Studenci skazani za milicyjny he³m i okulary 

Pogranicza

Studenci skazani za milicyjny he³m i okulary

Kary nagany wymierzy³ s±d grodzki w Kielcach dwóm studentom, oskar¿onym o noszenie czê¶ci mundurów milicyjnych.

W andrzejkowy wieczór 2006 roku w Kielcach trzej studenci wybrali siê do sklepu, ubrani w akcesoria zakupione na targu staroci. Dwóch mia³o na sobie milicyjne kurtki, jeden z nich dodatkowo milicyjn± czapkê, a drugi metalowy he³m i gogle. Trzeci mia³ na g³owie he³mofon czo³gisty.

Zatrzyma³a ich policja, jak siê pó¼niej okaza³o, po anonimowym telefonie. Studenci trafili na komisariat, gdzie zarzucono im publiczne noszenie czê¶ci umundurowania.

S±d uniewinni³ studenta, który mia³ na sobie he³mofon, a dwóch jego kolegów uzna³ za winnych. S±d zgodzi³ siê ze stanowiskiem oskar¿yciela, ¿e nosili rzeczy, do których nie mieli prawa, co wynika z rozporz±dzenia MSWiA. Zakazuje ono osobom nie bêd±cym policjantami noszenia munduru policyjnego i jego czê¶ci, nawet je¶li zostan± one pozbawione oznak policyjnych.

W toku postêpowania s±d ustali³, ¿e mundury, które mieli na sobie obwinieni s± niemal identyczne z mundurami, które s± nadal w dyspozycji policji. Czy tak powinno byæ czy nie, to ju¿ nie ocena s±du. Taki jest stan faktyczny na rok 2007, ¿e nadal w policji u¿ywane s± mundury identyczne jak mundury milicyjne. Je¿eli zostan± one pozbawione tych emblematów milicyjnych, to bêd± identyczne - powiedzia³a sêdzia Anna Jermak w uzasadnieniu wyroku.

Sêdzia doda³a, ¿e spo³eczna szkodliwo¶æ czynu nie jest du¿a, dlatego s±d zastosowa³ wobec obwinionych nadzwyczajne z³agodzenie kary. Za ten czyn grozi³a im grzywna lub areszt. S±d orzek³ równie¿ przepadek milicyjnych kurtek i czapki. He³mofon wróci za¶ do w³a¶ciciela. S±d zwolni³ studentów z kosztów postêpowania. Wyrok nie jest prawomocny.

Policjant pe³ni±cy rolê oskar¿yciela publicznego w mowie koñcowej wnosi³ o uniewinnienie ch³opaka, który mia³ he³mofon, a wobec pozosta³ych o wymierzenie grzywny w wysoko¶ci 50 z³.

Obroñca Stanis³aw Szufel wniós³ o uniewinnienie ca³ej trójki. Podkre¶li³ w mowie obroñczej, ¿e policja powinna by³a w tej sprawie pouczyæ ch³opaków i wypu¶ciæ ich do domu, zamiast niepotrzebnie absorbowaæ s±d t± spraw±.

Obroñca oznajmi³ po wyroku, ¿e wniesie zapowied¼ apelacji, a gdy otrzyma uzasadnienie wyroku zastanowi siê ze studentami, czy wnosiæ apelacjê. (js)

-------------------------------------------

jak na mój gust to wystarczy³o ich upomnieæ, a nie taszczyæ po salach s±dowych co kosztuje pieni±dze, nerwy, czas, zaleg³o¶ci na uczelni i w ogóle ...


Dla mnie to kolejna nauka:
Nie no¶ niczego co zni¿a ciê do poziomu prostaka/psa.
Btw: dajcie spokój - polska policja to prawdê mówi±c ludzie którzy nie maj± siê gdzie wy¿yæ i dlatego szukaj± pijanej m³odzie¿y, która w wiêkszo¶ci przypadków nic nie robi z³ego, po to by dostaæ awans.

nie maj± siê gdzie wy¿yæ i dlatego szukaj± pijanej m³odzie¿y

Wiesz... z tym wy¿ywaniem siê policji to nie jest do koñca tak jak napisa³e¶, mam wujka w policji wiedz cos o tym wiem. Poza tym nie widze nic z³ego w szukaniu pijanej m³odzie¿y.
A pijana m³odzie¿ mo¿e zrobic takie rzeczy o jakich ci sie nawet nie ¶ni³o ( nawet nie musi byc do tego pijana ).
No, nie mówie ¿e nie robi± nic z³ego - ale je¶li jest sobie taka m³oda osoba, która sobie troche popi³a, nic nie robi i idzie troche krzywo chodnikiem to nie wiem co w tym z³ego ¿eby spisywaæ i alkomacik =]
W cn tak czêsto jest



troche popi³a, nic nie robi i idzie troche krzywo chodnikiem
Nie mówie o takiej. Nie ma nic z³ego w tym ze sie kto¶ napije ( i jest ¶wiadomy tego co robi ;p ) i chodzi w radiofonie czy mundurze. Ale czasami zdarzaj± siê gorsze przypadki.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl