Ranne wstawanie nie pop³aca 

Pogranicza

Nocne marki lepsze od rannych ptaszków? Belgijscy i kanadyjscy naukowcy dowiedli, ¿e wydajno¶æ intelektualna zale¿y od tego jak wcze¶nie, a raczej jak pó¼no zwleczemy siê z ³ó¿ka.

Jedni z nas lubi± wstawaæ wcze¶nie rano i równie wcze¶nie k³ad± siê spaæ. Inni przeciwnie - preferuj± wylegiwanie siê do pó¼nych godzin i tak samo pó¼no id± do ³ó¿ka. Skowronki najlepiej funkcjonuj± rano, ale zazwyczaj nie s± w stanie dotrwaæ do koñca wieczornego filmu, natomiast sowy, choæ rano s± niewyspane, to najczê¶ciej wystarcza im energii do pó¼nych godzin nocnych.

Jak siê jednak okazuje, nasze nawyki zwi±zane ze snem odpowiadaj± tak¿e za d³ugo¶æ aktywno¶ci intelektualnej. Badania Christiny Schmidt z belgijskiego uniwersytetu w Liege (ich wyniki opublikowano niedawno w "Science") dowiod³y, ¿e skowronki s± w stanie koncentrowaæ siê krócej ni¿ sowy.

Skowronki pad³y, sowy przetrwa³y

Ka¿dy z nas ma swój w³asny chronotyp, czyli indywidualny wzorzec fizycznej i intelektualnej aktywno¶ci oko³odobowej. Jest on w znacznej mierze uwarunkowany genetycznie. Kilka lat temu amerykañscy naukowcy zidentyfikowali gen hPer2 odpowiedzialny za funkcjonowanie rytmu sen - czuwanie. Jego mutacja prowadzi do rzadkiej choroby dziedzicznej polegaj±cej na tym, ¿e u osób cierpi±cych na ni± zegar biologiczny spieszy siê o blisko 4 godziny.

Na wzorce aktywno¶ci oko³odobowej wp³ywaj± tak¿e warunki ¶wietlne, jakie wystêpowa³y tu¿ po urodzeniu - na podstawie pory narodzin mo¿na z du¿ym prawdopodobieñstwem przewidzieæ typ aktywno¶ci danej osoby. Oko³o 60 proc. wszystkich rannych ptaszków (a tylko 17 proc. nocnych marków) rodzi siê w okresie wiosenno-letnim, jesieni± i zim± za¶ tylko 35 proc. chronotypów porannych (i a¿ 45 proc. wieczornych). Wi±¿e siê to ze zmianami w ró¿nych porach roku tzw. fazy ¶wietlnej, która wp³ywa na stê¿enie melatoniny - hormonu odpowiedzialnego za regulowanie reakcji naszego organizmu na zewnêtrzne warunki ¶wietlne.

Przyzwyczajenia dotycz±ce snu czêsto zmieniaj± siê tak¿e wraz z wiekiem. O ile w¶ród m³odzie¿y i studentów bardzo du¿y jest udzia³ osób o nocnym trybie ¿ycia, to starsi ludzie czêsto wstaj± z kurami i równie¿ wcze¶niej od innych domowników k³ad± siê spaæ.

A jak nasze senne nawyki wp³ywaj± na wydajno¶æ intelektualn±? To w³a¶nie postanowi³a wyja¶niæ Christina Schmidt.

Do badania wybrano 15 osób - skowronków, oraz 16 sów. Wszyscy spali przez tydzieñ w domu, a pó¼niej przez dwie noce w laboratorium. W trakcie badañ dwukrotnie po obudzeniu dawano im do rozwi±zania zadania wymagaj±ce uwagi wzrokowej, a nastêpnie skanowano za pomoc± funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) obszary mózgu odpowiedzialne za koncentracjê uwagi. Pierwsza sesja odbywa³a siê 1,5, a druga - 10,5 godziny po obudzeniu.

Okaza³o siê, ¿e o ile po 1,5 godzinie obie grupy wykonywa³y zadania równie sprawnie, o tyle po 10,5 godzinach mózg rannych ptaszków by³ mniej aktywny ni¿ nocnych marków. Osoby wstaj±ce wcze¶niej czu³y siê bardziej senne i wolniej wykonywa³y zadania, co mo¿e ¶wiadczyæ o tym, ¿e ich mózgi szybciej ulega³y zmêczeniu. Badacze stwierdzili, ¿e po 10 godzinach sowy poprawi³y swoje wyniki o 6 proc. zarówno wobec swoich wcze¶niejszych osi±gniêæ, jak i rezultatów skowronków.

Zdaniem uczonych dane te ¶wiadcz± o tym, ¿e w miarê up³ywu czasu potrzeba snu daje znaæ o sobie w wiêkszym stopniu u osób o chronotypie porannym ni¿ wieczornym. Okazuje siê te¿, ¿e znacznie wiêksz±, ni¿ do tej pory s±dzono, rolê w regulacji zapotrzebowania na sen odgrywa system homeostatyczny, który pilnuje, aby ka¿dy z nas otrzyma³ odpowiedni± dawkê snu po okre¶lonym czasie czuwania. Do tej pory uwa¿ano, ¿e odpowiada za to przede wszystkim wewnêtrzny zegar biologiczny organizmu synchronizuj±cy jego funkcjonowanie z cyklem ¶wiat³a i ciemno¶ci.

Autorzy podkre¶laj±, jak wa¿ne jest, aby ludzie poszukiwali pracy w takich godzinach, które s± dopasowane do ich chronotypów. Ma to nie tylko du¿e znaczenie dla ich wydajno¶ci, ale tak¿e wi±¿e siê z ryzykiem np. wypadku w trakcie d³ugiej jazdy samochodem czy katastrofy samolotu podczas wielogodzinnego lotu.

Czy mo¿na zmieniæ sowê w skowronka?

Jeszcze bardziej zaskakuj±ce wyniki dotycz±ce osób o ró¿nych chronotypach uzyskali naukowcy z Centre for Neuroscience na University of Alberta (Kanada). Opublikowano je w "Journal of Biological Rhythms".

Badaniem zosta³o objêtych 18 osób, spo¶ród których po³owa preferowa³a wczesne, a po³owa pó¼ne wstawanie. Uczestników przetestowano cztery razy w ci±gu dnia (o godzinie 9, 13, 17 i 21) trzema metodami. Jedna z nich - przezczaszkowa stymulacja magnetyczna - polega³a na pobudzaniu neuronów wysy³aj±cych impulsy do ró¿nych miê¶ni magnesem trzymanym nad kor± mózgow±. Mierzono równie¿ si³ê wygenerowan± przez ka¿dego uczestnika podczas maksymalnego skurczu miê¶ni oraz stymulowano elektrycznie nerw z ty³u kolana, aby okre¶liæ przebieg impulsu przez rdzeñ krêgowy.

Wyniki badania pobudliwo¶ci korowej by³y zgodne z przewidywaniami. U rannych ptaszków by³a ona najwy¿sza rano i spada³a w ci±gu dnia a¿ do wieczornego minimum. Odwrotnie wygl±da³a sytuacja u nocnych marków, u których najwy¿szy poziom aktywno¶ci mózgowej zaobserwowano o godzinie 21 wieczorem. Choæ wydaje siê to oczywiste, nikt wcze¶niej - jak twierdzi jeden z pomys³odawców eksperymentu Olle Lagerquist - nie wykaza³ tak przekonuj±co, ¿e mózg cz³owieka ma wiêksz± pobudliwo¶æ rano, je¶li jest on skowronkiem, lub wieczorem, gdy jest sow±.

Naukowców zaskoczy³y za to bardzo wyniki stymulacji rdzenia krêgowego, którego pobudliwo¶æ w obu grupach wzrasta³a w ci±gu dnia, osi±gaj±c maksimum wieczorem. Natomiast pomiary maksymalnej si³y miê¶ni pokaza³y, ¿e o ile osoby z chronotypem wieczornym stawa³y siê coraz silniejsze wraz z up³ywem godzin, u badanych preferuj±cych ranne wstawanie nie zaobserwowano ¿adnych zmian.

Uzyskane rezultaty sk³oni³y naukowców do wysuniêcia wniosku, ¿e ranne ptaszki mog± w ci±gu dnia nigdy nie osi±gaæ maksymalnej wydajno¶ci ze wzglêdu na to, i¿ aktywno¶æ ich mózgu pod±¿a jedn± drog±, a rdzenia krêgowego drug±, w zwi±zku z czym kompensuj± siê one wzajemnie. Inaczej wygl±da sytuacja u nocnych marków, u których zarówno mózg, jak i rdzeñ krêgowy osi±gaj± najwiêksz± wydajno¶æ wieczorem i w nocy.

Uczeni planuj± dalsze badania z wykorzystaniem podobnych technik, w których spróbuj± odpowiedzieæ na pytanie, czy mo¿na zmieniæ osoby o zwyczajach skowronków w sowy i na odwrót. Wiedza taka mia³yby ich zdaniem niebagatelny wp³yw na okre¶lenie mo¿liwo¶ci ludzi pracuj±cych na ró¿ne zmiany i pomog³aby rozstrzygn±æ kwestie, czy ludzie s± w stanie szybko prze³±czyæ siê na inny tryb funkcjonowania, jak trudne jest dla nocnego marka wykonywanie pracy rano i wiele innych.

Zarówno badania belgijskich, jak i kanadyjskich uczonych dowodz±, ¿e wbrew powszechnemu przekonaniu chronotyp wieczorny wcale nie jest gorszy ni¿ poranny. My za¶ nie tyle powinni¶my skupiaæ siê na walce z naszymi przyzwyczajeniami dotycz±cymi spania, ile staraæ siê je inteligentnie wykorzystaæ.

Gazeta Wyborcza


hmm... bêdê musia³a komu¶ wydrukowaæ ten artyku³, ¿eby go sobie dobrze przyswoi³

bêdê musia³a komu¶...
chyba nawet wiem, komu...
Siostra - bo my to jeste¶my pokrewne dusze i rozumiemy siê bez s³ów!



hmm... bêdê musia³a komu¶ wydrukowaæ ten artyku³, ¿eby go sobie dobrze przyswoi³
ech... ten kto¶ bardzo chcia³by pospaæ sobie d³u¿ej, ale po prostu nie mo¿e
ale nie o to mi chodzi³o, raczej o czepianie siê tych, co lubi± d³u¿ej pospaæ

raczej o czepianie siê tych, co lubi± d³u¿ej pospaæ

to nie zrozumia³em
No to ja chyba te¿ ¼le zrozumia³am Ewê
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl