czysty wêgiel 

Pogranicza

Projekty dotycz±ce podniesienia sprawno¶ci bloków energetycznych, a tak¿e zgazowania oraz up³ynniania wêgla, s± pierwszymi, które bêd± ubiegaæ siê o unijne wsparcie w ramach ¦l±skiego Innowacyjnego Klastra Czystych Technologii Wêglowych. Wiêkszo¶æ z nich ma byæ realizowana na ¦l±sku. Pomys³odawca klastra, by³y premier Jerzy Buzek, ocenia, ¿e na realizacjê pierwszych przedsiêwziêæ w zakresie "czystego wêgla" na skalê przemys³ow± trzeba bêdzie czekaæ ok. 8-10 lat. Wcze¶niej jednak, m.in. przy wsparciu unijnych ¶rodków na badania i rozwój, powinno powstaæ kilka instalacji pilota¿owych. Równolegle modernizacja technologiczna czeka ca³± polsk± elektroenergetykê.

"Klaster wyszed³ z fazy organizacyjnej i rozkrêca siê. S± ju¿ konkretne projekty, na razie badawcze, innowacyjne. Zaczyna siê organizowaæ centrum badañ czystych technologii wêglowych, rozwa¿ane s± lokalizacje instalacji do¶wiadczalnych. W przysz³o¶ci chcemy dziêki temu zmieniæ sposób pracy naszej energetyki, aby korzystaj±c z wêgla nie emitowa³a szkodliwych substancji" - deklaruje Buzek.

By³y premier, a obecnie eurodeputowany Platformy Obywatelskiej, podkre¶la, ¿e bez podjêcia na szerok± skalê badañ nad wdra¿aniem czystych technologii wêglowych, nie mo¿na my¶leæ o ich przemys³owym zastosowaniu. Chodzi m.in. o to, aby wypracowaæ tañsze ni¿ dzi¶ metody korzystania z wêgla bez zanieczyszczania atmosfery.

"W pe³ni czysta technologia wykorzystania wêgla jest dzi¶ ok. 40 proc. dro¿sza od technologii zanieczyszczaj±cej ¶rodowisko. O tyle dro¿ej p³aciliby¶my za pr±d, gdyby dzi¶ zamieniæ technologiê. To za du¿o, ale ju¿ ró¿nica 15-20 proc. jest do zaakceptowania, bo trzeba pamiêtaæ, ¿e ceny energii, ropy i gazu ca³y czas rosn±. Je¿eli pr±d z czystych technologii za 7-10 lat bêdzie dro¿szy o 20 proc., bêdzie to prawdopodobnie cena konkurencyjna" - przekonuje.

Wed³ug Buzka, obecnie na ró¿nym etapie przygotowañ jest 7-8 projektów z dziedziny czystych technologii wêglowych. Czê¶æ z nich dotyczy usprawnienia bloków energetycznych m.in. poprzez zastosowanie technologii spalania w czystym tlenie. Projekty te mog³yby byæ realizowane - jak stwierdza - np. w elektrowniach w Be³chatowie i Turoszowie, gdzie stosowany jest wêgiel brunatny. Buzek przypomina, ¿e w ci±gu 10 lat polska energetyka powinna wymieniæ wiêkszo¶æ wys³u¿onych bloków wêglowych.

S± te¿ projekty pilota¿owych instalacji zgazowania wêgla oraz produkcji z niego paliw p³ynnych. W perspektywie mowa równie¿ o badaniach nad sekwestracj± dwutlenku wêgla, czyli wyodrêbnianiu tego gazu ze spalin i sk³adowaniu go np. w starych wyrobiskach dawnych kopalñ.

Redukcja emisji dwutlenku wêgla to jeden z priorytetów Komisji Europejskiej. Pierwsz± bezemisyjn± elektrowniê buduje w Niemczech koncern Vattenfall.

Zdaniem Buzka, pilota¿owe instalacje mog³yby powstaæ w centrum Górnego ¦l±ska, m.in. na terenach nale¿±cych do G³ównego Instytutu Górnictwa w Miko³owie, na terenie by³ej jednostki wojskowej w Chorzowie oraz na obszarach wzd³u¿ Drogowej Trasy ¦rednicowej, ³±cz±cej Katowice z Rud± ¦l±sk±, a w przysz³o¶ci tak¿e z Zabrzem i Gliwicami.

Jest równie¿ pomys³, aby przy Hucie Czêstochowa zlokalizowaæ instalacjê zgazowania wêgla metod± metalurgiczn±. Wed³ug b. premiera, wêgiel powinien pozostaæ baz± rozwoju ¦l±ska, co nie znaczy, ¿e w XXI wieku gospodarka regionu powinna opieraæ siê na przemy¶le wydobywczym. Przeciwnie, chodzi o rozwijanie nowoczesnych przemys³ów na bazie czystej energii z wêgla kamiennego.

"Wêgiel jest tylko baz±. Najwa¿niejsze, aby¶my maj±c t± bazê - czyst± energiê, mogli rozwijaæ przemys³ samochodowy, aeronautykê, technologie ochrony zdrowia, bioin¿ynieriê" - mówi Buzek.

Przypomina, ¿e oprócz ¶rodków z 7. programu ramowego UE na badania i rozwój, projekty w zakresie czystych technologii wêglowych mog± liczyæ równie¿ na bud¿etowe wsparcie z puli ¶rodków przeznaczonych na rozwój innowacyjno¶ci, a tak¿e na zaanga¿owanie prywatnych inwestorów. W¶ród zainteresowanych t± tematyk± koncernów Buzek wymieni³ m.in. Foster Wheeler, RWE, Vattenfall, EdF, Udhe, BP i Shell.

Buzek podkre¶la, ¿e opracowywanie i wdra¿anie nowoczesnych technologii wêglowych jest szans± dla Polski, g³ównie ze wzglêdu na du¿e zasoby wêgla, ale tak¿e dlatego, ¿e anga¿uj±c siê w badania na ich pocz±tkowym etapie polskie o¶rodki naukowe i firmy mog± skupiæ siê na najnowocze¶niejszych technologiach i uplasowaæ siê pod tym wzglêdem w europejskiej czo³ówce.

7. program ramowy UE rozpocz±³ siê 1 stycznia 2007 roku. Jest najwiêkszym mechanizmem finansowania i kszta³towania badañ naukowych na poziomie europejskim. To program siedmioletni (2007- 2013) o bud¿ecie rzêdu 53 mld euro, co wobec 6. programu oznacza wzrost o 63 proc. Po raz pierwszy w programie dopuszczono wsparcie badañ nad czystymi technologiami korzystania z wêgla. MAB

¬ród³o: PAP Nauka w Polsce

----------------------------------------------------------------
Co prawda ca³y przemys³ chemiczny oparty jest teraz niemal wy³±cznie na ropie naftowej i gazie ziemnym, ale zapasy wêgla s± znacznie wiêksze, warto siê zatem zabezpieczyæ na przysz³o¶æ i budowaæ instalacje do¶wiadczalne. Jak dla mnie to najbardziej powinni¶my siê skupiæ na hydroup³ynnieniu wêgla, czyli dzia³aj±c wodorem pod ci¶nieniem i w wysokiej temp. otrzymaæ z niego ciek³e paliwa, które nastêpnie mo¿na odsiarczyæ i ju¿ s± znacznie bezpieczniejsze, bo ze wzglêdu na ni¿sz± zawarto¶æ wêgla a wy¿sz± wodoru emituj± mniej gazów cieplarnianych. Odsiarczanie samego wêgla (celem redukcji emisji SO2) jest bardzo kosztowne, innym rozwi±zaniem jest chemiczne wi±zanie SO2 ju¿ po spaleniu, tak obecnie produkuje siê wiêkszo¶æ gipsu na ¶wiecie - poprzez przepuszczanie zasiarczonych spalin przez mleko wapiennie, posta³y siarczyn wapnia ³atwo siê utlenia do gipsu, produkt nazywa siê REA-gipsem (rigipsem) i to z niego w wiêkszo¶ci produkuje siê p³yty gipsowe. Ale je¶li wêgiel up³ynniæ lub zgazowaæ to mo¿na go odsiarczaæ tak samo jak ropê lub gaz ziemny, które zasiarczone nie nadaj± siê do transportu i przeróbki chemicznej. Pozostaje tylko kwestia ¼ród³a wodoru, obecnie jest nim gaz syntezowy (mieszanina H2 i CO uzyskana z metanu), gazy odlotowe z reformingu lub frakcja gazowa z tzw. pirolizy olefinowej. Jednak tak produkowany wodór jest drogi. Tañszy by³by uzyskany przez elektrolizê wody, ale cena energi elektrycznej musia³aby byæ ni¿sza. Dwukrotnie tañsza od energetyki wêglowej jest energetyka j±drowa, wtedy tak produkowany wodór jest tañszy ni¿ petrochemiczny, a je¶li cena ropy na sta³e bêdzie przekraczaæ 70$ za bary³kê to op³acalne staje siê up³ynnianie wêgla. Teraz ma postaæ elektrownia atomowa w Ilmelinie na Litwie, pr±d ma p³yn±æ tak¿e do Polski, mo¿e wiêc warto siê nad realizacj± hydroup³ynnienia zastanowiæ? Ja popieram Buzka.

A jak wam siê wydaje, uda siê czy skoñczy siê tradycyjnie jak to polsku: otr±bi± pomys³ i na tym siê skoñczy?


nie czyta³em nawet mam tylko jedn± nadziejê... Ze ropa, wêgiel i gaz skoñcz± siê szybko i jedyne co nam zostanie to energia elektryczna... wtedy bêdzie ekologicznie jak nie bêdzie czego spalaæ chyba ¿e zrobi± samochody opalane drewnem albo spirytusem.
Ale czy zastanowi³e¶ siê jak produkuje siê pr±d? raczej dominuje wêgiel, ropa, gaz ziemny. Natomiast mo¿na produkowaæ pr±d spalaj±c np wierzbê energetyczn±, pod warunkiem, ¿e zamienimy pola uprawne pod plantacje ro¶lin energetycznych. Energia s³oneczna mo¿e byæ op³acalna tylko w niektórych rejonach ¶wiata, koszt produkcji 1 kWh z energii s³onecznej z ogniwa fotowoltaicznego to ok . 3 USD, porównaj to ze swoimi rachunkami za pr±d, i pomy¶l, ¿e energia j±drowa jest jeszcze o po³owê tañsza ni¿ wêglowa
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl