Ciekawostki ze ¶wiata NIKONa 

Pogranicza



Nikony znów lec± w kosmos

Niedawno pisali¶my, ¿e 11 Nikonów D3s wraz z obiektywami AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED trafi³y na orbitê naszej planety. Sprzêt najwyra¼niej ¶wietnie siê sprawuje, bo firma Nikon w³a¶nie otrzyma³a nastêpne zamówienie. Tym razem w kosmos polec± profesjonalne lustrzanki m.in. Nikon D3S i D3X oraz obiektywy, takie jak AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR wraz z akcesoriami 
i oprogramowaniem.

Nikon otrzyma³ zamówienie na sprzêt dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej (Russian Federal Space Agency – Roscosmos), który bêdzie wykorzystywany przez rosyjskich astronautów do badañ kosmosu prowadzonych na pok³adzie Miêdzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station – ISS). Urz±dzenia zostan± przetransportowane statkiem Sojuz TMA-19, który wystartuje 16 czerwca br. z Kosmodromu Bajkonur.



W 2009 roku jedena¶cie Nikonów D3S wraz z obiektywami AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED zamówi³a NASA. Sprzêt zosta³ zabrany przez prom kosmiczny na Miêdzynarodow± Stacjê Kosmiczn±, na której znajduj± siê ju¿ starsze modele Nikonów, miêdzy innymi D2X. Nikon chwali siê, ¿e lustrzanki u¿ywane w kosmosie to zwyk³e seryjne egzemplarze i niczym nie ró¿ni± siê od modeli sprzedawanych w sklepach.

W ramach zamówienia dla Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej Nikon dostarczy:

- lustrzanki: D3S, D3X;
- obiektywy: AF-S NIKKOR 400mm f/2.8G ED VR, AF-S NIKKOR 600mm f/4G ED VR;
- telekonwertery: AF-S Teleconverter TC-20E III, AF-S Teleconverter TC-17E II, 
AF-S Teleconverter TC-14E II;
- lampy b³yskowe SB-900;
- oprogramowanie: Capture NX2, Camera Congtrol Pro 2.

Zagubiony Nikon przep³yn±³ 1770 km a¿ nienaruszony dop³yn±³ do Florydy!

Czy zdarzy³o Wam siê kiedy¶ wy³owiæ co¶ z morza, np. butelkê z listem? Stra¿nik przybrze¿ny z Florydy znalaz³ na brzegu co¶ o wiele lepszego – kompakt Nikona L18 w wodoszczelnej obudowie. Aparat by³ nienaruszony i wy¶wietla³ zdjêcia oraz dziwny film nakrêcony podczas podró¿y. Znalazca rozpocz±³ d³ugi proces w celu odkrycia w³a¶ciciela. W koñcu okaza³o siê, ¿e aparat przez pó³ roku przep³yn±³ 1770 km! Kompakt jest ju¿ w drodze do osoby, która go zgubi³a. Jak do tego dosz³o?



Szczegó³y tej fantastycznej historii ujawni³ dzi¶ The Associated Press. Trzeba przyznaæ, ¿e rzeczywi¶cie zawiera ono sporo ciekawych w±tków. Przede wszystkim samo znalezienie w³a¶ciciela by³o nie lada problemem. Zdjêcia w aparacie przedstawia³y rodzinê siedz±c± na kanapie, mê¿czyzn w strojach p³etwonurków i parê podwodnych ujêæ. Na tym trop siê urywa³. Stra¿nik przybrze¿ny, który odnalaz³ kompakt, postanowi³ jednak za wszelk± cenê odnale¼æ w³a¶ciciela zguby. Zdjêcia zamie¶ci³ na portalu dla nurkuj±cych Scubaboard.com, w nadziei, ¿e kto¶ rozpozna kadry z Nikona. Po kilku dniach tropy internetowego ¶ledztwa zaprowadzi³y go do Aruby, holenderskiej wyspy przy wybrze¿u Wenezueli. Na jednym ze zdjêæ widoczny jest ogon samolotu, na którym widnieje numer – wskazywa³ on w³a¶nie na tê lokacjê. Nastêpnym etapem by³ sygna³ od osoby zamieszkuj±cej Arubê, która na zdjêciach rozpozna³a dzieci z klasy swojego syna. Tak, po nitce do k³êbka, stra¿nik z Florydy dotar³ do Dicka de Bruin – w³a¶ciciela aparatu, który zgubi³ go podczas nurkowania.



Na tym jednak nie koniec ciekawostek. Sama podró¿ aparatu wydaje siê fascynuj±ca. Okazuje siê, ¿e trwa³a pó³ roku, a kompakt pokona³ odleg³o¶æ w sumie 1.100 mil czyli oko³o 1770 km! The Associated Press poprosi³o o wypowied¼ eksperta, który potwierdzi³, ¿e przy korzystnych pr±dach by³o to mo¿liwe. W dodatku na wysoko¶ci Hondurasu aparat zarejestrowa³ tak¿e film. Prawdopodobnie uruchomi³ go ¿ó³w morski, który pomyli³ Nikona z po¿ywieniem.

Dick de Bruin, pechowy p³etwonurek, zd±¿y³ ju¿ pogodziæ siê ze strat± aparatu. Jego znalazca, po wytropieniu w³a¶ciciela, przes³a³ mu jednak aparat FedEx’em. Historia zakoñczy³a siê happy endem i wygl±da na to, ¿e nie ma przeszkód, by Holender dalej u¿ywa³ Nikona. Kompakt bowiem przez swoj± pó³roczn± podró¿ zachowa³ siê w stanie nienaruszonym. Jedynie obudowa nosi³a oznaki spêdzenia wielu miesiêcy w wodzie.

Zdjêcia z aparatu, które w celu znalezienia jego w³a¶ciciela umie¶ci³ w sieci stra¿nik z Florydy znajdziecie TU.


Nikon publikuje nowe zdjêcia z Kosmosu

Nikon udostêpni³ 18 fotografii wykonanych przez astronautów NASA z Miêdzynarodowej Stacji Kosmicznej. Czê¶æ z nich zarejestrowana zosta³a lustrzankami D3S z zamocowanymi obiektywami AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED, czê¶æ pozosta³ym sprzêtem, znajduj±cym siê na pok³adzie ISS.



Zamówione przez National Aeronautics and Space Administration lustrzanki D3S i obiektywy 14-24/2.8 dotar³y na pok³ad Miêdzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na pocz±tku kwietnia tego roku. S± to te same produkty, które mo¿emy kupiæ w dobrym sklepie fotograficznym; nie dokonano w nich ¿adnych modyfikacji.



Wspó³praca firmy Nikon z amerykañsk± agencj± kosmiczn± siêga wczesnych lat 70. - przez ten czas astronauci NASA zarejestrowali ponad 700 tysiêcy zdjêæ, w¶ród których mo¿emy znale¼æ unikalne fotografie Kosmosu czy Ziemi widzianej z perspektywy ISS.



Wszystkie fotografie na tej stronie

swiatobrazu.pl
Nikon planuje wej¶æ na rynek aparatów EVIL

Mikro Cztery Trzecie i jemu pokrewne systemy Samsunga oraz Sony zdoby³y w krótkim czasie spor± popularno¶æ. U¿ytkownicy s± zadowoleni z mo¿liwo¶ci posiadania ma³ego i kompaktowego aparatu z wymienn± optyk± i jako¶ci± zdjêæ lustrzanki cyfrowej. O dziwo, na rynku tym nie ma dwóch najwiêkszych potentatów w bran¿y sprzêtu fotograficznego – Canona i Nikona. Jest to jednak tylko kwestia czasu, gdy jeden i drugi zaprezentuj± swoje modele w nowych systemach. O planach Nikona w tym temacie wypowiedzia³ siê ostatnio jego prezes, Makoto Kimura.

Kimura zaznaczy³, ¿e dotychczasowe podej¶cie do fotografii czekaj± spore zmiany. Jest to efektem wzrostu wymagañ u¿ytkowników od nawet najprostszych urz±dzeñ. W dzisiejszych czasach oczekuje siê, ¿e poza zdjêciami, aparat bêdzie krêci³ wysokiej jako¶ci filmy, kamery wbudowane w aparaty komórkowe u³atwi± kwestiê dzielenia siê i udostêpniania stworzonych plików. Nic wiêc dziwnego, ¿e fotografiê czekaj± rewolucje.


Koncepcja nowej serii aparatów Nikon

Wypowied¼ Kimury jest prawdopodobnie reakcj± na zaprezentowan± ostatnio przy okazji szanghajskiego EXPO “Wonder Camera” Canona. Aparat przysz³o¶ci ma byæ wyposa¿ony w niesamowity zmiennoogniskowy obiektyw (od szerokiego k±ta do 5000 mm), oraz zamiast zdjêæ ma nagrywaæ filmy, z których wybierzemy najlepsz± klatkê. Co prawda Canon przewiduje premierê tego typu modeli na 2020 rok, ale ju¿ teraz wywo³a³ tym niema³± sensacjê w bran¿y.

Pozostaje nam wiêc czekaæ na pierwszy aparat Nikona typu EVIL (electronic viewfinder, interchangeable lens). Makoto Kimura zapowiada, ¿e bêdzie móg³ poszczyciæ siê mo¿liwo¶ciami, których nie maj± nawet lustrzanki cyfrowe.

fotoblogia.pl
Nikon D3X w rêkach rosyjskich kosmonautów

Ju¿ nie tylko Soichi Noguchi publikuje swoje fotografie Ziemi wykonane z pok³adu Miêdzynarodowej Stacji Kosmicznej. W Sieci pojawi³y siê zdjêcia wykonane lustrzank± Nikon D3X (i D3) przez kosmonautów Roscosmos - Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej.




Zorza polarna, wyciek ropy w Zatoce Meksykañskiej, Moskwa z "kosmicznej" perspektywy - miêdzy innymi takie oto tematy uwiecznione zosta³y przez kosmonautów Roscosmos za pomoc± aparatu Nikon D3X. W ci±gu ostatnich kilku miesiêcy pojawi³o siê wiele publikacji traktuj±cych o tym ciekawym rodzaju fotografii (miêdzy innymi nowe zdjêcia prosto z przestrzeni kosmicznej).




Rosyjska Federalna Agencja Kosmiczna udostêpni³a tymczasem kolejne zdjêcia, wykonane przez swoich astronautów za pomoc± nowych, pe³noklatkowych lustrzanek firmy Nikon. Znale¼æ w nich mo¿na prawdziwe pere³ki, jak na przyk³ad ni¿ej widoczne zorze polarne, nietypowe zdjêcia chmur czy rewelacyjnie przedstawion± zimê w pó³nocno-zachodniej czê¶ci Stanów Zjednoczonych.




Wszystkie zdjêcia zobaczyæ mo¿na miêdzy innymi na tej stronie -> http://englishrussia.com/...-shooting-earth

swiatobrazu.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl