Posiadacze komórek na kartê nie bêd± dyskryminowani 

Pogranicza

U¿ytkownicy us³ugi przedp³aconej za udostêpnienie swoich danych otrzymaj± takie same prawa, jak stali abonenci.
Komitet Sta³y Rady Ministrów otrzyma³ projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego.

Dokument ten wprowadza miêdzy innymi zmianê definicji abonenta. Zgodnie z za³o¿eniami u¿ytkownicy telefonów na kartê, którzy p³ac± za us³ugê z góry, do³±cz± do grona abonentów, co bêdzie zwi±zane z nadaniem im nowych uprawnieñ.

- Oprócz podmiotów bêd±cych stron± umowy pisemnej, tak jak dotychczas, pojêciem tym zostan± równie¿ objêci m.in. u¿ytkownicy tzw. pre-paid w telefonii komórkowej - czytamy w uzasadnieniu.

Nowe prawa nie bêd± jednak przyznane u¿ytkownikom telefonów komórkowych za darmo. Aby z nich skorzystaæ konieczne bêdzie udostêpnienie operatorowi danych osobowych, wymienionych w art. 161 ust. 2 pkt 1-6 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Nale¿± do nich nazwisko i imiê, imiona rodziców; miejsce i data urodzenia, adres miejsca zameldowania na pobyt sta³y, numer ewidencyjny PESEL (w przypadku obywatela Rzeczypospolitej Polskiej), nazwa, seria i numer dokumentu potwierdzaj±cego to¿samo¶æ. Za udogodnienia operator mo¿e te¿ za¿±daæ podania adresu poczty elektronicznej nowego abonenta.

Dostawca us³ug telekomunikacyjnych w zamian za pozyskane dane osobowe bêdzie zobowi±zany do poinformowania na pi¶mie u¿ytkownika us³ugi przedp³aconej o wszelkich zmianach w warunkach umowy i regulaminie, dostarczenia bilingu wykonanych po³±czeñ i us³ug telekomunikacyjnych. Za rezygnacjê z anonimowo¶ci numer telefonu u¿ytkownika, na jego wyra¼ne ¿yczenie zostanie umieszczony w ksi±¿ce telefonicznej. Pojawi siê równie¿ mo¿liwo¶æ dochodzenia odszkodowania za niewykonanie b±d¼ nienale¿yte wykonanie przez dostawcê us³ug umowy.

Gazeta Prawna


Wiêcej uprawnieñ dla pre-paidowców

Po d³ugich miesi±cach rozwa¿ania ró¿nych “za” i “przeciw” nasz sejm uzna³ jednak, ¿e klienci us³ug przedp³aconych równie¿ powinni mieæ pewne prawa, przys³uguj±ce jak dot±d tylko osobom op³acaj±cym co miesi±c abonament telekomunikacyjny.

Zmienia siê definicja abonenta

W nowej ustawie usuniêto zapis mówi±cy o tym, ¿e abonentem jest osoba zawieraj±ca umowê w formie pisemnej. Dziêki temu od momentu jej wej¶cia w ¿ycie, definicja obejmie równie¿ tych klientów pre-paid, którzy zdecyduj± siê zrezygnowaæ z anonimowo¶ci i podaæ operatorowi swoje dane.

Sejm wype³nia w ten sposób wyrok Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci UE z 22 stycznia 2009r., nakazuj±cy nam rozszerzenie zakresu pojêcia “abonent”.

Zmiana, choæ wydawaæ siê mo¿e kosmetyczna, poci±ga za sob± konieczno¶æ dokonania jeszcze kilku innych korekt, aby dostosowaæ obecnie obowi±zuj±ce zasady wspó³pracy tak¿e do u¿ytkowników pre-paid.

Co definicja zmienia w praktyce?

* Dane klientów pre-paid bêd± teraz mog³y byæ dostêpne w w ramach us³ugi informacji o numerach telefonicznych. Oczywi¶cie dotyczy to tylko tych, którzy dane udostêpnili i wyrazili zgodê.

* U¿ytkownicy kart pre-paid bêd± mieæ na równi z abonentami prawo do otrzymywania na pi¶mie informacji o zmianie regulaminu. Tu jednak sejm poszed³ nieco na rêkê operatorom – i nowe wersje regulaminów bêdzie mo¿na przesy³aæ poprzez pocztê elektroniczn±, o ile abonent udostêpni³ w tym celu swój adres e-mail. Musi to zrobiæ w terminie do miesi±ca przed wprowadzeniem w ¿ycie nowych zapisów dotycz±cych wspó³pracy.

* Osoby korzystaj±ce z us³ug przedp³aconych bêd± mieæ równie¿ prawo do otrzymywania informacji o zmianach w cenniku us³ug – nieodp³atnie podczas zawierania umowy oraz na ka¿de ¿±danie abonenta. Mo¿na te¿ bêdzie wypowiedzieæ umowê w przypadku zmiany warunków na mniej korzystne – bez odszkodowañ i konieczno¶ci zwracania przyznanych przy zawarciu umowy ulg.

* Pre-paidowcy dostan± prawo do otrzymywania wykazów wykonanych us³ug telekomunikacyjnych. Poniewa¿ jednak w tym przypadku biling musi byæ specjalnie generowany na ¿±danie abonenta, operator bêdzie móg³ pobieraæ za niego op³aty.

* Do u¿ytkowników telefonów na kartê stosowaæ siê bêd± takie same zasady przenoszenia numerów, co w przypadku abonentów op³acaj±cych comiesiêczny rachunek telefoniczny.

Nowelizacja ustawy prawo telekomunikacyjne wejdzie w ¿ycie po 60 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Operatorzy maj± 6 miesiêcy od wej¶cia w ¿ycie ustawy, na dostosowanie wzorców umów i regulaminów do nowych, okre¶lonych w Prawie Telekomunikacyjnym, zasad.

Gazeta Prawna
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl