Ranking najczê¶ciej pope³nianych b³êdów jêzykowych 

Pogranicza



Ranking najczê¶ciej pope³nianych b³êdów jêzykowych w internecie

Z roku na rok coraz bardziej zwiêkszamy penetracjê internetu, a serwisy webdwazerowe - i nie tylko one - wymagaj± od nas tworzenia tre¶ci. Problem w tym, ¿e wiêkszo¶æ spo³eczeñstwa traci kontakt z pisaniem w chwili opuszczenia murów szko³y, a po³owa Polaków nie czyta ksi±¿ek i gazet. W rezultacie w internecie roi siê od b³êdów jêzykowych.

Wikipedia w jednym ze swoich artyku³ów opublikowa³a listê powszechnych b³êdów jêzykowych pope³nianych przez wikipedystów. Zmodyfikowa³em lekko tê listê i sprawdzi³em jak czêsto poszczególne s³owa pojawiaj± siê w internecie. Czêsto¶æ wystêpowania danej frazy sprawdza³em przy pomocy google metod±: +"poprawna pisownia" -"b³êdna pisownia" (i na odwrót).

W rezultacie otrzyma³em mini ranking b³êdów jêzykowych najczê¶ciej pope³nianych przez polskich internautów. Na li¶cie jest ma³o b³êdów ortograficznych, które najczê¶ciej k³uj± w oczy podczas czytania komentarzy na portalach lub w Naszej Klasie, bowiem próbka wyrazów obejmowa³a b³êdy wikipedystów, którzy maj± czêstszy kontakt z pisaniem ni¿ przeciêtni zjadacze chleba. Gdyby jednak znale¼li siê zainteresowani przeprowadzeniem szerszych i dok³adniejszych badañ - zapraszam do wspó³pracy.

Oto ranking najczê¶ciej pope³nianych b³êdów jêzykowych w internecie:




Najczêstsze miejsca wystêpowania b³êdów jêzykowych to kontent zape³niany przez internautów: fora dyskusyjne, komentarze pod wiadomo¶ciami na portalach czy komentarze do zdjêæ w Naszej Klasie. Fraza "na pewno" pojawia siê w internecie w b³êdnej formie 3.7 mln razy, z czego 47% wystêpuje na forach dyskusyjnych, a 11% w portalach (mo¿na to sprawdziæ w google dodaj±c do wyszukiwanej frazy instrukcjê site). Ludzi, którzy skoñczyli szko³y, nie da siê ju¿ nauczyæ poprawnej pisowni, ale gdyby administratorzy portali uruchomili skrypt, który podczas wy¶wietlania komentarzy zamienia³by w locie kilkaset najczêstszych b³êdów na poprawny zapis jêzykowy, to z sieci zniknê³oby 11% b³êdnej pisowni. Gdyby ten filtr wbudowaæ w fora typu PhpBB - mieliby¶my ju¿ ponad po³owê polskiego internetu oczyszczon± z b³êdów. Tylko czy w³a¶ciciele tych stron s± zainteresowani takim dzia³aniem?

Aktualizacja: z zestawienia zosta³y usuniête wyrazy koñcz±ce siê na literê -x (np. Linux), których odmiana z koñcówk± -xie (np. Linuxie) zosta³a uznana za b³êdn±, podczas gdy jest ona poprawna (link do decyzji Rady Jêzyka Polskiego w tej sprawie tutaj). Dziêkujê Gabrieli i Patrykowi za zwrócenie uwagi.


A gdzie slynne juz wziasc

A gdzie slynne juz wziasc
o to, to , to w³a¶nie
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl