Z³y awatar zamieni Ciê w potwora? 

Pogranicza

Przys³owiowi “amerykañscy naukowcy” z University of Texas w Austin udowodnili, ¿e awatar jakiego u¿ywamy ma powa¿ny wp³yw na nasze zachowanie. Okaza³o siê, ¿e ciemna, zakapturzona postaæ lub kapturek Klu-Klux-Klanu na awatarze wystarczy by wywo³aæ aspo³eczne zachowania.

W dwóch oddzielnych eksperymentach, badanym wylosowano awatary z postaci± okryt± bia³± lub czarn± szat±, albo w ubiorze lekarza lub cz³onka Klu-Klux-Klanu. Nastêpnie uczestnicy badania musieli samodzielnie opisaæ obrazek i zagraæ w dru¿ynie z innymi uczestnikami. Okaza³o siê, ¿e posiadacze “z³ych” awatarów konsekwentnie wykazywali aspo³eczne zachowania.


Kiedy wchodzisz w wirtualny ¶wiat mo¿esz zostaæ “Mario”, albo jak±kolwiek inn± postaci±, któr± odgrywasz. Czêsto wygl±d odgrywanej postaci subtelnie przypomina nam o popularnych stereotypach, takich jak “¼li kolesia nosz± siê na czarno lub ubieraj± d³ugie szaty z kapturem”. To skojarzenie mo¿e ukradkiem wywo³aæ u nas sk³onno¶æ do aspo³ecznych zachowañ i wstrzymywaæ prospo³eczne – twierdzi profesor Jorge Peña z College of Communication.

Wyniki potwierdzaj± wcze¶niejsze badania dotycz±ce spotkañ twarz± w twarz. Ciemny, “z³y” strój modyfikowa³ ludzie reakcje w taki sam sposób. Okaza³o siê, ¿e profesjonalni sportowcy odziani w czarne barwy graj± znacznie agresywniej od swoich kolegów w jasnych strojach.

Jak s±dzicie? Ile w waszym zachowaniu w sieci jest wynikiem wybranego awatara?

physorg.com


Zgadzam siê z "amerykañskimi naukowcami". W moim przypadku awatar (ten z forum chorzowskiego, nie z Cafe Miernium) w pe³ni odzwierciedla mój charakter

BTW Czy owi przys³owiowi amerykañscy naukowcy to nie przypadkiem znani i lubiani Jim Beam i Jack Daniels, którzy to czasami wspieraj± korbê w jego prywatnych badaniach naukowych nad wieloma wa¿nymi sprawami
korba za JB i JD masz
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl