Pogranicza
Dramatyczny list autora zdejmowanego w³a¶nie z anteny ostatniego programu edukacyjnego w TVP.
Szanowni Pañstwo,
Polskie programy edukacyjne i dzieciêce w Telewizji Polskiej s± w³a¶nie w trakcie likwidacji. £atwiej i przyjemniej jest przecie¿ kupiæ gotowe filmy z zagranicy.
Szefowie Programu 1 TVP wykorzystali chwilowe zawieszenie ostatniego ju¿ telewizyjnego programu o nauce, czyli "Laboratorium" po to, by ostatecznie wyrzuciæ go z anteny. Za kilka miesiêcy mia³ byæ jubileusz, 25 lat emisji.
"Laboratorium" to najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych, istniej±cych do dzi¶ programów o nauce na ca³ym ¶wiecie. Wychowa³o siê na nim co najmniej jedno pokolenie m³odych ludzi. To ci, którzy dzi¶ koñcz± politechniki i kierunki ¶cis³e na wielu uczelniach.
Program "Laboratorium" dawa³ szansê pokazania prac polskich naukowców. Stara³em siê w nim przekonywaæ odbiorców, ¿e badania maj± sens, ¿e wa¿ne odkrycia i ciekawe prace prowadzone s± nie tylko za granic±, ale tak¿e w Polsce. W miarê mo¿liwo¶ci i niezwykle skromnych ¶rodków próbowa³em przekonaæ widzów, ¿e warto siê uczyæ, ¿e warto studiowaæ, ¿e tu¿, obok nas dziej± siê rzeczy naprawdê niezwyk³e.
Stara³em siê pokazaæ naukê w sposób mo¿liwie atrakcyjny. Czasem ryzykuj±c zdrowie i ¿ycie. Wszystko po to, by kiedy¶ spotkaæ m³odego doktoranta, który mówi³, ¿e program o.... tak go poruszy³, ¿e w³a¶nie koñczy pracê doktorsk± i bêdzie nadal zajmowa³ siê t± tematyk±. Takich spotkañ mia³em wiele. S± one dla mnie cenniejsze ni¿ niejeden order.
Nie by³em pieszczoszkiem w³adz TVP. Byæ mo¿e za wcze¶nie rozpocz±³em swoj± pracê i nie mo¿na by³o siê pochwaliæ, ¿e to ich dzie³o. Systematycznie emisja programu by³a przerzucana z dnia na dzieñ, z godziny na godzinê. Za ka¿dym razem coraz mniej widzów mog³o odnale¼æ program w ramówce. Ostatnio ja sam nie potrafi³em go odszukaæ w ramówce.
Niestety, w przeciwieñstwie do aktorów, re¿yserów i artystów (a tak¿e sportowców) w tej sprawie ¿aden naukowiec siê nie odezwie. Gdy próbowano zlikwidowaæ programy kulturalne odzew by³ potê¿ny. Apele, protesty, listy do w³adz TVP. Gdy kiedykolwiek zaczynano dyskusjê na temat ilo¶ci programów sportowych podnosi³ siê alarm, ¿e "bia³o-czerwona", ¿e "honor narodowy", ¿e "wychowanie m³odzie¿y", itp. Wypowiadali siê mistrzowie olimpijscy i dzia³acze. Teraz panuje i bêdzie panowa³a cisza. ¦rodowisko naukowe nie potrafi krzyczeæ i u¿ywaæ gromkich s³ów.
Sk±d m³odzi ludzie bêd± wiedzieli, ¿e warto siê uczyæ, ¿e w Polsce mog± odnie¶æ sukces, ¿e s± potrzebni dla gospodarki w kraju, ¿e nasi naukowcy s± w¶ród najlepszych na ¶wiecie? Nikt nie zamierza ich o tym informowaæ.
Oczywi¶cie, bêdê siê stara³ nadal popularyzowaæ naukê, mam wiele nowych pomys³ów, jednak bez sta³ego programu bêdzie to posypywanie rany pudrem.
Przez blisko 25 lat stara³em siê, by widzowie zyskiwali ¶wiadomo¶æ jak wa¿na jest nauka w ¿yciu kraju i ka¿dego z nas. Zdoby³em spore rozeznanie i do¶wiadczenie we wspó³pracy z uczonymi. Decyzja kierownictwa Programu 1 TVP niszczy to wszystko bezpowrotnie.
Z powa¿aniem
Wiktor NiedzickiOstatni akt umierania nauki i techniki w TVP
Jedyny w TVP program o nauce i technice "Laboratorium" zosta³ po blisko 25 latach emisji w "Jedynce" zdjêty z anteny.
Wiktor Niedzicki, twórca i realizator "Laboratorium": Pad³y argumenty finansowe. Zdjêcie "Laboratorium" to ostatni akt umierania nauki i techniki w TVP. To umieranie by³o roz³o¿one na raty. Kiedy¶ telewizja codziennie emitowa³a jeden porz±dny program edukacyjny, redakcja edukacyjna by³a najwiêksz± w ca³ej firmie. Potem j± zmniejszano, nastêpnie po³±czono z poradnikow±, a w koñcu zlikwidowano.
A mo¿e dzi¶ taniej jest kupiæ dobre produkcje z Zachodu?
- Zgoda, ale nikt z zachodnich producentów nie poka¿e polskiego naukowca, polskiego laboratorium, polskiej uczelni. Sk±d m³ody cz³owiek ma siê dowiedzieæ, ¿e na s±siedniej ulicy pracuje kto¶, kto uprawia naukê na ¶wiatowym poziomie i robi fascynuj±ce rzeczy?
Co dalej?
- Bêdê próbowa³ nadal popularyzowaæ naukê w telewizji. Bêdê te¿ je¼dzi³ do szkó³. Bardzo podnios³o mnie na duchu to, ¿e dosta³em mnóstwo e-maili i telefonów. Prawdê mówi±c, nie liczy³em na to. Naukowcy rzadko zabieraj± g³os - to grupa, która nie potrafi krzyczeæ i u¿ywaæ gromkich s³ów. Dziêkuje im za to.
Wiktor Niedzicki– absolwent Wydzia³u Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu Laboratorium, wyk³adowca akademicki.
W 1972 r. ukoñczy³ Wydzia³ Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nastêpnie w ramach PAN zajmowa³ siê chemi± kwantow±.
Rozpocz±³ wspó³pracê z Redakcj± Popularnonaukow± Polskiego Radia (program IV). W 1984 r. rozpocz±³ pracê w TVP, gdzie zrealizowa³ kilkaset programów popularnonaukowych, z których najwa¿niejsze to: "Laboratorium", "Kuchnia", "Klinika chorych maszyn" , "Nobel dla Polaka", "Cyrk fizyków", "Od kuchni", "¦ledztwo w sprawie nauki", "Pulsar", "Encyklopedia niewiedzy", "W ¶wiecie nauki" i "Machina czasu".
_________________
W zasadzie po tej otumanionej szmir± seriali i bezmózg± polityk± telewizji niczego innego nie oczekiwa³em.
Ech, kiedy¶ to by³y programy... jako maluch ogl±da³o siê "Zrób to sam", potem "Eureka", legendarna "Sonda", "Laboratorium"... Porankiem niez³e programy szkolne z fizyki, geografii i inne popularnonaukowe.
Dzi¶ oferta dla gospodyñ domowych i to ma byæ ta MISJA TELEWIZJI Zap³aæmy kolejne miliony Mroczkom i Cichopkom...
Ze o programach dotyczacych np. komputerow, motoryzacji czy chocby fotografii cyfrowej i audio-video nie wspomne.
Ludzie nie tylko sa Malysza i Dody spragnieni, a net nie kazdy jeszcze w domu ma, takie sa realia.
"Laboratorium" wraca na antenê!
Telewizja Polska w koñcu posz³a po rozum do g³owy. Od wrze¶nia w jedynce znowu bêdziemy mogli ogl±daæ program edukacyjny Wiktora Niedzickiego. Program, który skandalicznie zosta³ zdjêty z anteny na pocz±tku bie¿±cego roku.
W styczniu tego roku, po prawie 25 latach emisji programu "Laboratorium", na którym wychowa³o siê przynajmniej jedno pokolenie Polaków, dotar³a do nas informacja, ¿e szefostwo pierwszego programu TVP podjê³o decyzjê o zdjêciu go z anteny. Przypomnijmy, ¿e by³ to ostatni program w telewizji publicznej, który wype³nia³ narzucon± jej przez ustawê o radiofonii i telewizji misjê edukacyjna. No chyba ¿e szefostwo TVP ca³y czas uwa¿a, ¿e tak± misjê wype³nia np. serial "Klan" czy wystêpy gwiazd pl±saj±cych no lodzie.
Przeciwko zdjêciu programu protestowa³ sam autor, przeciwne by³o te¿ ¶rodowisko polskich naukowców. Na jednym z portali spo³eczno¶ciowych powsta³a specjalna grupa przeciwko likwidacji programu. Do walki o "Laboratorium" w³±czy³ siê równie¿ Supermózg.
I w koñcu siê uda³o. - W czwartek, 8.07.2010 r. dowiedzia³em siê, ¿e podpisana zosta³a umowa na emisjê 12 nowych odcinków programu "Laboratorium" na antenie telewizyjnej Jedynki. Co prawda pora nadawania, tak jak i poprzednio, bêdzie fatalna (oko³o godziny 11.00 we wtorki), ale skoro szefowie TVP nie przepadaj± za nauk±, dobre i to - pisze na swojej stronie autor "Laboratorium".
Wiktor Niedzicki o zdjêciu programu z anteny
- Cieszy mnie równie¿, ¿e w obronê programu zaanga¿owa³o siê wielu polityków, i to praktycznie z ka¿dej opcji. Z tego, co wiem, wysy³ali sporo listów do Telewizji z pro¶b± o przywrócenie programu. Najbardziej zaanga¿owany by³ wicepremier Pawlak oraz przewodnicz±cy rady nadzorczej pan Bogus³aw Szwedo, który osobi¶cie nak³ania³ dyrekcjê TVP do przywrócenia programu. Jednak najwiêkszym budowniczym powrotu "Laboratorium" na antenê, jest fundacja "Vox Humana", która zdoby³a pieni±dze na produkcjê programu z funduszów europejskich i tak naprawdê gdyby nie ona, powrotu by nie by³o - mówi Niedzicki.
Program bêdzie nazywa³ siê teraz "Laboratorium europejskie". Prezentowane w nim bêd± prace polskich naukowców, którzy za pieni±dze pochodz±ce z europejskich grantów prowadz± badania lub próbuj± ich wyniki zastosowaæ w praktyce. Jak zdradzi³ nam autor, pierwszy odcinek bêdziemy mogli obejrzeæ najprawdopodobniej 7 wrze¶nia.
Bartosz £opiñski - supermozg.gazeta.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl