Pr±d bez kabla? To ju¿ nie fantastyka naukowa 

Pogranicza

Na konferencji TED Global w Oksfordzie zademonstrowano system, który mo¿e zasilaæ ró¿ne urz±dzenia bez u¿ycia kabli - informuje serwis BBC News-Technology.

Prezentacji telefonów i przeno¶nych telewizorów, które mo¿na ³adowaæ bezprzewodowo dokona³ Eric Giler z amerykañskiej firmy Witricity. Jego zdaniem takie systemy mog³yby zast±piæ kilometry kabli oraz miliardy jednorazowych baterii. Oko³o 40 miliardów jednorazowych baterii rocznie jest zu¿ywanych w miejscach odleg³ych tylko o kilka metrów od ¼ród³a taniej energii. Jednocze¶nie wydaje siê biliony dolarów na budowê sieci energetycznych.

Podczas pokazu zaprezentowano ³adowane bezprzewodowo telefony Google G1 oraz Apple iPhone a tak¿e p³aski telewizor, który dzia³a po zawieszeniu na ¶cianie - bez potrzeby pod³±czania szpec±cych kabli.

System bezprzewodowego zasilania wykorzystuje prace fizyka Marina Soljacica z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Chodzi o przekazywanie energii dziêki elektromagnetycznemu "rezonansowi" pomiêdzy zasilaj±cym nadajnikiem a zasilanym odbiornikiem. Zarówno nadajnik, jak i odbiornik s± zaopatrzone w odpowiedni± cewkê o identycznych w³a¶ciwo¶ciach - przystosowan± do wysy³ania fal o niskiej czêstotliwo¶ci i d³ugo¶ci oko³o 30 metrów. Je¶li odbiornik znajdzie siê w pobli¿u nadajnika, automatycznie zacznie pobieraæ energiê, ³aduj±c akumulator.

Zdaniem przedstawicieli Witricity w taki sposób mo¿na by zasilaæ zarówno laptopy i telefony, jak i implantowane ludziom urz±dzenia elektryczne oraz elektryczne samochody. Zg³osi³a siê nawet firma, która chce produkowaæ zasilane bezprzewodowo, podgrzewane psie miski.

Nad bezprzewodowym przekazywanie energii pracowali ju¿ pod koniec XIX wieku Thomas Alva Edison oraz Nikola Tesla, jednak z ograniczonym powodzeniem.

tech.wp.pl




Bezprzewodowy pr±d ju¿ za rok?!

Mamy ju¿ bezprzewodowy internet, bezprzewodowe myszki, klawiatury, a ju¿ nied³ugo nawet bezprzewodowe po³±czenia USB. Brakuje jeszcze tylko bezprzewodowego przesy³ania pr±du, które ju¿ jest bardzo blisko. Mo¿e nawet bli¿ej ni¿ nam wszystkim siê wydaje.

Wszystko za spraw± prezentacji Erica Gilera - cz³owieka odpowiedzialnego za projekt Witricity, który z kolei zosta³ oparty na technologii stworzonej przez Marina Soljacica z MIT.

System wykorzystuje dwie dwie cewki - jedn± przy sieci elektrycznej i drug± przy gad¿ecie - które ustawione s± na identyczn± czêstotliwo¶æ rezonansow±. Pierwsza (pod³±czona do pr±du) zaczyna wytwarzaæ pole magnetyczne, które rezonuje z drug± cewk±, tym samym wytwarzaj±c pr±d. Technologiê zaprezentowano przy u¿yciu dwóch telefonów - Google G1 i iPhone’a.

Sprawa wygl±da bardzo obiecuj±co. Byæ mo¿e ju¿ nied³ugo nie bêdzie konieczne pod³±czanie telefonów, laptopów i wszelkich gad¿etów pod ³adowarki. Wystarczy³oby by tylko znale¼æ siê w zasiêgu bezprzewodowego pr±du i mieæ specjaln± przystawkê przygotowan± do wszystkich tych urz±dzeñ!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl