Elastyczne baterie 

Pogranicza

Japoñscy naukowcy stworzyli papieropodobn±, opart± o polimery bateriê, któr± mo¿na ³adowaæ



W zwi±zku z ostatnimi postêpami w technologii przeno¶nych urz±dzeñ elektronicznych jest po¿±dana elastyczna bateria do ich zasilania.

Bateria, stworzona przez Hiroyuki Nishide, Horoaki Konishi i Takeo Suga z Waseda University, posiada elektrodê wykonan± z polimeru, który mo¿na utleniaæ i redukowaæ, w postaci b³ony o grubo¶ci 0,2 mm. Polimer posiada grupy nitrowe (rodniki), które dzia³aj± jako przeno¶niki ³adunku.

Bateria ma du¿± pojemno¶æ ³adowania/roz³adowania z powodu wysokiego zagêszczenia rodników – dwa na ka¿d± powtarzaj±c± siê jednostkê (mer). Weg³ug Nishide, to jest tylko jedna z wielu przewag „organicznorodnikowej” baterii nad innymi opartymi o tworzywa organiczne materia³y które s± bardziej ograniczone. Osi±gane tempo zasilania jest niezwykle wysokie – na³adowanie baterii do pe³na zajmuje tylko jedn± minutê – powiedzia³ Nishide- posiada te¿ d³ugi czas ¿ycia, czêsto ponad 1000 cykli.
Zespó³ Hishide otrzyma³ cienk± b³onê polimeru dziêki nastêpuj±cej metodzie: rozpuszczony polimer, polinorboren z zawieszonymi rodnikami nitrowymi, jest nawlekamy na powierzchniê poprzez wirowanie. Podczas na¶wietlanie ultravioletem polimer ulega sieciowaniu za pomoc± bis(azydu), jako czynnika sieciuj±cego.
Minusem tych polimerów jest ich rozpuszczalno¶æ w elektrolitach co skutkuje samoroz³adowaniem baterii, ale polimer potrzebuje byæ rozpuszczony ¿eby móg³ byæ uformowany. Sieciowanie na ¶wietle pokonuje ten problem i ponadto czyni polimer wytrzyma³ym mechnicznie – to by³ znacz±cy krok, powiedzia³ Nishide, wiêkszo¶æ reakcji sieciuj±cych jest wra¿liwa na grupy nitrowe.

Peter Skabara, ekspert w dziedzinie materia³ów elektroaktywnych z University of Strathclyde, pochwali³ wysok± stabilno¶æ i sposób wytwarzania baterii opartych na polimerach. „plastyczna bateria bierze udzia³ w zapewnieniu, ¿e technologia urz±dzeñ organicznych mo¿e opieraæ siê na tej b³onie” – powiedzia³. Ale te materia³y nie bêd± powoli uwalniaæ energii, co ograniczy ich zastosowanie – doda³. „Polimery mog± przechodziæ szybkie ³adowanie i roz³adowanie, co bêdzie uzyteczne w dostarczaniu du¿ych mocy”
Nishide przewiduje, ¿e organiczne baterie mog± byæ u¿yte w kieszonkowych kartach przechowywania pamiêci i mikroprocesorach za nieca³e 3 lata.
„W przysz³o¶ci mog± one znale¼æ zastosowania w wymagaj±cych zdolno¶ci do du¿ych mocy, jak bateria w elektrycznych urz±dzeniach i wspomaganie silnika w pojazdach elektrycznych” – dodaje Nashide.

*********************************************************

no to czekamy a¿ w handlu pojawi± siê baterie cukrowe i te polimerowe


No bardzo fajny pomys³. Jestem ciekaw czy ta produkcja rzeczywi¶cie wypali. Mi siê to podoba. Bateria i to jeszcze z w³ókna organicznego
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl