Pogranicza
Czy chlor, który wk³adamy do basenu jest czysty? czy posiada jakie¶ domieszki?
Siemka;) Tutaj fragment z jakies stronki;)
Zazwyczaj sprzedawane s± dwa rodzaje ¶rodków na bazie chloru. Pierwsz± grupê stanowi± ¶rodki sk³adaj±ce siê z chloru oraz kwasu cyjanurowego, czyli tzw. stabilizatora. S± one najczêsciej stosowane i wystêpuj± w postaci granulatu lub tabletek.
Kwas cyjanurowy ma za zadanie przed³u¿anie obecno¶ci chloru w wodzie. Istotne jest jednak to, ¿e chlor po pewnym czasie uleci z wody, a kwas pozostanie. Kolejne dozowanie ¶rodków spowoduje, ¿e kwasu bêdzie coraz wiêcej w wodzie. Nadmiar stabilizatora nie jest jednak po¿±dany, gdy¿ wtedy chlor bêdzie niezwykle trudno siê uwalnia³ i tym samym nie bêdzie powodowa³ dezynfekcji wody. W prawid³owo utrzymanym basenie nadmiar stabilizatora bêdzie wystêpowa³ bardzo rzadko. Nale¿y po prostu pamiêtaæ, aby basen mia³ dop³yw ¶wie¿ej wody (oko³o 3% ca³ej objêto¶ci basenu tygodniowo). Je¶li filtr piaskowy jest p³ukany regularnie, taki dop³yw bêdzie zagwarantowany. W przeciwnym wypadku mo¿na wodê dolewaæ bezpo¶rednio do basenu.
Drug± grupê ¶rodków na bazie chloru stanowi± produkt zawieraj±ce tzw. chlor niestabilizowany. Ten rodzaj chloru u¿ywa siê w przypadku kiedy potrzebna jest szokowa dezynfekcja wody. Poniewa¿ jest on bardzo nietrwa³y mo¿emy wkrótce po du¿ym dozowaniu korzystaæ z wody wolnej od sporej jego ilo¶ci. ¦rodki chemiczne tego typu sk³adaj± siê z chloru i wapnia, który nie powoduje takich problemów jak stabilizator, dlatego coraz wiêcej osób u¿ywa ich w cotygodniowej pielêgnacji zamiast ¶rodków nale¿±cych do pierwszej grupy.
Jak wiêkszo¶æ ¶rodków do dezynfekcji - chlor jest bardzo nietrwa³y. W swojej naturalnej postaci wystêpuje jako gaz. I w tej formie mo¿e byæ wykorzystywany jedynie w profesjonalnych stacjach uzdatniania wody w basenach publicznych. Aby jednak umo¿liwiæ jego u¿ywanie w basenach prywatnych, chlor jest ³±czony w skomplikowanych procesach z innymi substancjami chemicznymi tak, aby móg³ wystêpowaæ w formie proszku lub tabletek i byæ ³atwy w u¿yciu. To w³a¶nie te dodatkowe substancje chemiczne maj± najwiêkszy wp³yw na jako¶æ i skuteczno¶æ ¶rodków chlorowych. Warto zatem kupowaæ produkty dobrej jako¶ci.
Dodajmy tylko ¿e chlor ulega w wodzie reakcji dysproporcjowania:
Cl2 + H2O --> HClO + HCL
Czyta³em na vmc ¿e z chloru mo¿na bardzo ³atwo uzyskaæ kwas solny [reakcja z wodorem].
Wystarcz± 3 s³oiki - jeden z NaOH i foli± aluminiow±, w drugim za¶ trzeba jako¶ wytworzyæ chlor. W pomiêdzy tymi dwoma stoi ostatni - z wod±, do którego s± pod³±czane wê¿yki.
Chyba tak to by³o =] Jeszcze nie próbowa³em ;)
Wydaje mi sie ¿e lepiej wytwarzaæ HCL, wypierajac go kwasem siarkowym z chlorku sodu;)
2NaCL + H2SO4---> Na2SO4 + 2HCL ;)
powstajacy gazowy HCL wprowadzic do naczynka z woda;) i wsio;)
No tak =]
Ale bez wody moim zdaniem - tylko na rurce ch³odnica [szmata z lodem który zawiera azotan amonu] i masz HCl 100% =]
Tylko ¿e nie mam rurki - gdzie mo¿na takie kupiæ?
No tak =]
Ale bez wody moim zdaniem - tylko na rurce ch³odnica [szmata z lodem który zawiera azotan amonu] i masz HCl 100% =]
Tylko ¿e nie mam rurki - gdzie mo¿na takie kupiæ?Proponuje troche poczytac na temat HCL;) zanim bedziesz sie bra³ za strone praktyczna;) HCl: jest gazemwiec go nie"skroplisz" w ch³odnicy;) po drugie max stêzenie roztworu HCL w wodzie to oko³o 36%. Stosujac ch³odnice owszem otrzymasz r-r HCl alle bardzo malo, chyba ze bedzies zstosowal rozcienczony kwas siarkowy;) = elektroli;)
Rurki mozesz zakupic u szklarza. Ewentualnie rozgl±dni sie za ch³odnica;) nie sa drogie;)
Aaaj... masakra - pomyli³o mi siê z HNO3 =)
Ale mi chodzi³o o plastyczne rurki ;)
Czekaj plastyczne, czyli, b o nie bardzo sie orientuje? Najlepiej kupic rurki;) szklane;) i po³aczyæ szlaufikmi;) ewentualnie mzoesz kupic ze skzla sodowego;) i naad palniczkie wygi±c;) rurke do porz±denego kszta³tu;) jakis kacik czy cos;) A co do ch³odnicy nie trudn ja zrobic ze skzlanej rurki z p³aszczem npz PCV;) przyjrzy sie orginalnej ch³odnicy chemicznej i do dzie³a;) jakas rurak PCV na p³aszcz;) i jazda, Ch³odnca Ci sie przyda w lab;)
Mmm, napisali¶cie ¿e mo¿na wyprzeæ HCl z chlorku sodu poprzez podzia³anie kwasem siarkowym i poprostu zbieraj±cy siê gaz rozpu¶ciæ w wodzie, moje pytanie brzmi czy H2SO4 10% wyprze chlorowodór z NaCl ?? I jakie bêdzie stê¿enie HCl po rozpuszczeniu chlorowodoru w wodzie??
I czy do¶wiadczenie bêdzie wygl±daæ tak ?:
niestety kwas 1`0% jest zbyt s³aby, pozatym istnieje niebezpieczeñstwo w tym przypadku, ¿e woda w której rozpuszcza siê HCl zostanie zassana do ¶rodka, ze wzglêdu na szybkie poch³anianie HCl...
Ale elektrolit, ma chyba 36% daje rade spokojnie;) a co do do¶wiadczenia, proponowa³bym podgrzewac probówke;) dodatkowo, wtedy nie bedzie efektu "zassysania" wody, bo chlorowodor bedzie juz z nia zwiazany oposzczal probowke.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl