego orbitalu np. orbital Px, Py czy te¿ Pz.
Jest jeszcze jedna liczba kwantowa-spinowa wynaleziona pó¼niej, okre¶la ona w jakim kierunku obraca siê elektron wokó³ w³asnej osi, poniewa¿ udowodniono tak¿e, ¿e elektrony maj± tak± zdolno¶æ.
i TAK ORBITAL S JEST SFERYCZNY CZYLI ELEKTRONY OTACZAJ¡ J¡DRO I JEST ICH NAJWIÊCEJ W£A¦NIE PRZY NIM.
ORBITALE P SK£ADAJ¡ SIÊ Z 2-ÓCH FUNKCJI UJEMNEJ I DODATNIEJ, KTÓRE SIÊ PRZECINAJ¡ NA J¡DRZE ATOMOWYM, INTERFERUJ¡ ZE SOB¡ DESTRUKTYWNIE I DLATEGO ELEKTRONY NIGDY NIE ZNAJD¡ SIÊ BLISKO J¡DRA. JEST ICH TRZY ZE WZGLÊDU NA ICH U£O¯ENIE Px Py Pz
ORBITALE D S¡ MO¯NA OPISAÆ PODOBNIE DO ORBITALI P Z TYM ¯E JEST ICH 5 Dxy Dyz Dxz Dz^2 Dx^2-y^2.
Narazie tyle chyba ¿e jeszcze masz jakie¶ pytania?


orbital atomowy nie jest rozwiazanie funkcji(?) ani rownania Schrodingera. Rownania Schrodingera nie da sie rozwiazac scisle dla atomow ieloektronowych - wyjatkiem jest tutaj tylko tzw. harmoniczny atom helu ale nie ma on wiele wspolnego z rzeczywistoscia. To co napsiales o 3 liczbach kwantowych dotyczy tylko i wylacznie atomow wodoropodbnych. W atomach wieloelktronowych poslugujemy sie termami atomowymi potrzbnymi do rozroznienia energii, ksztaltu i symetrii orbitali atomowych. A juz zdanie o obracajacym sie elektronie to wogole jakas farsa - skad to sie bierze, foton ma spin rowny 1 i jakos nikt nie mowi, ze kreci sie on dookola wlasnej osi.
fotony s± to tylko niewielkie pakiety energi elektromagnetycznej,( dlatego nie obracaj± siê wokó³ w³asnej osi) ilo¶æ ich zale¿y od natê¿enia ¶wiat³a. Tak tu przedstawi³em orbital atomowy dla modelu wodoru, a dziêki równaniu schrodingera umo¿liwia obliczenie kszta³tu fali zwi±zanej z dowoln± cz±stk±. Schrodinger wyprowadzi³ wyra¿enia matematyczne opisuj±ce kszta³ty dozwolonych fal teraz znane jako funkcje falowe, która zwana jest tak¿e pod specjaln± nazw± orbitalu atomowego. To co napisa³em o elektronach to s± 2 mo¿liwo¶ci obracaj±cych siê elektronów oznaczane s± strza³kami górn± i doln± i przybieraja dwie warto¶ci -1/2 i +1/2.
W atomach z wiêksz± liczba elektronów na ruch danego elektronu maj± wp³yw zarówno pobliskie elektrony jak i przyci±ganie j±dra
ech - spin to nie jest zadne obracanie sie dookola wlasnej osi - na dodatek spin nie wynika z klasycznej mechaniki kwantowej tylko z relatyiwstycznego rownania Diraca.Elektron tak jak wiekszosc czastek jest opisywany funkcja ktora jest spinorem( do opisu czastki w danym punkcie potrzbujemy 2 funkcji zespolonych a nie jednej). Spin nie ma nic wspolnego z kreceniem sie!!! - jest to pewne rozroznienie wlasnosci czastki wzgledem pola magnetycznego(a wlasciwie dowolnego pola wektorowego).

Natomist jesli chodzi o funkcje falowe, rozwiazania rownania Schr. czy orbitale atomowe to chyba nie mamy o czym rozmawiac - bo widze ze masz chyba troche mgliste pojecie o tych rzeczach.


S³uchaj mo¿esz pisaæ o Diracu, ale osoba, która zada³a to pytanie jest na poziomie gimnazjum, dlatego raczej wyja¶nienia, ¿e zachowanie siê elektronu w polu elektromagnetycznym opisuje równanie relatywistycznej mechaniki kwantowej raczej nic jej nie bêdzie mówiæ, a napewno ju¿ nie pozytony!!! Osoba w tym wieku nie musi wiedzieæ a¿ tyle, bo to nie s± wiadomo¶ci z zakresu szko³y gimnazjalnej, dlatego tutaj zatrzymajmy siê przy przypuszczeniach Goudsmitha i Uhlenbecka, ¿e elektron przypomina czê¶ciowo zachowaniem planetê obracaj±c± siê wokó³ swej osi i ¿e energia atomu zale¿y od kierunku obrotu !!! Je¿eli chcesz dok³adniej opisaæ równanie Diraca to stwórz nowy temat !!!
Dlaczego nie chcesz rozmawiaæ o nich chêtnie czego¶ siê mo¿e dowiem... A Mo¿e Ty siê czego¶ wiêcej dowiesz...!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl