Pogranicza
Witam!
Czy kto¶ by³by tak uprzejmy i przybli¿y³ upierdliwej kandydatce na ten kierunek, jak wygl±da studiowanie chemii medycznej na Uniwersytecie Gdañskim? =)
Prócz tego, co Ci powiedz± studenci naszego wydzia³u, polecam z zapoznaniem siê z siatk± godzin, gdzie mo¿esz zobaczyæ jakie przedmioty obligatoryjne s± do zdania przez studentów w ci±gu 3 lat nauki.
http://www.chem.univ.gda....tka_CH-MED.htmlNapisz mo¿e co chcesz wiedzieæ dok³adnie
pozdrawiam!
Na siatkê patrzy³am =)
Tylko chcia³am zasiêgn±æ porady starszych kolegów/kole¿anek.
Mam kilka pytañ, a mianowicie:
1. Czy istnieje mo¿liwo¶æ wybrania lektoratu z jêzyka francuskiego, czy jest "dostêpny" tylko jêzyk angielski?
2. Czy ogó³em kto¶ móg³by mi po krótce przedstawiæ jak siê studiuje na Waszym Uniwersytecie? Jestem nowicjuszk±, je¶li chodzi o studia, st±d moje pytania.
Odpowiem Ci na pierwsze pytanie.. Lektorat chyba mo¿na wybraæ jaki siê chce. Mia³am kole¿ankê na roku, która chodzi³a na Japoñski, jednak specjalnie musia³a je¼dziæ na niego do Studium do Sopotu. Chodzi³a równie¿ na angielski, ale nie wiem czy by³ on obowi±zkowy. Czê¶æ ludzi wybra³a niemiecki i nie chodzi³a na angielski, bo niemiecki mia³a jako podstawowy jêzyk w liceum. Generalnie angielski jest jêzykiem naukowym, wiêc mo¿e jest ju¿ jaki¶ wymóg, ¿e trzeba umieæ angielski na jakim¶ poziomie je¿eli studiujesz.
Je¿eli chodzi o kierunek to ja sobie chwalê
która chodzi³a na Japoñski,Ju¿ mi siê podoba
Czy móg³by¶ mi przybli¿yæ jak mniej wiêcej wygl±daj± zajêcia? =)
Na studiach s± trzy rodzaje zajêæ:
1.WYK£AD - obecno¶æ na nim z regu³y nie jest obowi±zkowa (chyba ¿e prowadz±cy ustali np. obecno¶æ jako formê zaliczenia zajêæ), zazwyczaj koñczy siê egzaminem lub zaliczeniem na ocene (to w sumie to samo, ró¿nica polega na tym ¿e egzamin przeprowadzany jest w sesji a zaliczenie mo¿e byæ zrobione np. na ostatnim wyk³adzie). Na wyk³adzie to prowadz±cy przekazuje Ci swoj± wiedze, czasami zdarzaj± siê wyk³adowcy zadaj±cy studentom pytania (tak ¿eby ich trochê obudziæ ). Co do natatek z wyk³±du czasami wyk³adowca udostêpnia swój wyk³ad (je¶li jest on w formacie prezentacji PowerPoint lub chocia¿ na foliach). Czasem trzeba robiæ notatki rêcznie (polecam nawet je¶li wyk³adowca udostêpni swoje materia³y, poniewa¿ nie zawsze jest tam umieszczone wszystko co potrzebne, czasem wyk³adowca dopowiada najwa¿niejsze rzeczy). Choæ bardziej leniwi i tu znajd± wyj¶cie i przed sesj± skseruj± notatki od bardziej pilnego kolegi.
2. CWICZENIA AUDYTORYJNE - na te zajêcia musisz chodziæ, czêsto s± to zajêcia na których wykonuje siê zadania rachunkowe, æwiczy w u¿yuciu wiedzê zdobyt± na wyk³adzie, czasem przedstawia siê w³asn± prezentacjê na zadany przez prowadz±cego temat. Co do zaliczenia: zazwyczaj na zajêciach audotyrnych pisze siê kolokwia 1 lub 2 w semestrze (czyli poprostu co¶ takiego jak sprawdzian w szkole). Je¶li podczas zajêæ przygotowywa³o siê swój referat (lub jak±¶ inn± pracê) to ocena z niego równie¿ jest brana pod uwagê podczas wystawienia oceny z przedmiotu.
3. ÆWICZENIA LABORATORYJNE - równie¿ obowi±zkowe, na nich samodzielnie (czasem parami) wykonujesz do¶wiadczenia, a nastêpnie w postaci sprawozdania przedstawiasz wyniki swojej pracy. Zajêcia te zawsze zaczynaj± siê wej¶ciówk± (czyli sprawdzeniem twojej wiedzy z wykonywanego æwiczenia). Na ocene koñcow± sk³adaj± sie oceny ze wszystkich wej¶ciówek, na niektórych zajêciach prowadz±cy dodatkowo na koniec robi ko³o z ca³ego materia³u przerobionego na æwiczeniach.
Dodatkowo zdarzaj± siê zajêcia terenowe (nie wiem czy takie s± przewidziane na twojej specjalno¶ci), czyli jak sama nazwa mówi wyj¶cie poza mury uczelni (np. do lasu, nad morze lub jakiego¶ zak³adu- elektrowni wodnej itp.).
Mam nadzieje ¿e choæ trochê przybli¿y³am ci realja studiowania
Pozdrawiam
Dziêkujê Albo!
Ma jeszcze ostatnich kilka pytañ i ju¿ Wam dajê spokój
Nie wiem czy dobrze zrozumia³am, ¿e na wychowaniu fizycznym mo¿na wybraæ sobie dwie spo¶ród kilku dyscyplin sportowych. Czy kto¶ móg³by mi tak po krótce napisaæ (b±d¼ te¿ jakim¶ linkiem zapodaæ) jakie s± dostêpne dyscypliny sportowe?
Jak mniej wiêcej jest uk³adany plan? Jest du¿o zajêæ?
Plan jest uk³adany przyzwoicie (chocia¿ czêsto prze³adowany-zw³aszcza na 2 i 3 semestrze). Jednak takie ju¿ s± realia naszego kierunku.
Pisa³a¶, ¿e chcia³aby¶ jêzyk francuski w ramach lektoratu. Owszem, tak jak Mori wspomnia³a, jest to mo¿liwe, ale dziêki temu bardzo skomplikujesz sobie plan.
Z j. francuskiego jest utworzona tylko jedna grupa (na ca³y UG) i na zajêcia trzeba jechaæ np. do Sopotu. Komplikuje to plan na tyle, ¿e np. od 10 do 12 masz audytorium (obowi±zkowe) na WCh [czyt. Wydzia³ Chemii] a na 13 do 14:30 w Sopocie i na 15:00 laboratorium na WCh. I tak 2 razy w tygodniu. Na lab nie mo¿na siê spó¼niæ, wiêc cz³owiek ¿yje w stresie.
Moja kole¿anka w ubieg³ym roku tak mia³a z niemieckim, a grupy francuskiego nie utworzyli [wiem, bo chcia³am siê zapisaæ].
Co do wf-u, to nie mam pojêcia jak jest zbyt dawno to by³o
Strasznie mi zale¿y na francuskim jednak.
By³am kiedy¶ w Gdañsku, ale to by³o kilka lat temu. Ile siê mniej wiêcej jedzie do Sopotu t± kolejk± "trójmiastow±" (nie pamiêtam nazwy, ale wiem, ¿e ni± jecha³am z Gdañska do Sopotu)?
Co do zajêæ z WF-u to ja je mia³am przez dwa lata. W pierwszym roku zostali¶my od razu przydzieleni do odpowiednich grup (do grup byli¶my przypisani wszyscy z tego samego roku). Oczywi¶cie istnia³a mo¿liwo¶æ przeniesienia siê do innych grup (je¶li znalaz³a¶ prowadz±cego który zgodzi³ siê cie przyj±æ i a twój prowadz±cy wypisa³ ci kartkê ¿e siê na to zgadza ). Z tego co pamiêtam wiêkszo¶ci by³y to zajêcia takie jak w szkole (najpierw ogólna rozgrzewka, a pó¿niej jaka¶ gra: kosz, siatkówka itp.).
Na drugim roku sami wybierali¶my sobie zajêcia na które chcemy chodziæ (wiêc w grupie byli ludzie z ró¿nych kierunków i wydzia³ów) i tu ju¿ ka¿dy móg³ wybraæ sport króry go interesuje. Oczywi¶cie by³a ograniczona liczba miejsc i trzeba siê by³o spieszyæ (najtrudniej by³o siê za³apaæ na takie zajêcia jak aerobik czy basen, by³o najwiêcej chêtnych ). Ale mo¿liwo¶ci i tak by³o sporo i ka¿dy co¶ sobie znalaz³ (by³y grupy np. siatkówki czy kosza, grup ogólnorozwojowe, ³y¿wy, a nawet zajêcia z samoobrony).
Oczywi¶cie je¶li na powa¿nie interesujesz siê jak±¶ dyscyplin± sportow± to mo¿esz siê zapisaæ na sekcje (nie wiem jakie dok³adnie s±) i chodziæ na ni± zamiast na zwyk³y WF. Dok³adniejszych informacji radzê popszukaæ na stonie
http://www.azs.univ.gda.pl/index.php?akcja=sekcjeCo do kolejki z Gdañska Wrzeszcza do Sopotu jedzie siê ok 15-20 minut, ale musisz dodaæ do tego doj¶cie z naszego wydzia³u na SKM (autobusem to jakie¶ 7 minut, ale autobusy lubi± siê spó¼niaæ , piechot± d³u¿ej) i tak samo w sopocie od SKM do studium jêzyków obcych (pewnie te¿ ko³o 10 minut).
Pozdrawiam
Czyli widzê, ¿e je¶li lektorat by³by tak wci¶niêty miêdzy zajêcia, to bêdzie nie lada problem. =(
Co do WFu - akurat interesuje mnie ³y¿wiarstwo i siatkówka, mo¿na by by³o ewentualnie zapisaæ siê na jedno i drugie?
Co do WFu - akurat interesuje mnie ³y¿wiarstwo i siatkówka, mo¿na by by³o ewentualnie zapisaæ siê na jedno i drugie? Je¶li masz na my¶li zapisanie siê do 2 sekcji, to nie wiem czy jest taka mo¿liwo¶æ (nie wiem czy jest sekcja ³y¿wiarstwa, raczej na pewno jest siatkówki). Co do zwyk³ego WF-u musisz byæ koniecznie zapisana do jednej grupy, bo na koniec semestru dostajesz wpis do indeksu z zaliczenia zajêæ (chyba ¿e masz za¶wiadczenie od lekarza, ¿e nie mo¿esz chodziæ na normalny WF, ale wtedy mo¿na byæ skierowanym do grupy rehabilitacyjnej).
Natomiast co do chodzenia na jeszcze jedne zajêcia to pewnie jest to kwestia dogadania siê z prowadz±cym (je¶li grupa nie bêdzie zbyt liczna, mo¿e nie bêdzie mu przeszkadzaæ dodatkowa osoba). Jednak musisz pamiêtaæ, ¿e na pierwszym roku bêdziesz mia³a wiele innych zajêæ na uczelni, a zajêcia sportowe s± prowadzone na ró¿nych wydzia³ach (ja np. musia³am na WF jechaæ do Sopotu, na ³y¿wy chodzi siê do Hali Olivii), wiêc mo¿esz poprostu ze wszystkim nie wyrobiæ. No chyba ¿e potrafisz sobie dobrze zorganizowaæ czas
Na jakiej podstawie zostali¶cie przydzielani do tych grup? Odby³ siê jaki¶ test sprawno¶ciowy Podzia³ by³ zupe³nie przypadkowy (ewentualnie alfabetyczny). Poza tym wszyscy byli¶my przypisani raczej do grup ogólnych, wiêc nie trzeba siê by³o wykazywaæ jakimi¶ wielkimi umiejêtno¶ciami.
zapisanie siê do 2 sekcjiChcia³abym, chcia³abym...
Ale tak jak mówisz na przeszkodzie stoi czas, wiec musia³abym sobie odpu¶ciæ.
SKM z Wrzeszcza do Gdyni G³ównej leci 28 minut - wiem z Autopsji :/
Trasê Wrzeszcz - Sopot G³ówny robi w 14 do 15 minut
Z mojego WFu X-lat temu pamiêtam, ¿e zale¿a³o to, do jakiej grupy zostali¶my przydzieleni.
Ja by³am w gr, która zajêcia mia³a u nas na Wydziale, wiêc jedyny bieg jaki by³, to na zakoñczenie 1 semestru - w trakcie testu ogólnosprawno¶ciowego.
Test odbywa³ siê o 8 rano na stadionie za Rektoratem dla wszystkich grup z ca³ego roku Chemii i O¦ jednocze¶nie (chodzi³o o statystykê - osoby ze zwolnieniem lekarskim te¿ musia³y tam byæ).
Na test sk³ada³o siê:
1. Bieg na 600 m [na czas]
2. Rzut dyskiem
3. Rzut pi³k± lekarsk±
4. Skok w dal
5. Bieg na 100 m [na czas]
Co do biegów, to u nas na chemii jest ich bardzo du¿o, np.
z Akademika na Wydzia³ (gdy jest 8:10 a na 8:15 jest kolokwium)
z BO¦u [Budynek Ochrony ¦rodowiska] do Pawilonu lub Gmachu G³ównego (gdy wyk³adowca przed³u¿y³ wyk³ad i jest 12:10 a o 12:00 rozpoczê³y siê labory)
do biblioteki (gdy o 14:50 delikwentowi siê przypomni, ¿e musi co¶ wypo¿yczyæ, a jest czynne do 15tej)
do dziekanatu ds. studenckich (gdy jest 13:00 a trzeba koniecznie tego dnia odebraæ lub zanie¶æ za¶wiadczenie do stypendium)
i to co studentów mêczy najbardziej, czyli za wyk³adowc± by ³askawie da³ zaliczenie lub wpisa³ ocenê do indeksu
Uwierz mi, jeszcze siê nabiegasz studiuj±c na naszym wydziale [ale ja nie narzekam ]
Co do biegów, to u nas na chemii jest ich bardzo du¿o, np.
z Akademika na Wydzia³ (gdy jest 8:10 a na 8:15 jest kolokwium)
z BO¦u [Budynek Ochrony ¦rodowiska] do Pawilonu lub Gmachu G³ównego (gdy wyk³adowca przed³u¿y³ wyk³ad i jest 12:10 a o 12:00 rozpoczê³y siê labory)
do biblioteki (gdy o 14:50 delikwentowi siê przypomni, ¿e musi co¶ wypo¿yczyæ, a jest czynne do 15tej)
do dziekanatu ds. studenckich (gdy jest 13:00 a trzeba koniecznie tego dnia odebraæ lub zanie¶æ za¶wiadczenie do stypendium)
i to co studentów mêczy najbardziej, czyli za wyk³adowc± by ³askawie da³ zaliczenie lub wpisa³ ocenê do indeksu
Uwierz mi, jeszcze siê nabiegasz studiuj±c na naszym wydziale [ale ja nie narzekam ]Tak to ja biegaæ mogê, zreszt± zdajê sobie sprawê, ¿e lekko nie bêdzie.
Ale je¶li mam biegaæ na czas, to masakra, nienawidzê tego :/
A i jeszcze mia³am siê zapytaæ. Ilu osbowe grupy s± tworzone?
Na WF-ie chyba max. 20.
te biegi na czas itak do niczego siê nie wliczaj± a oceny z tego przedmiotu kompletnie nikt nie bierze pod uwagê (do ¶redniej te¿ siê nie liczy i liczy³o siê nie bêdzie).
Z mojego WFu X-lat temu pamiêtam, ¿e zale¿a³o to, do jakiej grupy zostali¶my przydzieleni.
Ja by³am w gr, która zajêcia mia³a u nas na Wydziale, wiêc jedyny bieg jaki by³, to na zakoñczenie 1 semestru - w trakcie testu ogólnosprawno¶ciowego.
Test odbywa³ siê o 8 rano na stadionie za Rektoratem dla wszystkich grup z ca³ego roku Chemii i O¦ jednocze¶nie (chodzi³o o statystykê - osoby ze zwolnieniem lekarskim te¿ musia³y tam byæ).
Na test sk³ada³o siê:
1. Bieg na 600 m [na czas]
2. Rzut dyskiem
3. Rzut pi³k± lekarsk±
4. Skok w dal
5. Bieg na 100 m [na czas] Ja tam nie mia³am rzadnych testów ogólnosprawno¶ciowych. Jedyne biegi na WF-ie to standardowo na rozgrzewkê jakie¶ 5-10 minut w kó³ko sali. No i raz przy ³adnej pokodzie posz³y¶my pobiegaæ po lasku za BO¦-em. A trochê górzysty teren, wiêc za du¿o siê nie nabiega³y¶my, po wdrapaniu siê na pierwsz± górê ju¿ nikt nie mia³ si³y
No i przy okazji biegu o puchar rektor (jesli siê nie myle tak to siê nazywa), jak kto¶ mia³ nieobecno¶ci to musia³ i¶æ tam zajêcia odrobiæ lub je¶li kto¶ chcia³ z w³asnej woli to te¿ móg³. I to by by³o na tyle je¶li chodzio biegi.
Teraz jest nieszczêsna uchwa³a, ¿e wszystkie przedmioty koñcz± siê zaliczeniem na ocenê
Wszystkie poza w-fem
A co z tego, ¿e siê koñcz± ocen±, skoro do ¶redniej i tak licz± siê tylko egzaminy?
Pozdrawiam
i zapraszam na Analitykê i Diagnostykê - naprawdê fajny kierunek
elitarny
A jeszcze mam takie pytanie, ostatnie ju¿, naprawdê =)
Czy starczy czasu na chemii medycznej aby powtarzaæ materia³ na maturê? Powiem szczerze, ¿e ta chemia to mój kierunek w razie "w", bo moim priorytetem jest medycyna, a co¶ mi siê wydaje, ¿e w tym roku niet.
I kwestia akademików.
Dobry standard? I w jakiej mniej wiêcej cenie?
A jeszcze mam takie pytanie, ostatnie ju¿, naprawdê =)Pytaj ile siê da, my nie mam Ci za z³e ¿e pytasz
I kwestia akademików.
Dobry standard? I w jakiej mniej wiêcej cenie?Je¶li chodzi o standard to jest on ró¿ny.
Zaczynaj±c od "Hiltona" (przy wydziale biologi na K³adkach), w którym ka¿dy 2-osobowy pokój ma w³asn± ³azienke i wogóle wszystko jest nowe (w tym roku otworzony po remoncie).
Przez akademiki na polankach (przy wydzia³ach fizyki, prawa, historycznym), gdzie pokoje s± 2-osobowe, z umywalk± w pokoju.
No i wreszcie wspania³y DS2 (przy naszym wydziale chemii). Pokoje 3-osobowe lub 2-osobowe (ale te s± przeznaczone raczej dla starszych roczników). £azienki dwie na korytarz (czyli do¶æ sporo ludków korzysta).
Cena oczywi¶cie zale¿y od standardu. Nie wiem jak pozosta³e, ale DS2 w tym roku kosztuje 254 z³ i jest najtañszy. Zapewne do tego akademika zostaniesz przydzielona, bo w³a¶ciwie g³ównie tu mieszkaj± chemicy
Generalnie do wszystkiego idzie siê przyzwyczaiæ, du¿o zale¿y od tego z kim bêdziesz mieszkaæ w pokoju. Ja w akademiku mieszkam od pierwszego roku studiów i my¶lê ¿e trochê bêdzie mi brakowaæ tego klimatu, kiedy bêdê musia³a siê wyprowadziæ.
Co do powtarzania materia³u na maturê, to my¶lê, ¿e znajdziesz na to czas.
Poza tym przy liczeniu zadañ na chemii, to zadanka maturalne to pestka
Po roku studiowania, powinna¶ wymiataæ na maturze
Albo a nie wiesz przypadkiem do jakich akademików s± kierowanie studenci GUMu?
Akademiki... Có¿, ja jestem zmuszona zamieszkaæ w akademiku, bo nie bêdzie mnie staæ na mieszkanie niestety. Zawsze by³am anty-akademikowa i do tej pory zdania nie zmieni³am. Byæ mo¿e jak zamieszkam i poczujê klimat, to zdanie zmieniê.
Dasz radê siê nauczyæ, a poza tym na pierwszym semestrze te¿ jest biologia, która koñczy siê egzaminem
Dasz radê siê nauczyæ,Chyba a¿ taki mato³ ze mnie nie jest : P
A powiedzcie mi jeszcze proszê: czy jak kto¶ nie jest jaki¶ alf± i omeg±, to da sobie radê?
czy jak kto¶ nie jest jaki¶ alf± i omeg±, to da sobie radê?Je¶li bêdzie w miare systematyczny, to zdecydowanie da
czy jak kto¶ nie jest jaki¶ alf± i omeg±, to da sobie radê?Je¶li bêdzie w miare systematyczny, to zdecydowanie da
To git
A czy s± jakie¶ "legendy" w postaci wyk³adowców, które kr±¿± po wydziale?:>
Ma³e sprostowanie co do wfu, bo kiurd6 sklerotyczka po³owy rzeczy nie napisa³a ;p
Na pierwszym [organizacyjnym] spotkaniu - prowadz±cy zapyta o chêtnych do poszczególnych sekcji [karate, kosz, siatka, biegi itp.] i skieruje do odpowiedniego trenera. Na ogó³ warunkiem przyjêcia jest ma³y test predyspozycji fizycznych odpowiednich dla danej dziedziny sportu. (Ale zwykle szefowie sekcji s± tak zdesperowani, ¿e nie robi± problemów tym, którzy naprawdê chc± graæ). Je¶li ju¿ siê tam dostaniesz, nie musisz chodziæ na 'normalne' zajêcia z wfu razem ze swoj± grup± - chodzisz na treningi przeznaczone dla indywidualnych dru¿yn, zwykle w godzinach popo³udniowych którego¶ dnia. Musisz tylko swojemu prowadz±cemu wf dostarczyæ za¶wiadczenie, ¿e wziêli ciê do sekcji i problem z g³owy. I tak przez dwa semestry. Test sprawno¶ciowy na koniec to zwyk³y zestaw æwiczeñ do 'odbêbnienia' - nikt nie wymaga olimpijskich wyników. Grunt, ¿eby sobie przy rzutach i skokach krzywdy nie zrobiæ (bo bywaj± i tacy )
Co do nauki na maturê - je¶li wybierasz siê na medycynê, specjalno¶æ medyczna jest idealna. Przez pierwsze dwa semestry dostajesz gruntown± powtórkê wiedzy z chemii - nieorganicznej i organicznej, przy tym masz jeszcze czas na naukê. Zw³aszcza 1 semestr jest 'lu¼ny'. 'Biologiê' prowadz± pracownicy Katedry Taksonomii Ro¶lin i Ochrony Przyrody, wiêc jest tam trochê biologii ogólnej i zoologii, ale g³ównie anatomii i fizjologii ro¶lin (liceum kl 1). Z nimi jest tez 'botanika farmaceutyczna' - w 90 % taksonomia ro¶lin, w 10% w³a¶ciwo¶ci lecznicze omawianych rodzin, ale za to s± zajêcia terenowe
Dobr± powtórk± do matury jest te¿ na pewno 'anatomia i fizjologia cz³owieka'. Przedmiot sam w sobie bardzo interesuj±cy. A ten prowadz±cy!
Zawsze starsze roczniki powtarzaj± nowo przyjêtym studentom o systematyczno¶ci, ale oczywi¶cie nikt nie bierze sobie tego do serca. B³±d. Nikt z nas nie ka¿e wam spêdzaæ 4 h dzienne na na nauce - bo kto by to wytrzyma³ Ale...
Na æwiczeniach audytoryjnych rozwi±zuje siê zadania 'z tre¶ci±' jak w szkole, tyle tylko, ¿e w ci±gu jednych zajêæ zd±¿y siê zrobiæ 10-20 zadañ z dzia³u, który ma ich po 150-200. Na jeden dzia³ przypadaj± 2, góra 3 zajêcia i potem przechodzi siê do nastêpnego, ale na kolokwium (spr) obowi±zuje znajomo¶æ WSZYSTKICH zadañ z przerobionych dzia³ów - chyba, ¿e prowadz±cy og³osi amnestiê na kilka najtrudniejszych. Najrozs±dniejszym wyj¶ciem jest rozwi±zywanie ich na bie¿±co (a nie na dwa dni przed kolokwium!), póki jeszcze pamiêta siê, o co w nich chodzi³o - w razie problemów mo¿na w miarê wcze¶nie i¶æ na konsultacje (poza godzinami zajêæ) i prowadz±cy nie urwie ci g³owy, ¿e przychodzisz 'za piêæ dwunasta'. Pracownicy KChOiN to dobre dusze - oni dostaj± studentów w stanie praktycznie 'surowym' i s± przyzwyczajeni, ¿e pierwszoroczni maj± zawsze pe³no pytañ. To ¿aden wstyd - najlepsi studenci te¿ kiedy¶ potrzebowali pomocy Jedyny warunek udzia³u w konsultacjach, to mieæ opanowan± podstawow± wiedzê z danego zakresu materia³u - np. znaæ wzory (czasem kolory) i jednostki, ewentualnie prawa chemiczne. I generalnie wiedzieæ, o co chodzi w danym dziale - zielonemu studentowi nawet Salomon nie pomo¿e
Studencka definicja systematyczno¶ci to 'nie robienie czego¶ na ostatni± na chwilê' (tylko na cztery chwile przed ). Pó³ godziny dziennie po zajêciach na zadania to niewiele w porównaniu ze stresem (o zarywaniu nocy nie wspominaj±c) na dwa dni przed kolokwium, bo kto¶ nagle zdaje sprawê, ¿e materia³u 'jednak jest du¿o'. Plus robienie zadañ to doskona³y trening przed egzaminem - zwykle zadania z æwiczeñ siê na nich powtarzaj±, z nieco zmodyfikowanymi danymi. Na laboratoryjnych 'wej¶ciówkach' tak¿e na ogó³ 1, 2 pytania s± obliczeniowe.
Wierz mi - nieprzespane noce najlepiej zostawiæ sobie na sesjê Wtedy to nie bêd± 4, tylko po 8 -10 h dziennie na naukê ...
ultio, z regu³y jestem systematyczna. Przynajmniej by³am do tej pory. Zreszt± jak sobie pomy¶lê o tym co bêdzie - tysi±ce stron do wkucia - to a¿ odczuwam potrzebê nauczenia siê systematyczno¶ci, je¶li nie posiadam tej cechy =)
z regu³y jestem systematyczna. Przynajmniej by³am do tej pory. Zreszt± jak sobie pomy¶lê o tym co bêdzie - tysi±ce stron do wkucia - to a¿ odczuwam potrzebê nauczenia siê systematyczno¶ci, je¶li nie posiadam tej cechy =)Chwa³a ci za to!
Zadania maj± ró¿ne stopnie trudno¶ci - od banalnych typu 'podstaw i oblicz', przez 'przekszta³æ dwa wzory i wstaw do trzeciego', a¿ do 'qrde, uk³ad równañ'. Czyli podstawowa matura, rozszerzona matura, akademickie. Te uk³ady to zwykle dwa równia z dwiema niewiadomymi - mamy mo¿e 3 schematy rozwi±zywania ich, które bardzo szybko siê przyswaja [zadania zmieniaj± typ na 'uk³ad równañ? znowu? nudy...' ;] S± te¿ takie pojedyncze wredoty, których bez pomocy prowadz±cego siê nie zrobi - a te zwykle przerabia siê na æwiczeniach, ale na kole jest na nie amnestia. To na chemii ogólnej i na nieorganicznej.
Na chemii organicznej niewiele liczysz (przynajmniej na pierwszym semestrze organy) - g³ównie uzupe³niasz równania reakcji maj±c podane substraty i warunki przemiany albo proponujesz substraty i warunki reakcji znaj±c tylko produkty. Jest du¿o rozrysowywania strukturalnego zwi±zków - na stereochemii bardzo przydaje siê wyobra¼nia przestrzenna. Tutaj liczy siê dobra pamiêæ - przyswojenie ka¿dej nowej grupy substancji wymaga znajomo¶ci wszystkich poprzednich. Brzmi obszernie, ale jest nauka tego jest ca³kiem przyjemna. Zdania typu 'w lewo , czyli w prawo. R' nabior± sensu mniej wiêcej w po³owie 2 semestru
Terenówki. Hmm. 5 [ale dawno to by³o, wiêc mo¿e i mniej] wyj¶æ kilkugodzinnych, zwykle w soboty lub popo³udniami. Na pierwszych dr Margoñska pokazuje oko³o 50 ro¶lin, podaje ich nazwy [³ac i pl], a wy robicie notatki i starcie siê to wszystko ogarn±æ. Na kolejnych dorzuca nastêpna partiê i jednocze¶nie sprawdza, co wam zosta³o z poprzedniej - wskazuje na delikwenta i pyta 'co to?' Nie odchodzicie, dopóki kto¶ nie poda prawid³owej nazwy. O ile pamiêtam, wskazana jest wersja ³aciñska, polska jest mniej chêtnie widziana. I tak 4 razy. Na ostatnim wyj¶ciu jest zaliczenie - chodzicie z zielnikami, kwietnikami, Szaferem pod pach± i ju¿ tylko podajecie nazwy - obojêtnie kto, na pocz±tku zaliczenie jest grupowe. Je¶li uda wam siê odgadn±æ wystarczaj±c± liczbê ro¶lin przed koñcem trasy - zal dla wszystkich. Je¶li nie, dostajecie indywidualnie po 10 ro¶lin i je nazywacie. Nam siê uda³o zaliczyæ grupowo, wiêc nie wiem, co pani dr mia³a w plecaku, ale nie powinny to byæ jakie¶ rzadkie gatunki. Ja osobi¶cie dobrze siê bawi³am, bo humor pani dr bardzo mi odpowiada³, zawsze mia³a kilka anegdot dla rozlu¼nienia stadka, a przechadzki w¶ród natury przy ³adnej pogodzie by³y przyjemne. Chodzicie jak wariaci i zrywacie li¶cie z drzew i krzewów
Do terenówek zostajecie podzieleni na grupy - ka¿da grupa ma osobne wyj¶cia. Najwa¿niejsze, ¿eby je zorganizowaæ jak najwcze¶niej, bo pod koniec semestru terminarz pani dr robi siê ciasny, a godziny staj± siê coraz mniej przystêpne. Ustalacie dogodny termin miêdzy sob± w grupie i jedno z was [szef grupy] koordynuje dalsze ustalenia z dr Margoñsk±.
Ojj bije sie w piersi
Po przeczytaniu postow ultio, widze jak wiele rzeczy ulotnilo mi sie przez te kilka latek.
Jednak fakt - to wszytko prawda
PS. do ultio - WF mialam jeszcze wtedy, kiedy sie nieznalysmy, czyli mega dawno
PS. do ultio - WF mialam jeszcze wtedy, kiedy sie nieznalysmy, czyli mega dawno
Kiedy to by³o? Za czasów inngo ustroju chyba?
Czy mo¿na na tych terenówkach "zrywaæ" sobie te kwiotki? : )
A pewnie, ¿e mo¿na!
I mo¿na te¿ ze 3 "Specjale" po drodze machn±æ
Kiedy to by³o? Za czasów innego ustroju chyba? Zdecydowanie wtedy by³ inny
A propos...wiesz mo¿e czy wyniki TCh bêd± umieszczone na stronce?
Nie chce mi siê jutro ¶migaæ na WCh
A pewnie, ¿e mo¿na!
I mo¿na te¿ ze 3 "Specjale" po drodze machn±æ dobre, dobre.
A jeszcze pytanie zwi±zane z matm±.
Or³em z matmy nie jestem, uwa¿am siê za przeciêtniaka je¶li chodzi o tê dziedzinê. Nie bêdê mia³a w razie czego problemów, aby j± zdaæ?
Z matm± sobie poradzisz
Matma w chemii...
Wa¿na, ale nie jaka¶ nierealna. Dasz radê.
Potwierdzam, dasz radê
Wszystko fajnie, ale nawet je¶li jednak nie dasz sobie rady od razu, mamy narzêdzia pomocy z matmy. Np. 'Ko³o ratunkowe'
albo telefon do przyjaciela
albo pytanie do publiczno¶ci
A pó³ na pó³? : )
A co by¶cie zaliczyli do najgorszych/najtrudniejszych zajêæ?
Na etapie licencjatu, najgorsz± do nauczenia by³a chyba chemia kwantowa, ale tym siê bêdziesz martwi³a dopiero na 3 semestrze i na 4-tym kosi chemia fizyczna w uk³adach biologicznych
Kto¶ uzupe³ni moj± wypowied¼?
Skoro ju¿ tak prosisz....
'Chemia nieorganiczna' to te¿ potê¿ny przedmiot - kilka osób od nas na niej poleg³o. [sem 2]
'Chemia kwantowa' [sem 3] i 'Fizyczna' [sem 4] - tak jak mówi³a kiurd6. Ale na 'Analizê chemiczn± zwi±zków biologicznie czynnych' [sem 4] te¿ uwa¿aj, bo prowadz±cych jest trzech i los twojej oceny le¿y w 3 bardzo ro¿nych parach r±k.
Nastêpnie 'BIOCHEMIA' (duuuu¿oooo nauki) i 'Spektroskopia' (trudne i dziwne) [sem 5], a potem ju¿ z górki - pozostaje Egzamin Licencjacki
'Chemia nieorganiczna'zawsze mi siê wydawa³o, ¿e to jeden z ³atwiejszych dzia³ów chemii, no ale jam jest laik w tej dziedzinie
Patrz±c z perspektywy 3 lat studiów, to spektroskopia chemiczna jest moim ulubionym przedmiotem
Sk³ada³a siê z dwóch czê¶ci - 15 h wyk³adu oraz 30 h czê¶ci laboratoryjnej.
W czê¶ci lab. 15 h czyli przez pierwsze 3 zajêcia (odbywaj± siê co drugi tydzieñ) by³o rozwi±zywanie widm na tablicy. Kolejne 3 zajêcia, to tzw. laboratorium w³a¶ciwe, czyli rejestracja na spektrofotometrze
widm IR przygotowanych wcze¶niej roztworów oraz pó¼niejsza ich analiza. Z tego obowi±zuj± tak¿e sprawozdania i zupe³nie poprawne jest tu sformu³owanie "widma robi siê przez 3 godziny, za¶ sprawozdanie minimum 3 dni", jest tak dlatego, ¿e w sprawozdaniu obowi±zuje zarówno opracowanie wykonanych widm IR, ale tak¿e otrzymane od prowadz±cego
1H NMR,
COSY,
TOCSY oraz widmo wêglowe 13C NMR czyli
DEPTJednak te nazwy tylko brzmi± tak strasznie
Najwiêkszym mankamentem tych laboratoriów s± wej¶ciówki, czyli kolokwia odbywaj±ce siê na pocz±tku ka¿dych zajêæ - ka¿dy pisze z tego, czym bêdzie siê zajmowa³ na danych zajêciach. Niestety te ze spektroskopii nie nale¿± do ³atwych, gdy¿ materia³ teoretyczny jest dosyæ trudny i bardzo obszerny.
Ca³y przedmiot koñczy siê egzaminem.
Trudno¶ci egzaminacyjne biochemii i spektroskopii polegaj± g³ównie na tym, ¿e oba przedmioty s± w 5 semestrze, a dodatkowo s± jeszcze chemia polimerów i toksykologia.
£±cznie materia³u do nauczenia z tych czterech przedmiotów jest niesamowita ilo¶æ. Jednak jak my podo³ali¶my, to i Ty dasz radê
£o matko! Dla mnie ta ca³a spektroskopia to czarna magia. A przydaje siê to do czego¶ potem w ogóle?
Z tego wynika, ¿e 5 semestr jest jednym z najgorszych na tych studiach? : D
Spektro bardzo siê przydaje, gdy¿ widma czêsto siê przewijaj± na ró¿nych przedmiotach. Za¶ na MSU (czyt. Magisterskie Studia Uzupe³niaj±ce) te¿ jest ten przedmiot obowi±zkowy, tylko ¿e robi siê jeszcze trudniejsze widma i nazywa siê to wtedy spektrochemia
Zdecydowanie 5 semestr jest najgorszy - przynajmniej dla mnie by³, bo zamiast toksykologii to wtedy mia³am chemiê fizyczn± II, czyli tak naprawdê drug± kwantówkê
Jeszcze a propos toksykologii. Jak wygl±daj± te zajêcia?
To s± tylko wyk³ady - 30 h w semestrze, czyli 2 h tygodniowo. Koñcz± siê zaliczeniem w formie kilkunastu pytañ otwartych.
Materia³ jest obszerny (jak na semestr 5. przysta³o), a na zaliczeniu oczekiwane s± pe³ne i wyczerpuj±ce odpowiedzi.
S³owem: ciê¿ko.
S³owem: ciê¿ko."Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni"? : )
A mog³aby¶ napisaæ przyk³adowy "temat" zajêæ? Bo mi toksykologia kojarzy siê g³ównie z jakimi¶ alkaloidami czy co¶. Trzeba siê nauczyæ wzorów np. alkaloidów i i ich reakcji na organizm, czy jak?
Domy¶lam siê Ale chyba wszystko jest do przej¶cia, jak siê chce, prawda?
P.S. Przepraszam, ¿e Was tak mêczê, ale z natury dociekliwa jestem
Ba! ¯eby to by³y tylko alkaloidy.
|) Grup zwi±zków jest mnóstwo, a ich przedstawicieli zwykle po ok 5-10. Nale¿y znaæ wzór sumaryczny, strukturalny [zwykle stereo], nazwê zwyczajowa, nazwê systematyczn±, nazwy rodzin i gatunków ro¶lin [i czasem zwierz±t], w których wystêpuj± w wersji ³aciñskiej i polskiej. I oczywi¶cie ich wp³yw na organizm, zwykle tak¿e warto¶æ dawki minimalnej, metody wch³ania i drogi wydalania.
II) Zwi±zki chemiczne nie wystêpuj±ce w przyrodzie naturalni: pestycydy, herbicydy, odpady poprzemys³owe, WWA itd. Budowa, nazwa, struktura , toksyczno¶æ.
III) Pó¼niej poznacie szlaki metaboliczne - g³ówne, poboczne itp ro¿nych grup zwi±zków. I tu bêd± wieloetapowe równania reakcji.
Ba! ¯eby to by³y tylko alkaloidy.
|) Grup zwi±zków jest mnóstwo, a ich przedstawicieli zwykle po ok 5-10. Nale¿y znaæ wzór sumaryczny, strukturalny [zwykle stereo], nazwê zwyczajowa, nazwê systematyczn±, nazwy rodzin i gatunków ro¶lin [i czasem zwierz±t], w których wystêpuj± w wersji ³aciñskiej i polskiej. I oczywi¶cie ich wp³yw na organizm, zwykle tak¿e warto¶æ dawki minimalnej, metody wch³ania i drogi wydalania.
II) Zwi±zki chemiczne nie wystêpuj±ce w przyrodzie naturalni: pestycydy, herbicydy, odpady poprzemys³owe, WWA itd. Budowa, nazwa, struktura , toksyczno¶æ.
III) Pó¼niej poznacie szlaki metaboliczne - g³ówne, poboczne itp ro¿nych grup zwi±zków. I tu bêd± wieloetapowe równania reakcji.Czyli mniej wiêcej tak jak my¶la³am. Dla mnie to ciekawe =) Ciekawe czy dotrwam do tego 5 semestru w razie czego =)
Bo mi toksykologia kojarzy siê(...)...Mi z kacem
Wróci³am ponownie, aby Was pomêczyæ kolejnymi pytaniami!
Widzê, ¿e Wydzia³ Chemii na UG jest teraz kierunkiem zamawianym i st±d moje pytanie. Jak my¶licie, czy liczba osób na miejsce (ewentualne progi punktowe) znacznie siê zmieni±? Niestety zabrak³o mi na medycynê i czekam na wyniki z Politechniki, a jak siê tam nie dostanê to chcia³abym z³o¿yæ na t± chemiê medyczn±, bo podoba mi siê siatka godzin. Niestety nie chcia³abym sk³adaæ "podania bez pokrycia", gdy nie bêdê mia³a szansy siê nañ dostaæ. Podzielicie siê ze mn± swoj± opini±?
Nie Wydzia³ Chemii, ale "Chemia" i "Ochrona ¶rodowiska" to kierunki zamawiane
To, ¿e nie dosta³a¶ siê na medycynê, nie oznacza, ¿e nie dostaniesz siê na do nas
Na GUM o wiele trudniej jest siê dostaæ:P bo to po prostu medycyna
Mimo zamawianych kierunków my¶lê, ¿e BOOM! nie bêdzie, ani ¿adnego sza³u te¿ nie.
No niestety sk³adanie podañ zawsze wi±¿e siê z ryzykiem, ¿e mo¿na siê nie dostaæ. Ostatnio taka sytuacja mia³a miejsce w 2006 roku i wtedy ludzie, którzy nie dostali siê na Chemiê poszli na Ochronê ¶rodowiska i raczej nie narzekaj±, gdy¿ na O¦ jest specjalno¶æ chemiczno-analityczna.
Anyway...Proponujê mimo wszystko z³o¿yæ podanie na chemiê. Zawsze s± 2 uda - albo siê uda, albo nie uda. Jak nie spróbujesz, to siê nie dowiesz i byæ mo¿e bêdziesz kiedy¶ ¿a³owa³a
Ja zaryzykowa³am i jestem zadowolona
Z tego miejsca sk³adam SERDECZNE GRATULACJE DLA DYPLOMANTÓW STUDIÓW LICENCJACKICH I MAGISTERSKICH 2009 NA WCh!!!
Nie Wydzia³ Chemii, ale "Chemia" i "Ochrona ¶rodowiska" to kierunki zamawiane Tak o to mi chodzi³o, ¼le to napisa³am
Yhym. A czy orientuje siê kto¶ spo¶ród Was jaki by³ w tamtym roku próg na t± ochronê ¶rodowiska? Bo ja sobie obliczy³am 94,5 pkt i nie wiem czy to du¿o, czy ma³o.
Nie by³o czego¶ takiego, jak próg, poniewa¿ na 170 miejsc by³o tylko 73 chêtnych
na 170 miejsc by³o tylko 73 chêtnych Yhym.
kiurd6, Ty jeste¶ na tej ochronie ¶rodowiska? Tak wywnioskowa³am, ale nie wiem czy dobrze. Mog³aby¶ napisaæ co¶ wiêcej o tym kierunku? Ja nigdy go nie bra³am pod uwagê, bo obawia³am siê, ¿e na o¶ jest du¿o geografii, a tego przedmiotu nie mogê zdzier¿yæ.
Nie, jak w³a¶nie skoñczy³am licencjat z Chemii [zamierzam tu zabawiæ na mgr jeszcze przez kolejne 2 lata].
O¦ mia³am zrobiæ jako 2 kierunek, ale musia³am zrezygnowaæ. Ogólnie Ochrona ¶rodowiska jest dosyæ ciekawa. Mi siê bardzo podoba perspektywa przedmiotów takich jak meteorologia i klimatologia, hydrologia, toksykologia, geologia i gleboznawstwo. Mo¿e uda mi siê zrobiæ te przedmioty jako fakultety - zobaczymy
A wiêcej na temat O¦ mo¿e borys napisze
No dobra... o¶... tak studiujê, i czy kto¶ bêdzie zadowolony... hmm subiektywne odczucia. Osobi¶cie podobnie jak Ty Lenka nie cierpiê przedm geograficznych. Na o¶ trochê ich jest... ale mo¿na sobie poradziæ, bo oprócz tego, ¿e to po czê¶ci geografia: gleboznawstwo, geomorfologia, profile glebowe, klimatologia, globalny system hydroklimatyczny itp... mo¿na siê dowiedzieæ wielu rzeczy... Sam równie¿ jestem na spec. chemiczno-analitycznej, tutaj siê k³ania chemia... hmm troszkê bardziej zaawansowana. Zawsze powtarzam, ¿e jak inni sobie dali radê to czemu nie Ty? Polecam kierunek z prostej przyczyny: to kierunek interdyscyplinarny... oprócz chemii, biologii itp bêdzie prawo, przedmioty oceanograficznopodobne... naprawdê warto. jak chcesz co¶ wiedzieæ, a obco brzmi przedmiot w siatce godzin, to pytaj, chêtnie odpowiem
spec. chemiczno-analitycznejA co mo¿na po takiej specjalno¶ci robiæ?
Na czym polega przedmiot:
Zagro¿enia cywilizacyjne i rozwój zrównowa¿ony ?
A nie wiecie mo¿e na jakiej podstawie s± przyznawane te stypendia? Przeczyta³am, ¿e dostan± je osoby (60 osób z chemii) z najwy¿sz± liczb± punktów w rekrutacji. Ale tutaj mam pytanie. Nie wiem czy dam radê poci±gn±æ chemiê medyczn± (ewentualnie o¶) z medycyn± (jak siê na ni± dostanê), dlatego rozwa¿am zrezygnowanie z wydzia³u chemii na UG i przej¶cie na wydzia³ lekarski na GUM. Czy wtedy (jakbym ewentualnie za³apa³a siê na to stypendium) musia³abym oddawaæ te pieni±dze? Czy obowi±zuje mnie jaki¶ "kontrakt" pomiêdzy uczelni±?
Pewna na 100% nie jestem, ale chyba wtedy trzeba je zwróciæ.
A poci±gn±æ chemiê medyczn± z medycyn± - prawie nierealne...
A poci±gn±æ chemiê medyczn± z medycyn± - prawie nierealne...Te¿ tak mi siê zdaje. A nie chcia³abym pój¶æ na t± chemiê medyczn± jak dostanê to stypendium (choæ pewnie ma³o prawdopodobne) i pó¼niej zrezygnowaæ w razie "W" i oddawaæ pieni±dze... Ewentualnie, ¿eby siê nie za³apaæ na stypendium i pó¼niej bez skrupu³ów (no albo z ma³ymi:P) zrezygnowaæ.
Ostatnio taka sytuacja mia³a miejsce w 2006 roku i wtedy ludzie, którzy nie dostali siê na Chemiê poszli na Ochronê ¶rodowiska i raczej nie narzekaj±, gdy¿ na O¦ jest specjalno¶æ chemiczno-analityczna. Jak ja siê dostawa³am na studia to by³o odwrotnie. Na chemiê by³o o wiele mniej chêtnych ni¿ na Ochronê ¦rodowiska. Pamiêtam ok 400-500 osób na li¶cie, a wziêli 146. Kierunek skoñczy³o 85.
Na pierwszym roku medycyny jest zakaz studiowania drugiego kierunku. Przynajmniej na GUM
I problem za¿egnamy
Ja dodam co¶ od siebie, ¿e je¶li chcesz na medyczn± to ju¿ warto z³o¿yæ papiery, bo jak bêdziesz czekaæ to mo¿e ju¿ nie byæ miejsca na medyczn±, czy kosmetyczn± jak to by³o w moim przypadku. W sumie to ja akurat siê z tego cieszy³am, bo tu¿ przed z³o¿eniem dokumentów zda³am sobie sprawê z tego,¿e bardziej zale¿y mi na analityce i diagnostyce
Bardzo polecam kierunek.
mi³ego decydowania
Witam wszystkich
Ja, tak jak kole¿anka kilka postów wy¿ej, chcia³abym dostaæ siê na chemiê medyczn± na UG.
Czy kto¶ siê mo¿e orientuje, jaki by³ próg w zesz³ym roku na chemiê med.? A mo¿e tak... Czy uwa¿acie, ¿e z 84 pkt mo¿na siê tam dostaæ?
http://www.univ.gda.pl/pl...punktowe_08.pdfmam nadziejê ¿e tutaj co¶ przydatnego znajdziesz.
³oj... i ¿eby tak by³o i w tym roku ^^
AMEN.
Dziêkujê baaaardzo Nie szuka³am chyba zbyt uwa¿nie
Nie ma problemu, po to tutaj jeste¶my
Ostrzegam tylko, ¿e dostaæ siê ³atwo, trudniej siê utrzymaæ.
Pewnie jak wszêdzie... Ale tylu mamy ju¿ absolwentów chemii, wiêc czemu i nam mia³oby siê nie udaæ ;P
Obawiam siê trochê fizyki, bo u mnie w LO prawie w ogóle jej nie by³o... tzn. by³a, ale polega³a ona na ogl±daniu Pana Herzmana, a i tak wiêkszo¶æ nie s³ucha³a, to te¿ tym samym reszta ma³o co s³ysza³a
Matematyczka by³a ok, a¿ nawet za bardzo No chyba, ¿e na studiach jest jaki¶ kosmos z matmy, tote¿ bêdzie problem...
Uwa¿am, ¿e ca³a si³a w grupie! Je¿eli ten czego¶ nie zrozumie, to inny wyt³umaczy i jako¶ tak przebrniemy przez te 3 lata,a pó¼niej 2. No i na koniec tak siê wkrêcimy, ¿e i doktorat zrobimy
Nasz Administrator na stronie i forum umie¶ci³ informacjê:
http://www.chem.univ.gda....F+M_program.pdf mo¿e warto o tym pomy¶leæ w takim razie. Sam nie korzysta³em, ale s³ysza³em, ¿e pomocne s± te kursy. A co do tej grupy... to ¿yczê, ¿eby¶ siê nie przeliczy³a... bo czêsto na tych studiach jest wy¶cig szczurów. A o doktoracie to pomy¶l po 1 semestrze
mo¿e warto o tym pomy¶leæ w takim razie. Sam nie korzysta³em, ale s³ysza³em, ¿e pomocne s± te kursy.A no to dziêkujê Chyba bêdê musia³a w taki razie pomy¶leæ o tym.
Orientujesz siê mo¿e jaka jest cena tych kursów?
A co do tej grupy... to ¿yczê, ¿eby¶ siê nie przeliczy³a... No skoro Ty mi dobrze ¿yczysz, to czemu inni mieliby byæ inni ;P
"Jednak ludzi dobrej woli jest wiêcej i trzeba mocno wierzyæ w to(...)"
A tak serio, to niestety masz racjê... ale mo¿e kto¶ jednak siê znajdzie w razie potrzeby
Wg mnie... na roku ciê¿ko, ale jak zaczepisz kogo¶ ze starszego rocznika to na pewno Ci pomo¿e... jak nie pierwsza zaczepiona osoba, to druga, ale bankowo na WCh kto¶, ze starszych pomo¿e
Cena nie wiem... co¶ mi ¶wita 80z³? ale pewien nie jestem, z tym ¿e wtedy to chyba by³a chemia i matematyka... postaram siê co¶ poszukaæ wiêcej na ten temat
/edit: jednak nie bardzo mogê nic znale¼æ na stronie o tych kursach. Mo¿e napisz do admina strony
Dziêki bardzo za po¶wiêcenie jednak trochê czasu
A co do proszenia... No có¿, jak w najbli¿szym otoczeniu nikt siê nie pojawi, to bêdzie trzeba wyp³yn±æ na g³êbsze horyzonty
Ale to w ostateczno¶ci, na razie trzeba my¶leæ pozytywnie i wbiæ sobie, ¿e bêdzie ok
No tak.. grunt to pozytywne podej¶cie
¯yczê powodzenia na ¶cie¿ce chemika
Ze studencka pomoc± rzeczywi¶cie bywa ro¿nie... Prawda jest taka, ¿e je¿eli wiesz co¶ wiêcej i szybko chwytasz nowy materia³ na pierwszym roku, jeste¶ guru, jest nie - jeste¶ jednym z jego czcicieli. Pó¼niej dopiero przyja¼nie i kliki zmieniaj± siê z naukowych na bardziej socjalne - poziom wiedzy ju¿ wtedy nie robi na nikim wra¿enia - i o wiele ³atwiej o pomoc wspó³wiê¼niów, er... wspó³100dentów.
Ale jest i good news: praktycznie ka¿dy prowadzi konsultacje dla zakrêconych. Ci przyjezdni [fizyka, matematyka], zwykle rezyduj± za górami, lasami i 3 przystankami SKM, na Wita Stwosza. Co nie zmienia faktu, ¿e zawsze udziel± pomocy, trzeba siê z nimi tylko umówiæ. Dr Wojtkowiak [fizyka] wci±¿ chyba rezyduje/dy¿uruje w pokoju dr. Gleicha, bodaj¿e 148, u nas na Wydziale. I zawsze powtarza³, ¿e z ka¿dym zadaniem mo¿na do niego podej¶æ.
¿e je¶li chcesz na medyczn± to ju¿ warto z³o¿yæ papieryDosta³am siê na Politechnikê do Krakowa, tam mam bli¿ej, wiêc odpuszczam sobie t± chemiê medyczn±. Przysz³abym do Was, ale mam jednak za daleko (ponad 600 km) i wolê zostaæ bli¿ej domu. Dziêkujê za wszelkie odpowiedzi na nurtuj±ce nie pytania
Dosta³am siê na Politechnikê do KrakowaNo to gratulujemy i ¿yczymy powodzenia zw³aszcza na matematyce, fizyce i chemii
zw³aszcza na matematycePrzyda siê : ) Dziêkujê
Witam !
Podobnie jak Lenka dosta³em siê do Politechniki. Dlatego obecnie mam dylemat na jakie studia siê udaæ. Wybieram miedzy technologia chemiczna a chemia medyczna. Dlatego chcia³bym siê zapytaæ jakie perspektywy pracy s± po kierunku chemia medyczna i czy stosunkowo ³atwo takow± pracê dostaæ?
¯yjemy w czasach, gdzie po ¿adnym kierunku nie mo¿na ³atwo pracy dostaæ. Nie ma znaczenia czy koñczysz chemiê medyczn±, czy kosmetologiê. W ka¿dym praktycznie zawodzie ciê¿ko o pracê. Studia wybierz pod k±tem tego co Ciê interesuje. Zawsze ³atwiej potem przychodzi nauka.
Wybieram miedzy technologia chemiczna a chemia medyczna.po technologii masz tytu³ in¿yniera a po chemii medycznej licencjat, ale perspektywy pracy raczej takie same
po technologii masz tytu³ in¿yniera a po chemii medycznej licencjat, ale perspektywy pracy raczej takie same Je¿eli idziecie trybem Boloñskim (a pewnie bêdziecie i¶æ, bo jeszcze nawet nie studiujecie), to czekaj± Was studia dwustopniowe. Po obu kierunkach mo¿na zostaæ magistrem (tzw 3+2). Technologia chemiczna jest ciekawym kierunkiem. Prócz standardów odpowiednich dla kierunków ¶cis³ych takich jak matematyka, fizyka czy chemia, s± równie¿ przedmioty in¿ynierskie jak maszynoznawstwo, nauki o materia³ach, technologie czy in¿ynieria chemiczna. Po tym kierunku zostajesz in¿ynierem i mo¿esz pracowaæ w przemy¶le galwanicznym, w petrochemii lub na jakiej¶ hali produkcyjnej przy nadzorze jaki¶ kwasiorów.
Chemia medyczna jest innym kierunkiem ni¿ technologia. Nacisk jest na chemiê bardziej farmaceutyczn±, ale taka bardziej zrozumia³±. Nie uczysz siê co z czym zmieszaæ, aby np. dzia³a³o na skórê, ale dlaczego siê miesza te dwie rzeczy i jak one ze sob± dzia³aj± i dlaczego daj± taki efekt. Poza standartami takimi jak matma, chemia i fiza, jest chemia kwantowa, organiczna, zwi±zki naturalne, chemia leków itp. Po tym kierunku nie stajesz siê ani farmaceut±, ani analitykiem medycznym. Mo¿na pracowaæ w polpharmie czy innej firmie farmaceutycznej, ale raczej w dziale R&D.My¶lê ¿e najlepiej wyjechaæ za granicê.
(tzw 3+2)Teraz chyba 3,5 plus 1,5? : ) Przynajmniej tak jest na Polibudzie.
R&D to dzia³ firmy Research and Development. Dzia³ badañ i rozwoju.Czy to wygl±da tak, ¿e siedzisz sobie w laboratorium i robisz jakie¶ okre¶lone próby?
co¶ w tym stylu...Przepraszam, ¿e tak mêczê, ale chyba jednak nie trafi³am w sedno sprawy Móg³by¶ troszkê ja¶niej, czym siê taki dzia³ w chemii zajmuje?
Ja nie jestem na tyle d³ugo na rynku pracy, ¿eby to tak bardzo precyzyjnie okre¶liæ, ale spróbujê. Za³ó¿my ¿e mamy firmê farmaceutyczn±. Posiadamy dzia³y:
- HR (human resources)
- R&D
- liniê produkcyjn± z nadzorem
- zarz±d
- dzia³ Ochrony ¦rodowiska
- marketing (przedstawiciele medyczni i farmaceutyczni)
(pewnie o czê¶ci dzia³ów zapomnia³am)
Dzia³ R&D pracuje nad nowymi lekami, opracowuje nowe syntezy, optymalizuje je, pewnie te¿ prowadzi padania przedkliniczne i kliniczne. Dopiero co wyjdzie "spod ich r±k" idzie na liniê produkcyjn±, a potem do r±k przedstawicieli, jest promowane itp. Ten dzia³ chyba nie zajmuje siê analizami ci±g³ymi, czyli czym¶ co siê wykonuje codziennie tak samo, np. codzienne pomiary zawarto¶ci fosforu w wodzie. Taki dzia³ maj± równie¿ firmy telekomunikacyjne, informatyczne elektroniczne i pewnie wiele innych.
mo¿e kto¶ m±drzejszy co¶ dorzuci
Teraz ju¿ chyba wszystkie poza medycyn±, prawem i psychologi±(?) s± dwustopniowe, albo ¼le kojarzê?:>Analityka medyczna, farmacja, lekarki i lekarsko-dentystyczny maja studia stacjonarne jednolite czyli jednostopniowe.
Dziêkujê wszystkim za odpowiedzi. S± bardzo pomocne. Teraz ju¿ wiem mniej wiêcej czym siê cz³owiek zajmuje po tych kierunkach.
Po prostu muszê co¶ wybraæ. Wi±za³em swoj± przysz³o¶æ z akademi±/uniwersytetem medycznym medycyna/farmacja, ale niestety progi by³y do¶æ spore. Nie chcê zostaæ bez studiów. Jak ju¿ studiowaæ to to co siê w miarê umie i lubi.
Mam jeszcze pytanie. Wiem od kolegi, ¿e po technologi chemicznej mo¿na zrobiæ co¶ w stylu p³atnego dwuletniego/trzyletniego fakultetu (dok³adnie nie wiem jak to siê nazywa) i przekwalifikowaæ siê na farmaceutê. Czy mo¿e po chemii medycznej bêdê mia³ równie¿ tak± mo¿liwo¶æ?
Mam jeszcze pytanie. Wiem od kolegi, ¿e po technologi chemicznej mo¿na zrobiæ co¶ w stylu p³atnego dwuletniego/trzyletniego fakultetu (dok³adnie nie wiem jak to siê nazywa) i przekwalifikowaæ siê na farmaceutê. Czy mo¿e po chemii medycznej bêdê mia³ równie¿ tak± mo¿liwo¶æ?Podejrzewam, ¿e prêdzej po chemii medycznej, ni¿ po technologii...
Ale to chyba jest taki trochê pic na wodê (patrz: link poni¿ej).
http://www.forum.biolog.p...cji-vt14756.htmPozdrowienia
To chyba musi byæ faktycznie jaka¶ bujda. Ja mówiê po technologii chemicznej, inni po analityce medycznej, a jeszcze inni przypuszczaj±, ¿e po chemii medycznej. No nic czekam jeszcze na kolejne listy rankingowe, na których progi opadaj± na moj± korzy¶æ. Mo¿e akurat uda mi siê wcisn±æ na farmacjê.
Wielkie dziêki za pomoc.
Nikt dzi¶ Wam nie powie jakie bêdzie zapotrzebowanie rynku pracy za 5 lat... pora to zrozumieæ. Rynek jest dynamiczny, a studiowanie powolne. To co dzi¶ jest na topie je¿eli chodzi o kierunki... za dwa lata mo¿e okazaæ siê ma³o potrzebne.
POPIERAM!!!
(mori)
Na naszym wydziale s± kierunki zamawiane... , czyli jest du¿e zapotrzebowanie na te specjalizacje... zapoznajcie siê o co dok³adniej w tym chodzi.... i do boju
Na naszym wydziale s± kierunki zamawiane... , czyli jest du¿e zapotrzebowanie na te specjalizacje... zapoznajcie siê o co dok³adniej w tym chodzi.... i do boju £OJ, ¿eby a¿ tak za bardzo nie wziêli siê do boju, bo jeszcze siê nie dostanê
Nie wie kto¶ o której zazwyczaj og³aszane s± listy i czy mo¿na dostarczyæ dokumenty w dniu og³oszenia tej listy??
O rany rany... strona Wydzia³u Chemii jest tak± stron±, ¿e znajdziesz wszystko co Ci potrzeba do rekrutacji... Szukanie nie boli
LINK
Ups xD
No nie zauwa¿y³am ZNOWU
DZIÊKUJÊ
Zaczynaj±c od "Hiltona" (przy wydziale biologi na K³adkach), w którym ka¿dy 2-osobowy pokój ma w³asn± ³azienke i wogóle wszystko jest nowe (w tym roku otworzony po remoncie).
......................
No i wreszcie wspania³y DS2 (przy naszym wydziale chemii). Pokoje 3-osobowe lub 2-osobowe (ale te s± przeznaczone raczej dla starszych roczników). £azienki dwie na korytarz (czyli do¶æ sporo ludków korzysta).
.......................
Zapewne do tego akademika zostaniesz przydzielona, bo w³a¶ciwie g³ównie tu mieszkaj± chemicy
A jak wygl±da odleg³o¶æ (w sensie dotarcia) od tego "Hiltona" do wydzia³u chemii? I czy jakie¶ zajêcia s± prowadzone na K³adkach?
£azienka w pokoju jest bardzo kusz±ca, ale odleg³o¶æ od uczelni mo¿e znowu daæ w d... .
Chyba, ¿e zajêcia i tak s± w ró¿nych czê¶ciach miasta, a nie na wydziale?
Oczywi¶cie te wszystkie rozwa¿ania to przy za³o¿eniu, ¿e by³by mo¿liwy jaki¶ wybór...
Zajêcia s± g³. na WCh... z Hiltona... jakie¶ 15 min tramwajem, potem z 15 min pieszo na wydzia³. Z tego co wiem to jeszcze zajêcia na matfizie s± wiêc to ju¿ inna bajka
Jeszcze inna mo¿liwo¶æ z Hiltona pieszo 5 min drogi na autobus 115 i autobusem 23 minuty <czasem nawet szybciej>. Na przydzia³ do Hiltona bym nie liczy³a, chyba ¿e po znajomo¶ci...
Na przydzia³ do Hiltona bym nie liczy³a, chyba ¿e po znajomo¶ci...No znajomo¶ci to mam zero, przynajmniej w Gdañsku...
Kto tam w takim razie bez znajomo¶ci ma miejsca? Wydzia³ biologii?
Psiako¶æ, zrezygnowa³am po przyjêciu z biologii na rzecz chemii medycznej
Trudno, bêdê zasuwaæ z rêcznikiem po korytarzach )
Trudno, bêdê zasuwaæ z rêcznikiem po korytarzach Nie Ty pierwsza i nie ostatnia. Kto tam mieszka³, to wie, ¿e nie jest ¼le
Z tego co wiem to jeszcze zajêcia na matfizie s± wiêc to ju¿ inna bajka Zajêcia na matfizie s± na 1 roku tylko wtedy, gdy masz laborki z fizyki, a medyczna z kosmetyczn± nie maj±. Za to chyba maj± botanikê farmaceutyczn± i to chyba jest poza WChem.
Zajêcia na matfizie s± na 1 roku tylko wtedy, gdy masz laborki z fizyki, a medyczna z kosmetyczn± nie maj±. Serio? Nie ma fizyki na medycznej i kosmetycznej? TRAGEDIA! Fizyka wszêdzie potrzebna!!!
Serio? Nie ma fizyki na medycznej i kosmetycznej? TRAGEDIA! Fizyka wszêdzie potrzebna!!!Laboratoriów nie ma, a sama fizyka [w+Æ] jest, co ³atwo sprawdziæ, zagl±daj±c do siatki godzin na stronie...
Laboratoriów nie ma, a sama fizyka [w+Æ] jest, co ³atwo sprawdziæ, zagl±daj±c do siatki godzin na stronie... Laborki s± potrzebne - pozwalaj± zrozumieæ wiele spraw. Szkoda.
Proszê mnie nie strofowaæ, ja lepiej znam t± stronê ni¿ Wy wszyscy (nie licz±c admina i pewnie borysa )
ja lepiej znam t± stronê ni¿ Wy wszyscyW³a¶nie widaæ.
ale ja przecie¿ wyra¼nie napisa³am, ¿e medyczna z kosmetyczn± nie maj± laborek !!
Zgadzam siê z tym, ¿e laboratoria z fizyki s± potrzebne - rzucaj± zupe³nie inne ¶wiat³o na teoriê. W prawdzie nie chcia³o siê wstawaæ na t± 7.30, ale prowadz±cy byli wyrozumiali i na ca³e szczê¶cie nie odstraszyli od przedmiotu
ja wspominam mi³o
HA! uda³o siê ) Kroczê drog± chemii medycznej przez te kilka lat ;D
W³a¶nie... ile? Na pewno 3 (nie ma opcji na mniej ;P), S± gdzie¶ 2-letnie uzupe³niaj±ce w tej samej specjalno¶ci gdzie¶ w Polsce? Bo na UG, to raczej nie widzia³am... Dziwne to jest trochê;/
Bo za³ó¿my, ¿e teraz wybra³am chem. med., a pó¼niej nie chc±c wybieraæ siê nigdzie indziej wybra³abym chem. biolologiczn±, to jakby to wtedy by³o w dokumentach napisane?
Licencjat z chem. med. i mgr z chemii bilogicznej??
HA! uda³o siê ) Kroczê drog± chemii medycznej przez te kilka lat ;D
gratulujê. ¿yczê powodzenia
HA! uda³o siê ) Kroczê drog± chemii medycznej przez te kilka lat ;DMi te¿ siê uda³o. W³a¶nie, co z adapciakiem?
Mi te¿ siê uda³o. Gratulujê
Do zobaczenia wiêc w pa¼dzierniku ;P
Dziêkujê. A wybierasz siê mo¿e na zajêcia wyrównawcze? Je¿eli uda mi siê za³apaæ na nie, to na pewno Nic nie tracê, a mo¿e siê czego¶ dowiem... eee... raczej na pewno ;P
Nie orientujesz siê mo¿e od kiedy s± zapisy i jak tego trzeba w ogóle dokonaæ...? Bo ca³y czas wiem tylko to:
"System umo¿liwiaj±cy zapisy na kursy oraz rezerwacjê miejsc w domach akademickich na czas trwania kursów zostanie uruchomiony wkrótce."
To WKRÓTCE, to raczej niezbyt precyzyjne okre¶lenie jak dla kogo¶ spoza Gdañska;P
zgadzam siê ¿e..tzw"WKRÓTCE" nie jest zbyt zadawalaj±ce...
a ten Adapciak to jak wygl±da?
No to w takim razie pozostaje nam czekaæ na jakie¶ info do czasu, a¿ umieszcz± co¶ na stronie...
Tylko we¼ codziennie sprawdzaj czy ju¿ co¶ jest, czy mo¿e dopiero jutro..? Ehh... Wymy¶laj±
Zajêcia wyrównawcze zwykle s± na pocz±tku wrze¶nia [przewidywalny termin 7-18.09 - ³±cznie 10 dni - ale mogê siê mylic]. Dopiero og³oszono listy przyjêtych, teraz trwa wysy³anie listów - tj. info o przyjêciu na studia, zawiadomieñ o terminie sk³adania wniosków o stypendia socjalne i informacji na temat op³at i terminu "Kursu wyrównawczego", wiêc trochê cierpliwo¶ci.
A co do tego, ¿e jeste¶cie spoza Gdañska, to "nie liczcie" na extra wzglêdy, co do terminów, bo spoza Trójmiasta jest statystycznie 90% studentów Wydzia³u Chemii i pamiêtajcie, ¿e jak www nie by³o tak dobrze aktualizowane, to wy³±cznie telefony by³y, tak¿e spokojnie
Zajêcia wyrównawcze zwykle s± na pocz±tku wrze¶nia [przewidywalny termin 7-18.09 - ³±cznie 10 dni - ale mogê siê mylic]. Dopiero og³oszono listy przyjêtych, teraz trwa wysy³anie listów - tj. info o przyjêciu na studia, zawiadomieñ o terminie sk³adania wniosków o stypendia socjalne i informacji na temat op³at i terminu "Kursu wyrównawczego", wiêc trochê cierpliwo¶ci.
A co do tego, ¿e jeste¶cie spoza Gdañska, to "nie liczcie" na extra wzglêdy, co do terminów, bo spoza Trójmiasta jest statystycznie 90% studentów Wydzia³u Chemii i pamiêtajcie, ¿e jak www nie by³o tak dobrze aktualizowane, to wy³±cznie telefony by³y, tak¿e spokojnie Nie liczymy, po prostu ³±czymy siê w bólu
Nie liczymy, po prostu ³±czymy siê w bólu Prawda prawda ;P
A co do kursów, to ja ju¿ siê zapisa³am Pozostaje czekaæ czy znajdê siê na li¶cie kursowiczów, czy mo¿e nie Ciekawe jakie s± kryteria
Z regu³y na tej li¶cie by³ ka¿dy, kto chcia³ Powiedzcie mi ile w tym roku ten kurs kosztuje?
Z regu³y na tej li¶cie by³ ka¿dy, kto chcia³ Powiedzcie mi ile w tym roku ten kurs kosztuje?W tym roku jest bezp³atny, wiêc mo¿e byæ wielu chêtnych. Nie p³aci siê teraz chyba ze wzglêdu na to, ¿e s± to kierunki zamawiane i maj± dofinansowanie równie¿ na to. Tak mi siê bynajmniej wydaje...
A uczestniczy³ kto¶ w tamtym roku, b±d¼ w jeszcze innych w takich zajêciach? Na czym to mniej wiêcej polega?
To macie fajnie ;] Kilka lat temu "trochê" to kosztowa³o:/
Zajêcia by³y podzielone tematycznie na dzia³y. Z ka¿dego dzia³u by³o trochê teorii, a pó¼niej reakcje i zadania. Zwykle ka¿dego dnia ka¿da grupa mia³a z innym wyk³adowc±.
Reasumuj±c by³a to szybka powtórka materia³u z zakresu rozszerzonego z LO, a jednocze¶nie rozgrzewka przed zajêciami na studiach.
Aha... Czyli wyk³adowcy mówi±, a my s³uchamy i notujemy... A zdarzy³o siê wyk³adowcom udzieliæ pierwszaczkowi g³osu??
Aha... Czyli wyk³adowcy mówi±, a my s³uchamy i notujemy... A zdarzy³o siê wyk³adowcom udzieliæ pierwszaczkowi g³osu?? Pewnie niektórzy do tablicy wezm±. Ale radzê siê nie wyrywaæ [i nie podpadaæ], bo z tymi w³a¶nie prowadz±cymi bêdziesz mieæ potem zajêcia.
Tak na dobr± sprawê, to bêdzie ¶wietna okazja, ¿eby zapoznaæ siê z Pracownikami Wydzia³u jeszcze anonimowo
. Czytaj±c te forum zauwa¿y³am, ¿e trzeba bêdzie rozwi±zywaæ zadania z jakiego¶ zbioru. I teraz mam pytanko. Sk±d bêdê mog³a "pozyskaæ" ten zbiór i gdzie bêdê mog³a go skserowaæ w przystêpnej dla studenta cenie?
. Czytaj±c te forum zauwa¿y³am, ¿e trzeba bêdzie rozwi±zywaæ zadania z jakiego¶ zbioru. I teraz mam pytanko. Sk±d bêdê mog³a "pozyskaæ" ten zbiór i gdzie bêdê mog³a go skserowaæ w przystêpnej dla studenta cenie?W zesz³ych latach zadanie by³y przygotowane ju¿ dla studentów, po prostu je rozdawali na samym pocz±tku kursu. W tym roku pewnie bêdzie tak samo.
Dziêkujê mori , ale nie o kursy mi chodzi³o a raczej o zadania, które trzeba bêdzie rozwi±zywaæ podczas trwania studiów... Bêdziecie musieli po¿yczyæ z biblioteki albo od kogo¶ albo kupiæ skrypt z zadaniami "Obliczenia z chemii ogólnej". To jest wydawnictwo Uniwersytetu Gdañskiego i za moich czasów by³ on w¶ciekle ró¿owy
i za moich czasów by³ on w¶ciekle ró¿owy Nadal taki jest i przynajmniej wyró¿nia siê spo¶ród pozosta³ych
ja siê nie zgadzam, w zesz³ym roku wysz³o wydanie poprawione i jest teraz ten zbiór szary. Jak nie masz na co wydawaæ kasy, to mo¿esz kupiæ za jakie¶ 20-30 z³ w ksiêgarni na wydziale Prawa na Oliwie
Wow. Ja p³aci³em za ró¿owiutki 12 z³ o ile pamiêtam. Na niemal ka¿dych zajêciach poprawianie rozwi±zañ, bo by³y b³êdne... Wydawnictwo da³o... cia³a i ¼le drukowa³o. Cieszyæ siê trzeba, ¿e nowe wydanie... i do dzie³a... rozwi±zywaæ te dziwaczne zadania
Witam po krótkiej przerwie milczenia
Znowu chcia³am Was trochu pomêczyæ ;P Pytania mam oczywi¶cie ;P
Wiêc... Jak to jest z tymi podrêcznikami z biblioteki? Starcza zwykle dla wszystkich czy nie ma co liczyæ na to i lepiej zainwestowaæ?
Kolejne pytanko to czy dobrze obliczy³am, ¿e w 1szym semestrze jest ok. 15 h tygodniowo? Nie maj±c na celu nikogo obraziæ - pamiêta kto¶? ;P i co to za przedmiot humanistyczny w siatce godzin?
Jest jeszcze co¶, co powinnam wiedzieæ jako przysz³a studentka chemii, a nie by³o napisane tutaj na forum?
Pozdrawiam
PS Oby tylko borys nie odes³a³ mnie znowu do odpowiednich linków, bo znowu wyjdzie na to, ¿e niezbyt uwa¿nie przegl±dam stronê
no wiêc tak: do biblioteki radzê udaæ siê w trybie lotu natychmiastowego od razu po wyk³adzie i jak prowadz±cy poda ksi±¿ki... potem nie ma co liczyæ ju¿ na to, ¿e co¶ znajdziesz.
Siatka godzin. 1 sem to np 15 h jakiego¶ wyk³adu czyli tyle godzin bêdzie(powinno byæ) w semsetrze tego wyk³adu. Ile w sumie bêdziesz mia³a godzin w semestrze wszystkich zajêæ to trudno powiedzieæ. Czasami co¶ wypada, a nie zawsze siê to odrabia.
Przedm. humanistyczny z tego co wiem to chyba co¶ z histori± chemii tudzie¿ filozofi±... co¶ w ten deseñ.
Co powinna¶ wiedzieæ.
Wyk³ad - siedzisz cicho i nie przeszkadzasz!
Æwiczenia - czego¶ nie wiesz zadajesz pytania!
Laboratorium - uwa¿asz, ¿e nie oblaæ siê stê¿onym kwasem, tudzie¿ go nie wypiæ
Ogólnie ucz siê... dr Myszka opowiada zawsze bajkê o czasie: czas siê uczyæ. W zasadzie bajka jak najbardziej zasadna. Jak siê nie bêdziesz uczyæ, to obudzisz siê w grudniu z rêk± w nocniku i niezaliczonymi dwoma ko³ami...
(jak ja lubiê straszyæ pierwszaków )
a tak poza tym... to ucz siê no i bierz ze studiów tyle ile mo¿es (chodzi mi o naukê) to siê przydaje
Laboratorium - uwa¿asz, ¿e nie oblaæ siê stê¿onym kwasem, tudzie¿ go nie wypiæ
Eee tam Coby tylko przy sobie trochê stê¿onej NaOH mieæ i siê w razie "w" neutralizowaæ
Eee tam Coby tylko przy sobie trochê stê¿onej NaOH mieæ i siê w razie "w" neutralizowaæ
[quote="borys"]
Ogólnie ucz siê... dr Myszka opowiada zawsze bajkê o czasie: czas siê uczyæ
a tak poza tym... to ucz siê no i bierz ze studiów tyle ile mo¿es (chodzi mi o naukê) to siê przydaje Bajka o czasie- bezb³êdna
Mam pytanie dotycz±ce planu zajêæ,
je¶li w poniedzia³ek mam np pierwsze zajêcia z chemii ogólnej to oznacza, ¿e bêd± to wyk³ady tak?
A i pod planem na wydziale wisia³a informacja,¿e studenci pierwszego roku, maj± przygotowaæ na æwiczenia jakie¶ zagadnienia z chemii ogólnej chyba?
kto¶ z Was mo¿e spisa³ o co to dok³adnie chodzi³o....?
Mam pytanie dotycz±ce planu zajêæ,
je¶li w poniedzia³ek mam np pierwsze zajêcia z chemii ogólnej to oznacza, ¿e bêd± to wyk³ady tak? A jaki kolor ma pole, na które patrzysz? Bo, z tego co widaæ u was na planie, dr Myszka ma zajêcia audytoryjne /'rachunkowe'/ [kolor zielony+¿ó³ty] gr. M4, a dr dr Makowscy maj± laboratorium dla gr. 1 i 2 [jasnoró¿owy]. Pierwszy lab jest zwykle organizacyjny, wiêc na to nie trzeba nic przygotowywaæ.
Z tego wniosek, ¿e informacja, o któr± ci chodzi, to standardowy obowi±zek zapoznania siê z materia³em pierwszego rozdzia³u ze skryptu
'Obliczenia z chemii ogólnej' do pierwszych æwiczeñ audytoryjnych. Tak przynajmniej zaczyna³a 'oryginalna' chemia medyczna
Rozdzia³ 1. Podstawowe pojêcia chemicznePS. Ale mogê siê myliæ...
Dziêki Ultio Mi chodzi o zajêcia z dr. Myszk±
A odno¶nie tych "Obliczeñ z chemii ogólnej" to mieli¶my/mamy je zakupiæ, czy wypo¿yczyæ ? bo niestety nie za bardzo siê orientuje.
Kilka egzemplarzy na pewno jest w bibliotece, ale 80% z nas je kupowa³a, bo przydaj± siê na co najmniej 2 semestry zajêæ, a i potem siê z nich korzysta.
Tia... z tego co widzia³em chemia ogólna jest tylko na pierwszym semestrze
Tia... z tego co widzia³em chemia ogólna jest tylko na pierwszym semestrze Brawo, a audytoryjne z nieorganicznej prowadzone s± dalej z tego samego skryptu, co ogólna.
wow... to ciekawe... no ale có¿... widaæ Wydzia³ nie chcia³ prowadziæ przez 2 semestry ogólnej... tak jak za moich czasów to jeszcze by³o
... tak jak za moich czasów to jeszcze by³ostarzejemy siê starzejemy...
A i mam jeszcze pytanie,
czy inne przedmioty ('niechemiczne') takie jak biologia czy matematyka ca³y czas bêd± siê odbywaæ u Nas na wydziale?
bo my¶la³am, ¿e bêdziemy musieli na nie doje¿d¿aæ.
Biolodzy/botanicy/ przyje¿d¿aj± na wyk³ady do nas, zajêcia terenowe odbywaj± siê w miejscach ustalonych przez prowadz±cych na terenie Trójmiasta.
Matematycy i fizycy doje¿d¿aj± do nas na wyk³ady i æwiczenia audytoryjne, ale laboratoria z fizyki [je¶li kto¶ je ma], s± prowadzone na Wydziale
MFIWF zwykle jest u nas, chyba, ¿e kto¶ nale¿y do sekcji.
zajêcia terenowe odbywaj± siê w miejscach ustalonych przez prowadz±cych na terenie Trójmiasta.czê¶æ odbywa siê na terenie Trójmiasta, ale czê¶æ zajêæ terenowych jest na Helu, Dolina Raduni itp. Dojazd autokarami spod wydzia³u.
czê¶æ odbywa siê na terenie Trójmiasta, ale czê¶æ zajêæ terenowych jest na Helu, Dolina Raduni itp. Dojazd autokarami spod wydzia³u.Na chemii? Masz na my¶li ochronê ¶rodowiska.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl