Zabezpieczenia DRM zadzia³aj± w sieciach p2p 

Pogranicza

Firmie Microsoft zosta³ przyznany nowy patent. Opisuje on dzia³anie mechanizmu DRM w sieciach peer-to-peer.

Patent numer 7,594,275, który nale¿y do Microsoftu, zatytu³owany jest „Digital Rights Management system” i opisuje metodê zabezpieczania licencji za pomoc± publicznych i prywatnych kluczy deszyfruj±cych w sieciach p2p. Dziêki tej technice sieci peer-to-peer mog³yby wyj¶æ z podziemia i pos³u¿yæ jako legalne ¼ród³o muzyki i innych plików multimedialnych.

Patent jest o tyle ciekawy, ¿e mimo i¿ mechanizm DRM jest nienawidzony przez praktycznie wszystkich, jak na razie stanowi pewn± barierê przed piractwem. A potêgi sieci p2p, jak dot±d nieujarzmionej przez w³a¶cicieli praw autorskich, nie mo¿na przeceniæ.

chip.pl


Na plikach ze ¶ci±ganymi legalnie utworami bêdzie twoje nazwisko

Ochrona praw autorskich przed piractwem przez technologiê DRM nie jest nowym pomys³em. Wygl±da to tak: plik MP3 udostêpniony legalnie u¿ytkownikowi zawiera tak¿e jego dane osobiste, pozyskane np. z przelewu. Je¶li ten plik znajdzie siê na torrencie, mo¿na ³atwo zidentyfikowaæ pierwotnego w³a¶ciciela.

Wiêkszo¶æ serwisów internetowych zrezygnowa³a z zastosowania DRMu, pomimo nacisku ze strony koncernów muzycznych. Wkrótce jednak muzyka udostêpniona bêdzie w "chmurze", nad któr± pracuj± Apple, Google i Amazon, a koncerny nalegaj±, by oznaczaæ udostêpnione utwory "znakiem wodnym", czyli danymi umo¿liwiaj±cymi identyfikacjê kupuj±cego.

Nowe oznaczenia maj± pe³niæ dodatkow± funkcjê. Nie tylko identyfikowaæ kupuj±cego - jak stary DRM - ale tak¿e uniemo¿liwiaæ odtwarzanie utworu innym osobom. Innymi s³owy, tylko kupuj±cy i tylko za pomoc± jednego serwisu bêdzie móg³ s³uchaæ kupionego przez siebie utworu.

Sprytne. Komu siê poskar¿yæ, ¿e nam nie dzia³a skopiowany plik?

gizmodo.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl