Tajemnica d³ugowieczno¶ci górali 

Pogranicza

Chcesz do¿yæ setki? Przeprowad¼ siê na Podhale. Naukowcy nie maj± w±tpliwo¶ci: pod Tatrami ¿yje siê najd³u¿ej w ca³ej Polsce. Badania nad grup± najstarszych góralek i górali da³y odpowied¼ na pytanie, jak postêpowaæ, by omijaj±c z daleka lekarzy doczekaæ sêdziwego wieku.

Franciszek Duda ma 85 lat. Ca³e ¿ycie spêdzi³ w Zakopanem. Najdalsza wycieczka w jego ¿yciu to wyjazd na krakowskie lotnisko w Balicach, by po¿egnaæ krewnych odlatuj±cych do USA. Wykszta³cenie: podstawowe. Praca: na gospodarce i trochê ciesielki. Dzieci: troje. U¿ywki: papierosów nigdy nie „kurzy³”, wódkê i owszem, czasem pi³, ale teraz to ju¿ tylko „krapeckê”. Zdrowie: oprócz ¿ylaków i zwyrodnieñ stawów - na medal. Lekarz rok temu przepisa³ mu receptê na okulary. Córka kupi³a, ale nied³ugo pó¼niej „kasik je straci³”. I równie dobrze radzi sobie bez nich. Mówi, ¿e teraz to ju¿ jest s³aby, ale 10 lat temu pomaga³ jeszcze wnukowi w wykoñczeniu domu.

¯ona, Maria, jest o rok m³odsza. Trochê przygarbiona, ale formy mog³yby pozazdro¶ciæ jej kobiety o 20 lat m³odsze. Gotuje mê¿owi i sobie, z pomoc± wnuków opiekuje siê ca³ym domem i obej¶ciem. Wie, co dzieje siê w kraju i ma na ten temat w³asne, sprecyzowane zdanie, które nie nadaje siê do cytowania. ¯ywa, ruchliwa, choæ narzeka, ¿e nogi j± bol± w biodrach.

Franciszek i Maria Duda uwa¿aj±, ¿e wcale nie ¿yj± d³ugo: – E, kiejsi ludzie d³u¿ej ¿yli. Po sto lat mieli. ¯yjemy, ale to jest tak, ¿e dzisiok siê ¿yje, a jutro nie.

Piramida d³ugowieczno¶ci

Szanse na to, ¿e pañstwo Dudowie prze¿yj± jeszcze kilka ³adnych lat, s± jednak spore. Osób w ich wieku na Podhalu nie brakuje. - ¦rednia wieku jest u nas najwy¿sza w ca³ym kraju i od lat stale ro¶nie. Coraz wiêcej górali do¿ywa sêdziwej staro¶ci – mówi Adam Radko, powiatowy inspektor sanitarny w Zakopanem.

Statystyki nie pozostawiaj± w±tpliwo¶ci: mê¿czy¼ni w Polsce ¿yj± ¶rednio 72,4 lat; kobiety – 78,2 lat. Natomiast na Podhalu, w powiecie tatrzañskim, ¶redni wiek ¿ycia mê¿czyzny to 74,6 lat, a kobiet 81,4 lat.

Jak pogodziæ j± ze stereotypem górala, który za ko³nierz nie wylewa, „kurzy” papierosy, a „likosza” unika jak tylko mo¿e? Za wyja¶nienie tego fenomenu zabra³ siê dr hab. Dariusz Mucha, pracownik naukowy Podhalañskiej Pañstwowej Wy¿szej Szko³y Zawodowej w Nowym Targu, specjalista od kultury fizycznej i zdrowotnej, który dok³adnie przeanalizowa³ styl ¿ycia kilkudziesiêciu mieszkañców Podhala w wieku co najmniej 80 lat. – Chcia³em dowiedzieæ siê czym siê od¿ywiaj±, jak pracuj±, jakie ¶rodowisko zamieszkuj±, czy s± szczê¶liwi, jakie maj± hobby, na³ogi… Interesowa³o mnie wszystko, co mo¿e mieæ wp³yw na d³ugo¶æ ¿ycia – mówi Mucha.

Dziêki analizie danych uda³o siê ustaliæ, co decyduje o wysokiej ¶redniej d³ugo¶ci ¿ycia górali. – Skonstruowa³em model piramidy, której wierzcho³kiem jest d³ugowieczno¶æ – mówi Mucha. – Podstaw± jest oczywi¶cie czynnik genetyczny, na który nikt nie ma wp³ywu, bo genów siê nie wybiera. Jednak na pozosta³e cztery sk³adowe, czyli od¿ywianie, aktywno¶æ ruchow±, ¶rodowisko ¿ycia oraz profilaktykê i leczenie, mamy pewien wp³yw. A to w³a¶nie one w 85 proc. decyduj± o d³ugo¶ci ¿ycia – podkre¶la.

Mucha zastrzega jednak, ¿e jest to jego w³asny pogl±d. Naukowcy od lat spieraj± siê o znaczenie czynników wp³ywaj±cych na d³ugowieczno¶æ, ale zgoda co do dominuj±cej roli uwarunkowañ genetycznych, jest powszechna. Potwierdzaj± j± liczne badania: prawdopodobieñstwo osi±gniêcia sêdziwego wieku przez osoby, których rodzeñstwo liczy sobie 91 lat i wiêcej, jest ju¿ kilka razy wy¿sze ni¿ w grupie kontrolnej.

Tak¿e w Polsce rozpoczêto specjalny program naukowy maj±cy na celu przebadanie rodzimych stulatków – niekoniecznie górali. Stwierdzono, ¿e nasi stulatkowie nie maj± mia¿d¿ycy, nie cierpi± na demencjê, chorobê Parkinsona czy Alzhaimera. Starzej± siê w sposób fizjologiczny, zachowuj±c zaskakuj±co dobr± wydolno¶æ serca i uk³adu kr±¿enia. Po ukoñczeniu 90. roku ¿ycia seniorom praktycznie nie gro¿± ju¿ nowotwory ani choroby uk³adu nerwowego. Po osi±gniêciu tego wieku ryzyko ¶mierci statystycznie spada. Co wa¿ne: okaza³o siê, ¿e w wielu przypadkach d³ugowieczno¶æ jest cech± rodzinn±, a to wskazuje na genetyczne uwarunkowanie opó¼nionego starzenia.

Badania w¶ród górali przynios³y podobne rezultaty: prawie 80 proc. osób, które prze¿y³y 80 lat, mia³o równie wiekowe osoby w swojej najbli¿szej rodzinie. Jednak zdaniem Muchy nie ma podstaw, by twierdziæ, ¿e górale podhalañscy zostali obdarzeni przez swoich przodków „pul± genow±” o szczególnych w³a¶ciwo¶ciach. – Stwierdzenie tego faktu wymaga³oby zreszt± szeroko zakrojonych i kosztownych badañ w ca³ej Polsce. Genetyka jest bardzo wa¿na, ale o tym, ¿e górale ¿yj± d³ugo, decyduje przede wszystkim aktywno¶æ ruchowa i spo¿ywanie regionalnych produktów – nie ma w±tpliwo¶ci Mucha.

Bez wódki i lekarza

Jak wygl±da góralskie menu? To g³ównie mleko, sery, twarogi i gruboziarniste pieczywo. Nabia³ codziennie spo¿ywa ponad 80 proc. najstarszych Podhalan, a pieczywo o wysokiej zawarto¶ci ziarna a¿ 90 proc. Do tego kilka razy w tygodniu warzywa, nasiona str±czkowe i ryby. Górale nie przepadaj± za t³ustymi miêsami i wêdlinami – badani przyznawali, ¿e tego typu produkty jedz± raz, najwy¿ej dwa razy w tygodniu (najczê¶ciej w niedzielê). – To dieta bogata w bia³ko, witaminy i sk³adniki mineralne. Co wa¿ne, wiêkszo¶æ produktów pochodzi z w³asnego ogródka, b±d¼ z w³asnej hodowli. S± przygotowywane bezpo¶rednio przed jedzeniem, na jeden raz: nie zamra¿ane, nie odgrzewane, nie gotowane. Starsi górale nie lubi± trzymaæ jedzenia w lodówce. Dziêki temu produkty ¿ywno¶ciowe nie trac± wiêkszo¶ci cennych sk³adników – podkre¶la Mucha.

¯eby jednak móc zapewniæ sobie dostêp do ¶wie¿ych wiktua³ów z w³asnego ogródka, trzeba sporo siê natrudziæ. A to w³a¶nie aktywno¶æ fizyczna jest drugim z elementów maj±cych decyduj±cy wp³yw na d³ugowieczno¶æ górali. Wiêkszo¶æ badanych mia³a wykszta³cenie podstawowe (70 proc. kobiet i 50 proc. mê¿czyzn), a ich „zawodem” by³o wykonywanie prostych prac fizycznych, zwi±zanych przede wszystkim z upraw± roli. A to w surowym, górskim klimacie nigdy nie by³o ³atwe. – Ruch na ¶wie¿ym powietrzu, wysi³ek, pokonywanie wielu kilometrów trudnym terenie – to wszystko by³o udzia³em niemal ka¿dego z badanych – mówi Mucha.

Podkre¶la, ¿e na Podhalu norm± jest, ¿e kilkudziesiêcioletni ludzie nadal zajmuj± siê prac± fizyczn±. Dopóki maj± si³ê, robi± to, czym zajmowali siê przez ca³e ¿ycie. A z badañ wynika, ¿e si³ im nie brakuje. Najstarsi górale jako hobby najczê¶ciej wymieniali uprawê ogródka. Do regularnej aktywno¶ci fizycznej przyzna³o siê a¿ 76 proc. kobiet i 80 proc. mê¿czyzn. – To bardzo du¿o. Ruch i wysi³ek s± zbawienne dla organizmu – zw³aszcza, gdy wszystko odbywa w nieska¿onym ¶rodowisku. To w³a¶nie ¶rodowisko – naturalne i spo³eczne – jest kolejn± ¶cian± piramidy – t³umaczy Mucha. – Wiadomo, ¿e Podhale jest obszarem ekologicznie czystym i ma to niew±tpliwy wp³yw na zdrowie jego mieszkañców. Jednak interesowa³o mnie tak¿e, w jaki sposób wiekowe osoby oceniaj± swoje funkcjonowanie w najbli¿szym otoczeniu. Na ile ¿ycie rodzinne jest dla nich ¼ród³em satysfakcji b±d¼ stresu.

Co siê okaza³o? Najstarsi górale to ludzie szczê¶liwi. Zadowolenie z ¿ycia deklarowa³o 90 proc. kobiet i 80 proc. mê¿czyzn. Swoje ¿ycie ma³¿eñskie jako bardzo dobre oceni³o 80 proc. badanych.

Przy tej okazji upad³ stereotyp, ¿e górale lubi± i potrafi± du¿o wypiæ. Alkohol nie by³ ¼ród³em konfliktów w ma³¿eñstwie. Wprawdzie a¿ 80 proc. mê¿czyzn przyzna³o, ¿e pije alkohol, ale bardzo sporadycznie. Co ciekawe: a¿ 100 proc. kobiet odpowiedzia³o, ¿e wódki nie pije nigdy. Piwo i wino – owszem, ale bardzo rzadko. Podobnie rzecz ma siê z papierosami. Ponad 90 proc. kobiet i mê¿czyzn w ogóle nie pali, a tylko jeden góral mimo skoñczonych 85 lat puszcza³ z dymem paczkê dziennie.

Potwierdzi³a siê natomiast obiegowa opinia, ¿e góral idzie do lekarza tylko wtedy, gdy jest z nim naprawdê ¼le. Wiêkszo¶æ osób w ogóle siê nie leczy³a, a jakiekolwiek leki zaczê³a przyjmowaæ dopiero po 70. roku ¿ycia. Wcze¶niej nie czuli takiej potrzeby. – Czwarta ¶ciana mojego teoretycznego modelu, czyli korzystanie z profilaktyki i leczenia, na Podhalu praktycznie nie istnieje. To dowodzi, jak du¿e znaczenie maj± pozosta³e elementy – zw³aszcza odpowiednie od¿ywianie i aktywno¶æ fizyczna – podkre¶la Mucha.

Zapisane na górze

Sami górale w wyniki badañ naukowych na temat wierz±, ale nie do koñca. Franciszek Duda twierdzi, ¿e ciê¿ka praca jeszcze nikomu nie przed³u¿y³a ¿ycia i d³ugo ¿yj± ci, co siê w ¿yciu nie narobi±. Natomiast jego ¿ona uwa¿a, ¿e wszyscy ¿yliby d³u¿ej, gdyby nie trzeba by³o teraz tak bardzo „za dudkami lataæ”.

A jaka jest ich osobista recepta na d³ugie ¿ycie? – Jak kto nie jest sietniokiem, to po¿yje, ile trzeba. A tam na górze ka¿dy ma zapisane, kiedy jego pora. I co by¶ nie robi³, to ¶mierzæ i tak przyjdzie.

I akurat z t± „m±dro¶ci± góralsk±” trudno siê nie zgodziæ.


heh, ¿e bez gorzo³ki, to nie uwierzê
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl