Kwas Siarkowy (VI) 

Pogranicza

Witam, chcia³bym w tym temacie opisaæ Kwas Siarkowy (VI), mam nadzieje ¿e siêprzyda :)

Wzór sumaryczny: H2SO4

Niestety wzoru strukturalnego nie mogê napisaæ z wiadomch wzglêdów.

Warto¶ciowo¶c reszty kwasowej wynosi II, gdy¿ ogólna warto¶æ wodoru musi byæ równa warto¶ciowo¶ci reszty kwasowej: 2xI=II

Kwas Siarkowy (VI) otrzymuje siê, ³acz±c tzw. tlenek kwasowy z wod±. Tlenkiem kwasowym kwasu siarkowego (VI) jest tlenek siarki (VI) SO3, zwany te¿ trójtlenkiem siarki. Tlenek kwasowy jest wiêc tlenkiem niemetalu, który w reakcji z wod± daje kwas. Warto¶ciowo¶æ niemetalu w tlenku i w kwasie jest taka sama. Równanie reakcji:

H2O + SO3 ---> H2SO4

Kwas Siarkowy (VI) ma bardzo du¿e znaczenia w ró¿nych ga³eziach przemys³u np :
-Barwiniki, ¶rodki pior±ce
-W³okna sztuczne
-Materia³y wybuchowe
-Leki
-Akumulatory O³owiowe
-Nawozy Sztuczne

Tutaj jescze taka ma³a ciekawostka:
Roztwór SO3 w bezwodnym H2SO4 to gêsta, oleista ciecz zwana "oleum", jest substancj± silnie ¿r±c± i truj±c±. W oleum nie ma wody. Przez rozcieñczenie go wod± mo¿na otrzymaæ kwas siarkowy (VI) o dowolnym stê¿eniu.


Fajnie ¿e to napisa³e¶, ale jest to bardzo wielki skrót, chodzi mi o otrzymywanie kwasu siarkowego... W tej kwestii polecam Tobie przeczytanie w Bielañskim ca³ego procesu otrzymywania tego kwasu
Opisze tu jescze fajne i ciekawe do¶wiadczenie

ROZCIEÑCZENIE STʯONEGO ROZTWORU KWASU SIARKOWEGO (VI)

Do 1/3 objêto¶ci du¿ej zlewki (oko³o 400 cm3) nalewamy wody i mierzymy jej temperaturê. Odk³adamy termometr. Nastêpnie bardzo ostro¿nie, wlewaj±c po szklanym prêciku, dodaj ok. 5 cm3 stê¿onego roztworu kwasu siarkowego (VI). Teraz mieszamy roztwór prêcikiem. Ponownie mierzymy temperaturê roztworu.

/\

to do¶wiadczenie napisa³em ja tylko zapomnia³em siê zalogowaæ ;/ i napisa³em go¶ciem je¶li nie wierzycie sprawdzie sobie IP

TO SERIO PISALEM JA


To postaraj, sie nam wyj±sniæ to zjawisko ;)
Oczywi¶cie, ¿e mogê a wiêc:
Stê¿ony roztwór kwasu siarkowego (VI) wlany do wody, opada na dno zlewki. Wydziela siê du¿a ilo¶æ ciep³a. Temperatura roztworu wzrasta. Stê¿ony H2SO4 jest bezbarwn±, oleist± ciecz±, ciê¿sz± od wody (gêsto¶æ stê¿onego 98-procentowego H2SO4 = 1,84 g/cm3). Ma w³a¶ciowo¶ci ¿r±ce, zwêgla substancje organiczne, gdy¿ jest silnie higroskopijny.
Skoro ju¿ tu wszed³em to siê jeszcze spytam. Pytanie mo¿e niektórym wydaæ siê dziwne, ale niewygl±da na to aby kto¶ porusza³ t± kwestie.
Dlaczego w³a¶ciwie kwas siarkowy jest higroskopijny? Tylko nie mówcie, bo jest mocnym kwasem. Bo mocnymi kwasami s± te¿ HNO3 i HCl. Wprawdzie dymi±cy d=1.51 HNO3 jest higroskopijny, ale du¿o mu brakuje do H2SO4 pod tym wzglêdem, podobnie jest z gazowym HCl - przyci±da wilgoæ, ale zdecydowanie s³abiej od H2SO4 (dodanie H2SO4 do HCl aq powoduje wydzielanie siê gazowego chlorowodoru)
Albo dlaczego higroskopijny jest NaOH lub KOH tylko nie mówcie, ¿e dlatego bo s± mocnymi zasadami bo mocnymi s± te¿ LiOH lub Ca(OH)2 a one nie sa higroskopijne (nie myliæ z higroskopijnym CaO).
Higroskopijno¶æ soli np. CaCl2, FeCl3 itp mo¿na wyt³umaczyæ d±¿eniem do pe³nego oktetu elektronowego jonów np. Ca, Fe. Brakuj±ce eletrony przy³±czaj± one od wolnej pary elektronowej wody. Ale dlaczego higroskopijne s± H2SO4, NaOH, KOH.
Pozdr.
Najlepsze w kwasie siarkowym jest to ¿e jest on zale¿nie od pory roku sprzedawany w ró¿nych stê¿eniach.
H2SO4 w okresie letnim (01.05-30.09) min. 96%
H2SO4 w okresie zimowym (01.10-30.04) 93,5-96%.
(W nocy z 30 wrze¶nia na 1 pa¼dziernika kwas siarkowy zmienia swoje stê¿enie ;p)
Zwi±zane jest to z wilgotno¶ci± powietrza.
To tak jako ciekawostka.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl