OLED - na czym polega ta technologia? 

Pogranicza

Od pewnego czasu wiele siê s³yszy o OLED - nowej technologii, która ma byæ prze³omem w produkcji p³askich telewizorów. Ma³o kto jednak wie, o co chodzi dok³adnie w tych OLED-ach i na czym polega innowacyjno¶æ tej technologii?

Skrót OLED pochodzi od angielskiego terminu Organic Light-Emitting Diode, który po polsku oznacza diodê organiczn± emituj±c± ¶wiat³o. Jak podaje Centrum Dobrego Obrazu, charakterystyczn± cech± paneli wykonanych w technologii OLED jest samoistna emisja ¶wiat³a. W zwi±zku z brakiem tylnego pod¶wietlenia, mo¿na w znaczny sposób ograniczyæ grubo¶æ telewizora. Istotny jest fakt, ¿e diody OLED mog± byæ tworzone nie tylko z tradycyjnych materia³ów pó³przewodnikowych, ale tak¿e z polimerów (wykorzystywanych ju¿ wcze¶niej m.in. do produkcji opakowañ foliowych). W sk³ad ekranu OLED wchodzi warstwa emisyjna, warstwy przewodz±ce, pod³o¿e, anoda i katoda. Warstwy z³o¿one s± z cz±stek organicznych polimerów przewodz±cych. Oddzielone s± od siebie izolatorami i z tego wzglêdu nazywa siê je pó³przewodnikami organicznymi.

OLED - zalety nowej technologii

G³ówn± zalet± technologii wykorzystuj±cej diody OLED jest eliminacja dodatkowego o¶wietlenia niezbêdnego do podwy¿szenia jasno¶ci obrazu uzyskiwanego przez telewizory plazmowe oraz LCD. Przek³ada siê to oczywi¶cie na efektywne wykorzystanie przestrzeni oraz mniejszy pobór energii.

- Cienkowarstwowe diody OLED mog± znale¼æ zastosowanie zarówno w produkcji odbiorników telewizyjnych, jak i monitorów komputerowych. Steruje siê nimi poprzez zmianê natê¿enia p³yn±cego przez nie pr±du oraz dobór materia³u. W efekcie, emituj± one ró¿nobarwne ¶wiat³o. Technologia ta pozwala na wytwarzanie pikseli o niewielkich wymiarach, co przek³ada siê na wysok± rozdzielczo¶æ wy¶wietlanego obrazu - zauwa¿a dr in¿. Piotr Garbat z Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Politechniki Warszawskiej, ekspert Centrum Dobrego Obrazu. - Dlatego te¿ technologia OLED sprawdzi siê szczególnie w przypadku telewizorów oferuj±cych standard FullHD - dodaje dr Garbat.

Telewizory OLED - nowa ale niedopracowana technologia

Pomimo oczywistych zalet, technologia ta nie jest jednak do koñca doskona³a. Jak przy wiêkszo¶ci nowych rozwi±zañ technologicznych, problematyczn± pozostaje kwestia ¿ywotno¶ci sprzêtu - nie dorównuj±ca jeszcze telewizorom plazmowym i LCD. Podobnie jest z trwa³o¶ci± - odbiorniki OLED s± nara¿one na uszkodzenia spowodowane wilgoci±, co nie wystêpuje w obecnie rozpowszechnionych p³askich telewizorach.



OLED - plusy:

+ wysoka jasno¶æ ekranu przy ma³ym zu¿yciu energii

+ bogata paleta barw

+ wygoda ustawienia (telewizor niezwykle p³aski w przekroju)

+ szeroki k±t widzenia porównywalny z telewizorami plazmowymi

Telewizory OLED - minusy:

- ¿ywotno¶æ paneli mniejsza ni¿ w przypadku telewizorów LCD i plazm

- tendencja do rozszczelniania spowodowanego wilgoci±

- technologia wci±¿ wymaga dopracowania

OLED to na razie jeszcze pie¶ñ przysz³o¶ci. Minie kilka lat zanim ta technologia na dobre wejdzie na rynek. Je¿eli my¶limy o zakupie nowego telewizora w tej chwili, to nie warto czekaæ. Pomimo, ¿e nowa technologia ma olbrzymi potencja³, to OLED nadal jest g³ównie ciekawostk± i jeszcze przez jaki¶ czas tak± pozostanie. Producenci tak szybko nie zrezygnuj± z produkcji dotychczasowych plazm i LCD - tym bardziej, ¿e te technologie równie¿ ewoluuj±, a ich nowe ods³ony - NeoPDP i LCD oferuj± naprawdê bardzo dobry obraz.

technologie.gazeta.pl


Tajemnice ekranów OLED

Organic Light Emitting Diode (znane bardziej jako OLED) to technologia, która ma byæ tym, czym LCD by³o dla monitorów CRT. Rewolucja tu¿ za progiem, przedstawiamy wiêc 10 najwa¿niejszych faktów na temat monitorów przysz³o¶ci.
Pojawienie siê na targach IFA 15-calowego monitora LG w technologii OLED ¶wiadczy o jednym: wkrótce tego typu urz±dzenia zaczn± pojawiaæ siê w naszych domach. Co zyskujemy w porównaniu do obecnie u¿ywanych monitorów LCD? Cienkie ekrany, ostrzejszy i ja¶niejszy obraz przy zmniejszeniu zu¿ycia energii. Zainteresowany? Zobacz 10 najwa¿niejszych faktów na temat techniki OLED.

Czym jest OLED? Organiczna dioda elektroluminescencyjna powsta³a w laboratoriach Kodaka ju¿ w latach siedemdziesi±tych. OLED-owy panel sk³ad siê z warstwy organicznych materia³ów luminescencyjnych, które znajduj± siê pomiêdzy anod± i katod±. Emituj± one ¶wiat³o gdy pojawi siê w przewodnikach pr±d. Typowy panel telewizyjny sk³ada siê z tysiêcy takich OLED-owych pikseli u³o¿onych w rzêdy i kolumny, co w efekcie daje macierz TFT. Panele wystêpuj± pod nazwami Active Matrix OLED lub AMOLED.

Pod¶wietlenie ekranu? Zbêdne!

Organiczny materia³ w panelach OLED-wych emituje ¶wiat³o sam z siebie, gdy jest na³adowany, wiêc nie jest potrzebne osobne pod¶wietlenie. Wszystkie obecne ekrany LCD potrzebuj± dodatkowych lamp, co wp³ywa negatywnie na jako¶æ obrazu i ilo¶æ zu¿ywanej energii.

LCD i LED przegrywaj± w ka¿dej kategorii

Ekrany OLED maj± du¿± przewagê nad swoimi ciek³okrystalicznymi odpowiednikami. Brak potrzeby stosowania pod¶wietlenia powoduje, ¿e ubywa element konstrukcji, a, co za tym idzie, urz±dzenia mog± byæ du¿o cieñsze. Dla przyk³adu, Sony pracuje nad telewizorem o grubo¶ci… jednego milimetra. Piksele OLED-owe o wiele szybciej reaguj± na zmiany sygna³u, co eliminuje efekt smu¿enia, daje wiêksze czêstotliwo¶ci od¶wie¿ania ekranu a tak¿e powoduje, ¿e kontrast i jasno¶æ s± o wiele wy¿sze.

Sony, LG i Samsung ju¿ teraz kochaj± OLED

Najwiêksi producenci elektroniki ju¿ pracuj± nad OLED-owymi urz±dzeniami. Oznacza to, ¿e monitory i telewizory pojawi± siê nie tylko nied³ugo na rynku: wiele firmoznacza du¿± konkurencjê, w tym cenow±.

OLED mo¿esz kupiæ ju¿ teraz

Jedynym telewizorem na rynku, który ma w sobie OLED-ow± technologiê, jest Sony XEL-1. Ale o wiele wiêcej mobilnych urz±dzeñ ma ju¿ takie ekrany. Warto tu wymieniæ takie urz±dzenia, jak Samsung Jet, Sony Ericsson Xperia X2, Sansa Clip+, Nikon Coolpix S70 czy Zune HD. Jest nawet klawiatura z OLED-em: OCZ Sabre.

OLED jest drogi

11-calowy telewizor Sony XEL-1 kosztuje prawie tyle, co 42-calowa plazma z dodatkami. Koszty produkcji OLED-owych paneli s± wci±¿ du¿e, dlatego te¿ na rynku wci±¿ jest ich tak ma³o a ceny s± zaporowe. Warto te¿ pamiêtaæ, ¿e obecnie panuje moda na ekrany pod¶wietlane diodami LED: nikt nie zaprezentuje nowej technologii dopóki poprzednia nie zostanie wyprzedana. Co wiêcej, konkurencyjne Full HD 3D mo¿e równie¿ wp³yn±æ na przysz³o¶æ omawianych ekranu.



OLED jest elastyczny. Dos³ownie.

FOLED, czyli Flexible OLED, mo¿na wyginaæ w dowolny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie, by s³upy og³oszeniowe owin±æ takim ekranem, a nawet, w przysz³o¶ci, zwin±æ swój telewizor w rulon i zabraæ pod pachê. Co wiêcej, OLED-y ³atwo mo¿na spakowaæ w obudowy wodoszczelne. Mo¿liwo¶ci wiêc wydaj± siê nieograniczone.

Prze¼roczysty OLED

Transparent OLED (TOLED) mo¿e byæ pó³prze¼roczysty. Pamiêtacie scenê w Raporcie Mniejszo¶ci, kiedy to detektyw Anderton analizowa³ na dotykowym ekranie sceny przysz³ych zbrodni? A mo¿e zazdro¶cicie pilotom wy¶wietlaczy HUD? Dziêki technice OLED ta technologia ju¿ nied³ugo zawita do naszych domów. Marzysz o szklanej tafli, która potrafi zamieniæ siê w ekran? Postaw na OLED.

OLED poza ekranem

AMOLED to najczê¶ciej u¿ywana odmiana technologii OLED. Istnieje jednak jeszcze PMOLED (Passive Matrix OLED), który potrafi generowaæ obraz w ni¿szych rozdzielczo¶ciach i jest tañszy w produkcji. Z kolei fluorescencyjny PhOLED mo¿e stanowiæ ekologiczn± alternatywê dla obecnych ¼róde³ ¶wiata. Stacked OLED (SOLED) to inne podej¶cie do ró¿nobarwnych pikseli – czerwone, zielone i niebieskie komórki nie s± uk³adane obok siebie w macierzy, a jedna pod drug±, co daje jeszcze wiêksz± g³êbie kolorów.

OLED – technologia doskona³a?

Nie ma rzeczy idealnych, podobnie jest i w tym przypadku. Im wiêkszy ekran, tym wiêksze koszty jego produkcji, w tym przypadku wrêcz astronomiczne. Na razie telewizory OLED-owe o du¿ej przek±tnej pozostan± w salonach najbogatszych. Co wiêcej, nikt nie wie jeszcze ile czasu taki ekran bêdzie funkcjonowa³ poprawnie. ¯ywotno¶æ mo¿e siê okazaæ krótsza, ni¿ w przypadku LCD i plazmy.

technowinki.onet.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl