Kosmiczna elektrownia rozwi±¿e problem energetyczny 

Pogranicza

Na ¶wiecie mamy do czynienia nie tylko z kryzysem ekonomicznym. Sporym problemem jest te¿ niewystarczaj±ca ilo¶æ energii elektrycznej. Na rozwi±zanie tego problemu wpadli – Japoñska Agencja Kosmiczna, Mitsubishi oraz korporacja IHI.
Maj± oni w planach stworzenie kosmicznej elektrowni s³onecznej.

Wielki panel s³oneczny o powierzchni 4 kilometrów kwadratowych mia³by zostaæ wys³any na orbitê geostacjonarn±. G³ównym problemem przy jego realizacji jest przes³anie pr±du na niebiesk± planetê. W za³o¿eniu energia elektryczna ma byæ transportowana na Ziemiê przy pomocy mikrofal. Dodam jeszcze, ¿e elektrownia ma mieæ moc 1 gigawata. Wynik ca³kiem niez³y, ale nie mo¿e siê równaæ z chiñsk± hydroelektrowni± Trzy Prze³omy, która w domy¶le ma osi±gaæ moc a¿ 22.5 gigawatów.



Wróæmy jednak do kosmicznych planów Japoñczyków. Elektrownia ma podobno powstaæ w ci±gu trzech najbli¿szych dekad. Oczywi¶cie, budzi ona wiele w±tpliwo¶ci, ale to akurat normalne w naszej cywilizacji.

Ciekawe, jak bardzo przybli¿y³o by to nas do cywilizacji I typu wed³ug skali Kardaszewa. Na razie podobno jeste¶my na poziomie 0,714.
______

*Orbita geostacjonarna – to orbita wokó³ziemska – szczególny przypadek orbity geosynchronicznej, która zapewnia kr±¿±cemu po niej satelicie zachowanie sta³ej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarna jest orbit± ko³ow± i przebiega na wysoko¶ci 35 786 km (42 160 km od ¶rodka Ziemi), czyli w miejscu gdzie si³a przyci±gania ziemskiego jest równowa¿ona przez si³ê od¶rodkow± w uk³adzie zwi±zanym z obracaj±c± siê Ziemi±. (¼ród³o: Wikipedia)

*Skala Kardaszewa – to zaproponowana przez rosyjskiego astronoma Miko³aja Kardaszewa w 1964 – klasyfikacja zaawansowanych technicznie (hipotetycznych) pozaziemskich cywilizacji. Jako kryterium klasyfikacji Kardaszew przyj±³ podstawowe ¼ród³o energii wykorzystywane przez dan± cywilizacjê. (¼ród³o: Wikipedia)

gadzetomania.pl


Kalifornia zatwierdza Orbiting Solar Panel Project

Kalifornia zapowiedzia³a, ¿e w 2016 roku ¼ród³em dodatkowych 200 megawatów energii dla tego stanu bêdzie elektrownia s³oneczna znajduj±ca siê w przestrzeni kosmicznej na orbicie ziemskiej.



Przedsiêwziêcie obejmuje produkcjê satelitów wyposa¿onych w ogniwa fotowoltaiczne niezbêdnych w procesie konwertowania energii s³onecznej na elektryczn±. Energetyczne zasoby bêd± przesy³ane na Ziemiê w postaci fal radiowych do stacjonarnego odbiornika znajduj±cego siê we Fresno w Kalifornii, a stamt±d wprost do korporacji PG & E oferuj±cej swoim klientom dostêp do sieci energetycznej.



Panele, które bêd± zastosowane w projekcie wygeneruj± oko³o 1700 gigawatogodzin ka¿dego roku, co pokrywa zapotrzebowanie 250000 gospodarstw domowych w ci±gu tego samego czasu. Oczywi¶cie wy¿ej wymieniony Stan nale¿±cy do USA nie “poch³onie” wszystkich mo¿liwo¶ci s³onecznych satelitów. Do dyspozycji pozostaje 1500 gigawatogodzin do rozdysponowania.

Orbiting Solar Panel Project jest czê¶ciowym spe³nieniem koncepcji o kosmicznej elektrowni posiadaj±cej s³oneczn± platformê o powierzchni 4km². Oczywi¶cie prekursorskie przedsiêwziêcie na mniejsz± skalê nie jest pod ¿adnym wzglêdem “gorsze”, mniej op³acalne lub nieefektywne. Zalet± jest mniejszy stopieñ trudno¶ci realizacji. Podejrzewam, ¿e plan bêdzie konsekwentnie realizowany i ka¿de pañstwo wcze¶niej czy pó¼niej bêdzie korzysta³o z podobnych rozwi±zañ.

Materia³ wideo pozwoli Wam dok³adniej wyobraziæ sobie zasadê dzia³ania systemu.

gadzetomania.pl
Wiadomo ju¿ o planach stworzenia kosmicznej elektrowni s³onecznej.
Pomys³ bardzo dobry, ale do rozwi±zania by³ pewien problem. Trzeba by³o stworzyæ odpowiednie panele s³oneczne, które dadz± sobie radê w tych do¶æ nietypowych warunkach. K³opot zosta³ za¿egnany, dziêki najnowszemu wynalazkowi firmy Sharp.

Producent mo¿e siê pochwaliæ kilkoma rzeczami. Przede wszystkim tym, ¿e jego wynalazek poradzi sobie w kosmicznych realiach, co wcale nie jest takie proste, jak mog³oby siê wydawaæ. Po drugie, co bardzo dobrze widaæ na zdjêciu, panele s± bardzo cienkie (maj± 20 mikronów grubo¶ci) i elastyczne. Sharp zapewnia, ¿e nie tylko mo¿na je wyginaæ, ale nawet sk³adaæ! Po trzecie i ostatnie, odznaczaj± siê najwy¿sz± skuteczno¶ci± na poziomie 36 procent.



Na razie jest to tylko prototyp, ale ju¿ w 2012 roku ma powstaæ wersja finalna, która mo¿e okazaæ siê jeszcze lepsza, ni¿ zak³adano. Pierwszy pr±d, ma pop³yn±æ z kosmicznej elektrowni dopiero w 2030 roku, wiêc czasu jest jeszcze naprawdê sporo.

gadzetomania.pl
Solarne elektrownie w przestrzeni kosmicznej bêd± bezpieczniejsze dla ludzi

Mieli¶cie ju¿ okazjê czytaæ o solarnych elektrowniach w przestrzeni kosmicznej, których stworzenie zapowiada³a Kalifornia i Japoñska Agencja Kosmiczna. Przyszed³ czas na europejsk± wersjê orbitalnego zak³adu energetyczno, lecz bêdzie siê on nieco ró¿ni³ od pozosta³ych projektów. Przede wszystkim ma byæ on bezpieczniejszy dla ludzkiego zdrowia i ¿ycia.

Falê negatywnych opinii i obaw zwi±zanych z planami Kalifornii i Japonii wywo³a³ sposób przesy³ania skonwertowanej energii s³onecznej poprzez mikrofale do naziemnych odbiorników. Powsta³o wiele teorii na temat niebezpiecznego oddzia³ywania wysokich czêstotliwo¶ci fal docieraj±cych na Ziemiê z orbitalnych elektrowni. Niektórzy obawiali siê, ¿e technologia mo¿e “przypadkowo” podgrzaæ i spaliæ jaki¶ obszar, a co za tym idzie unicestwiæ na nim ¿ycie wszelkiego rodzaju. Jeszcze inni próbowali doszukaæ siê drugiego dna w nowych inwestycjach i uwa¿ali, ¿e s± ¶wiadkami budowy nowej broni masowej zak³ady pod przykrywk± ekologii i odnawialnych ¼róde³ energii.



Naprzeciw pog³oskom i niechêci do tworzenia nowego systemu energetycznemu wysz³a europejska spó³ka EADS Astrium, która do przesy³ania skonwertowanej energii chce u¿yæ laserów wykorzystuj±cych ¶wiat³o podczerwone (podczerwieni). Inwestor twierdzi, ¿e rozwi±zanie rzeczywi¶cie pozwoli unikn±æ niebezpiecznych sytuacji, w których mikrofale mog³yby zagroziæ przypadkowym “podgrzaniem”.

University of Surrey w Wielkiej Brytanii wspó³pracuje obecnie z EADS Atrium nad badaniami, które maj± ostatecznie potwierdziæ i sprecyzowaæ nowy sposób przesy³ania energii dziêki podczerwieni, którego spodziewana efektywno¶æ powinna wynie¶æ oko³o 80 procent.

gadzetomania.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl