Pogranicza
Spektrometr mas jest to urz±dzenie s³u¿±ce do badania masy danego pierwiastka lub zwi±zku. Do opró¿nionego z powietrza spektrometru wpuszcza siê badan± substancjê. Dzia³a siê na ni± szybkim strumieniem elektronów w wyniku czego nastêpuje jonizacja czyli wybicie elektronu lub elektronów z substancji.Zjonizowana substancja znajduj±ca siê w polu elektrycznym zostaje rozpêdzona i wpada w pole magnetyczne gdzie ustawia siê natê¿enie tak, aby cz±steczka mog³a przej¶æ przez niewielki otwór do detektora. Tam oblicza sie masê jonu na podstawie napiêcia przyspieszaj±cego i natê¿enia pola magnetycznego.
¯eby byæ dok³adnym;):
opisana tu metoda jest tylko jedn±, najstarsz±, choæ wci±¿ szeroko stosowan±, metod± jonizacji i detekcji w MS. Ta metoda jonizacji nazywana jest EI, co t³umaczone jest jako electron ionization lub electron impact. Najczê¶ciej rzeczywi¶cie polega na wybiciu elektronu i utworzeniu kationorodnika. Mo¿e jednak tak¿e nastêpowaæ wychwyt elektronu - utrzymujemy jon ujemny, który tak¿e mo¿e byæ zarejestrowany, ale po zmianie trybu rejestracji na jony ujemne.
Jonizacja elektronami mo¿e byæ prowadzona przy ró¿nym napiêciu przyspieszaj±cym, co przek³ada siê na ró¿ny stopieñ fragmentacji substancji. Wzór fragmentacji jest zwykle unikatowy dla danej substancji i pozwala na jej zidentyfikowanie. W tym celu widma masowe poszczególnych zwi±zków gromadzi sie w bazach danych.
Do nowoczesnych, ³agodnych metod jonizacji nale¿±: elektro- i termosprej, desorpcja laserem z ciek³ej matrycy (MALDI), jonizacja chemiczna (CI), jonizacja chemiczna pod ci¶nieniem atmosferycznym (APCI), desorpcja polem elektrycznym, bombardowanie szybkimi jonami i atomami (FAB) oraz supernowoczesne metody desorpcji z matryc krzemowych.
Wymienione systemy jonizacji wspó³pracuj± z okre¶lonymi detektorami - magnetycznymi, elektrycznymi, kwadrupolowymi, pu³apkami jonowymi, analizatorami czasu przelotu (TOF) lub z detekcj± z wykorzystaniem jonowego rezonansu cyklotronowego.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl