Prostowanie i profilowanie w³osa breguetowskiego 

Pogranicza

Na sobotnie popo³udnie mam zarezerwowan± salê operacyjn± dla ZIM-a z rzeczonym typem
w³osa, który na nieszczê¶cie jest pogiêty. Ju¿ trochê poszpera³em w internecie w tej intencji.
Jednak je¶li Szanowni Kumotrowie wiecie co¶ na ten temat z w³asnych dzia³añ to proszê poratujcie biednego Kulisa, który póki co ma zamiar zabraæ siê do tego dzie³a bez wiêkszej ¶wiadomo¶ci co robi . Samo prostowanie i profilowanie odbêdzie siê na ostatniej po³owie zwoju w³osa doklejonej do klocka mocuj±cego.


Parê razy w ¿yciu prostowa³em w³os, ale du¿o wiêkszy, w amerykañskich zegarkach. Muszê jednak przyznaæ, ze poprawia³em po dwóch ró¿nych zegarmajstrach, którzy zrobili to tak, ze zwoje ociera³y siê o balans, a po mojej interwencji, czêsto kilkakrotnej ciê¿ko poznaæ, ze coi¶ by³o nie tak, mimo i¿ nie mam ¿adnego przeszkolenia. Generalnie trzeba delikatnie - ma³e odgiêcie powoduje znaczn± ró¿nicê w u³ozeniu w³osa. Podstaw± jest ustalenie dok³adnie gdzie w³os jest zgiêty i poprawiaæ dok³adnie to miejsce. Ogólnie, je¶li masz wyobra¼niê przestrzenn± i tzw "zmys³ techniczny" nie jest to specjalnie trudne, chyba, ¿e w³os jest mocno pogiêty. Naczelna zasada - delikatnie - jak zrobisz kant, to potem pêknie, nie ma bata
Z w³osem zwiniêtym w spiralê p³ask± radzê sobie bez problemów. Do tego stopnia, ¿e poprawiam po fabryce . To nie do koñca ¿art. Bowiem po "zmodowaniu" w³os wykonuje jedynie ruch centryczny, zwija siê bez dodatkowego ruchu bocznego p³askiego ca³ej spirali. W radzieckich zegarkach to dosyæ czêsta przypad³o¶æ, ¿e obrotowi towarzyszy przesuniêcie. Czê¶ciej obserwowa³em to w Wostokach ni¿ Poljotach co trochê k³óci siê z hierarchi± piramidy werków. Nie mniej nie jestem do koñca obiektywny z powodu szczup³o¶ci próby, na której pracowa³em. Najgorzej wygl±da sprawa w Wostokach z ostatniego okresu produkcji tzn. z mocowaniem klocka w³osa na zatrzask w wide³kach przypominaj±cych jaskó³czy ogon.
Wracaj±c do w³osa spiralnego (breguetowskiego) to jest, z tego co przeczyta³em, 5 profili krzywej koñcowej: 1877, 1878, 1882, 1888, 1889. Mi przypad³ zaszczyt pracowania na jednej z dwóch ostatnich w werku ZIM2602. Nie wiem jak du¿e mog± byæ odchylenia od krzywej nominalnej. Jak sam wiesz 2mm w przypadku w³osa to nie bardzo ma³o a bardzo du¿o. Do tego dochodzi podniesienie tak, ¿e w³os ma, a przynajmniej powinien mieæ, dwie p³aszczyzny i ³±cznik. Na domiar z³ego mocowanie klocka w³osa jest sta³e. Jak zauwa¿y³e¶, grunt to nie "³amaæ" krzywej giêcia w³osa. Tylko, ¿e tu nie za bardzo siê da. Poniewa¿ na obu koñcach ³±cznika trzeba zgi±æ w³os w p³aszczy¼nie pionowej a nie poziomej! Czyli profilowanie trzeba przeprowadziæ za pierwszym razem poprawnie. Poniewa¿ prostowanie koñców ³±cznika raczej nie wchodzi w grê z powodu os³abienia materia³u.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl