Poradnik HMTD 

Pogranicza

NIE MOZNA UZYWAC METALOWYCH NARZEDZI!!! HMTD REAGUJE Z METALAMI!!!! (WYBUCHA)

Odczynniki
urotropina
perhydrol 30% (H2O2)
kwasek cytrynowy

Odmie¿amy: 14g urotropiny, 40.5 ml perhydrolu, 21g kwasku cytrynowego.
Przygotowujem ³a¼niê ch³odz±c± z lodem i sol± do której wsadzamy zlewkê z perhydrolem. Sch³adzamy zawarto¶c zlewki do 0*C, rozpuszczamy w perchydrolu urotropinê.
Nastêpnie dodajemy kwas cytrynowy, utrzymuj±c temperaturê 0*C.
Roztwór zostawiamy na 3 godziny w lodówce, nastêpnie do temperatury pokojowej na 2 godziny. NAstêpnie przes±czamy roztwór, na s±czku powino pozostaæ HMTD. Przemywamy denaturatem i przek³adamy do pojemniczków po kliszy (max 5g). HMTD zalewamy denaturatem (rozk³ada siê na powietrzu.
Przechowujemy max 2 dni.

NIE MOZNA UZYWAC METALOWYCH NARZEDZI!!! HMTD REAGUJE Z METALAMI!!!! (WYBUCHA)

Tekst wy³±czie dla celów eukacyjnych. Pozdrawiamy ABW.[/b]


Przechowujemy max 2 dni?? a niby dlaczego?? przeciez to niejest FB Neutral nierozklada sie to tak bardzo szybko, mozna trzymac dluzej...
Chodzi oto, ¿e je¶li kto¶ by na ciebie nakablowa³ to niewskazne jest posoadnie HMTD.
Ile HMTD mozna otrzymac w takiej reakcji??


Wychodzi jakie¶ 45-55g.
ile chcesz, ale odradzam wiecej niz 5 gram!
Oczywi¶cie, ¿e wiêciej ni¿ 5g to samobójstwo.
Chcia³em sprostowac jedn± rzecz, a mianowicie HMTD do wyrobu którego urzyli¶my kwasku cytrynowego i dobrze nasz wyrób odkwasili¶my (najlepiej wrzucic jeszcze mokre HMTD do 5% roztworu sody, wymieszac i potem ods±czyc - ja tak robiê), to mo¿e on byc przechowywany nawet kilka lat (!) - wiem bo mam dwie porcje (ma³e - 25 i 50 gramów), które le¿± sobie u mnie spokojnie (w foliowym woreczku,w cieniu, w miejscu na które nie spadnie nic ciê¿kiego i gdzie nie ma w pobli¿u metali) od oko³o 2 lat Smile Tak¿e mogê Wam zarêczyc, ¿e je¿eli wszystko zrobili¶cie jak nale¿y mo¿ecie trzymac HMTD baaaaaaaaaaaardzo d³ugo. Pozdrawiam.

P.S. HMTD bardzo dobrze i szybko wchodzi w reakcjê z rdz±. Nieodpowiedznio odkwaszone HMTD mo¿e samoistnie explodowac po kilku dniach le¿enia na powietrzu (niekoniecznie na s³oñcu i niekoniecznie przy du¿ej temperaturze otoczenia).
Tak, trzymac mo¿na do¶c d³ugo.Wink A w celacch edkuk;)
¯eby HMTD osi±gne³o max det ( w warunkach domowych raczej nie otrzymamy:(, musi miec odpowiedni± ge¶to¶æWink Nie ma co przesadzaæ, ale HMTD zwil¿amy odrobinka acetonu i jest mniej wrazliwe, wiêc mo¿emy troche ubic go (ale delikatnuie;) znaczy sie ostro¿nie) Im wiejksza gêsto¶æ tym wiêksze V det, a to jest niezmiernie wa¿ne;) oprzy MWI.
pS. Mysle ¿e bardziej wydajny jest azydek o³owiu/srebra, mniej go trzeba a poza tym nie jest tak wra¿liwy;)
Pozdro
Azydek o³owiu - fajna sprawa ale jest on przecierz toxyczny Confused Poza tym HMTD jest moim zdaniem jednym z najpowszechniej u¿ywanych MWI dla amatorów. £atwo i tanio siê go odszymuje, mo¿na przechowywac przez bardzo d³ugi czas a je¿eli chodzi o wra¿liwo¶c to poza zwil¿eniem Acetonem mo¿na poprostu napchac HMTD do malutkiej sp³onki (byle nie metalowej) i jest gites Cool Apropo tego "ubijania" strzegam Was przed nadmiernym ¶ciskaniem HMTD bo mo¿e zdetonowac! HMTD nie musi miec max. gêsto¶ci ¿eby co¶ pobudzic... Wink

P.S. Je¿eli koniecznie chcecie zobaczyc (a raczej us³yszec) max. ¶ci¶niete HMTD w akcji to we¼cie malutk± ilo¶c (mniej wiêcej 1/7-1/10 g³ówki od zapa³ki) po³ó¿cie na czym¶ twardym (niemetalowym) i przejed¼cie walcem po naszym HMTD z du¿± si³±. Huk bêdzie naprawdê du¿y jak na takie maleñstwo Very Happy (spokojnie nie stracicie od tego s³uchu Smile ). Tylko nie bierzcie wiêkszych ilo¶ci do takiej "zabawy". Aha i nie walcie w to m³otkiem ani niczym podobnym bo si³a odrzutu przy detonacji mo¿e odbic m³otek w Wasz± stronê i jeszcze siê sami znoka³ujecie
Azydki metali ciê¿kich s± malo toksyczne;]... A mi sie jednak wydaje ze najpowszechniejszym MWI staje sie azydek o³owiu... A co do tego m³otka to raczej gdy uderzysz mal± grudke HMTD to Ci nieodbije m³otka
Dobrze Prawi kolega Farek;) Dla niego pozdro:)
A kowade³ko i m³otrek, to bardzo powszechne urzadzonko do sprawdzania wra¿liwo¶ci danego materia³uWink mA³a grudeczka i wiadomo o co chodzi. Dla boj±cych sie za bardzo:P, mo¿na zbudowac ma³e urzadzonklo do badania wra¿liwo¶ci. Ciezarek 2kg na lince;) pod spodem kamieñ, kawa³ek metalu;) i git:)
Co do azydku o³owiu zgadzam, sie. Powiem tak, Ci co zaczynaj±, zaczynaja w³asnie od HMTD, czzasem TCAP (b³±dRazz). Ale potem nie chce im sie baraæ z HMTD, z jego s³ab± sila w porównaniu do azydku o³owiu.
je¶li z tego sposobu produkcji wychodzi 45-55g a na sp³onkê mi potrzebne 1g to co mam zrobiæ z reszt±(pozosta³ej ilo¶ci prêdko nie wykorzystam) jak siê dowiedzia³em wymieszaæ w 5% roztworze sody i ods±czyæ ale z k±d mam wiedzieæ ilo procentowy roztwór zrobi³em?

i jeszcze jedno pytanie czy w zlewce podzczas produkcji musi byæ konieczne 0stopni nie mo¿e byæ np,10stopni
Reszte podzieliæ po maks 5 g.Umie¶ciæ w pude³eczkach po kliszy i zalaæ acetonem albo denatem.Jak w zlewce bêdzie 10 stopni to mieszanina mo¿e szybko sie przegrzaæ a wtedy lipa,tak¿e najlepiej 0 stopni.
1.do hmtd perhydrol i urotropina mog± byæ techn.?
2.jak mamy ju¿ gotow± sp³onkê z hmtd to czy jest ona ju¿ gotowa do u¿ycia(jest jeszcze mokra) czy czekamy a¿ odparuje z niej denaturat?

3.mokre(denaturat itp.) w sp³once nie ma szans na detonacje?I ile to w sp³once schnie?
1.Tak mog± byæ tech.2.Czekamy a¿ denaturat(aceton itp.) odparuje.
mozemy zrobic splonke ze strzykawki http://www.vmc.org.pl/art...hp?id=37&page=0 tu masz jak zrobic

wtedy nie musisz odparowywac tylko ta ciecz ,,sama wyjdzie"
Mam dwa pytanka . W jakich proporcjach nale¿y u¿ywaæ kwasku cytrynowego perhydrolu i urotropiny? Nastêpne pytanko jest odno¶nie mieszaniny a dok³adniej zrobi³em juz przepis na hmtd z wielu stron internetowych i ca³y czas wychodzi mi tylko sama gêsta ciecz ( rozpuszczony kwasek cytrynowy) a zapewniane by³o z przepisu ¿e po 2 godzinach zacznie wytr±caæ sie hmtd a tu nic . ( czasami trzyma³e 12godzin i to samo) Mo¿e powie mi
Pan jak nale¿y dobraæ proporcje i dok³adny przebieg reakcji (poprostu jak mam to zrobiæ i co kiedy dodawaæ ) z Góry Serdecznie Dziêkuje.
Z poszanowaniem Beny:)Szarak,
podaj najpierw przepis z którego korzysta³e¶ oraz napisz, jaki by³ przebieg tego procesu u ciebie.
DO PRZYGOTOWANIA HMTD POTRZEBNE S¡ TRZY SK£ADNIKI I TROCHE CZASU. S¡ TO: KWASEK CYTRYNOWY (DO KUPIENIA W SPO¯YWCZYM), PERHYDROL CZYLI 30% WODA UTLENIONA ORAZ UROTROPINA. WSZYSTKO TO JEST DO NABYCIA W SKLEPACH Z ODCZYNNIKAMI CHEMICZNYMI (MO¯ESZ KUPIÆ U MNIE, WIÊCEJ NA STRONIE ODCZYNNIKI CHEMICZNE). GDY JU¯ ZDOBÊDZIESZ TO WSZYSTKO NALE¯Y PRZYGOTOWAÆ SOBIE STANOWISKO - REAKCJA PRZEBIEGA W ROZTWORZE I ZAJMUJE TROCHÊ CZASU, CI¡GLE NALE¯Y REAKCJI PILNOWAÆ (GRZEJE SIÊ I KIPI, BARDZO ZALECANE CH£ODZENIE WOD¡ LUB WOD¡ Z LODEM I SOL¡). BIERZEMY WIÊC: ZLEWKÊ, BAGIETKÊ (DO MIESZANIA), NA KONIEC LEJEK I FILTR (NP. DO KAWY). SUBSTANCJE NALE¯Y WYMIESZAÆ W KOLEJNO¦CI (W STOSUNKU: URO.-2(wag) : KW.C.-3(wag) : WODA UT.-~5,8(obj) CZYLI NP.10g URO, 15g KW.CYT., 29ml WODY UT.): DO PERHYDROLU WSYPUJEMY NAJPIERW UROTROPINÊ, PO ROZPUSZCZENIU JEJ DOAJEMY KWASEK CYTRYNOWY; MIESZAMY A¯ SIÊ WSZYSTKO ROZPU¦CI I... NADAL MIESZAMY I MIESZAMY A¯ PO KILKU MINUTACH ZACZNIE WYTR¡CAÆ SIÊ HMTD. TEN PROCES PRZEBIEGA BARDZO D£UGO I MA TENDENCJE DO ROZGRZEWANIA CIECZY (NIE ZOSTAWIAJ A¯ SIÊ WYTR¡CI, STÓJ PILNUJ I MIESZAJ). Z CZASM MO¯ESZ RZADZIEJ MIESZAÆ ¯EBY CI RÊKA NIE ODPAD£A:). CA£O¦Æ TRWA OK. 3 GODZIN. NASTÊPNIE ROZTWÓR S¡CZYMY I PRZEMYWAMY WOD¡ (OD TEGO JAK DOK£ADNIE TO ZROBIMY ZALE¯EÆ BÊDÊ PRZYSZ£E W£A¦CIWO¦CI. ODS¡CZ SUSZYMY W TEMPERATURZE POKOJOWEJ (NIGDY NIE NA KALORYFERZE ITP ¬RÓD£ACH CIEP£A - JEST DU¯E PRAWDOPODOBIEÑSTWO WYBUCHU. I JU¯ JEST HMTD:)
i to jest drugi przepis z którego równie¿ korzysta³em

Syntezê zaczynamy od odmierzenia sk³adników: 14 g urotropiny, 40,5 ml (45 g) perhydrolu oraz 21 g kwasu cytrynowego. Przygotowujemy ³a¼niê ch³odz±c± z lodem i sol±, na której ustawiamy zlewkê z odmierzonym perhydrolem. Zamiast ³a¼ni mo¿na rzecz jasna wstawiaæ wszystko do zamra¿arki, ale nie jest to zbyt wygodne. Sch³adzamy zawarto¶æ zlewki do 0°C. Rozpuszczamy w perhydrolu odwa¿on± urotropinê. Nastêpnie nadal utrzymuj±c temperaturê na poziomie 0°C dodajemy ma³ymi porcjami odwa¿ony kwas cytrynowy. Pozostawiamy roztwór na 3 godziny w temperaturze 0°C (np. w lodówce) a nastêpnie przenosimy do temperatury pokojowej na 2 godziny. Po up³ywie tego czasu ods±czamy wytr±cone HMTD, przemywamy metanolem lub denaturatem aby wymyæ kwas cytrynowy i za pomoc± bagietki lub drewnianego patyczka (nie mo¿na u¿ywaæ metalowych narzêdzi!) dzielimy HMTD na porcje po maksimum 5 g, które zamykamy w osobnych ma³ych pojemnikach (np. po kliszy) i zalewamy denaturatem, acetonem lub podobnym rozpuszczalnikiem.
HMTD mo¿na równie¿ przygotowaæ u¿ywaj±c jako katalizatora kwasu siarkowego b±d¼ solnego, jednak tak otrzymane HMTD trzeba dok³adnie odkwaszaæ aby by³o stabilne, ponadto zazwyczaj kwasy mineralne zostaj± uwiê¿ione w kryszta³kach HMTD co nie zachodzi w przypadku kwasu cytrynowego. Zamiast kwasu cytrynowego dodajemy 10 ml ok. 10% roztworu wybranego kwasu i dalej postêpujemy identycznie. Na koñcu takie HMTD nale¿y na s±czku przemyæ kilkuprocentowym roztworem wodorowêglanu sodu do zaniku kwa¶nego odczynu wobec papierka lakmusowego.

HMTD mo¿na te¿ produkowaæ "metod± kubeczkow±" u¿ywaj±c do odmierzania sk³±dników kubeczków po kliszy, wed³ug tradycji bierze siê wtedy 1 kubeczek lu¼no usypanej urotropiny, 1 kubeczek perhydrolu oraz pó³ kubeczka kryszta³ków kwasu cytrynowego. Jak jednak wynika z syntezy lepiej wzi±æ o pó³ kubeczka mniej urotropiny gdy¿ wydajno¶æ i tak siê nie zwiêkszy, a tylko zmarnujemy urotropinê

metod± kubeczkow± pos³ugiwa³em siê czê¶ciej poniewa¿ nie mam dok³adnej wagi.
Wobec tego zasadnicze pytanie brzmi: czy kontrolowa³e¶ temperaturê? Je¶li znacz±co przekroczy³e¶ 0*C to mog³o powstaæ du¿o smó³ i ma³o HMTD. Musisz pamiêtaæ, ¿e nadtlenki s± bardzo niestabilne i praca z nimi wymaga nabycia pewnego do¶wiadczenia.
Wydaje mi sie ¿e tak, temperatura by³a w porz±dku chocia¿ mo¿e momentami przekroczy³em temp. powy¿ej 0 do mniej wiêcej 5*C. Jaka ma byæ temperatura w czasie trwania ca³ej syntezy od pocz±tku do koñca mo¿e pope³nia³em b³±d z góry dziêki za odpowied¼.
Postaraj siê o szklany termometr o odpowiednim zakresie, tak by posiada³ skalê poni¿ej 0 *C i nastêpnym razem u¿yj go jako mieszad³a, tylko delikatnie rzecz jasna, wtedy bêdziesz mia³ pewno¶æ, ¿e temperatura jest odpowiednia, bo stwierdzenie typu: "wydaje mi siê" mnie nie przekonuje a temperatura 5*C nie powinna jeszcze skutkowaæ otrzymaniem du¿ej ilo¶ci niepo¿±danych produktów.
Wielkie dzieki za radê, a mozesz mi jeszcze doradzic który przepis jest lepszy z tych co poda³em, b±d¼ je¶li posiadasz przetestowany przez siebie przepis to je¶li to by nie stwarza³o problemu to chêtnie bym z niego skorzysta³.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl