E-prasa z Mediomatu 

Pogranicza



Firma dMP4, w³a¶ciciel pierwszych na ¶wiecie samoobs³ugowych automatów multimedialnych - Mediomatów umo¿liwiaj±cych zakup plików mp3, e-ksi±¿ek, czasopism i programów w formie elektronicznej, nawi±za³a wspó³pracê z firm± NetPress Digital.

Tradycyjne czytanie ksi±¿ek to czêsto zbyt du¿y luksus dla coraz bardziej zabieganych osób. Rozwi±zaniem s± ksi±¿ki audio, tzw audiobooki, które mo¿na nagraæ na odtwarzacz mp3 lub p³ytê i s³uchaæ w drodze do pracy, szko³y, lub po prostu w podró¿y.

Mediomat to sklep internetowy dostêpny pod adresem www.mediomat.com oraz sieæ automatów znajduj±cych siê w osmiu miejscach na terenie Warszawy. W bazie serwisu znajduje siê w obecnie ok. 11 tys. utworów (piosenek i kabaretów), prawie 1 tys. wykonawców oraz ok. 60 ebooków.



Dziêki wspó³pracy nawi±zanej pomiêdzy dMP4 i NetPress ju¿ w po³owie lipca baza artyku³ów oferowanych przez serwis Mediomat wzbogaci siê o ok. 160 audiobooków, prawie 1 tys. e-booków oraz kilka tytu³ów gazet w wydaniu elektronicznym.


Niemieckie wydawnictwa mówi± "tak" ksi±¿ce elektronicznej. Technika dojrza³a ju¿ do tego, by podj±æ wyzwanie, a sukces w USA jest nader przekonuj±cy

Urz±dzenie ma rozmiar ksi±¿ki w kieszonkowym wydaniu, ale grubo¶æ nie wiêksz± ni¿ pó³ centymetra. Obudowa z polerowanego metalu nadaje mu bardzo elegancki wygl±d.

Ludzi, którzy t³oczyli siê w monachijskim Domu Literatury, by wzi±æ do rêki e-ksi±¿kê, fascynowa³o g³ównie jedno: jak to siê dzieje, ¿e na wy¶wietlaczu elektronicznego czytnika czcionki sprawiaj± wra¿enie lekko wypuk³ych.

Na ekranie tym, przypominaj±cym szary, ekologiczny papier, litery widaæ bardzo ostro i wyra¼nie, nic nie l¶ni, nie migocze, nie ma ¿adnych refleksów. Wygl±da to tak, jak gdyby za zmatowion± szklan± szyb± znajdowa³a siê papierowa strona pokryta drukiem najwy¿szej jako¶ci. Urz±dzenia bazuj±ce na tak zwanej technologii e-ink (elektroniczny atrament) istniej± od 2007 roku i wiele wskazuje na to, ¿e ów dawno zapocz±tkowany rozwój przeistoczy siê w prawdziw± lawinê. Ksi±¿ka elektroniczna stanie siê masowym produktem.



W to, ¿e tak w³a¶nie bêdzie, nie w±tpi³ chyba nikt spo¶ród ponad 130 mened¿erów wydawnictw, przedstawicieli firm oferuj±cych obs³ugê techniczn± oraz ksiêgarñ, którzy na zaproszenie Akademii Niemieckiego Handlu Ksi±¿k± spotkali siê w Monachium na najwiêkszym jak dot±d kongresie na temat e-ksi±¿ek na obszarze niemieckojêzycznym. S± ju¿ przecie¿ konkretne liczby, co z regu³y robi na mened¿erach najwiêksze wra¿enie. Od czasu, gdy przed mniej wiêcej rokiem internetowa ksiêgarnia wysy³kowa Amazon wprowadzi³a na amerykañski rynek swój czytnik Kindle, obroty w handlu elektronicznymi ksi±¿kami osi±gnê³y nieznany wcze¶niej poziom. Tylko w ci±gu trzech pierwszych kwarta³ów 2008 roku wp³ywy wzros³y z 10 do niemal 14 miliardów dolarów, jak informuje Johannes Mohn, odpowiedzialny w firmie Bertelsmann za biznes elektroniczny.

Kto jednak chce dzia³aæ na tym rynku, musi poznaæ w ¶wiat, z którym wiele wydawnictw dotychczas nie mia³o wiele do czynienia. Ralf Müller, prezes oficyny Droemer-Knaur, nie odczuwa specjalnego lêku przed kontaktem z t± sfer±. Gdy s³yszy siê go rozprawiaj±cego o automatyzacji procesów biznesowych, g³ównych bazach danych i portalach wyszukiwawczych stron www, wrêcz trudno uwierzyæ, ¿e chodzi tu o dobro kultury, jakie stanowi ksi±¿ka. – Ksi±¿ka jest ksi±¿k±, niewa¿ne, czy drukowana, czy elektroniczna – konstatuje wprawdzie Ronald Schild, który stworzy³ platformê internetow± Libreka dla stowarzyszenia gie³dowego niemieckiego ksiêgarstwa. – Ale ³añcuch produkcji w wydawnictwach musi zostaæ przestawiony na nowe tory –postuluje. Rozwój zaczyna siê teraz, za rok czy dwa bêdzie za pó¼no. – Cyfrowe rynki – twierdzi Schild – maj± tendencjê do koncentracji na niewielu du¿ych firmach oferuj±cych poszukiwane techniki. Amazon z czytnikiem Kindle ju¿ dzi¶ ma ogromn± przewagê.

Czego jednak oczekuje czytelnik? Ksi±¿ki od dawna nie s± sk³adane w o³owiu, lecz elektronicznie, tak¿e w niemieckich wydawnictwach. Z regu³y druk odbywa siê z plików w formacie pdf. Nie mo¿e to byæ jednak podstaw± dla wydañ elektronicznych, t³umaczy Mike Röttgen z firmy Arvato zajmuj±cej siê obs³ug± techniczn±. – Czêsto tylko drukarnie maj± ostateczne pliki w formacie pdf – mówi. – Pdf to jeszcze nie e-book – potwierdza Müller, szef Droemer-Knaur.

Ekrany czytników w technologii e-atramentu maj± ró¿n± wielko¶æ, niektóre z nich pozwalaj± ponadto na zmienianie rozmiaru i rodzaju czcionki. – Zawarto¶æ musi jednak pasowaæ do wszystkich urz±dzeñ – zwraca uwagê Johannes Mohn. – Jedna strona nie jest ju¿ bowiem jedn± stron±. Dane musz± byæ przechowywane w centralnych bankach danych niezale¿nie od ich formatu – stwierdza ekspert IT Röttgen. Tylko dziêki temu mog± zostaæ udostêpnione na ka¿dym mo¿liwym czytniku. Przek±tne ekranów wahaj± siê ju¿ w granicach 15-20 centymetrów, a waga urz±dzeñ to 170 do 500 gramów. W chwili obecnej "przewracanie strony" trwa jeszcze stosunkowo d³ugo: do 1,5 sekundy, a tekst mo¿e byæ wy¶wietlany tylko w barwach czarno-bia³ych. Jak podkre¶la jednak Johannes Mohn, do¶wiadczenie choæby z aparatami cyfrowymi uczy, i¿ postêp nastêpuje bardzo szybko. – Urz±dzenia bêd± doskonalone – przewiduje. Równie¿ tzw. smartphony, aparaty komórkowe z du¿ym ekranem, s± w zasadzie czytnikami. – Szef Apple, Steve Jobs móg³by jutro zrobiæ z iPhone’a e-booka poprzez aktualizacjê oprogramowania – uwa¿a Mohn.

Nazwisko Jobsa nie bez powodu pada tu wiele razy. Przed kilku laty jemu w³a¶nie uda³o siê zaw³adn±æ biznesem, którego tradycyjna bran¿a zbyt d³ugo ba³a siê jak diabe³ ¶wiêconej wody: biznesem muzyki pobieranej z internetu. To, ¿e Apple jest ju¿ nie tylko najwiêkszym w Ameryce sklepem do ¶ci±gania muzyki, lecz i jej najwiêkszym dystrybutorem na ¶wiecie, pokazuje, jak szybko nowy rynek zostaje zdominowany przez du¿ego gracza, ostrzega Ronald Schild z Libreki. – Bran¿a ksi±¿kowa musi sama dzia³aæ na rynku albo bêdzie tam rz±dzi³ duopol Amazon i Google.

Jobs by³ równie¿ tym, który pokaza³ oci±gaj±cemu siê przemys³owi muzycznemu, ¿e b³êdem by³o nieoferowanie – ze strachu przed pirackimi kopiami – w³asnych elektronicznych wersji nagrañ. – Je¶li zabraknie legalnej oferty, ksi±¿ki bêd± nielegalnie trafia³y na czytniki – ostrzega Pascal Zimmer z Libri, pe³ni±cej rolê hurtowni i firmy wysy³kowej. Jest ona partnerem japoñskiego koncernu elektronicznej rozrywki Sony, który ju¿ wiosn± chce wprowadziæ czytnik e-ksi±¿ek w Niemczech. Urz±dzenie, dostêpne ju¿ we Francji i w Wielkiej Brytanii, bêdzie mo¿na zamówiæ w Libri, zaczn± je sprzedawaæ tak¿e ksiêgarnie. Ceny elektronicznych ksi±¿ek w Anglii i Francji s± ni¿sze od cen sklepowych wydañ drukowanych. Czytnik kosztuje oko³o 300 euro. Obecnie do dyspozycji czytelników jest ju¿ 2500 tytu³ów we Francji i 6000 w Anglii.

Amazon, która ze swym czytnikiem Kindle i ponad 200 tysi±cami pozycji ksi±¿kowych do zamówienia przez w internet dominuje na amerykañskim rynku e-booków, jeszcze nie zapowiedzia³a ofensywy w Europie. Nie nale¿y jednak spodziewaæ siê, ¿e najwiêksza na ¶wiecie ksiêgarnia wysy³kowa bêdzie czekaæ z za³o¿onymi rêkami, a¿ Sony albo inni konkurenci zdobêd± licz±c± siê pozycjê w Europie. Ponadto amerykañski czytnik e-ksi±¿ek, ochrzczony nazw± Kindle, ma co¶, co odró¿nia go od wszystkich innych: wbudowany modu³ radiowy, który podobnie jak telefon komórkowy ³±czy siê z sieci± radiow± UMTS, bez konieczno¶ci dodatkowych op³at.

– Nasz± ide± jest, by ka¿d± wydrukowan± kiedykolwiek ksi±¿kê mo¿na by³o ¶ci±gn±æ w 60 sekund – mówi Anne Stirnweis, odpowiedzialna w Amazon za no¶niki cyfrowe. Brzmi to podejrzanie, jak w stylu kolejnego giganta w dzia³alno¶ci online: tak¿e Google mo¿e próbowaæ uczestniczyæ w biznesie literatury w formacie cyfrowym. Od lat skanuje ksi±¿ki na ca³ym ¶wiecie, wprowadzi³ ju¿ do swoich zbiorów grubo ponad milion tytu³ów. W koñcu pa¼dziernika koncern po³o¿y³ na tej drodze prawdziwy kamieñ milowy: p³ac±c 125 milionów dolarów za³agodzi³ spór z przedstawicielami amerykañskich autorów. Gdyby Google oferowa³ bezp³atnie do ¶ci±gniêcia ksi±¿ki niechronione prawami autorskimi, finansowane przez reklamy, mocno dotknê³oby to wydawnictwa i handel.

¬ród³o: Süddeutsche Zeitung


Kielecki Kolporter ma zamiar rozpocz±æ w ci±gu kilku najbli¿szych miesiêcy sprzeda¿ w³asnego czytnika e-booków i innych elektronicznych dokumentów. Rodzimy konkurent urz±dzeñ Kindle, Kindle DX albo Sony PRS-505 bêdzie nosi³ nazwê eClicto.

Podczas 54 Miêdzynarodowych Targów Ksi±¿ki w Warszawie po raz pierwszy zosta³ oficjalnie zaprezentowany czytnik ebooków eClicto. Urz±dzenie trafi na rynek prawdopodobnie ju¿ we wrze¶niu.

Za projektem stoi polska grupa kapita³owa Kolporter, która w³a¶nie negocjuje i podpisuje umowy z kolejnymi wydawcami, pozyskuj±c w ten sposób kontent.

Czytnik eClicto ma wymiary 118 x 188 x 8,5 mm, wraz z bateri± wa¿y tylko 174 g, a wiêc jest niezwykle lekkim i porêcznym urz±dzeniem. Dziêki niemu mo¿na czytaæ elektroniczne dokumenty, ksi±¿ki i inne publikacje - komfort jest niemal identyczny jak przy czytaniu tekstu wydrukowanego na papierze. Ekran eClicto jest przyjazny dla oczu: dziêki wykorzystaniu nowatorskiej technologii eInk wy¶wietlacz nie mêczy wzroku, a jednocze¶nie zachowuje wysoki kontrast.



eClicto pomie¶ci w pamiêci wewnêtrznej do czterystu ksi±¿ek. Liczbê tê bêdzie mo¿na powiêkszyæ dziêki wbudowanemu czytnikowi kart SD o pojemno¶ci do 4 GB. Oprócz czytania ksi±¿ek eClicto pozwoli równie¿ na przechowywanie i przegl±danie czarno- bia³ych zdjêæ oraz odtwarzanie plików mp3, w tym audiobooków. W trybie czuwania urz±dzenie dzia³a do 2 tygodni (!) i umo¿liwia "przewrócenie" 8000 wirtualnych kartek.

Wraz z czytnikiem eClicto Kolporter Info zaoferuje mo¿liwo¶æ korzystania z bogatej biblioteki ksi±¿ek i dokumentów zabezpieczonych w formacie EPUB. Publikacje (zarówno darmowe, jak i odp³atne) bêd± dostêpne na platformie internetowej. Czytnik umo¿liwi tak¿e wy¶wietlanie niezabezpieczonych plików w standardach otwartych, miêdzy innymi: PDF, TXT, HTML.

Portal informacyjny eClicto bêdzie zawiera³ wiadomo¶ci i artyku³y dotycz±ce e-booków i tradycyjnych ksi±¿ek. Internauta znajdzie tam zapowiedzi i relacje z premier literackich i spotkañ autorskich, nowo¶ci wydawnicze, recenzje, sylwetki pisarzy, a tak¿e informacje ze ¶wiata kultury.

Dotychczas nie by³o w Polsce tak kompletnego i wszechstronnego systemu dedykowanego e-bookom - mówi Maciej Topolski. - Z powodzeniem mo¿na go porównaæ do amerykañskiego Amazona.

Wersja podstawowa czytnika bêdzie kosztowa³a najprawdopodobniej nieco poni¿ej 1000 z³. Wersja rozbudowana zostanie wyposa¿ona miêdzy innymi w 10" ekran dotykowy, oraz ³±czno¶æ bezprzewodow± (WiFi i GSM), która umo¿liwi np. prenumeratê gazet i czasopism.

http://www.eclicto.pl
Podepne sie pod temaat

Polacy otrzymaj± okrojon± wersjê Kindle

Niebawem czytnik Kindle trafi do Polski i to w ca³kiem przystêpnej cenie. Okazuje siê jednak, ¿e u¿ytkownicy w zamian za nisk± cenê otrzymaj± urz±dzenie z ograniczon± funkcjonalno¶ci±. Kindle poza granicami USA bêdzie bowiem sprzedawany w okrojonej wersji.

Amerykañski miesiêcznik Wired poinformowa³, ¿e za pomoc± czytnika, który kupi± u¿ytkownicy spoza USA nie bêdzie mo¿na przegl±daæ stron internetowych ani blogów. Jedynym zastosowaniem urz±dzenia bêdzie czytanie ksi±¿ek i gazet. Co wiêcej publikacje kupione w sklepie Amazon trzeba bêdzie najpierw zgraæ na dysk twardy i dopiero wtedy bêdzie mo¿na przenie¶æ je do Kindle.



Tego problemu nie maj± Amerykanie, którzy ³±cz± siê z internetem za po¶rednictwem sieci 3G, której w³a¶cicielem jest firma Sprint. Dostawca zagwarantowa³ u¿ytkownikom urz±dzenia sta³y i bezp³atny dostêp do Sieci. W Europie Amazon musia³by negocjowaæ warunki z przynajmniej jednym operatorem w ka¿dym kraju, co oznacza³oby dodatkowe koszty, wiêksze ni¿ w przypadku podpisania umowy gwarantuj±cej zasiêg na obszarze ca³ej Unii.

Amazon wyda³ o¶wiadczenie, w którym napisano, ¿e u¿ytkownicy Kindle mieszkaj±cy poza terytorium USA bêd± ³±czyæ siê z internetem za pomoc± ³±czy AT&T i jej partnerów. Charles Sorrel z Wired twierdzi jednak, ¿e operator obarczy³ Amazon sporymi op³atami na niekorzystnych warunkach. Dlatego po wej¶ciu czytnika na inne rynki najwiêkszy sklep internetowy byæ mo¿e rozpocznie negocjacje z innymi firmami.

Wysy³ka czytników za granicê rozpocznie siê ju¿ 19 pa¼dziernika.
Wszyscy zainteresowani powinni pamiêtaæ o tym, ¿e do ceny 279 dolarów nale¿y doliczyæ koszty c³a i dostawy. Dziennikarze Wired zamówili jedno urz±dzenie do Hiszpanii, przez co cena wzros³a do 350 USD. Co wiêcej, ka¿dy klient powinien zaopatrzyæ siê we wtyczkê do zasilania, poniewa¿ ta dostarczona razem z czytnikiem daje siê zastosowaæ jedynie w USA.

vbeta.pl


Amazon zdecydowanie ma powody do zmartwieñ. Konkurencja mocno depcze im po piêtach, a w wielu aspektach nawet wyprzedza. Wystarczy chocia¿by wspomnieæ o czytniku Nook od Barnes & Noble, który zapowiada siê bardzo ciekawie. W zwi±zku z tymi “problemami”, producent Kindle zmuszony jest ulepszaæ swoje urz±dzenie. I tak te¿ w³a¶nie teraz siê dzieje.

Na pocz±tek, pod nó¿ posz³a bateria. Wcze¶niej, z w³±czonym modu³em 3G, wytrzymywa³a ona 4 dni pracy. Teraz, ten czas ma siê zwiêkszyæ a¿ o 85%, czyli sprzêcik powinien bez problemu dzia³aæ oko³o tygodnia. Z pewno¶ci± jest to bardzo fajne i przydatne ulepszenie, ale czy wystarczy?



Na szczê¶cie, to nie wszystko! Amazon w koñcu zdecydowa³ siê dodaæ co¶, co ju¿ od dawna powinno byæ w Kindle’u. Chodzi o odtwarzanie natywnego PDF! Wiem, ¿e wydaje siê to niewiarygodne, ale do tej pory ten najbardziej znany czytnik ebooków nie by³ w stanie wy¶wietliæ najczê¶ciej u¿ywanego formatu. Teraz nie tylko sobie z tym poradzi, ale umo¿liwi te¿ dokonanie konwersji z PDF-a do formatu Kindle. Po co? Bo obs³uga formatu Adobe Reader’a ma byæ bardzo ograniczona. Podobno mog± byæ problemy z zoomem, przypisami i indeksowaniem (do wyszukiwania). Lepsze jednak to, ni¿ nic.

gadzetomania.pl
Czytnik ebooków Nook od Barnes & Noble zapowiada siê niezwykle ciekawie. Ju¿ nawet rozpoczê³a siê jego przedpremierowa sprzeda¿. Jest jednak pewien problem. Producent mo¿e byæ sporo w plecy, bo niestety nie uda³o siê wprowadziæ gad¿etu na rynek przed ¶wiêtami Bo¿ego Narodzenia. Premiera Nooka zosta³a prze³o¿ona na styczeñ.

Na razie nie wiadomo, co jest przyczyn± takiego stanu rzeczy. Jedno jest pewne – producent zaliczy³ powa¿ne faux pas. Wiadomo, ¿e okres ¶wi±teczny jest zdecydowanie najbardziej dochodowym i wiele mniejszych firm nadrabia w nim zaleg³o¶ci z ca³ego roku. Nijak nie da siê jednak zarobiæ, je¶li nie ma czego sprzedawaæ, prawda?



A co jest takiego ciekawego w tym urz±dzeniu? Przede wszystkim, wyposa¿one jest w dwa ekrany – jeden 6-calowy (e-ink) oraz drugi 3.5-calowy (dotykowy) do poruszania siê po funkcjach sprzêtu. Warto jeszcze wspomnieæ o takich dodatkach, jak chocia¿by WiFi, czy modu³ 3G. Poza tym, gad¿et posiada czytnik kart pamiêci microSD oraz wyj¶cie na s³uchawki jack 3.5mm (Nook odtwarza pliki MP3).

No có¿… wygl±da na to, ¿e musimy poczekaæ do 11. stycznia, o ile premiera znowu nie zostanie przesuniêta.

gadzetomania.pl
W przysz³ym tygodniu podczas targów 2010 International Consumer Electronics Show (CES) zostanie zaprezentowany nowy format e-booków - Blio. Zamiast udawaæ e-papier, Blio ma byæ dostosowany do potrzeb tabletów, netbooków, a tak¿e telefonów komórkowych.

Zalet± nowego formatu ma byæ maksymalne upodobnienie e-booka do papierowej ksi±¿ki. W odró¿nieniu od wiêkszo¶ci e-czytników, Blio umo¿liwia przegl±danie kolorowych ilustracji. Jest wiêc idealnym narzêdziem do czytania albumów, atlasów czy ksi±¿ek dla dzieci. Tekst bêdzie mo¿na czytaæ albo ods³uchaæ jako audiobook.




Ray Kurzweil, pomys³odawca projektu, chce, aby Blio by³ dostêpny dla najpopularniejszych systemów i urz±dzeñ. Z aplikacji umo¿liwiaj±cych czytanie e-booków w tym formacie bêdzie mo¿na korzystaæ zarówno na pececie jak i Maku. Pojawi siê tak¿e wersja dla iPhone’ów czy telefonów Nokii (która wspiera projekt Kurzweila). Blio ma zadebiutowaæ z bibliotek± zawieraj±c± milion tytu³ów. Wszystko wskazuje na to, ¿e spora czê¶æ z e-ksi±¿ek zostanie udostêpniona dziêki umowom z Google i jego us³udze Google Books czy Projektowi Gutenberg.

dobreprogramy.pl


Czytnik ebooków z ekranem LCD

Czytniki ebooków, choæ stosunkowo drogie, to ca³y czas zyskuj± coraz wiêksz± popularno¶æ na ca³ym ¶wiecie. Najnowszym gad¿etem tego typu jest Insdream SX601, który na tle konkurencji wyró¿nia siê tym, ¿e wyposa¿ony jest w ekran LCD, zamiast tradycyjnego E-Ink.

Oczywi¶cie, 6-calowa matryca jest monochromatyczna i potrafi wy¶wietlaæ 16 odcieni szaro¶ci, ale nie zmienia to faktu, ¿e jest to do¶æ nietypowy wybór. Wed³ug producenta, zalet± takiego rozwi±zania jest to, ¿e przy prawie identycznym zu¿yciu energii, otrzymujemy ekran, który zdecydowanie szybciej od¶wie¿a wy¶wietlany obraz. Niestety, ma to te¿ swoje wady. Najwiêksz± jest chyba du¿o gorszy kontrast.



Czytnik radzi sobie ze wszystkimi, najbardziej popularnymi formatami plików – TXT, HTML, PDF, EPUB, PDB, FB2, CHM, RTF,TCR, OEB oraz OPENREADER, a tak¿e JPG, BMP, PNG i MP3. Poza tym, gad¿et jest wyposa¿ony w modu³ WiFi, dziêki któremu wszystkie ksi±¿ki, zdjêcia i piosenki mo¿na przesy³aæ bezprzewodowo.

Urz±dzenie obs³uguje karty pamiêci SD o maksymalnej pojemno¶ci 4GB. W czytniku nie zabrak³o te¿ klawiatury QWERTY oraz g³o¶nika mono, a nawet wyj¶cia s³uchawkowego jack 3,5mm. Jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej cenie sprzêt pojawi siê w sprzeda¿y.
Czytnik ebooków z kolorowym ekranem LCD

Czytniki ebooków z du¿ym, kolorowym ekranem LCD nie s± czym¶ czêsto spotykanym. Je¶li jednak ju¿ jaka¶ firma zaprezentuje taki gad¿et, to najczê¶ciej nie trafia on do masowej produkcji. Inaczej ma byæ z urz±dzeniami od Paradigm Shift. Dwa modele czytników podobno znajd± drogê na sklepowe pó³ki.

W ofercie maj± siê pojawiæ dwa urz±dzenia: 5-calowy o oznaczeniu EER-051 oraz 7-calowy o symbolu EER-071WF. Obydwa bêd± wyposa¿one w kolorowe ekrany LCD. Takie rozwi±zanie ma swoje wady, jak i zalety, wiêc ciê¿ko powiedzieæ, czy to dobrze, ¿e producent zdecydowa³ siê w³a¶nie na takie rozwi±zanie. Na pewno jest to co¶ innego i chocia¿by z tego powodu jest godne uwagi.



Mniejszy model ma byæ wyposa¿ony w 1GB w³asnej pamiêci oraz czytnik kart SD. Oprócz mo¿liwo¶ci odtwarzania praktycznie ka¿dego formatu plików tekstowych, pozwala te¿ na s³uchanie muzyki (MP3). Wiêkszy to ju¿ 2GB pamiêci oraz system operacyjny Windows CE. Dziêki temu, radzi te¿ sobie z plikami Office.

Gad¿ety maj± zadebiutowaæ ju¿ w lutym w cenach 150 oraz 200 dolarów.

gadzetomania.pl
Pierwsza zapowied¼ koñca papierowej ksi±¿ki?

E-booki zdominowa³y zakupy ¶wi±teczne. Firma Amazon poinformowa³a o tym, ¿e czytnik elektronicznych ksi±¿ek (Kindle) pobi³ wszystkie jej dotychczasowe rekordy sprzeda¿y. Mimo ¿e ¿adnych liczb nie ujawniono, to firma okre¶la Kindle jako najpopularniejszy produkt okresu przed¶wi±tecznego.

Czytnik wed³ug firmy sprzedawa³ siê lepiej nawet ni¿ tradycyjne ksi±¿ki papierowe. Mo¿na to traktowaæ jako pierwsze, tak powa¿ne wydarzenie pozwalaj±ce stwierdziæ, ¿e papierowa ksi±¿ka ju¿ jest w odwrocie. Jej elektroniczna wersja powoli, zw³aszcza u m³odego pokolenia, wypiera j± z rynku.

O tym jak wielkim sklepem internetowym jest Amazon niech ¶wiadczy chocia¿by to, ¿e 14 grudnia z³o¿ono rekordow± ilo¶æ ponad 9,5 miliona zamówieñ na ró¿ne produkty. W szczytowym dniu Amazon rozes³a³ a¿ 7 milionów produktów do klientów ze 178 krajów. Warto zwróciæ uwagê na to, ¿e obecnie na ¶wiecie jest 239 krajów, z czego 44 nie ma nawet 100.000 obywateli.

Czy elektroniczne ksi±¿ki zdo³aj± ca³kowicie wyprzeæ tradycyjne? Ca³kowicie przez kilkadziesi±t najbli¿szych lat z pewno¶ci± nie. Wed³ug analityków przysz³o¶æ tekstu drukowanego na papierze jest ju¿ przes±dzona. W ci±gu paru najbli¿szych lat m³ode pokolenia znacznie chêtniej bêd± siêgaæ po ksi±¿ki elektroniczne.

Sytuacjê ich tradycyjnej formy z pewno¶ci± pogorsz± elastyczne wy¶wietlacze OLED. Dziêki nim mo¿liwe jest znaczne zmniejszenie wymiarów urz±dzenia oraz zwiêkszenie ergonomii, g³ównie w przypadku transportu.

[pclab.pl]


Je¶li tradycyjne czytniki ebooków z ekranami o przek±tnej ok. 7-cali, to dla Ciebie za ma³o, to powiniene¶ zainteresowaæ siê gad¿etem o nazwie Skiff Reader.
Nie do¶æ, ¿e jest najwiêkszym urz±dzeniem tego typu, to jeszcze mo¿na naprawdê bardzo wiele rzeczy. Samo zdjêcie ju¿ mówi nieco o jego mo¿liwo¶ciach.



No ale zacznijmy od ekranu. Ma on przek±tn± 11,5-cali i rozdzielczo¶æ 1600 x 1200. Oczywi¶cie, jest dotykowy i mo¿na go obs³ugiwaæ zarówno przy pomocy palca, jak i rysika. Ekran to niestety tylko TFT.



Skiff Reader jest nawet wiêkszy od Amazon Kindle DX (jego ekran ma 9,7-cala). Dziêki takiemu rozmiarowi, mo¿liwe ma byæ czytanie gazet, które s± nieco wiêksze, ni¿ standardowe A4. Urz±dzenie, poza tym jest wyposa¿one w pamiêæ o pojemno¶ci 4GB (ale tylko 3GB bêd± dostêpne dla u¿ytkownika), czytnik kart pamiêci SD, 3.5mm jack, WiFi, port mini-USB, a nawet modu³ 3G.

Niestety, cena nie jest jeszcze znana, ale z pewno¶ci± bêdzie spora.
Firma MSI prezentuje na targach CES dwukeranowy czytnik ebooków.

Czytnik elektronicznych ksi±¿ek ma zostaæ zbudowany na bazie platformy nVidia Tegra. Oznacza to, ¿e jego mo¿liwo¶ci bêd± zdecydowanie wiêksze, ni¿ u konkurencji. Wystarczy chocia¿by wspomnieæ o grach, czy filmach w wysokiej rozdzielczo¶ci. Oczywi¶cie, potrzebny by³by do tego ekran LCD lub OLED, zamiast E-Ink. Na razie nie wiadomo nic wiêcej.



gadzetomania.pl
Samsung wkroczy³ na rynek czytników ksi±¿ek elektronicznych z dwoma urz±dzeniami - E6 oraz E10. Mo¿na po nich pisaæ rysikiem, posiadaj± tak¿e ³±czno¶æ Wi-fi. Czytniki zaprezentowano na odbywaj±cych siê targach CES 2010. Na rynku dostêpne maj± byæ od marca.

Samsung wyprodukowa³ w koñcu w³asne czytniki ksi±¿ek elektronicznych. Oprócz standardowego wy¶wietlania e-booków, w E6 oraz E10 jest mo¿liwo¶æ odrêcznego zapisywania notatek za pomoc± rysika. Ekrany s± dotykowe, przek±tna ekranu to odpowiednio 6 i 10 cali, oraz czarno-bia³e. Czytniki s± rozsuwane.



Mo¿liwo¶æ pisania osi±gniêto dziêki zastosowaniu w rysiku rezonansu elektromagnetycznego. Mo¿liwo¶æ ta okupiona zosta³a jednak sporym kosztem (w sensie dos³ownym). Cena modelu Samsung E6 (ekran 6") to 399 dolarów, a wiêkszego Samsung E10 (ekran 10") to 699 dolarów. Osoby korzystaj±ce z tych urz±dzeñ bêd± mia³y bezpo¶redni dostêp do biblioteki Google (ok. milion pozycji), lecz - jak na razie - nie uwzglêdniono umowy z ¿adnym sklepem internetowym.

E-readery zaprezentowano na odbywaj±cych siê w³a¶ne w Las Vegas najwiêkszych targach elektroniki u¿ytkowej CES 2010. Na rynku amerykañskim maj± pojawiæ siê w marcu.

[technologie.gazeta.pl]
Tu cos wiecej o dwuekranowcu:

Firma enTourage stworzy³a bardzo ciekawy czytnik ebooków o nazwie eDGe. Problem polega na tym, ¿e nie wiem, czy nadal jest to urz±dzenie to czytania elektronicznych ksi±¿ek, czy ju¿ bardziej kombajny multimedialny przypominaj±cy laptopa. Trzeba siê jeszcze tylko zastanowiæ, czy to wada, czy zaleta? Ja my¶lê, ¿e to drugie. Tym bardziej, ¿e cena nie bêdzie wziêta z kosmosu, wiêc gad¿et mo¿e znale¼æ spor± liczbê zwolenników.



Zacznijmy od tego, co wyra¼nie widaæ na zdjêciu – czytnik sk³ada siê z dwóch ekranów. Po lewej mamy 9,7-calowy e-ink o rozdzielczo¶ci 1200 x 825, a po prawej 10,1-calowy LCD o rozdzielczo¶ci 1024 x 600. Obydwa s± dotykowe. Na malutkim dysku zainstalowany jest system operacyjny Google Android, który mo¿na obs³ugiwaæ na prawym ekranie.



Urz±dzenie mo¿na z³o¿yæ na dwa sposoby – tak, ¿e ekrany znajduj± siê wewn±trz lub tak, ¿e znajduj± siê na zewn±trz. Gad¿et zosta³ wyposa¿ony w modu³ 3G, ale przy jego pomocy nie uzyskamy dostêpu do sieci Whispernet. Na szczê¶cie s± WiFi 802.11b/g, Bluetooth 2.1, czytnik kart pamiêci SD, kamera o rozdzielczo¶ci 3MP, g³o¶niki stereo, wej¶cie na mikrofon oraz wyj¶cie s³uchawkowe jack 3,5mm.



Bateria ma wytrzymywaæ do 16 godzin w przypadku ekranu e-ink oraz 6 godzin, je¶li bêdziemy korzystaæ z LCD. Czytnik ebooków zosta³ wyposa¿ony w dysk o pojemno¶ci 4GB, z czego tylko 3GB bêd± dostêpne dla u¿ytkownika. Premiera ju¿ w przysz³ym miesi±cu w cenie 490 dolarów!

gadzetomania.pl
19-calowy ekran E-Ink od LG

Imponuj±ce? Przygotujcie siê na to, bo byæ mo¿e ju¿ za kilka lat w³a¶nie tak bêdzie wygl±daæ czytelnictwo. Skoñcz± siê ksi±¿ki, gazety, podrêczniki i czasopisma. Nie bêdziemy musieli nosiæ w plecakach grubych i ciê¿kich tomów. Wystarczy niewielki gad¿et. Najlepiej z takim ekranem, jak ten przedstawiony przez LG!

Ekran zosta³ przystosowany do tego, aby czytaæ na nim codzienne wydania gazet. Nie do¶æ, ¿e jest wielko¶ci popularnego dziennika, to jego giêtko¶æ sprawia wra¿enie, jakby¶ rzeczywi¶cie trzymali prawdziw± gazetê.



Dok³adne wymiary ekranu to 250×400mm. Ma przy tym zaledwie 0,3mm grubo¶ci i wa¿y jedyne 130 gramów. Elastyczno¶æ uda³o siê uzyskaæ, dziêki wykorzystaniu substratu metalowej folii zamiast powszechnie u¿ywanego szk³a lub plastiku. Ma to jeszcze inne zalety. Przede wszystkim, matryca jest bardzo trwa³a i bez problemu powraca do pierwotnego kszta³tu, nawet gdy j± zagniemy.

Wynalezienie przez nas najwiêkszego, giêtkiego ekranu E-Ink, otwiera zupe³nie nowe mo¿liwo¶ci przed elektronicznym papierem. Jako, ¿e rynek ten bêdzie rozwija³ siê bardzo dynamicznie, LG chce zapewniæ u¿ytkownikom technologiê najwy¿szej jako¶ci – powiedzia³ Jae Chung z LG.

Jeszcze w tej po³owie 2010 roku, firma chce ruszyæ z produkcj± 11,5-calowych egzemplarzy. Przewiduj± oni, ¿e warto¶æ rynku E-Ink wzro¶nie z 370 milionów dolarów w 2009 roku do 1,2 miliardów dolarów w 2011 i a¿ 1,73 miliardów dolarów w roku 2015.

gadzetomania.pl
ASUS DR-570 - kolorowy czytnik eBooków (OLED)

Jeszcze w grudniu 2009 roku mogli¶my us³yszeæ o tym, ¿e Asus planuje wprowadziæ na rynek nowy czytnik ebooków z kolorowym ekranem. Nie by³oby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie wiadomo¶ci, które obieg³y sieæ w ci±gu kilku ostatnich dni. Po pierwsze, gad¿et bêdzie wyposa¿ony w najnowsz± matrycê OLED, co ju¿ jest sporym wydarzeniem. Po drugie, poznali¶my jego prawdopodobn± specyfikacjê. Powiem wam, ¿e jest bardzo zacnie. Je¶li cena bêdzie rozs±dna, to sprzêt bêdzie murowanym hitem! Szczegó³y w dalszej czê¶ci wpisu.

Zacznijmy od tego, ¿e urz±dzenie zosta³o oznaczone symbolem DR-570. Wspomniany ekran OLED bêdzie mia³ przek±tn± 6-cali, co w zupe³no¶ci powinno wystarczyæ do wygodnego czytania. Co prawda, nie jest to 19-cali, które zaprezentowa³o LG, ale wielko¶æ nie powinna nikogo nabawiæ bólu g³owy.



Czytnik zostanie wyposa¿ony w WiFi, modu³ 3G, 512 MB SDRAM oraz pamiêæ o pojemno¶ci 4GB, któr± mo¿na rozszerzyæ przy pomocy kart SD. Producent twierdzi, ¿e wykorzystania bateria wytrzyma a¿ 122 godziny.

Oprócz tradycyjnych funkcji, taki jak… czytanie elektronicznych ksi±¿ek, gad¿et bêdzie umo¿liwia³ odtwarzanie filmów, muzyki i przegl±danie sieci (przegl±darka bêdzie ju¿ wgrana). Niepotwierdzone plotki mówi± te¿ o wideo na ¿yczenie, grach 3D oraz nawigacji. Sprzêt ma wymiary 124 x 170 x 8.8-mm i wa¿y zaledwie 200 gramów.

Drug± rewolucj±, która jednocze¶nie ³±czy siê z pierwsz±, jest to, ¿e strony przerzucaj± siê z prêdko¶ci± 0,03 sekundy, co jest wynikiem 23 razy szybszym, ni¿ w najpopularniejszym sprzêcie tego typu – Amazon Kindle.

Firma ma w planach wypuszczenie tak¿e klasycznej konstrukcji, opartej na ekranie E-Ink. No mo¿e nie do koñca takiej klasycznej. Sprzêt wyposa¿ono w naprawdê du¿y, 9 calowy ekran. Obraz pokazywany jest w skali szaro¶ci, wy¶wietlana jest grafika ekranowa, rozdzielczo¶æ natywna to 1024x768 pikseli.



Waga urz±dzenia 370 gramów. W specyfikacji znajdziemy od 2 do 4GB pamiêci wewnêtrznej, slot dla kart SD, USB oraz Wi-Fi i 3G... niestety chyba nie ma co liczyæ na nisk± cenê (która na razie pozostaje tajemnic±, podobnie jak data premiery). Sprzêt wyposa¿ono w g³o¶niki stereo, 3.5mm gniazdko audio jack, opcjonalne WiMAX wreszcie oprogramowanie do odczytywania na g³os tekstu.

frazpc.pl
gadzetomania.pl
Bêd± gry na Kindle

Amazon udostêpni³ deweloperom Kindle Development Kit dla swojego czytnika e-booków. Dziêki niemu bêd± mogli tworzyæ na tê platformê ró¿nego rodzaju oprogramowanie, w tym gry.

W¶ród wydawców, którzy chc± stworzyæ gry dla Kindle s± Sonic Boom oraz EA Mobile. Oczywi¶cie nie bêdzie to powa¿na platforma dla gier, ale zapewne niejedna osoba bêdzie mia³a ochotê pograæ sobie w Tetrisa miêdzy jedn± ksi±¿k± a drug±. A mo¿e najlepszym rodzajem gier na Kindle by³yby klasyczne, tekstowe przygodówki?

polygamia.pl
Firma Plastic Logic zaprezentowa³a w³asnego czytnika e-booków o nazwie QUE proReader.

Producent obiecuje bardzo du¿y ekran o przek±tnej nawet 11”, ³±czno¶æ 3G, Wi-Fi, a tak¿e oprogramowanie, które zazwyczaj trudno znale¼æ w tego typu urz±dzeniach. Dotykowy ekran w technologii pojemno¶ciowej oraz intuicyjny interfejs u³atwi± obs³ugê czytnika. Odczuwalny mo¿e byæ brak technologii multi-touch.



Produkt bêdzie do kupienia w po³owie kwietnia. Za model o pojemno¶ci 4GB, z Wi-Fi trzeba bêdzie zap³aciæ 649$, natomiast wersja 8GB z Wi-Fi i 3G bêdzie kosztowaæ 799$.

chip.pl
Wielodotykowy Kindle?

Jak czytamy w The New York Times, Amazon prawdopodobnie kupi³ nowojorsk± firmê Touchco specjalizuj±c± siê w rozwoju ekranów wielodotykowych. Ponoæ w tak± technologiê zostanie wyposa¿ony Kindle, dziêki czemu bêdzie móg³ bezpo¶rednio konkurowaæ z iPadem.

Firma Touchco zatrudnia zaledwie sze¶æ osób i nie wypu¶ci³a na rynek jeszcze ¿adnego produktu. Rozwija ona bardzo obiecuj±c± technologiê o nazwie Interpolating Force-Sensitive Resistance (IFSR), która nie tylko pozwala na rozró¿nienie si³y nacisku, potrafi odró¿niæ dotyk palca od dotyku stylusa i, w przeciwieñstwie do ekranów wykorzystanych w iPhonie czy iPadzie rozpoznaje nieograniczon± liczbê punktów, w których jednocze¶nie dotkniêto wy¶wietlacza. Ponadto wyprodukowany za pomoc± IFSR wy¶wietlacz mo¿e byæ ca³kowicie przezroczysty. To w³a¶nie obawy o zmniejszenie czytelno¶ci ekranu powstrzymywa³y dotychczas Amazona przed wyposa¿aniem Kindle'a w ekran dotykowy. Jakby jeszcze tego by³o ma³o, technologia IFSR jest tañsza od konkurencji. Stworzone za jej pomoc± wy¶wietlacze mog± kosztowaæ jedynie 10 USD za stopê kwadratow±.

IFSR wspó³pracuje te¿ z kolorowymi wy¶wietlaczami.

Ani Amazon, ani Touchco nie potwierdzaj± wie¶ci o transakcji. Ta mo¿e byæ jednak prawdziwa, gdy¿ na witrynie Touchco pojawi³a siê informacja, ¿e firma zaprzesta³a dzia³alno¶ci.

kopalniawiedzy.pl


Kolorowy e-czytnik, który czerpie mniej pr±du od czarno-bia³ego? To mo¿liwe!

Jedn± z zalet czytników e-booków jest to, ¿e zu¿ywaj± bardzo ma³o energii, a co za tym idzie, jedno ³adowanie wystarczy na wiele tygodni. Mankamentem jest to, ¿e wy¶wietlany obraz jest czarno-bia³y, co wystarczy w przypadku literatury piêknej, ale ju¿ do przegl±dania albumów niezbyt siê nadaje.
Firma Qualcomm znalaz³a na to sposób, tworz±c kolorowy wy¶wietlacz o jeszcze mniejszym zu¿yciu pr±du. A wszystko to dziêki motylom.



Bajeczne kolory ich skrzyde³ s± zas³ug± mikroskopijnych p³ytek odbijaj±cych ¶wiat³o. Podobny efekt mo¿na zaobserwowaæ te¿ na bañce mydlanej, która pod odpowiednim k±tem nabiera barw têczy. Na tym w³a¶nie Qualcomm opiera swoj± now± technologiê: Mirasol.
W pewnym sensie jest ona odwrotno¶ci± rozwi±zania zastosowanego w wy¶wietlaczach LCD. Tam obraz uzyskiwany jest dziêki wewnêtrznemu pod¶wietleniu. Nowy wynalazek nie posiada ¼róde³ ¶wiat³a, lecz wykorzystuje to, które otrzymuje z otoczenia.

Je¶li wierzyæ zapowiedziom producenta, Mirasol na jednym ³adowaniu wytrzyma od 18 do 500 procent d³u¿ej ni¿ standardowe, operuj±ce w odcieniach szaro¶ci czytniki e-booków. Je¶li dodamy do tego fakt, ¿e planowany na jesieñ tego roku czytnik Qualcommu bêdzie pozwala³ równie¿ wy¶wietlaæ filmy, mo¿na spodziewaæ siê, ¿e iPadowi oraz urz±dzeniom bazuj±cym na technologii E-Ink wyro¶nie powa¿na konkurencja.
Ksi±¿ki via iBookstore z FairPlay DRM

To nieoficjalna informacja, ale to ¿e ksi±¿ki bêd± jako¶ zabezpieczone nie ulega w±tpliwo¶ci, jak równie¿ to, ¿e Apple bêdzie chcia³o sprawowaæ kontrolê nad dostêpnym w ramach oferowanej us³ugi materia³em. Nie wiadomo czy zabezpieczenia bêd± dotyczy³y wszystkich pozycji, s± wydawcy czy autorzy którzy po prostu nie ¿ycz± sobie tego typu ograniczeñ.

Tak czy inaczej FairPlay DRM ma uniemo¿liwiæ kopiowanie ksi±¿ek, przenoszenie ich na inne platformy sprzêtowe - dan± pozycjê da siê przeczytaæ tylko na sprzêcie z logo jab³ka. Nie jest do koñca jasne, jaki format zabezpieczonych eBooków wybierze Apple. W grê wchodzi miêdzy innymi format ePub, który jest obecnie propagowany przez Sony oraz Barnes & Noble w swoich czytnikach na terenie Stanów Zjednoczonych.

I tak oto historia zatacza ko³o - kiedy¶ próbowano tego samego z muzyk±, z wiadomym skutkiem. Swoj± drog± zestawienie FairPlay oraz DRM to niez³y oksymoron.

frazpc.pl
Nowe Nintendo DSi XL czytnikiem eBooków

Nintendo chce przyci±gn±æ klientów do najnowszego wariantu swojej nowej kieszonkowej konsoli DSi XL za pomoc± nowej funkcji - wbudowanego czytnika eBooków wraz z mo¿liwo¶ci± ich pobrania z firmowych serwerów. Czytanie ksi±¿ek ma byæ ca³kiem przyjemne - w konsoli zastosowano wiêkszy, 4.2 calowy ekran. Na pocz±tek dostêpne bêdzie 100 tytu³ów - klasyka oferowana za po¶rednictwem Wii channels. Ca³o¶æ (ma to byæ klasyka literatury) dostêpna bêdzie pocz±wszy od 14 czerwca w cenie 20 USD.

Nintendo w ten sposób chce zaoferowaæ co¶ nowego, wykorzystuj±c dostêpny i ci±gle rozwijany kana³ dystrybucji jakim s± wspomniane Wii channels i bêd±cy ich czê¶ci± kana³ Wii Shop. Firma planuje wprowadzenie kolejnych pozycji na wakacje. Ciekawe czy u¿ytkownicy zabawek Nintendo bêd± zainteresowani tego typu materia³ami?

frazpc.pl
Mustek MER-6T - kolejny czytnik eKsi±¿ek

Mustek MER-6T niebawem pojawi siê na rynku. Ten czytnik eBooków wyposa¿ono w 6 calowy ekran o rozdzielczo¶ci 800 x 600 pikseli. Warte podkre¶lenia jest zastosowanie czarno-bia³ego wy¶wietlacza. Sprzêt obs³uguje wszystkie najwa¿niejsze formaty, w tym: PDF (bez i z DRM), ePub (bez i z DRM), TXT, RTF, FB2, PRC/MOBI oraz HTML.



Czytnik otrzyma³ 2GB wewnêtrznej pamiêci, co umo¿liwia przechowywanie do 1600 ksi±¿ek. Mo¿liwe jest tak¿e skorzystanie z pamiêci przeno¶nej - portów USB oraz slotu dla kart SD.

Niewykluczone, ¿e premiera iPada bêdzie mia³a pozytywny wp³yw na cenê tego typu urz±dzeñ. Ju¿ teraz mówi siê o tym, ¿e nast±pi spadek ceny czytników, co niew±tpliwie mo¿e przyczyniæ siê do popularyzacji tego typu sprzêtu. W przypadku opisywanego Musteka cena pozostaje nieznana.

super-czytelnia.blogspot.com
Kindle dla BlackBerry - za darmo!

Amazon rozszerza rynek potencjalnych klientów ebooków - darmowa aplikacja dla BlackBerry pozwoli ich u¿ytkownikom na kupowanie e-ksi±¿ek.

Amazon nie zamierza spoczywaæ na laurach zwi±zanych z rewelacyjnymi wynikami sprzeda¿y Kindle - czytnika e-ksi±¿ek. Urz±dzenie okaza³o siê absolutnym hitem internetowego sklepu, przyczyniaj±c siê do bardzo dobrych wyników finansowych. Firma chce teraz wykorzystaæ ogromny potencja³, jaki tkwi w rynku smartfonów. Zdaje sobie bowiem sprawê, ¿e nie wszyscy chcieliby kupowaæ kolejne urz±dzenie, ale z elektronicznych ksi±¿ek chêtnie by skorzystali.



Z my¶l± o u¿ytkownikach BlackBerry wypuszczono na rynek aplikacjê "Kindle for BlackBerry", dziêki której wszyscy posiadacze smartfonów kanadyjskiej firmy bez kupowania czytnika zyskaj± dostêp do ogromnej kolekcji elektronicznych ksi±¿ek. Obecnie w sprzeda¿y znajduje siê 420 tysiêcy pozycji, w tym 102 ze 112 bestsellerów wed³ug New York Timesa.

Sytuacja Kindle jest bardzo podobna do koncepcji firmy Apple zwi±zanej z iPhonem oraz App Store. Sprzeda¿ telefonów jest niew±tpliwie powa¿n± pozycj± w wynikach finansowych firmy, niemniej jednak sprzedawane do nich aplikacje tak¿e zapewniaj± wa¿ne ¼ród³o przychodów, co wa¿ne - rosn±ce razem z liczb± telefonów i odtwarzaczy MP3.

Us³uga dostêpna jest na razie tylko w Stanach Zjednoczonych. Ceny ksi±¿ek s± takie same, jak w przypadku kupowania ich bezpo¶rednio dla Kindle - zazwyczaj 9,99 dolarów.

super-czytelnia.blogspot.com
Czytnik eBooków poni¿ej 300z³?

Wprawdzie iPad to nie tylko czytnik eBooków, ale niew±tpliwie do tego bêdzie tak¿e wykorzystywany. Trudno nie dostrzec, ¿e g³o¶na premiera sprawi³a, ¿e wiele firm zaczê³o my¶leæ o tanich tabletach. Najnowszy chip i.MX508 opracowany przez Freescale, ma sprawiæ, ¿e cena czytnika eBooków spadnie poni¿ej magicznej bariery 99$.

i.MX508 to tzw. SoC (System-on-a-chip), czyli kompletny uk³ad elektroniczny, w którym uda³o siê zintegrowaæ procesor ARM Cortex-A8 800MHz, hardware’owy kontroler obrazu firmy E Ink i wiele innych funkcji. Freescale zawar³ w rozwi±zaniu tak¿e pamiêæ typu flash, kontrolery USB oraz interfejs do obs³ugi pamiêci SDRAM. Wszystko ma na celu zmniejszenie kosztów produkcji. Chip Freescale w po³±czeniu z technologi± E Ink ma sprawiæ, ¿e czytnik eBooków zbudowany w oparciu o i.MX508 bêdzie dzia³a³ 2x szybciej od poprzedników, zw³aszcza je¶li idzie o “przewracanie” stron elektronicznych ksi±¿ek. Dodatkowo, czytniki eBooków bêd± bardziej oszczêdnie korzysta³y z energii, a przede wszystkim bêd± du¿o tañsze.

Jak wskazuje powy¿sza tabelka, je¶li obni¿yæ cenê czytnika eBooków do 98$, a¿ 60% badanych Amerykanów mia³oby chêæ nabyæ go. Mo¿na siê spodziewaæ, ¿e takie badanie w Europie przynios³oby zbli¿one rezultaty.



Jednym ze sposobów na zmniejszenie zu¿ycia energii jest opracowanie systemu, który pozwala na unieruchamianie wszelkich procesów dzia³aj±cych w tle, gdy u¿ytkownik czyta dan± stronê ksi±¿ki i nie s± one potrzebne. Jedno dotkniêcie ekranu ma “wybudziæ” czytnik z letargu. Dodatkowo, i.MX508 przygotowany jest do pracy z akcelerometrem, wiêc spodziewajmy siê automatycznej zmiany orientacji ekranu z pionowej na poziom±. Wreszcie Freescale pomy¶la³ tak¿e o mo¿liwo¶ci integracji w eBook readerze systemu audio.

Zdaniem Freescale, hurtowy koszt pojedynczego chipu i.MX508 wyniesie 10$, co ma obni¿yæ cenê przynajmniej o 30$. Nie trudno doliczyæ siê, ¿e do wspomnianej ceny 98$ wci±¿ bardzo daleko. Z pewno¶ci± nie uda siê jej osi±gn±æ obni¿aj±c cenê Kindle (259$) zaledwie o 30$. Producent zapewne liczy wiêc, ¿e dziêki tañszym, wydajniejszym i zarazem wielozadaniowym podzespo³om zwiêkszy siê konkurencja. Zreszt± Amazon ju¿ j± czuje – na pocz±tku lutego po cichu przej±³ m³od± firmê z Nowego Jorku, specjalizuj±c± siê w produkcji ekranów dotykowych. Apple wszak zaprezentowa³ wielozadaniowego iPada w takiej podobnej cenie, co jednozadaniowy Kindle. To z pewno¶ci± zmusi legendê e-biznesu do drastycznego obni¿enia ceny swojego czytnika oraz poszukiwania nowych dróg rozwoju.

Nie spodziewajmy siê jednak czytnika eBooków za 300z³ w najbli¿szym czasie. Wybrani kontrahenci Freescale otrzymaj± i.MX508 dopiero w trzecim kwartale 2010 roku.
Na chwilê obecn± za¶, pozostaje nam polski czytnik eClicto, za ok. 900 z³.

gadzetomania.pl
Podpinam siê pod temacik

Trójwymiarowe ksi±¿ki staj± siê rzeczywisto¶ci±?

Dziêki premierze filmu Avatar w powszechnej ¶wiadomo¶ci pojawi³a siê trójwymiarowa rozrywka. Ju¿ wkrótce, w trzech wymiarach bêdziemy mogli ogl±daæ nie tylko najwiêksze kinowe hity. Producenci sprzêtu elektronicznego ca³y czas pracuj± przecie¿ nad telewizorami mog±cymi odtwarzaæ obraz 3D. Co wiêcej – naukowcy z Gwangju Institute of Science and Technology pochwalili siê w³a¶nie opracowaniem pierwszego trójwymiarowego ebooka.

Ksi±¿ka opisuje przygody znane z ludowych, koreañskich opowie¶ci. Naukowcom uda³o siê opracowaæ trójwymiarowe modele ba¶niowych postaci. Niestety, projekt ca³y czas wymaga od nas u¿ywania trójwymiarowych okularów, dziêki którym czytelnik pochylaj±c siê nad obrazem mo¿e zobaczyæ odpowiedni±, trójwymiarow± animacjê.

“Przez trzy lata pracowali¶my nad oprogramowaniem umo¿liwiaj±cym integracje ksi±¿ki z obrazem 3D”, mówi³ Kim Sang-Cheol, kierownik projektu. “Niestety, minie jeszcze sporo czasu, zanim nasza technologia trafi na powszechny rynek”, dodawa³.

Naukowcy twierdz±, ¿e przygotowanie trójwymiarowej ksi±¿ki bêdzie relatywnie tanie.

[...]

gadzetomania.pl
Empik wchodzi na rynek e-booków

Grupa Empik oraz Virtualo podpisa³y umowê joint venture. Empik obj±³ 51 proc. udzia³ów w spó³ce specjalizuj±cej siê w sprzeda¿y ksi±¿ek elektronicznych.
G³ównym zadaniem spó³ki Virtualo bêdzie gromadzenie i dystrybucja tre¶ci cyfrowych do polskich i zagranicznych ksiêgarni internetowych. Aktualnie oferta Virtualo obejmuje 1250 e-booków, ale partnerzy zapowiadaj± jej szybki przyrost m.in. poprzez wymianê tre¶ci z jednym z niemieckich operatorów (rozmowy s± finalizowane).

Sprzeda¿ e-booków do klientów indywidualnych bêdzie nadal prowadzona pod domen± virtualo.pl. Empik zapowiada, ¿e wystartuje ze sprzeda¿± ksi±¿ek cyfrowych poprzez swój sklep internetowy Empik.com w najbli¿sze wakacje.

Virtualo prowadzi sprzeda¿ e-booków (na licencji Adobe) z zabezpieczeniami cyfrowymi DRM (Digital Rights Management). Oferta Spó³ki bazuje na formacie "otwartym" do odtworzenia na wszystkich dostêpnych czytnikach: nie jest konieczna - tak jak w przypadku Kolportera i jego eClicto - pe³na integracja platformy sprzeda¿y tre¶ci z czytnikami e-booków. Pomy³kowe skasowanie pobranego i op³aconego e-booka nie wi±¿e siê z ponownym poniesieniem kosztów (mo¿liwe jest w takiej sytuacji darmowe pobranie pliku).

Spó³ka wspó³pracuje z 30 wydawcami miêdzy innymi z C.H. Beck, Langenscheidt, LektorKlett, W.A.B., Wydawnictwa UW, Nasza Ksiêgarnia.

Wed³ug organizacji International Digital Publishing Forum, która na bie¿±co mierzy i publikuje wyniki dotycz±ce wielko¶ci rynku e-booków - w samych Stanach Zjednoczonych w ci±gu dwóch lat sprzeda¿ ksi±¿ek elektronicznych wzros³a siedmiokrotnie i w czwartym kwartale 2009 roku wynosi³a blisko 56 milionów dolarów.

idg.pl
Zapowiadany czytnik ebooków "R7" produkcji SmartDevices jest ju¿ dostêpny do kupienia.
Pe³ne potwierdzone specyfikacje e-readera przedstawiaj± siê tak:

* 7-calowy kolorowy i dotykowy ekran LCD o rozdzielczo¶ci 800 x 600 pikseli i 16 milionami kolorów,
* System: Ubuntu,
* Procesor ARM 11 600 MHZ,
* 256 MB DDR 2 RAM,
* mikrofon,
* Modu³y bezprzewodowe WiFi i 3G,
* 2GB wbudowanej pamiêci rozszerzalnej do 32GB przez kartê SD.

Na urz±dzeniu mo¿na bezproblemowo ogl±daæ filmy wideo oraz s³uchaæ muzyki. R7 posiada wsparcie dla plików multimedialnych takich jak AVI, MKV (XVID/px/H.264), MOV, TS, M2TS, RM/RMVB, FLV, WMV, 3GP, MPEG, DAT, MP4. Wed³ug oficjalnych informacji, odtwarzacz potrafi otworzyæ film w FullHD 1080i (¶miem w±tpiæ, aby odtwarzany obraz by³ p³ynny). Ksi±¿ki mo¿na czytaæ w formatach PDF, EPUB, TXT, HTML, CHM, RTF i innych.



Producent odda³ urz±dzenie z wbudowanym edytorem tekstów AbiWord, arkuszem kalkulacyjnym Gnumeric Spreadsheet i aplikacj± do robienia notatek.

Bateria nie zachwyca. Starcza na zaledwie 8 godzin czytania, 4 godziny ogl±dania filmów i przegl±dania Internetu.

R7 jest do kupienia w cenie 289,99$

super-czytelnia.blogspot.com
Czytnik ebooków za 99£ - Sovos SVEBK5B

Praktycznie ka¿dego dnia wychodz± nowe czytniki ebooków. Tym razem do czynienia mamy z najnowszym produktem firmy Sovos.

Urz±dzenie o nazwie SVEBK5B jest dostêpne w kolorze czarnym. Specyfikacja techniczna przedstawia siê nastêpuj±co:

* 5-calowy kolorowy ekran TFT
* 1GB pamiêci wewnêtrznej
* Slot kart SD
* Port USB 2.0
* Wbudowany g³o¶nik
* 3.5mm wej¶cie na s³uchawki

Dodatkowo czytnik posiada narzêdzia takie jak kalendarz i dyktafon. Istnieje tak¿e mo¿liwo¶æ rotacji ekranu. Urz±dzenie ma wsparcie dla 5 jêzyków m.in. Angielski, Francuski, Duñski, Szwedzki i Norweski.



Sovos SVEBK5B wspiera formaty ebooków ANSI, UNICODE, TXT, PDF, HTML, FB2, PDB, EPUB (brak informacji o plikach chronionych DRM), audio MP3, WMA, APE, FLAC, AAC, grafiki JPEG, BMP oraz wideo.

Bateria nie zachwyca - jej pojemno¶æ to tylko 1900 mAh co pozwala na czas czuwania przy czytaniu ksi±¿ek 7 godzin, odtwarzaniu wideo 5 godzin, s³uchaniu muzyki 30 godzin.

Czytnik bêdzie mia³ premierê 1 czerwca w cenie 149,99£ chocia¿ mo¿na zamówiæ urz±dzenie taniej w przed-sprzeda¿y w sklepie play.com (UK) za sumê 99£.

super-czytelnia.blogspot.com
Nowe urz±dzenia Holenderskiej firmy Sweex, MM301 i MM300 to 6-calowe czytniki ebooków z wy¶wietlaczem e-ink. Tekst i grafika wy¶wietlane s± w rozdzielczo¶ci 800x600. Urz±dzenia wspieraj± najpopularniejsze formaty tj. PDF, DOC, TXT, RTF i oczywi¶cie EPUB. Przedstawiciele firmy twierdz±, ¿e czytniki potrzebuj± tylko 2 godzin do pe³nego za³adowania baterii. Energii starczy na 8000 wirtualnych przewróceñ stron.



Na e-readery zosta³o wgranych 15 ebooków m.in Drakula, Wichrowe Wzgórza, Duma i Uprzedzenie oraz Wojna ¦wiatów. Czytniki posiadaj± 0,5 GB wbudowanej pamiêci, któr± mo¿na rozszerzyæ o dodatkow± kartê SD (max. 2GB). Oprócz czytania ebooków urz±dzenia daje sobie radê ze zdjêciami i odtwarzaniem plików audio w MP3.

Waga urz±dzenia to zaledwie 174 g. "Sweexy" s± dostêpne w kolorze czarnym (MM300) i bia³ym (MM301). Cena to zaledwie 899 z³ (podobnie do eClicto) i jest objêty 2-letni± gwarancj±.

super-czytelnia.blogspot.com
Oto do gry wchodzi Paradigm Shift Eer-051D.

Producent urz±dzenia, Paradigm Shift Sourcing and Manufacturing zapowiedzia³ premierê czytnika na koniec maja br. Shift wyposa¿ony jest w 5-calowy, kolorowy wy¶wietlacz TFT. Potrafi odczytaæ wszystkie popularne formaty ebooków tj. DOC, PDF, HTML, FB2, PDB, EPUB (tak¿e te zabezpieczone DRM), ma wbudowany tuner radiowy, odtwarza mp3 i wideo mp4, zainstalowan± przegl±darkê zdjêæ, posiada 2 GB wewnêtrznej pamiêci i mo¿liwo¶æ powiêkszenia o kartê SD. Bateria ma byæ bardzo wydajna i starczaæ na d³ugi okres czytania.



Wed³ug informacji prasowej proponowana dok³adnie cena to 129,95$.
Czekamy zatem na pierwsze testy i wra¿enia z u¿ytkowania. Jestem ciekaw jak du¿o klientów skusi tak niska cena urz±dzenia.

super-czytelnia.blogspot.com


Bookeen, producent czytnika Cybook OPUS postanowi³ przypomnieæ siê na rynku poprzez wydanie urz±dzenia po lekkim liftingu i tuningu. Lifting mo¿na rozpoznaæ po 7 nowych kolorach (czarny, srebrny, niebieski, czerwony, ró¿owy, zielony i pomarañczowy) za¶ tuning polega na wyd³u¿onym czasie pracy na baterii.

Zmiany w wygl±dzie s± zas³ug± opinii klientów z ca³ego ¶wiata. Sprzêt bêdzie dostêpny ju¿ 7 maja za cenê 149£ (w USA 199$). Czytnik zawiera w sobie technologiê "instant-reading technology", która przyspiesza uruchamianie, najnowsz± technologiê e-ink oraz nowe oprogramowanie o nazwie "Boo".



Wed³ug producenta bateria pozwala na przewrócenie 8500 wirtualnych stron (tj. 15 dni pracy). U¿ytkownicy Mac OS bêd± zadowoleni gdy¿ OPUS posiada pe³ne wsparcie dla tego systemu.

W czytniku otworzymy formaty plików takie jak ePUB i PDF oraz HTML, TXT, JPG, GIF, PNG. Urz±dzenie posiada 1 GB pamiêci wewnêtrznej, które mo¿na rozszerzyæ o kartê SD i 5-calowy monochromatyczny ekran o rozdzielczo¶ci 800 x 600.


E-ink prezentuje prototypy nowych rewolucyjnych czytników

W ostatnim czasie mogli¶my us³yszeæ na temat e-papieru dwie ciekawe wiadomo¶ci.
Pierwsz± z nich by³a informacja o nowym wy¶wietlaczu firmy Liquidvista, który mo¿e zmieniaæ obrazy z prêdko¶ci± do 50-60 razy na sekundê oraz ma zu¿ywaæ czterokrotnie mniej energii ni¿ LCD. Druga informacja mówi³a o pewnym ciekawym projekcie czytnika z pó³prze¼roczystym ekranem e-ink. Wczoraj firma E-Ink zaprezentowa³a swoje nowe prototypowe modele czytników, które zosta³y wyposa¿one w nowej generacji e-papier.

Najwiêksz± zalet± nowego e-papieru jest dwukrotnie wiêkszy kontrast, ni¿ w czytnikach aktualnie dostêpnych na rynku. Ponadto na uwagê zas³uguje równie¿ czêstotliwo¶æ od¶wie¿ania, która pozwala na wy¶wietlanie nieskomplikowanych animacji.

Wicedyrektor ds. marketingu E-Ink, Sriram Peruvemba zaprezentowa³ tak¿e tzw. "giêtki wy¶wietlacz", który z za³o¿enia ma byæ odporny na wstrz±sy i uderzenia - g³ównie dedykowany dla uczniów. Jest to krok w bardzo dobrym kierunku skoro wed³ug analiz w 2014 roku 20% uczniów bêdzie korzystaæ z e-podrêczników. Odporno¶æ na uderzenia giêtkiego wy¶wietlacza mo¿na obejrzeæ w filmie poni¿ej.

Urz±dzenia maj± mieæ premier± pod koniec tego roku lub na pocz±tku 2011.
Google atakuje na rynek e-booków

Porozumienie Google miêdzy autorami i wydawcami dalej pozostaje w stanie zawieszenia, ale nie jest to powód by zatrzymaæ siê w miejscu. Ju¿ na prze³omie czerwca i lipca ma zadebiutowaæ na Google Editions.

GE bêdzie oferowa³ e-ksi±¿ki i ma byæ konkurentem dla Amazon.com, iBookstore firmy Apple i Barnes & Noble. Ksi±¿ki dostêpne w serwisie Google Editions maj± daæ siê odczytywaæ na najró¿niejszych urz±dzeniach tj. na smartfonach, tabletach, czytnikach e-booków i komputerach PC. Us³uga Google bêdzie pozwala³a dokonaæ zakupu pozycji zamieszczanych we w³asnych serwisach wydawców lub pisarzy.

Google dotychczas zeskanowa³o ponad 12 milionów ksi±¿ek dlatego start us³ugi mo¿e byæ natychmiastowym sukcesem. Specjali¶ci przewiduj±, ¿e udzia³y Amazona, obecnie wynosz±ce na amerykañskim rynku 90%, spadn± w ci±gu najbli¿szych 5 lat do oko³o 35%.

kopalniawiedzy.pl
Wiadomo ju¿ ¿e najnowszy Samsung E65 to nie telefon, WiFi Alliance potwierdzi³, ¿e bêdzie to czytnik e-booków z wy¶wietlaczem e-papier.

Samsung wchodzi coraz bardziej w rynek urz±dzeñ przeno¶nych, najnowsze urz±dzenie Samsunga to E65, czytnik e-booków z 6 calowym ekranem w technologii e-ink.



Nastêpca E60 bêdzie mia³ wygodniejsz± klawiaturê QWERTY, wiêkszy wy¶wietlacz i mo¿liwo¶æ odczytania zapisanego tekstu dziêki syntetyzatorowi mowy. £±czno¶æ Bluetooth 2.0 oraz mo¿liwo¶ci odtwarzania plików MP3 i inne ma byæ uzupe³niona o WiFi.

technowinki.onet.pl
Do sprzeda¿y trafi³ kolejny czytnik e-booków który od konkurencji wyró¿nia siê kolorowym wy¶wietlaczem TFT LCD o przek±tnej 7-miu cali i natywnej rozdzielczo¶ci 800x480 pikseli.

Nowo¶æ od firmy Natural Sound (NSECO) oznaczona jako EB710 pozwala na odczytywanie plików w formatach tekstowych: e-book ASCII, UNICODE TXT, DOC, PDB, HTML, PDF, FB2, plików audio: MP3, WMA, APE, AAC, FLAC, wideo: RM/RMVB, AVI, FLV, H.264, H.263 a tak¿e plików graficznych zapisanych jako: JPEG, BMP, PNG i GIF.



Urz±dzenie zosta³o równie¿ wyposa¿one w tuner FM oraz port USB 2.0, za po¶rednictwem którego mo¿na przesy³aæ dane. Wiadomo tak¿e ¿e produkt otrzyma bateriê litowo-jonow± 2100mAh. Nie wiadomo jeszcze ile nowy produkt bêdzie kosztowaæ.

twojepc.pl
Kolejny ju¿ czytnik ebooków z Chin atakuje rynek. Potencjalnych klientów ma zachêciæ design do z³udzenia przypominaj±cy iPada oraz pre-instalowany system - Android.

Producent - firma EKEN nazwa³a swój produkt M003. Urz±dzenie posiada modu³ bezprzewodowy WiFi, który pozwoli na swobodne przegl±danie Internetu przy u¿yciu przegl±darki Google Chrome Lite. Wy¶wietlacz zainstalowany w czytniku to 8-calowy LCD TFT.



Czytnik mo¿na nabyæ w dwóch opcjach - jedna z 2GB pamiêci wewnêtrznej, drugiej z 4GB. Istnieje oczywi¶cie mo¿liwo¶æ rozbudowy poprzez kartê microSD do 32GB. Oprócz przegl±darki Chrome, zainstalowane s± komunikatory MSN, GTalk, Fring, SkypeOut oraz QQ. U¿ytkownicy nie bêd± mieli problemów z ods³uchiwaniem plików audio gdy¿ urz±dzenie posiada g³o¶niki stereo. Ca³o¶ci± zarz±dza procesor

M003 mo¿na nabyæ ju¿ za 239$ w kolorach czarnym, bia³ym i ró¿owym.

networkedblogs.com
Firma Acer dzi¶ oficjalnie zapowiedzia³a powiêkszenie swojej oferty o nowy model czytnika elektronicznych ksi±¿ek (e-booków), o nazwie LumiRead. Producent zapewnia, ¿e nabywcy nowego cacka bêd± mogli uzyskaæ dostêp do milionów publikacji, w jêzyku angielskim, niemieckim, chiñskim, francuskim i w³oskim.



LumiRead wyposa¿ony jest w monochromatyczny wy¶wietlacz E-Ink o przek±tnej 6 cali, a tak¿e w:

* klawiaturê QWERTY
* 2 GB wewnêtrznej pamiêci flash
* slot na kartê microSD
* kontroler Wi-Fi
* 3G
* przegl±darkê internetow±
* skaner kodów ISBN, maj±cy u³atwiaæ tworzenie list ksi±¿ek, które chcieliby¶my wyszukiwaæ lub kupiæ, w wersji elektronicznej

Producent deklaruje uruchomienie sprzeda¿y w trzecim kwartale bie¿±cego roku. Cena czytnika LumiRead nie jest jeszcze znana.

pclab.pl
Na polski rynek wchodzi w³a¶nie najnowsza wersja czytnika e-ksi±¿ek Onyx Boox w specjalnej, limitowanej literackiej edycji.

W pakiecie z Onyx Boox 60 otrzymujemy zestaw literatury polskiej, opracowany w ramach wspó³pracy firmy Vobis Digital i polskich wydawnictw: NEXTO.PL, ¦wiat Ksi±¿ki, PWN i Muza. Dziêki temu, oprócz samego urz±dzenia, mi³o¶nicy dobrej lektury otrzymuj± na e-readerze cztery ksi±¿kowe premiery:

* "Kapu¶ciñski non-fiction" - Artur Domos³awski,
* "Idee i ideologie we wspó³czesnym ¶wiecie" - K. Dziubka, B. Szlachta, Lech M. Nijakowski,
* "Czu³e s³ówka" S³ownik afektonimów - Miros³aw Bañko, Agnieszka Zygmunt,
* "Hania Bania - królowa samby" - Hanna Baku³a.

Dodatkowo, e-reader zosta³ wyposa¿ony w syntezator polskiej mowy IVONA, dziêki któremu elektroniczne publikacje mo¿na nie tylko czytaæ, ale te¿ s³uchaæ.



Onyx Boox 60 w cenie 1 499 z³ to najbardziej zaawansowana obecnie wersja tego urz±dzenia, które wed³ug naszych testów pokona³ konkurencjê. Obs³uguje kilkana¶cie najpopularniejszych formatów e-publikacji i dokumentów oraz pliki graficzne i d¼wiêkowe.
G³ówne cechy urz±dzenia:

* dotykowy ekran u³atwiaj±cy obs³ugê urz±dzenia i umo¿liwiaj±cy prowadzenie odrêcznych notatek,
* bezprzewodowa ³±czno¶æ z Internetem przez modu³ Wi-Fi,
* przegl±darka internetowa umo¿liwiaj±ca dostêp do dowolnych serwisów internetowych i pobieranie nowych ksi±¿ek bez pomocy komputera,
* mo¿liwo¶æ pobierania i aktywowania plików zabezpieczonych Adobe DRM bez synchronizacji z komputerem stacjonarnym,
* mo¿liwo¶æ wyszukiwania definicji, t³umaczeñ, synonimów s³ów z czytanych tekstów w zdefiniowanym przez u¿ytkownika zestawie s³owników,
* polskojêzyczny interfejs u¿ytkownika i bezb³êdna obs³uga polskich znaków we wszystkich obs³ugiwanych formatach plików,
* nieustannie rozwijane oprogramowanie rozszerzane o przegl±darki nowych formatów plików i dodatkowe funkcjonalno¶ci,
* otwarte oprogramowanie daj±ce mo¿liwo¶æ swobodnej rozbudowy o nowe zastosowania,
* bie¿±cy dostêp do darmowych aktualizacji,
* serwis gwarancyjny i pogwarancyjny na terenie Polski.

Warto dodaæ, ¿e od 21 lipca w salonach Vobis Digital bêdzie mo¿na kupiæ równie¿ tañsz± wersjê Onyxa: Boox 60S w cenie 899 z³. Od swojego starszego brata ró¿ni siê jedynie brakiem bezprzewodowej technologii Wi-Fi, a zamiast ekranu dotykowego jest wyposa¿ony w zwyk³y wy¶wietlacz. Oczywi¶cie on te¿ bêdzie dostêpny w specjalnej limitowanej literackiej edycji.

Edycja specjalna obu urz±dzeñ bêdzie dostêpna w sprzeda¿y do koñca sierpnia 2010 r. Partnerem ca³ej akcji jest NEXTO.pl.

chip.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl