Start - rozmiar nie ma znaczenia 

Pogranicza

W tym konkretnym przypadku kompletnie nie przeszkadza mi, ¿e tak ma³a koperta dziwnie wygl±da na nadgarstku. Ladies and gentlemen - Start!

http://img52.imageshack.us/i/61405851.jpg/

http://img525.imageshack.us/i/92370147.jpg/

http://img524.imageshack.us/i/78834821.jpg/

http://img260.imageshack.us/i/78190326.jpg/

http://img340.imageshack.us/i/60841181.jpg/

http://img340.imageshack.us/i/92947197.jpg/

http://img691.imageshack.us/i/71429282.jpg/

http://img691.imageshack.us/i/32274008.jpg/

http://img205.imageshack.us/i/92766923.jpg/


...ale¿ te mechanizmy s± ¶liczne
£adniusi

Dawaj go na rêkê i zrób fotkê.
Ehhh....

Mechanizm ....


Królu dawaj nadgarstkowe Zapowiada siê super, ale ostateczna decyzje mo¿na podj±c po obejrzeniu sprzêtu na rêce
...pewnie ma 18 w uszach - a to wyrokuje maleñstwo na przegubie
Na szybko, bo w³a¶nie na imprezê wyje¿d¿amy.

http://img707.imageshack.us/i/img8598w.jpg/
...tak jak my¶la³em - ale i tak jest ¶liczny, zw³aszcza od ¶rodka
Start pierwsza klasa

...pewnie ma 18 w uszach - a to wyrokuje maleñstwo na przegubie

te Starty mia³y w uszach jeszcze mniej - 16 mm
...jeszcze lepiej
Prezentuje siê godnie i z klas±
£adny - uwielbiam tê czerwona poz³otê, tylko na zegarek trzeba strasznie uwa¿aæ bo to poz³acane aluminium (mój tak poleg³ w nierównej walce z framug± drzwi). Teraz szykuje siê powoli do reanimacj schomikowanego braciszka

£adny - uwielbiam tê czerwona poz³otê, tylko na zegarek trzeba strasznie uwa¿aæ bo to poz³acane aluminium (mój tak poleg³ w nierównej walce z framug± drzwi). Teraz szykuje siê powoli do reanimacj schomikowanego braciszka Ta czerwona poz³ota mia³a jeszcze jedn± wadê - by³o to z³oto bardziej miêkkie ni¿ zwyk³e ¿ó³te, przez co siê szybcier ¶ciera. To w po³±czeniu z aluminiow± kopert± - i mamy masakrê.
Do znajomego zegarmistrza przyszed³ raz go¶æ, który skupowa³ poz³acane koperty (na przetop) Na nastêpny dzieñ majster przygotowa³ mu kilkadziesi±t bezu¿ytecznych kopert. By³y tam miêdzy innymi takie od Starta. Go¶æ wszystkie odrzuci³ - powiedzia³, ¿e to nie jest poz³ota tylko co¶ tam innego. Sam nie wiem, co o tym my¶leæ - symbolu AU na kopercie nie ma
A mo¿e szuka³ z³otych kopert, jak na przetopienie?

Nie wiem czy jest op³acalnym pozyskiwanie z 10 mikrometra starej radzieckiej koperty. Jest jaki¶ chemik który obliczy ile mo¿na pozyskaæ mikrogram z koperty?
zak³adaj±c ¿e poz³ocona powierzchnia koperty to ok. 20 cm2 to wychodzi ¿e z koperty mo¿na uzyskaæ jakie¶ 0,4 g z³ota
W³a¶nie jestem po rozmowie z koleg± z³otnikiem.

Wszystko zale¿y od ceny za kopertê.

1 g z³ota w skupie kosztuje od 30 do 50 z³.

Mo¿na ³atwo policzyæ czy siê op³aca, dok³adaj±c koszta pozyskania.
koszty technologiczne s± zaniedbywalne! je¶li kto¶ dysponuje ma³± wann± do elektrolizy to kosztuje tyle co pó³ miski pr±du

jeszcze w latach 90 ruskie z³ocone zegarki mo¿na by³o kupowaæ za bezcen, hurtem na wagê (przynajmniej do czasu zamkniêcia granicy z Rosj±) co potwierdzaj± moi znajomi handlarze z bazarku.

A i dzi¶ idzie kupiæ za ma³e pieni±dze z³ocony zegarek - trupek lub kopertê. Mnie siê udawa³o kupowaæ koperty po ok. 5 z³/szt.
Wszyscy z³otnicy to kutwy

za 5z³/szt na pewno by jêczeli, ¿e im siê nie op³aca
Poz³acane koperty traktowa³o siê kwasem (nie wiem dok³adnie jakim) W ka¿dym razie proces ten by³ bardzo szkodliwy, ale jeszcze bardziej op³acalny. Poz³ota na radzieckich kopertach ma próbê 916. Poza tym sowieckie koperty by³y z³ocone w ca³o¶ci (w ¶rodku te¿) Oczywi¶cie najbardziej op³aca³o siê przetapiaæ te Au 20. Z niektórych zegarków np. z Mira uzyskiwa³o siê 2 gramy z³ota próby 585.

Poz³acane koperty traktowa³o siê kwasem (nie wiem dok³adnie jakim) mieszanin± kwasów - azotowego i solnego a z³oto odzyskiwa³o siê z roztworu za pomoc± procesów elektrochemicznych.
Z³oto mo¿e byæ nawet zielone to tylko kwestia stopu. Kolor czerwony oznacza du¿o miedzi, zielony lub tzw. bia³e z³oto uzyskuje siê robi±c odpowiedni stop ze srebrem. Kole¶ go nie chcia³ zapewne dlatego, ¿e te kilka kopert zanieczy¶ci³o by mu odzyskany kruszec i zani¿y³o próbê a to spora strata pieniêdzy - ruscy ¿ó³te poz³oty robili z³otem 22k (>91,6% z³ota w z³ocie) a to czerwone ma góra 14 (583) a za³o¿ê siê, ¿e mo¿e mieæi 8k (33,3%) i wówczas jest to ju¿ z technicznego pkt. widzenia stop miedzi a nie stop z³ota.

http://img94.imageshack.us/i/barwyzota.jpg/

foto "po¿yczy³em" z ksia¿ki prof. Dobrzañskiego o materia³oznawstwie

A jeszcze jedno:

Karolu:

Swego czasu na kmziz lub tutaj pyta³e¶ o bia³e pow³oki, które pokazuj± siê pod poz³otami. Poszpera³em trochê jeszcze i potwierdzam to co wówczas napisa³em - to nikiel po³o¿ony na mosi±dz jako podk³ad do poz³acania galwanicznego - nie da siê za bardzo k³a¶æ z³ota na mosi±dzu bezpo¶rednio (znaczy da siê, ale na niklowym podk³adzie jest o wiele ³atwiej, st±d starsze zegarki które produkowano w prymitywniejszych warunkach i tañsze zegarki gdzie siê nie op³aca³o bawiæ maj± podk³ad, tak¿e dzisiejsze odnawiane poz³oty s± k³adzione na niklu). k³ad±c bezpo¶rednio czêsto robi± siê plamy "trochê tego, trochê tego" trzeba wiêc chcieæ i umieæ a to kosztuje - bezposrednio mo¿na do¶c ³atwo poz³acaæ ogniowo, CVD (chemiczne osadzanie par na pod³o¿u), PVD (fizyczne osadzanie par ma pod³o¿u) lub platerowaæ blachy mosiê¿ne (walcowanie z³otej blachy wraz z blach± pod³o¿a tak, ¿e tworz± nieroz³±czn± "warstwow±" strukturê) z których pó¼niej wyt³acza siê koperty.
O! M±drego to i dobrze pos³uchaæ

Dziêki Voli!
Az wstyd mialem kiedys materialoznawstwo, i nic nie pamietam

Dzieki Voli za przypomnienie
Voli, pouczaj±cy wyk³ad.
Dziêki Radek, ¿e pamiêta³e¶ o tamtym temacie. Wszystko, co piszesz potwierdza siê, z bia³± pow³ok± pod z³oceniem spotka³em siê w radzieckich zegarkach z lat 50 i 60. W pó¼niejszych ju¿ tego nie by³o - po przetarciu z³ocenia pokazywa³ siê ¿ó³ty mosi±dz. Swoj± drog±, to z³ocenie z podk³adem niklu nie trzyma³o siê zbyt dobrze, widzia³em niejednego Sygna³a, Poljota ... z ³uszcz±cym siê z³oceniem - pod nim by³ w³a¶nie nikiel. W kopertach z³oconych bezpo¶rednio na mosi±dz nigdy nie spotka³em siê z czym¶ takim.
Co do pow³ok to do¶æ czêsto widze nikiel w wytarciach taniej szwajcarii (fakt, ¿e sam nikiel jest do¶æ solidny), w ruskich gdy widzê tak przetarte poz³oty to obstawiam raczej odnawiane koperty. Nawiazuj±c do Twoich przyk³adów - w latach 50 i 60 1 moskiewska dba³a o jako¶æ i raczej im to wychodzi³o, Sygna³ by³ wówczas nowo¶ci± i s±dzê ,¿e skoro inne potrafili robiæ porz±dnie to tych te¿ by raczej nie fuszerowali. Spotka³em siê co prawda kilkakrotnie z ruskami przecieraj±cymi siê "na bia³o", ale we wszystkich tych wypadkach ogólna jako¶æ pow³oki sugerowa³a, ¿e kopertê niechlujnie odnawiano ( w jednym przypadku tylko nie by³em tego pewny - poljot na 2409). Ponadto mia³em okazjê swego czasu s³u¿bowo rozmawiaæ z pewn± galwanizerni± i przy okazji wypyta³em o odnawianie pow³ok na kopertach.

- Zapyta³em o po³o¿enie najtañszej z³otej pow³oki...

- Koszt 30z³, k³ad± na niklu warstwê 0,0000000co¶, przygotowanie koperty muszê zrobiæ sam (polerka etc.). Przy wiêkszej partii mo¿na siê trochê pobawiæ w zmianê cen (dla nich to i tak jest: nawlec na drut, kwas, nikiel, kwas, z³oto, zdj±æ z drutu).

- A tak porz±dnie i grubo np. pow³oka 10-20um?

- A to te¿ zrobimy tylko tak za 300-400z³.... chocia¿ to raczej du¿o roboty i siê nie pchamy...

Odpowied¼ na pytanie, która wersja trafia na stoiska bazarowe nasuwa sie sama...

No ale to temat o Starcie wiêc czas siê pochwaliæ i wróciæ do w³a¶ciwego w±tku

Pojecha³em dzi¶ zapytaæ znajomego o kwarca dla kolegów...

kwarca nie by³o...

by³...

ON !!!

http://img696.imageshack.us/i/dsc00706o.jpg/

5z³ i ju¿ nie muszê szukaæ czê¶ci do swojego - stan... hmm... zaj...
Sygna³y, czy Poljoty, o których pisa³em na pewno nie by³y odnawiane. Mo¿e trochê ¼le to uj±³em, "z³ocenie na nikiel" sprawowa³o siê dobrze, aczkolwiek gorzej od tego bezpo¶rednio na mosi±dz - chodzi mi tu wy³±cznie o przypadki ³uszczenia siê z³ocenia, ale zegarki ponad 40 i 50 letnie w wiêkszo¶ci przesz³y wiele, tak wiêc do koñca nie wiadomo, czym to ³uszczenie poz³oty by³o spowodowane. W poprzednim po¶cie mo¿e trochê wyolbrzymi³em sprawê, to ³uszczenie o którym pisa³em, wygl±da tak, ¿e z jednego miejsca na kopercie odpad³ kawa³ek poz³oty o wymiarach 2mm x 1mm, reszta koperty jest jak najbardziej w porz±dku. Takie rzeczy dzia³y siê jednak (z tego co widzia³em) wy³±cznie w kopertach z³oconych na nikiel. Tak wiêc radzieckie koperty tego typu by³y jak najbardziej dobrej jako¶ci, ale w porównaniu do z³oconych na mosi±dz wypadaj± trochê gorzej.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl