Pogranicza
Czy mogê prosiæ szanownych adminów o przeniesienie czê¶ci postów z "nowe nabytki" a dotycz±ce w³a¶nie mojej Delbany?
Wraz oczywi¶cie z postami Kumotra Rittera.
A tego posta mo¿na skasowaæ
Je¿eli mo¿na w ogóle.
Mia³bym jeszcze kilka pytañ co do tego zegara wiêc po co za¶miecaæ "nowe nabytki"
Z góry dziêki Gotowe pozdro Rudolf
Dzi¶ mój bazarek znów mnie zaskoczy³
Dzia³a do lekkiego czyszczenia 3z³ - (który to mo¿e byæ rok ? )
Brak wa³ka, baterii, mam nadziejê, ¿e na chodzie - 3z³
Bardzo ³adny na dobrym chodzie - 40z³
Nie na chodzie do czyszczenia i naprawy ale za 3z³
I wielka niewiadoma dla mnie za ca³e 30z³ Galsfjute poza nazw± miejsca odwiecznych pielgrzymek wyznawców "wiecie czego" z "wiecie krórego forum" nic mi to nie mówi
Na prawid³owym chodzie
I na koñcu za ca³e 80z³ na dobrym chodzie, mo¿e oddam do czyszczenia
Podaje ceny zegarków, które kupuje bo my¶lê, ¿e to dobry pomys³.
Mnie to by bardzo pomog³o przy rozmowach (targowaniu siê) ze sprzedaj±cymi,
gdybym mia³ jakiekolwiek rozeznanie w cenach.
Alledrogo nie biorê pod uwagê bo tam w wiêkszo¶ci wypadków i tak szukaj± leszcza
...no Wozu, niez³e zakupy, podoba mi siê ten brzydki szczotkowany mechanizm Glastfittufa
Ps. widzê, ¿e opanowa³e¶ robienie zdjêæ mechanizmów
Tomsky, to istne narodziny bestii . Rozszala³e¶ siê, gratulujê nabytków, zamawiaj ju¿ tacki u Kadariusa
Twoje Glasfjute to produkt DDR, to nie TO Glasfjute z pielgrzymek , ale zacny, zacny ...
no Wozu gratulujê szczegulnie Glastfittufa do¶ ¿adki model i w dodatku w nienajgorszym stanie, bêdzie ci siê op³aca³o w niego zainwestowaæ,
Wozu ale¶ nakupi³
£adny Glas, ¶wietne te Kirowskie, no i zacna Delbana. Graty
Twoje Glasfjute to produkt DDR, to nie TO Glasfjute z pielgrzymek , ale zacny, zacny ...Dziêki Tomek za rozja¶nienie sytuacji to nawet lepiej, ¿e tak jest
Powoli chcia³bym nadaæ troszeczkê lepszy wygl±d zegarkom,
ale moi zegarmajstrzy udaj±, ¿e mnie nie widz±
No szlag trochê trafia, ¿e cz³owiek chce daæ komu¶ zarobiæ a taki zegarmistrz nie chcê pracy przyj±æ
Nic to jestem cierpliwy
Ps. widzê, ¿e opanowa³e¶ robienie zdjêæ mechanizmówZdjêcia jak zdjêcia, otwieraæ dekielki siê nauczy³em
Wozu ca³kiem dobry dzieñ dzi¶ by³ , ja by³em na bazarku , ale nic nie by³o . Gratuluje Gub do remontu / czyszczenia i bedzie gites . Resztê te¿ warto o¿ywiæ .
Wozu, z ciebie to taka cicha woda , gratulki i wal siê
Wostok wydaje mi siê, ¿e jest z po³owy lat '60. W³a¶nie siê zabieram za podobnego nieco starszego z cech± daty 2-56, dodatkowo u mnie jest cecha CzCzZ czyli ta dla wcze¶niejszej produkcji. Sporo tych werków tyka pod pod cyferblatem z napisem KAMA. Werk zacny bo 2602 z dodanymi kamieniami/³o¿yskami nakrywowymi na osi ko³a wychwytowego oraz kamieniami/³o¿yskami nakrywowymi w uk³adzie przeciwwstrz±sowym na osi ko³a balansu. Rozumiem, ¿e nie bêdziesz go o¿ywia³ sam. Dlatego pominê kilka drobiazgów, zwi±zanych z ponownym uruchamianiem werka po czyszczeniu w czasie sk³adania. W³os spiralny zapewnia bardzo dobr± dok³adno¶æ chodu. Warto go przywróciæ do ¿ycia choæby po to by u¿ywaæ na co dzieñ. U mnie na nadgarstku tyka obecnie Majak czyli bardzo podobny mechanizm wprawdzie bez kamieni nakrywowych na kle wychwytu ale za to ³o¿yskowana po po obu stronach jest o¶ ko³a minutowego. Odchy³ka dobowa u¿ytkowa +5s.
Slava - kwarc te¿ wart jest przegl±du. Mechanizm na ³o¿yskach rubinowych nale¿y do tych niezniszczalnych i to znacznie lepszych od wielu obecnie produkowanych "markowych" mechanizmów z plastikowymi ko³ami... Jedyna niedogodno¶æ to ogniwo. W Czajkach ale jak widzê i tutaj jest ogniwo AG7 (BP339 ???).Jest ono dosyæ nietypowe co nie oznacza, ¿e nale¿y daæ siê ograbiæ na go¶ciñcu p³ac±c 25z³.
Co do Glashutte to zwyk³y przyzwoity automat. Nie odbiegaj±cy jako¶ci± od... Poljota. Jak znajdê trochê czasu to na kizimizi pojawi siê kolejna antybajka o jednym z ich werków. A jak czas pozwoli to mo¿e i o dwóch...
Delbanka jak marzenie.... . Pamiêtaj by¶ ubiera³ j± do ko¶cio³a a w ko¶ciele co 5 minut sprawdza³ godzinê....
Pozosta³e to takie "zwyk³e" antyki. W kirowskim zawsze zastanawia³ mnie ten mostek. To krok w przód pod wzglêdem jako¶ci mechanizmu - poprawiaj±cy jego sztywno¶æ. Ale jako¶ nie "jarzê" dlaczego na balansie nie ma w takim przypadku uk³adu przeciwwstrz±sowego? Skoro by³ stosowany z powodzeniem ju¿ w 2602 i podobnych.
Wszystko co napisa³em to tylko mój prywatny os±d i nic wiêcej.
Ritter, bardzo dziêkujê za wspania³y referat
jestem pod zra¿eniem i co jeszcze bardziej cieszy zaczynam powoli rozumieæ o czym piszesz ( i ogóle o co chodzi )
Wostok chodzi ale jeszcze nie wiem jak z dok³adno¶ci± chodu.
S³awa kwarc mam nadziejê, ¿e po za³o¿eniu baterii zacznie dzia³aæ, no i mam nadziejê dokupiæ wa³ek do niej.
Kirowski te¿ do naprawy (czyszczenia) mo¿e nawet kopertê dam do chromowania (bardzo mi siê podoba)
Za wszystkie trzy da³em 9 zetafonów wiêc jestem zadowolony.
DDRowskie cudo dzia³a bardzo ³adnie szkie³ko do wymiany i uzupe³nienie bia³ego wype³nienia we wskazówkach i bêdzie super sikor
Kirowski damski (chyba) nie wymaga ¿adnych pracy ostatecznie mogê pokazaæ zegarmajstrowi czy go wyczy¶ciæ czy zostawiæ jak jest.
Tylko ta Delbana zastanawiam siê ciê¿ko czy nie wydaæ na ni± oko³o 150-200z³ i ca³kowicie nie poddaæ renowacji, takiego prawdziwego ¶wajcara vintage mia³bym
Mój zegarmistrz sprzedaje Delbany po 3 stówki w trochê lepszym stanie wiêc jak go poddam renowacji to ca³y koszt wyniesie mnie oko³o 280z³ (czyli taniej ni¿ zegarmistrza) trochê du¿o ale jak na ko¶cio³owy zegarek chyba warto
Jeszcze raz dziêki piêknie siê czyta³o
Proszê bardzo...
Zapomnia³em dodaæ, Ze w kwarcu po lewej stronie na p³ytce drukowanej jest trymer regulacyjny. Srebrny okr±g³y z ceramicznym dyskiem wewn±trz, w którym jest wykonane prostok±tne wg³êbienie pod koñcówkê regulacyjn±. W prostok±tne wg³êbienie wk³adasz, najlepiej plastikowy/drewniany DIY, "¶rubokrêt" i delikatnie krêcisz, o niewielki k±t. Sprawdzasz czy siê bardziej pó¼ni czy te¿ spieszy. Trymer obraca siê swobodnie w dwie strony. Po obróceniu o pe³en obrót znajdujemy siê znów w tym samym miejscu z poprawk± dok³adno¶ci chodu.
To bardzo przydatna w³asno¶æ poniewa¿ po pewnym czasie. To znaczy kilku latach pracy, rezonator kwarcowy ma tendencjê do "przyspieszania". A dziêki trymerowi mo¿na zniwelowaæ jego "starzenie" i bardzo precyzyjnie wyregulowaæ. Nie tak dawno wylutowa³em z uszkodzonej p³ytki bezkamieniowej myioty rezonator by w³o¿yæ do leciwej "Montany" (LCD; 16-melodyjek; 4 przyciski - kultowy!), która robi³a ok. +3min na tydzieñ. Czyli bardzo kiepsko nawet na mechanika. A niestety nie mia³a trymera na pok³adzie p³ytki.
W drugim Kirowskim na mostku kó³ po¶rednich brakuje niestety ³o¿yska rubinowego. Ciekawe czy zegarmistrz wstawi kamieñ czy wymieni mostek? No i co z osi± i czopem ko³a minutowego?
W drugim Kirowskim na mostku kó³ po¶rednich brakuje niestety ³o¿yska rubinowego. Ciekawe czy zegarmistrz wstawi kamieñ czy wymieni mostek? No i co z osi± i czopem ko³a minutowego?O kurna tego nie zauwa¿y³em a to przecie¿ widaæ od razu
Wszystkie informacje bardzo siê przydadz± choæ do tego ¿eby "zab³ysn±æ" przed zegarmistrzem dziêki !
...jak zreferujesz zegarmistrzowi, to co Ritter napisa³, to majster siê zaczerwieni i pójdzie do k±ta
albo powie: "jak ¿e¶ tak m±dry to sam se naprawiaj"
Ritter m±drego to i dobrze pos³uchaæ. Konkretny wywód
Nie tak dawno i mi ucieka³y istotne szczegó³y a potem mocno siê "poci³em" przy uruchamianiu werka. Czasami mo¿e siê okazaæ, ¿e okazja w ca³ym rozrachunku nie jest okazj±.
Je¶li w kwarcowym jest dobra tarcza to warto samemu go wyregulowaæ, nawet bez chronokomparatora, przez kolejnych kilka dni. Co do konserwacji to tak¿e bym nie "przegina³". Je¶li nie "zje" AG7 szybciej jak po pó³ roku to nie warto tego robiæ. W tych nowych mechanizmach AG7 starcza³o na ~12...18 miesiêcy.
Z AG7 zawsze by³ problem dostêpno¶ci. Dlatego jak kto¶ szed³ do zegarmistrza celem pierwszej wymiany ogniwa i us³ysza³ cenê 1/3...1/2 ceny nowego zegarka kwarcowego to "rusek" trafia³ do szuflady. Dlatego, te co przetrwa³ do dzisiaj, s± w dobrym stanie. Mimo, ¿e zwykle nie s± zapakowane do koperty odpornej na wiêksze zachlapanie.
p.s.
Zdjêcie jest o trochê ma³ej rozdzielczo¶ci ale w Delbance nie najlepiej wygl±da w³os na balansie. Nie powinien byæ tak wygiêty. Z tego co widzê nie jest niestety centryczny. Tak jakby by³ przesuniêty w dó³-prawo. Wygiêcie przy klocku mocuj±cym nie jest takie jak powinno byæ. W tych mechanizmach w³os z klocka wychodzi prosty. Bez za³amania a¿ do takowego po przesuwce regulacyjnej chodu. To zagiêcie przy klocku jest poza tym mocno "amatorskie".
Przemieszczenie nie jest a¿ takie du¿e by zegarek nie dzia³a³ lub dzia³a³ bardzo ¼le ale mo¿e mieæ spore odchy³ki w ró¿nych po³o¿eniach. Z regulacj± tego jest trochê roboty i nie wiem czy zegarmistrz bêdzie chêtny to ruszyæ. Je¶li jest starej daty to raczej nie przepu¶ci tego.
Co do ko¶cio³a to nie musisz siê martwiæ. Po godzinie Delbanka bêdzie mia³a odchy³kê, z takim w³osem, góra 1min. . Jak by ciê jaki¶ "kwarcarz" zaczepi³ przy niedzielnym rosole, ¿e Delbanka ¼le chodzi, wtedy ju¿ +6min. to go tylko zmierz wzrokiem. Mo¿esz dodaæ k±¶liw± uwagê... " Wzglêdem czego? Kwarcaka za 15z³ z pchlego targu...? ". Przy Delbance przecie¿ nie chodzi o dok³adno¶æ tylko szacunek...
Wybacz, ¿e siê trochê "przejecha³em" po Delbance. To chyba jaka¶ alergia po kizimizi...
Ritter, Bardzo siê cieszê na ka¿d± uwagê i czytam bardzo dok³adnie, nie chodzi o Delbanê ale wiesz ile cz³owiek m±drzejszy jest jak kupuje w pó¼niejszym czasie?
Serio ja na bazarku zagl±da³em do Delbany i nic nie widzia³em, ale w sumie to nie wiedzia³em na co patrzeæ i na co zwracaæ uwagê.
I tak bym j± kupi³ ale mo¿e za ni¿sz± cenê
A Twój wywód tylko pomo¿e mnie ale i innym przy ocenie werków.
Tym bardziej, ¿e sprzedawca obieca³ przynie¶æ co¶ jeszcze na nastêpny bazarek
Zapodajê jeszcze zdjêcia w³osa w powiêkszeniu, jest tak jak piszesz.
Delbana od wczoraj od 9.00 rano czyli ponad 24 godziny przyspieszy³a oko³o 1 minuty (mo¿e mniej ale na pewno nie wiêcej), ale ca³y czas le¿y nieruchomo.
I na zdjêciach w powiêkszeniu widaæ, ¿e swoje ju¿ przesz³a
...no¿e to do warsztatu przenie¶æ, jako¶ ³adnie zatytu³owaæ, bo tutaj zginie pewnikiem, a trochê wiedzy jednak jest
...no¿e to do warsztatu przenie¶æ, jako¶ ³adnie zatytu³owaæ, bo tutaj zginie pewnikiem, a trochê wiedzy jednak jest ObrazekMy¶lê, ¿e to bardzo dobry pomys³ bo bêdê mia³ jeszcze kilka pytañ
Najpierw ma³e sprostowanie AG7 = SR57 = BP399
¬le z w³osem u Delbany nie jest ale w moim warsztacie kwalifikowa³aby siê do profilowania w³osa.
Zwoje musz± mieæ po miêdzy kolejnymi warstwami takie same odleg³o¶ci a tutaj tak nie jest. Z takim u³o¿eniem w³osa jest te¿ inny problem, który przerabia³em w UMF44. Nie twierdzê, ¿e tak bêdzie i tutaj. By³o mniej wiêcej tak. Zegarek dzia³a³ poprawnie tylko w jednej pozycji ustawienia przesuwki regulacyjnej. Przesuniêcie o ~10deg. powodowa³o znaczn±, kilkuminutow±, zmianê dok³adno¶ci chodu. Poza tym przy pe³nym naci±gu w³os na spirali zaczyna³ drgaæ. W tym mechanizmie nie ma ko³ków ograniczaj±cych widelec wychwytu co skutkowa³o tym, ¿e w niektórych po³o¿eniach w³os zaczyna³ drgaæ do tego stopnia, ¿e balans wpada³ w "galopowanie" - skleja³y siê nie chwilê w czasie pracy zwoje.
Nie sz³o tego wyregulowaæ. Wprawdzie nie by³em chêtny do zmian ale nie by³o alternatywy. Ryzyko zawsze jest. Na dodatek w UMF44 nie ma klocka mocuj±cego w³os lecz jest na sta³e przytwierdzany klinem. To znacznie utrudnia ustawienie neutrum balansu. Czyli stanu, w którym przy ca³kowicie zluzowanej sprê¿ynie naci±gowej balans powinien po kilku wychyleniach wracaæ do pozycji, w której widelec wychwytu znajduje siê po ¶rodku ko³ków ograniczaj±cych - do regulacji tego s³u¿y ta druga przesuwka, do której mocuje siê/przykrêca klocek w³osa.
Wracaj±c do UMF44. Ryzyko ryzykiem a zrobiæ to porz±dnie trzeba. Bowiem lubiê ten zegarek czasami ponosiæ z powodu bardzo ³adnej tarczy i wskazówek. Po prostowaniu a potem wygiêciu w stosowny sposób w³osa werk dzia³a jak powinien. Nie ma tego efektu, ¿e przy niewielkiej zmianie przesuwki regulacyjnej nastêpuje nieproporcjonalna zmiana dok³adno¶ci chodu, drgania na pracuj±cym w³osie nie wystêpuj±.
Odchylenie w twojej Delbanie nie jest du¿e, mo¿e byæ powodowane sucho¶ci± w ³o¿yskach balansu co ogranicza lekko amplitudê wychyleñ. Je¿eli nie bêdzie wykazywa³ znacznych odchyleñ chodu w ró¿nych pozycjach to mo¿na zostawiæ jak jest. Choæ u mnie na stole nie uchowa³by siê z takim w³osem .
Zmierzy³em na drugim zdjêciu odleg³o¶ci od osi balansu do ¶rodka klocka mocuj±cego 145pix, 115pix. do ¶rodka klucza na przesuwce chodu. Czyli tak czy owak pierwsze zagiêcie przy klocku powinno byæ w takiej konfiguracji. Niestety nie widzê drugiego zagiêcia tylko eliptyczne zej¶cie do spirali po przesuwce regulacyjnej .
A t³umacz±c na polski. Pierwsze zagiêcie przy klocku jest po to by niwelowaæ ró¿nicê po miêdzy wymienionymi wy¿ej odleg³o¶ciami. Tak jest tutaj jest te¿ w SST-7, P2614.2H, R2614.HA i bardzo wielu innych werkach. Potem powinien byæ kawa³ek regulacyjny ~120deg. odsuniêty od spirali w³osa ale dok³adnie centrycznie - z t± sam± odleg³o¶ci± wzglêdem kolejnego zwoju. To zapewnia p³ynn± i równomiern± regulacjê dok³adno¶ci chodu, bowiem przesuwka regulacyjna nie wp³ywa wtedy na przesuwanie spirali w³osa. Kolejne za³amanie po przesuwce regulacyjnej na koñcu 120deg. odcinka regulacyjnego jest "zej¶ciem" do w³a¶ciwej spirali z takimi samymi odleg³o¶ciami miêdzy poszczególnymi zwojami. Zwykle odleg³o¶ci s± takie same na ca³ej spirali.
Je¶li w³os nie jest tak ukszta³towany to przesuwka regulacyjna powoduje w innym po³o¿eniu przesuniêcie spirali w p³aszczy¼nie co objawia siê tym, ¿e odleg³o¶ci po miêdzy zwojami nie s± jednakowe. Skutkuje to przesuniêciem z osi obrotu ¶rodka ciê¿ko¶ci spirali oraz wstêpnym jej napiêciem. Dosyæ czêsto dochodzi jeszcze do przekrzywienia ca³ej p³aszczyzny spirali w³osa, która powinna byæ równoleg³a do p³aszczyzny wyznaczonej przez ko³o balansu. W skutek czego nie do¶æ, ¿e mamy przesuwanie ¶rodka ciê¿ko¶ci spirali to na domiar z³ego skrêcanie jej przy jednoczesnym wstêpnym napiêciu.
A jak± daje to ró¿nicê?! W sumie subteln±. Zamiast np. ~42h rezerwy chodu i do max. ~8...10s/24h ró¿nicy dla ró¿nych po³o¿eñ zegarka przy w³osie lekko odchylonym mamy ~50h oraz max. ~1s ró¿nicy dla ró¿nych po³o¿eñ zegarka przy zrobionym optymalnie.
Powy¿sze dane pochodz± z pomiarów jakich dokona³em przed i po ustawianiu w³osa na werku podobnej klasy co w Delbanie (17j). Dodam, ¿e przed poprawk± w³os tak¿e nie by³ jako¶ tragicznie wyprofilowany. Ot tak jak wyszed³ z fabryki...
Macie wydzielony temat , tamten za³o¿ony przez Tomskiego zosta³ zmodyfikowany i doda³em posty wydzielone z nowych nabytków - wszystkie by nie gubiæ meritum sprawy .
Czy mogê prosiæ szanownych adminów o przeniesienie czê¶ci postów z "nowe nabytki" a dotycz±ce w³a¶nie mojej Delbany?
Wraz oczywi¶cie z postami Kumotra Rittera.
A tego posta mo¿na skasowaæ
Je¿eli mo¿na w ogóle.
Mia³bym jeszcze kilka pytañ co do tego zegara wiêc po co za¶miecaæ "nowe nabytki"
Z góry dziêki proszê
Dziêkujê Waszej Kumotrowej Moderowato¶ci za przeniesienie i wydzielenie oraz przepoczwarzenie...
Niestety mój aparat nie robi makro-makro z powodu obiektywu. Postara³em siê jednak zrobiæ kilka zdjêæ balansów i w³osów. Opiszê co Kumotrowie powinni¶cie na nich zobaczyæ...
Na pierwszym i drugim jest pracuj±cy ten sam balans z w³osem spiralnym brequetowskim.
Tak ukszta³towana spirala nie tyle powinna siê przesuwaæ co centrycznie kurczyæ. Odleg³o¶ci do ¶rodka balansu spirali s± równe. A przynajmniej takie powinny byæ. dosyæ czêsto na znanym portalu aukcyjnym mo¿na zobaczyæ werki z tym rodzajem w³osa jako "na dok³adnym chodzie" z przesuniêt± w kierunku mostka spiral±. Niestety o ile w³os p³aski wybacza sporo o tyle ze spiralnym nie jest tak s³odko. P³aszczyzna spirali powinna byæ p³aska i równoleg³a do p³aszczyzny ko³a balansu a czê¶æ pod przesuwk± regulacyjn± równoleg³a, ewentualnie z lekkim spadkiem, do p³aszczyzny spirali.
Na zdjêciu widaæ swoje spirali, mimo pracy balansu odleg³o¶ci po miêdzy nimi s± takie same.
Teraz inny werk równie¿ z w³osem spiralnym ale w stanie spoczynku. Niestety o¶wietlenie boczne wprowadza niewielkie zniekszta³cenie je¶li chodzi o centryczno¶æ spirali. Za to dobrze widaæ w³a¶ciwie ukszta³towany koñcowy odcinek regulacyjny i kszta³t ³amanej krzywej spirali.
Czas na w³os spiralny p³aski. Bardzo dobrze widaæ drug± ³aman± po miêdzy spiral± w³a¶ciw± a odcinkiem regulacyjnym. Pierwsza ³amana jest schowana pod przesuwk± klocka. Dok³adnie widaæ jak ³uk regulacyjny jest umiejscowiony w ka¿dym punkcie krzywej w takiej samej odleg³o¶ci do pierwszego zwoju spirali w³a¶ciwej. Ustawianie przesuwki nie powoduje wiêc przesuwania spirali.
Na tym zdjêciu mo¿na lepiej oceniæ odleg³o¶ci po miêdzy zwojami spirali w³a¶ciwej. Dobrze widaæ, ze s± takie same w górnej prawej czê¶ci jak i dolnej lewej.
Teraz trzy zdjêcia przedstawiaj±ce równoleg³a p³aszczyznê spirali w³osa do p³aszczyzny ko³a balansu. Te zdjêcia niestety wysz³y najgorzej. To ten sam werk co na poprzednich zdjêciach.
Na ostatnim najlepiej widaæ pierwsz± ³aman± pod przesuwk± klocka. Przynajmniej ja widzê. Z tej perspektywy najlepiej oceniaæ czy p³aszczyzna spirali nie jest przechylona, nie tworzy sto¿ka lub nie jest skrêcona.
Zrobienie w³osa na dwóch pierwszych zdjêciach zajê³o mi z pó³ dnia z przerwami. Niestety kszta³towanie w³osa spiralnego jest naprawdê "przechlapane" w stosunku do p³askiego. Robota z p³askim jak dla mnie to zwykle to 1...2h przy przeróbkach. Trochê krócej je¶li wymaga tylko niewielkiej korekty.
Trzecie zdjêcie w³osa spiralnego przedstawia w³os, z którym naprawdê siê namêczy³em. A to dlatego, ¿e odcinek od spirali w³a¶ciwej by³ prosty! To zas³uga poprzedniego w³a¶ciciela lub jego "specjalisty" .
Stara³em siê wyci±æ cechy z numerami werków. Na wypadek gdybym je sprzedawa³. ¯eby nie by³o bijatyki o nie... .
Na koniec pocieszê wszystkich, ¿e tak czy owak, kupowanie zarówno na bazarkach jak i aukcjach zawsze niesie ze sob± sporo ryzyka. Zwracam uwagê naprawdê na sporo rzeczy gdy mam zdjêcie werku ale i tak czasami nie przewidzê wszystkiego. To zwykle oznacza dla mnie wiêcej pracy przy werku. A to w przypadku oddania do zegarmistrza podnosi cenê us³ugi.
Ritter jestem pod wra¿eniem
Dzisiaj u zegarmistrza poda³em mu Delbanê On j± rozkrêci³ i zaczyna ogl±daæ, aja o w³osie zacz±³em opowiadaæ i jaki to mo¿e mieæ wp³yw na dok³adno¶æ chodu.
Zegarmistrz pierwszy raz od siedmiu miesiêcy podniós³ g³owê z nad zegarka i s³ucha³ co mówiê SZOK!
A przy Kirowskim te¿ go zaskoczy³em swoimi (Twoimi) spostrze¿eniami No bajka normalnie
Delbanê zostawi³em do czyszczenia mechanizmu.
Tylko zegarmistrz chce mi wype³niæ wskazówki luminow± i ten pomys³ mi siê nie spodoba³ i chyba pójdê do niego w poniedzia³ek, ¿eby tego nie robi³.
Ju¿ wolê, ¿eby by³y puste albo sam bêdê szuka³ oryginalnych w dobrym stanie.
Poza tym dosta³em opr... za to ¿e chcia³em go poddaæ renowacji.
t³umaczy³, ¿e chromowanie pozbawi kopertê ostrych charakterystycznych krawêdzi a tarcza teraz jest oryginalna i taka ma zostaæ
Powiedzia³, ¿e do chromowania i renowacji to siê daje wyciora, którego nie mo¿na rozpoznaæ
Sam nie wiem co o tym s±dziæ zobaczê jak siê bêdzie prezentowaæ jak j± za tydzieñ odbiorê.
Ritter, naprawdê jestem pod wra¿eniem, Twojej wiedzy i umiejêtno¶ci, SZACUN kum³otrze.
Ale ¿eby nie by³o, fotki musisz poprawiæ, s³abo widaæ.
Ritter dziêki za wyk³ad ze zdjêciami.
Jak ju¿ wcze¶niej by³o pisane m±drego m±drze pos³uchaæ
:shock: Ritter jestem pod wra¿eniem
Dzisiaj u zegarmistrza poda³em mu Delbanê On j± rozkrêci³ i zaczyna ogl±daæ, aja o w³osie zacz±³em opowiadaæ i jaki to mo¿e mieæ wp³yw na dok³adno¶æ chodu.
Zegarmistrz pierwszy raz od siedmiu miesiêcy podniós³ g³owê z nad zegarka i s³ucha³ co mówiê SZOK!
A przy Kirowskim te¿ go zaskoczy³em swoimi (Twoimi) spostrze¿eniami No bajka normalnie
Delbanê zostawi³em do czyszczenia mechanizmu.
Tylko zegarmistrz chce mi wype³niæ wskazówki luminow± i ten pomys³ mi siê nie spodoba³ i chyba pójdê do niego w poniedzia³ek, ¿eby tego nie robi³.
Ju¿ wolê, ¿eby by³y puste albo sam bêdê szuka³ oryginalnych w dobrym stanie.
Poza tym dosta³em opr... za to ¿e chcia³em go poddaæ renowacji.
t³umaczy³, ¿e chromowanie pozbawi kopertê ostrych charakterystycznych krawêdzi a tarcza teraz jest oryginalna i taka ma zostaæ
Powiedzia³, ¿e do chromowania i renowacji to siê daje wyciora, którego nie mo¿na rozpoznaæ Sam nie wiem co o tym s±dziæ zobaczê jak siê bêdzie prezentowaæ jak j± za tydzieñ odbiorê.Dobrze powiedzial. Jesli zegarmistrz mowi takie rzeczy, to trzymaj sie go, bo gosc jest OK.
A w ogole czy to zegarmistrz w Czestochowie (sadzac z "miasta Swietej wiezy")? Ktory to w takim razie?
A w ogole czy to zegarmistrz w Czestochowie (sadzac z "miasta Swietej wiezy")? Ktory to w takim razie?Pan Marek z Al. Pokoju ale nie pamiêtam dobrze numeru.
zbyszke a mo¿e Ty te¿ mieszkasz w Cz-wie albo w pobli¿u?
Dobrze mieæ Kumotra w na³ogu niedaleko
Ja mieszkam obecnie w Szwecji, ale pochodze z Czestochowy i jestem tam mniej wiecej dwa razy do roku.
Ja mieszkam obecnie w Szwecji, ale pochodze z Czestochowy i jestem tam mniej wiecej dwa razy do roku.No fakt Kumla to nie u nas
I kawa³ek drogi st±d
Trochê szkoda, ¿e nie ma wiêcej Kumotrów z tego miasta
Jedynie Karol K³ósek z Myszkowa doje¿d¿a
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl