Pogranicza
Wyniki najnowszego studium naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis wskazuj±, ¿e w zachodniej diecie piwo mo¿e byæ jednym z najwa¿niejszych ¼róde³ krzemu. Pierwiastek ten sprzyja wzrostowi ko¶ci i tkanki ³±cznej, zapobiegaj±c w ten sposób osteoporozie (Journal of the Science of Food and Agriculture).
Amerykanie przygl±dali siê zwi±zkom miêdzy wybran± metod± produkcji chmielowego napoju a zawarto¶ci± krzemu. Czynniki warzelnicze, które wp³ywaj± na zawarto¶æ krzemu, nie by³y dot±d zbyt intensywnie badane. My przestudiowali¶my ca³± ich gamê [...], okre¶laj±c oddzia³ywanie surowego materia³u oraz procesu warzenia na stê¿enie Si w brzeczce i piwie – opowiada szef projektu Charles Bamforth.
Krzem wystêpuje w piwie pod postaci± kwasu ortokrzemowego (ang. orthosilicic acid, OSA), który charakteryzuje siê 50-proc. biodostêpno¶ci±. To dziêki temu z³oty napój staje siê podstawowym ¼ród³em Si w zachodniej diecie.
Naukowcy zbadali próbki surowego materia³u i stwierdzili, ¿e s³odowanie w niewielkim stopniu zmienia zawarto¶æ krzemu. Wiêkszo¶æ Si jêczmienia znajduje siê bowiem w ³uskach ziarna, które nie s± niszczone podczas tego procesu. S³ody z wy¿szym stê¿eniem krzemu maj± bledszy kolor, poniewa¿ s± suszone w ni¿szej temperaturze. Ciemniejsze s³ody, np. czekoladowy czy barwi±cy black malt, który w ramach palenia jest doprowadzany do punktu uwêglania (ok. 200 st. C), z nieznanych na razie powodów zawieraj± o wiele mniej Si od innych s³odów.
W próbkach chmielu wykryto zaskakuj±co wysokie stê¿enia krzemu – by³o go tam 4-krotnie wiêcej ni¿ w s³odzie. W piwie u¿ywa siê jednak znacznie mniejszych ilo¶ci chmielu ni¿ ziarna. Nie wychwycono krzemu pochodz±cego z hydro¿elu stosowanego do stabilizowania piwa (zmiany nie nastêpowa³y nawet po up³ywie doby) ani z filtrów z ziemi okrzemkowej. Autorzy studium zbadali zawarto¶æ Si w 100 dostêpnych w sklepach piwach. Kategoryzowali dane m.in. ze wzglêdu na rodzaj alkoholu. Stê¿enie krzemu waha³o siê w zakresie od 6,4 do 56,5 mg/L.
Piwa zawieraj±ce du¿o palonego jêczmienia i chmielu s± bogate w krzem. Pszenica jest ubo¿sza w Si ni¿ jêczmieñ [...]. Maj±c to na uwadze, warto od czasu do czasu siêgn±æ po kufel, bo mo¿e siê to korzystnie odbiæ na zdrowiu naszych ko¶ci.
kopalniawiedzy.pl
zacna wiadomosc
No to idê do lodówki za¿yæ nico krzemu
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl