Kinetyka chemiczna. 

Pogranicza

Mam takie zadania:

1. Okre¶liæ, które z reakcji s± reakcjami powolnymi: rdzewienie ¿elaza, spalanie metanu, tworzenie osadu AgCl w roztworze wodnym, czernienie srebrnych przedmiotów, tworzenie NaOH w reakcji sodu z wod±, fotosynteza wêglowodanów w ro¶linach.

W jaki sposób siê to okre¶la?

2. Podaj czynniki pozwalaj±cy zwiêkszyæ szybko¶æ reakcji cynku z kwasem solnym.

Jakie to czynniki? To jest co¶ specyficznego dla tej reakcji czego siê trzeba nauczyæ na pamiêæ czy mo¿na to jako¶ inaczej okre¶liæ (ogólne zasady przyspieszania reakcji)?


Ja mam takie pytanie, czy widzia³e¶ reakcjê sodu z wod±? Je¶li tak, to zastanów siê czy je¶li wrzuciæ do wody ¿elazny gwó¼d¼, to czy efekt bêdzie podobny? ta druga (rdzewienie)jest powolna, z kolei reakcje jonowe s± szybkie (np. tworzenie osadu np AgCl)

A co do drugiego to reakcja ta zachodzi na powierzchni na granicy faz: powierzcnia metalu-kwas, zatem im wiêksza powierzchnia metalu, tym sybciej biegnie reakcja, czyli im drobniejszy cynk tym szybciej ona biegnie, drugim czynnikiem maj±cym wp³yw na szybko¶æ tej reakcji jest stê¿enie tego kwasu.
Czyli powolno¶æ okre¶la siê "na oko"?

Dziêki za pomoc :)
Na szybko¶æ reakcji wp³ywa temperatura, ci¶nienie, rozdrobnienie/stê¿enie subst. im wiêksze, tym szybciej zachodzi reakcja.
Przewa¿nie nie ma pytañ w jakim tempie zajdzie reakcja, mog± byæ porównania (na poz. liceum)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl