Powsta³ 100 milimetrowy plaster grafenowy 

Pogranicza

Naukowcy z Electro-Optics Center (EOC) Material Division na Pennsylvania State University stworzyli 100-milimetrowy plaster grafenowy. To niezwykle wa¿ny krok w kierunku wykorzystania grafenu do budowy urz±dzeñ elektronicznych.

Grafen to dwuwymiarowa forma grafitu, w której elektrony poruszaj± siê znacznie szybciej ni¿ w krzemie. Ocenia siê, ¿e dziêki zast±pieniu krzemu grafenem uda siê stworzyæ procesory, które bêd± od 100 do 1000 razy bardziej wydajne, od obecnie wykorzystywanych.

David Snyder i Randy Cavalero z EOC wykorzystali proces znany jako sublimacja krzemowa. Podgrzewali oni plastry z wêglika krzemu tak d³ugo, a¿ krzem przemie¶ci³ siê z jego powierzchni i pozosta³a na niej warstwa grafenu o grubo¶ci 1-2 atomów. Dotychczas udawa³o siê to uzyskaæ na 50-miliometrowym plastrze. Teraz przeprowadzono eksperyment z plastrem o ¶rednicy 100 milimetrów. To najwiêksze dostêpne na rynku plastry krzemowe.

Jak poinformowa³ Joshua Robinson, naukowcy z Penn State umieszczaj± teraz na plastrze tranzystory i wkrótce rozpoczn± testy wydajno¶ci. Ich celem jest zbli¿enie siê do maksymalnej teoretycznej wydajno¶ci grafenu wykonanego z wêgliku krzemu. Elektrony powinny poruszaæ siê w nim oko³o 100-krotnie szybciej ni¿ w krzemie. To jednak wymaga bardzo czystego materia³u, przed uczonymi zatem sporo pracy.

Z kolei inna grupa specjalistó³ ju¿ zaczê³a prace nad urz±dzeniami i technologiami, które pozwol± produkowaæ grafenowe plastry z 200-milimetrowych plastrów krzemowych.

PAP Nauka


Grafenowy tranzystor niemal jak CMOS

Specjali¶ci z IBM-a otworzyli pasmo wzbronione w tranzystorze polowym (FET) wykonanym z grafenu, pokonuj±c tym samym jedn± z ostatnich przeszkód na drodze do skomercjalizowania grafenowej elektroniki. Ich grafenowy FET, jak zapewniaj±, bêdzie w przysz³o¶ci móg³ konkurowaæ z tranzystorami CMOS.

W grafenie w sposób naturalny nie wystêpuje energetyczne pasmo wzbronione, które jest potrzebne do wiêkszo¶ci zastosowañ elektronicznych. Mo¿emy og³osiæ, ¿e otworzyli¶my pasmo o warto¶ci do 130 meV w naszym dwuwarstwowym grafenowym tranzystorze polowym. Z pewno¶ci± mo¿na osi±gn±æ te¿ pasma o wy¿szych warto¶ciach - powiedzia³ Phaedon Avouris z IBM-a. Otwarcie pasma pozwala na zastosowanie grafenu w elektronice oraz optoelektronice.

Brak pasma wzbronionego w grafenie powoduje, ¿e, pomimo i¿ ruchliwo¶æ elektronów w tym materiale jest znacznie wy¿sza ni¿ w krzemie, to wspó³czynnik on/off wynosi w nich zaledwie 10, podczas gdy w krzemie jest liczony w setkach. IBM poinformowa³, ¿e po otwarciu pasma w temperaturze pokojowej uda³o siê osi±gn±æ w grafenie wspó³czynnik bliski 100, a gdy urz±dzenie jest sch³odzone wzrasta on do 2000.

Ekspertom uda³o siê to wszytko osi±gn±æ g³ównie dziêki odizolowaniu bramki za pomoc± polimeru. To zredukowa³o rozpraszanie elektronów, prowadz±c do zwiêkszenia wspó³czynnika on/off.

Teraz badacze IBM-a rozpoczynaj± prace nad zmniejszeniem grubo¶ci warstwy izoluj±cej, otwarciem szerszego pasma wzbronionego i zwiêkszeniem wspó³czynnika on/off.

kopalniawiedzy.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl