Naukowcy: Palenie ''z trzeciej rêki'' tak¿e rakotwórcze 

Pogranicza

Nikotynowy osad po wypalonym papierosie mo¿e przetrwaæ na meblach czy ¶cianie nawet przez wiele tygodni. Po po³±czeniu z zanieczyszczeniami powietrza tworzy zwi±zki mog±ce wywo³aæ raka.

Wspó³czesna medycyna ma ju¿ wiele dowodów na szkodliwo¶æ biernego palenia (second-hand smoke), czyli sytuacji, w której choæ sami nie palimy, jeste¶my nara¿eni na dzia³anie dymu z papierosa wypalanego w naszej obecno¶ci przez kogo¶ innego.

W najnowszym numerze "Proceedings of the National Academy of Sciences" naukowcy z Berkeley (USA) przedstawiaj± pierwsze dowody na szkodliwo¶æ czego¶ co mo¿na by nazwaæ "bardzo biernym paleniem" lub "paleniem z trzeciej rêki" (third-hand smoke).

"Pozosta³o¶ci wypalonej nikotyny mog± gromadziæ siê na prawie wszystkich powierzchniach - ¶cianach, meblach, dywanach czy firankach - i przetrwaæ tam nawet przez bardzo d³ugi czas - dnie, tygodnie, miesi±ce. Po po³±czeniu z kwasem azotawym - zwi±zkiem chemicznych wchodz±cym w sk³ad zanieczyszczeñ powietrza typowych dla pomieszczeñ zamkniêtych tworz± tzw. nitrozoaminy mog±ce zwiêkszaæ ryzyko rozwoju nowotworów - przekonuje w "PNAS" Hugo Destaillats z laboratorium w Berkeley - jeden z g³ównych autorów pracy.

Badacze potwierdzili to w trakcie eksperymentu. Celulozow± powierzchniê poddali wpierw dzia³aniu tytoniowego dymu. Nastêpnie "zanieczy¶cili" otoczenie oparami kwasu azotawego (zarówno ilo¶æ tytoniowego dymu, jak i kwasu azotawego odpowiada³a tym spotykanym w normalnym ¿yciu). Po pewnym czasie okaza³o siê, ¿e stê¿enie szkodliwych nitrozoamin wzros³o a¿ dziesiêciokrotnie.

Gazeta Wyborcza


Nic mnie tak nie wkurza jak przebywanie w jednym pomieszczeniu z niewychowanymi palaczami
Hehe - dlatego goniê palaczy, którzy z bliska we mnie dmuchaj±, a¿ mi³o
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl