Pogranicza
Aktor Maciej Koz³owski zmar³ w wieku 52 lat.
Koz³owski przegra³ walkê z ciê¿k± chorob± - zapaleniem w±troby typu C. Zmar³ w Warszawie w nocy z poniedzia³ku na wtorek. Wiadomo¶æ o ¶mierci potwierdzi³a dyrekcja Teatru Narodowego.
Gdy dowiedzia³ siê, ¿e choruje, nie zastanawia³ siê: dlaczego ja? Pyta³: A niby dlaczego nie? Jak mówi³ w rozmowie z "Gal±" w 2006 roku, nie dyskutuje z wyrokami. – Warto pamiêtaæ, ¿e w chwili poczêcia dostajemy nowe ¿ycie i now± ¶mieræ - zauwa¿y³. By³ zdania, ¿e nale¿y ¿yæ tak, jakby ka¿dy dzieñ by³ ostatnim. – Mam jeszcze trochê do zrobienia. Trzeba ¿yæ i dawaæ ¶wiadectwo - stwierdzi³. – ¯yje siê dla kilku spotkañ i paru wzruszeñ. Wa¿ne, by ich nie przegapiæ. Du¿o trudniej jest byæ dobrym cz³owiekiem ni¿ dobrym aktorem – mówi³ dalej. ¯ycie traktowa³ jako ryzyko, które codziennie podejmuje. - Na tym polega urok ¿ycia. ¯yciu nale¿y sprostaæ. Poczucie humoru na w³asny temat bardzo w tym pomaga - stwierdzi³.
- Jestem najemnikiem - mówi³ o swojej pracy. - I zgadzam siê b±d¼ nie pój¶æ na wojnê, jak± jest wspólna praca nad jakim¶ projektem. Re¿yserem jest dowódc± - doda³. Dla niego aktorstwo polega³o na przyjemno¶ci ze spotkañ z lud¼mi. - Najistotniejsze, je¶li chodzi o re¿yserów, to spotkanie z Hoffmanem, Spielbergiem, Pasikowskim, Dejczerem - przyzna³.
Koz³owski gra³ zarówno w filmie i telewizji, jak i teatrze. W 1984 roku zosta³ absolwentem Wydzia³u Aktorskiego PWSFTviT w £odzi.
Do jego najs³ynniejszych ról nale¿± te w "Psach", "Killerze" oraz "Ogniem i mieczem". Jego kreacja w "Generale Nilu" z 2008 roku zosta³a uznana przez krytyków za najlepsz± w jego karierze.
Czêsto by³ obsadzany w roli twardzieli i czarnych charakterów. ¦miech pozwala³ mu zachowaæ równowagê i dystans. Maciej Koz³owski ¿y³ zgodnie z w³asn± zasad± "lojalno¶æ ponad wszystko oprócz honoru".
Jego dziadek by³ wybitnym kucharzem z Wilna. Babcia, córka w³a¶cicieli wileñskiego hotelu Ritz, pope³ni³a mezalians wychodz±c za szefa kuchni. Ojciec prowadzi³ zak³ad fotograficzny w Kargowej, ko³o Zielonej Góry. Rodzice Koz³owskiego rozeszli siê. Jego dom rodzinny nie nale¿a³ do bogatych, wiêc przysz³y aktor, ju¿ jako nastolatek dorabia³ handluj±c walutami w Budapeszcie.
Z powodu konfliktów z nauczycielami zosta³ wydalony z liceum. Odnosi³ jednak sukcesy pi³karskie. Jako 16-latek zadebiutowa³ w III lidze. Maturê zda³ w wieku 21 lat, po ukoñczeniu technikum gospodarki wodnej. Dwukrotnie próbowa³ dostaæ siê do PWSFTviT w £odzi. W 1984 roku ukoñczy³ Wydzia³ Aktorski tej uczelni. Rok wcze¶niej dosta³ anga¿ w Teatrze Nowym w Poznaniu, dziêki ówczesnej dyrektorce teatru, Izabelli Cywiñskiej. W latach 1988-1993 by³ cz³onkiem Zespo³u Janusza Wi¶niewskiego przy sto³ecznym Centrum Sztuki Studio. Od 1998 r. pracuje w Teatrze Narodowym w Warszawie. Wyst±pi³ w ponad 30 dramatach. Gra³ tak¿e w przedstawieniach Teatru TV.
W czasie studiów wyst±pi³ w serialu "Królowa Bona" (1980) Janusza Majewskiego oraz filmach: "Mg³a" (1983), Adama Kuczyñskiego, "Nie by³o s³oñca tej wiosny" (1983) Juliusza Janickiego i "Wedle wyroków Twoich" (1983) Jerzego Hoffmana. Do koñca lat 80. gra³ niewiele, choæ by³ m.in. Szatanem – Nieznajomym w obrazie Wojciecha Jerzego Hasa "Osobisty pamiêtnik grzesznika przez niego samego spisany" (1985) oraz krasnalem Wasiem w komedii Juliusza Machulskiego "Kingsajz" (1987). Próbowa³ tak¿e odbiæ ¿onê Zytê (Bo¿ena Krzy¿anowska) z r±k Krzy¿aków w serialu "Przy³bice i kaptury" (1985) Marka Piestraka, a w "Pograniczu w ogniu" (1988) Andrzeja Konica, wcieli³ siê w oficera niemieckiego wywiadu wojskowego.
W 1990 roku wyst±pi³ w czterech filmach, w tym w "Mów mi Rockefeller" Waldemara Szarka, gdzie zagra³ oszusta oraz w uhonorowanym m.in. Z³otymi Lwami obrazie "Ucieczka z kina »Wolno¶æ«" Wojciecha Marczewskiego. Koz³owski dwukrotnie spotka³ siê z W³adys³awem Pasikowskim. Zagra³ kapitana w debiutanckim filmie tego re¿ysera, "Kroll" (1991) i podlega³ Grossowi (Janusz Gajos) w jednym z najs³ynniejszych polskich filmów sensacyjnych "Psy" (1992). Wystêpowa³ w filmach Grzegorza Królikiewicza, Filipa Bajona, Jana Kidawy-B³oñskiego, Wojciecha Wójcika, Olafa Lubaszenko. Z Juliuszem Machulskim wspó³pracowa³, poza wspomnian± komedi± "Kingsajz", tak¿e podczas realizacji filmów "Szwadron" (1992) i "Killer" (1997).
Bardzo dobry okaza³ siê dla niego rok 1993. Koz³owski pojawi³ siê w debiucie £ukasza Wylê¿a³ka "Balanga". Zagra³ tak¿e u Piotra £azarkiewicza ("Pora na czarownice"), Filipa Zybera ("Po¿egnanie z Mari±"). By³ równie¿ cz³onkiem SS w "Li¶cie Schindlera" Stevena Spielberga. Nastêpnie wcieli³ siê w ma³omiasteczkowego mafioso w "Mie¶cie prywatnym" (1994) Jacka Skalskiego. W "Dziejach mistrza Twardowskiego" (1995) Krzysztofa Gradowskiego, po raz kolejny zagra³ diab³a, tym razem Lucypera. Przyja¼ni³ siê z Adamem Miauczyñskim (Cezary Pazura) w filmie "Nic ¶miesznego" (1995), a w "Ajlawju" (1999) wcieli³ siê w by³ego mê¿a Gosi (Katarzyna Figura). Oba obrazy wyre¿yserowa³ Marek Koterski.
W filmie Magdaleny £azarkiewicz "Drugi brzeg" (1997) by³ w³a¶cicielem zajazdu, obserwatorem dramatu prze¿ywanego przez Henriettê Vogiel (Dominika Osta³owska) i Heinricha von Kleista (Jerzy £azewski). Wyst±pi³ tak¿e w "Na koniec ¶wiata" (1999) tej re¿yserki. Zagra³ szefa bandy z³odziei samochodów w "To ja, z³odziej" (2000) Jacka Bromskiego. Aktor przyczyni³ siê do powstania filmu niezale¿nego "blok.pl" (2001) Marka Bukowskiego. Pojawi³ siê w zrealizowanych przez Jerzego Hoffmana adaptacjach polskich powie¶ci, Sienkiewiczowskiej "Ogniem i mieczem" (1999) i "Starej ba¶ni" (2003) Józefa Ignacego Kraszewskiego. W 2005 roku pojawi³ siê w filmie poruszaj±cym problem handlu lud¼mi pt. "Masz na imiê Justine" (2005) Franco De Pena.
Koz³owski chêtnie go¶ci³ na ma³ym ekranie. Gra³ gangstera w "Matkach, ¿onach i kochankach" (1995 i 1998), policjanta w "13. posterunku" (1998) i "13 posterunku 2" (2000), oficera BOR-u w "Ekstradycji 3" (1998), ojca jednej z bohaterek "Klasy na obcasach" (2000). Wcieli³ siê w balansuj±cego na granicy prawa Waldemara Jaroszego w "M jak mi³o¶æ" (2002-2005). Znalaz³ siê w obsadzie seriali "Samo ¿ycie" (2002-2006), "Czwarta w³adza" (2004), "Oficer" (2004-2005) i "Odwróceni".
W ostatnich latach na du¿ym ekranie pojawi³ siê w "Idealnym facecie dla mojej dziewczyny" i "Janosiku. Prawdziwej historii".
W latach 1983–88 by³ aktorem Teatru Nowego w Poznaniu. Potem przez piêæ lat by³ cz³onkiem Zespo³u Janusza Wi¶niewskiego, od 1998 roku – Teatru Narodowego w Warszawie. Na koncie mia³ tak¿e wiele ról w Teatrze Telewizji.
W 2005 roku Koz³owski zosta³ uhonorowany Srebrnym Krzy¿em Zas³ugi. Podziwia³ twórczo¶æ i osobê re¿ysera Wojciecha Jerzego Hasa.
Aktor wspiera³ organizacje anga¿uj±ce siê w walkê z rakiem. Wzi±³ udzia³ w kampanii "Na dobrej drodze", maj±cej na celu zwrócenie uwagi na handel lud¼mi. By³ cz³onkiem Reprezentacji Artystów Polskich w pi³ce no¿nej. W 2005 roku otrzyma³ nominacjê do tytu³u Najpiêkniejszego Polaka w konkursie "Viva, najpiêkniejsi!". Nie lubi³, gdy kto¶ robi mu zdjêcia.
W ostatni dzieñ 2008 roku Koz³owski wzi±³ cichy ¶lub. Jego wybrank± by³a krakowska malarka Agnieszka Kowalska.[*]
[*]
[*]
Szkoda.
By³ dobrym aktorem.
Szkoda.
By³ dobrym aktorem.
No w³a¶nie.......kolejnego,zdolnego,polskiego aktora,¿ycie nam(Polakom)odebra³o[*]
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl