Standard 802.11n oficjalnie zatwierdzony we wrze¶niu 

Pogranicza



Chcia³oby siê powiedzieæ: w koñcu!

Po kilkunastu miesi±cach oczekiwania, braku standaryzacji formatu wreszcie IEEE zatwierdzi najnowsz± (czy raczej 'najnowsz±') technologiê sieci bezprzewodowych WiFi. Komitet stan±³ przed konieczno¶ci± uporz±dkowania obecnego ba³aganu, którego przyczyn± jest wielokrotnie odwlekana standaryzacja obecnie u¿ywanej technologii bezprzewodowej. Trwaj± finalne prace nad zatwierdzeniem formatu 802.15 dla osobistej sieci bezprzewodowej i to tak¿e wymusza omawiany ruch.

Byæ mo¿e przy okazji IEEE zatwierdzi IEEE specyfikacjê Draft 2.0 dla 802.11n co pozwoli firmom na pewne i bezpieczne oferowanie na rynku urz±dzeñ korzystaj±cych z WiFi w zmodyfikowanym standardzie. Posiedzenie komitetu w omawianej kwestii ma nast±piæ dok³adnie w po³owie wrze¶nia br.


802.11n po siedmiu latach sta³o siê standardem. Najwy¿szy czas

Instytut IEEE oficjalnie uzna³ 802.11n za standard. "Enka" powsta³a w 2002 roku, natomiast od roku 2006 funkcjonowa³a jako "szkic standardu". Draft-N mia³ pomóc producentom - mieli oni pewno¶æ, ¿e sprzêt sieciowy zgodny ze "szkicem", bêdzie dzia³a³ równie¿ w ostatecznej, ustandaryzowanej wersji 802.11n.



Standard Wireless-N pozwala na bezprzewodowe ³±czenie urz±dzeñ z teoretyczn± przepustowo¶ci± nawet 300 Mb/s. Wykorzystuje w tym celu zalety technologii MIMO (Multiple-Inputt Multiple-Output), w której kilka anten (przynajmniej dwie) jednocze¶nie wysy³a i odbiera sygna³y zarówno bezpo¶rednio do nich docieraj±ce, jak i odbite. Dodatkowo, standard zwiêksza u¿yteczny zasiêg, w którym urz±dzenia zgodne z 802.11n mog± poprawnie dzia³aæ.

Mamy gor±c± nadziejê, ¿e na nastêpny bezprzewodowy standard nie bêdziemy czekaæ kolejnych siedmiu lat.

pclab.pl
Standard 802.11n i co dalej?

Niedawna ratyfikacja standardu IEEE 802.11n wcale nie oznacza, ¿e sieci bezprzewodowe LAN przestan± siê dalej rozwijaæ. Wrêcz przeciwnie. Analitycy przewiduj±, ¿e dopiero teraz do sieci tych wkrocz± jeszcze nowsze technologie, dziêki którym bêd± one coraz czê¶ciej zastêpowaæ sieci kablowe oraz ¶wiadczyæ swe us³ugi nowym aplikacjom.

Sieci oparte na standardzie 802.11n mog± przesy³aæ dane z szybko¶ci± dochodz±ca do 300 Mb/s. To ca³kiem zadowalaj±ca wydajno¶æ. Jednak analitycy przewiduj±, ¿e ju¿ wkrótce do sieci WLAN wkrocz± nowe technologie i rozwi±zania, dziêki którym bêd± one pracowaæ nie tylko jeszcze szybciej, ale bêd± bezpieczniejsze, bêd± mia³y wiêkszy zasiêg i bêd± oferowaæ nowe funkcjonalno¶ci powoduj±ce, ¿e bêd± to inteligentne sieci. A oto czego siê mo¿emy tu spodziewaæ w najbli¿szej przysz³o¶ci.

Wiêcej anten - wiêksze przepustowo¶ci

Organizacja IEEE pracuje ju¿ dwoma standardami, dziêki którym sieci WLAN bêd± w przysz³o¶ci przesy³aæ dane z szybko¶ci± wiêksz± ni¿ 1 Gb/s. Jednak IEEE nie opublikowa³a jak dot±d nawet wersji draft tych standardów.

Póki co do sieci opartych na standardzie 11n mo¿na wprowadzaæ rozwi±zania, dziêki którym bêd± one pracowaæ jeszcze szybciej. Obecnie wszystkie uk³ady radiowe 11n obs³uguj± dwa przestrzenne strumienie danych, które s± transmitowane i odbierane przez urz±dzenia zawieraj±ce dwie albo trzy anteny (konfiguracje 2x2 i 2x3).

Ju¿ wkrótce na rynek trafi± uk³ady Wi-Fi kolejnej generacji, które bêd± obs³ugiwaæ trzy a nawet cztery strumienie danych, co pozwoli zwiêkszyæ przepustowo¶æ po³±czeñ WLAN odpowiednio do 450 i 600 Mb/s. Uk³ad taki (pracuj±cy w trybie 4x4) zademonstrowa³a kilka miesiêcy temu firma Quantenna Communications.

Na klientów zawieraj±cych takie uk³ady przyjdzie nam jeszcze trochê poczekaæ, ale punkty dostêpowe pracuj±ce w trybie 4x4 pojawi± siê na rynku ju¿ wkrótce. Punkty takie bêdzie mo¿na u¿ywaæ do budowania szybkich sieci WLAN maj±cych topologiê kraty, opartych na standardzie 802.11s. Standard ma byæ ratyfikowany w po³owie 2010 r.

Udoskonalone uk³ady radiowe

Analitycy przewiduj±, ¿e producenci uk³adów radiowych 11n bêd± do nich wprowadzaæ nowe rozwi±zania, które spowoduj±, ¿e bêd± one pracowaæ szybciej, bardziej niezawodnie oraz pokryj± swym zasiêgiem jeszcze wiêkszy obszar.

S± to takie rozwi±zania, jak "low-density parity check coding", "transmit beam forming" i STBC; Space-Time Block Coding (STBC). Gdy dzisiaj przemieszczamy siê z notebookiem dooko³a budynku, w którym znajduje siê punkt dostêpowy, przepustowo¶æ bezprzewodowego po³±czenia ci±gle siê zmienia. Po wprowadzeniu do sieci WLAN technologii STBC, pracuje ona równie stabilnie jak kablowa sieæ LAN.

Nowe zastosowania

Dziêki nowym systemom zarz±dzaj±cym poborem mocy, bezprzewodowe urz±dzenia bêd± mog³y pracowaæ bardzo d³ugo bez potrzeby do³adowywania baterii. Dlatego projektanci zaczn± wprowadzaæ interfejsy Wi-Fi do wielu urz±dzeñ, które komunikowa³y siê do tej pory z otoczeniem za pomoc± standardowych po³±czeñ kablowych.

Technologia WLAN wkroczy wiêc do sprzêtu medycznego, do systemów kontroluj±cych i monitoruj±cych budynki czy do systemów ¶ledz±cych w czasie rzeczywistym obiekty. Dlatego sieci WLAN zaczn± ¶wiadczyæ swe us³ugi zupe³nie nowym aplikacjom.

A oto dwa przyk³adowe produkty, dziêki którym sieci WLAN wkrocz± na now± ¶cie¿kê rozwoju. Firma Summit Data Communications zaprezentowa³a np. kompaktowe uk³ady radiowe 802.11a, które mo¿na u¿ywaæ do budowania osadzonych, bezprzewodowych aplikacji. Inna firma (Gainspan) oferuje z kolei uk³ad scalony 802.11b/g typu SoC (System on Chip), który zawiera procesor, uk³ady I/O i pamiêæ, w której producent instaluje oprogramowanie IP (stos komunikacyjny). Uk³ad GS1010 pobiera tak ma³o mocy, ¿e zbudowany na jego bazie bezprzewodowy czujnik mo¿e pracowaæ na jednej standardowej baterii przez piêæ lat.



Wiêksze bezpieczeñstwo pracy

Internet jest obecnie bardzo niebezpiecznym ¶rodowiskiem pracy. U¿ytkownicy musz± tu ci±gle uwa¿aæ aby przesy³ane przez nich dane nie zosta³y wykradzione, a na komputerze PC pod³±czonym do Internetu nie zagnie¼dzi³ siê jaki¶ gro¼ny wirus czy inne szkodliwe oprogramowanie. Okazuje siê, ¿e mobilno¶æ (kojarzona oczywi¶cie z sieciami WLAN) powoduje, ¿e jeste¶my jeszcze bardziej nara¿eni na takie niebezpieczeñstwa.

Ale projektanci nie pró¿nuj± i proponuj± rozwi±zania, które zwiêkszaj± bezpieczeñstwo sieci WLAN. Organizacja IEEE zaakceptowa³a np. ostatnio standard 802.11w. Chroni on ramki generowane przez aplikacje zarz±dzaj±ce sieciami bezprzewodowymi. Dzisiaj klient mo¿e byæ np. nagle od³±czany od sieci WLAN, gdy¿ w³amywacz przej±³ kontrolê nad takimi ramkami i próbuje sam za³ogowaæ siê do sieci i wykra¶æ z niej dane. Po wprowadzenie do sieci WLAN standardu 802.11w, dzia³ania takie bêd± skazane na niepowodzenie.

W sieciach WLAN nowej generacji polityki bezpieczeñstwa bêd± kojarzone z poszczególnymi klientami, a nie z punktami dostêpowymi czy portami bezprzewodowych prze³±czników. Dlatego u¿ytkownik bêdzie chroniony przy pomocy tych samych mechanizmów bezpieczeñstwa, niezale¿nie od tego gdzie pracuje: w firmie, w domu czy w hotelu bêd±c w podró¿y s³u¿bowej.

Wspó³praca z sieciami innymi ni¿ Wi-Fi

U¿ytkownicy sieci WLAN bêd± mogli w przysz³o¶ci komunikowaæ siê z innymi zewnêtrznymi sieciami bezprzewodowymi, opartymi na zupe³nie odmiennych technologiach (np. z sieciami komórkowymi) . Pozwoli na to standard 802.11u. Sieci WLAN (oraz inne sieci bezprzewodowe) bêd± w oparciu o ten standard informowaæ otoczenie, ¿e ¶wiadcz± okre¶lone us³ugi.

Bêdzie to mo¿liwe dziêki oprogramowaniu instalowanemu w ka¿dej bezprzewodowej sieci, opartemu na specyfikacji 802.11u. Standard ma zostaæ ratyfikowany w po³owie 2010 r.

Zarz±dzanie klientami

W funkcjonuj±cych obecnie sieciach WLAN administrator mo¿e zarz±dzaæ tylko punktami dostêpowymi i bezprzewodowymi prze³±cznikami. Klienci pozostaj± tu z regu³y poza zasiêgiem dzia³ania aplikacji zarz±dzaj±cych sieciami WLAN. Po wprowadzeniu do sieci bezprzewodowych nowych protoko³ów, administrator (czy te¿ pracuj±ce automatycznie oprogramowanie) bêdzie mia³ te¿ dostêp do bezprzewodowych interfejsów znajduj±cych siê w komputerach klientów.

Interfejsy takie bêdzie mo¿na wtedy w odpowiedni sposób konfigurowaæ, tak aby np. wchodzi³y w stan u¶pienia, wtedy gdy w ich polu widzenia nie znajduje siê ¿aden punkt dostêpowy. Bêdzie te¿ mo¿na nakazaæ interfejsowy, aby kontynuowa³ dalej sesjê ³±czno¶ci prze³±czaj±c siê na inny punkt dostêpowy, który znajduje siê co prawda dalej, ale jest mniej obci±¿ony. Mo¿na tu sobie wyobraziæ ró¿ne scenariusze postêpowania, o czym bêdzie decydowaæ oprogramowanie zarz±dzaj±ce ca³ym bezprzewodowym ¶rodowiskiem.

Pozwoli na to standard 802.11v, którego akceptacji mo¿na oczekiwaæ w trzecim kwartale przysz³ego roku. Wdro¿enie protoko³u bêdzie polegaæ na wprowadzeniu odpowiednich poprawek do programów zarz±dzaj±cych zarówno punktami dostêpowymi, jak i interfejsami WLAN instalowanymi w notebookach.

Osobiste sieci Wi-Fi

Obecnie sieci WLAN pracuj± zgodnie ze schematem, w którym klienci nawi±zuj± zawsze najpierw po³±czenie z punktem dostêpowym. W przysz³o¶ci klienci bêd± mogli porozumiewaæ siê ze sob± bezpo¶rednio, pomijaj±c punkt dostêpowy. Pozwoli na to technologia WFD (Wi-Fi Direct), nad któr± pracuje Wi-Fi Alliance.

U¿ytkownik notebooka bêdzie móg³ wtedy np. wysy³aæ drog± bezprzewodowa ¿±danie drukowania dokumentu bezpo¶rednio do drukarki. Wdro¿enie technologii WFD bêdzie siê wi±zaæ z konieczno¶ci± wprowadzenia odpowiednich poprawek do oprogramowania firmware zarz±dzaj±cego bezprzewodowymi stanowiskami pracy (warstwy sprzêtowej rozwi±zañ nie bêdzie trzeba modyfikowaæ).

Kolejn± nowo¶ci± bêdzie standard 802.11z. Pozwoli on równie¿ klientom nawi±zywaæ ze sob± bezpo¶redni± ³±czno¶æ, jednak w inny sposób i za zgod± punktów dostêpowych. Ka¿dy z klientów bêdzie wtedy dalej powi±zany ze swoim punktem dostêpowym, ale za jego wiedz± i zgod± bêdzie móg³ te¿ nawi±zywaæ bezpo¶rednie po³±czenie z innym klientem.

[idg.pl]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl