Woda ciecz±....choæ to po³±cznie 2 gazów 

Pogranicza

no to chyba jest satysfakcjonuj±ca odpowied¼...
to ja mam podobne ³atwiejsze pytanie dlaczego woda jest ciecza skoro powsta³a z 2 gazów??

Tematy zosta³y podzielone, chocia¿ nie wiem przez kogo, na drugi raz niech ten kto¶ siê podpisze ;) ~ MILE$


Co¶ z budow± polarn±?
W normalnych warunkach cz±steczka wody nigdy nie powstanie z tych dwóch gazów nawet jak bêdziemy je przechowywali zmieszane w tym samym uk³adzie. Aby dosz³o do reakcji musimy dostarczyæ energii do uk³ady np. w postaci p³omienia. Wtedy tlen ³±czy siê z wodorem daj±c ³adny efekt w postaci wybuchu, gdy¿ obydwie cz±steczki oddaj± energiê w wyniku wi±zania.
Ze wzglêdu na to, ¿e cz±steczka wody tworzy wi±zania wodorowe z innymi cz±steczkami wody te odzia³ywania powoduj± i¿ w warunkach normalnych jest ona w fazie ciek³ej, a nie jak np. ciê¿szy od cz±setczki wody H2S, który w tych samych warunkach jest gazem.
Wi±zania wodorowe polegaj± na tym, i¿ wodór mo¿e tworzyæ wi±zania z silnie elektroujemnymi niemetalami jak: azot-N, tlen-O, fluor-F. Wi±zania wodoru z silnie elektroujemnymi atomami polegaj± na tym, i¿ te drugie mocno przyci±gaj± elektrony wi±zania w wyniku czego wodór przyjmje czê¶ciowy ³adunek dodatni. Omówmy to na strukturze wody ladunek dodatni wodoru powoduje, ¿e mo¿e on tworzyæ wi±zania z s±siedni± cz±steczk± wody odzia³ywuj±c elektrostatycznie z atomem tlenu s±siedniej cz±steczki wody. Wi±zania wodorowe utrzymuj± cz±steczki wody wpewnych odleg³o¶ciach, gdy woda krzepnie w wyniku czego lód jest mniej gêstszy(d=0,92 g/cm3) od wody (d=1,0g/cm3- w przybli¿eniu) i mo¿e p³yaæ po jej powierzchni.
Istnienie wi±zañ wodorowych powoduje, ¿e pozorna masa cz±steczkowa wody jest wielokrotno¶ci± 18u, a np masa cz±steczkowa H2S odnosi siê tylko do jednej takiej cz±steczki, która w wyniku tego ma wiêcej swobody i jest ruchliwa w temp. 25 stopni C (ruchliwa - fajnie napisane nie tak inteligentnie)
Mam nadzieje, ¿e wystarczy taka odpowied¼... a jak nie to pytajcie dalej
Czyli zgad³em?



Czyli zgad³em?

Hmmm ta Twoja budowa polarna powinno byæ troche inaczej napisane... cz±steczka polarna i raczej to nie ma wp³ywu na to, ¿e woda jest w³a¶nie w fazie ciek³ej w temperaturze normalnej 25 stopni C, cz±steczki polarne s± to cz±steczki o niezerowym momencie dipolowym, cz±steczki polarne odzia³ywuj± na siebie wzajemnie jest nawet taka ogolnie przyjêta zasada " Podobne rozpuszcza podobne" czyli ró¿ne cz±steczki, ale o tych samych odzia³ywaniach cz±steczkowych mog± odzia³ywaæ na siebie wzajemnie, co czêsto znajduje zastosowanie w rozpuszczaniu substancji, przez inne substancje, które maj± podobne odzia³ywania cz±steczkowe, dlatego woda jest bardzo dobrym rozpuszczalnikiem cz±steczke polarnych. Sam wiêc widzisz, ¿e nia ma to wiêkszego wp³ywu, najwiêkszy wp³yw maj± wi±zania wodorowe, o których mo¿esz poczytaæ sobie w moim ostatnim po¶cie
BRAWOOO
³adnie z tymi wiazaniami...
a co do polarno¶ci to to jest tak ze np. sole to sa rozrywane przez cz±steczki wody... woda jest brutalna...
Hehehe nom niech Ci bêdzie z t± odpowiedzi± o kubie rozrywaczu jakim jest woda
Kwasy i zasady te¿ s± rozrywane, jak to uj±³ Mateusz. Nie tyle woda jest brutalna, co Dysocjacja.
Co powoduje dysocjacje w roztworach wodnych.... rozpuszczalnik polarny jakim jest ten brutal Razz woda Very Happy
W³a¶nie od tego w jakim stopniu dysocjuje dany kwas lub dana zasada w wodzie ( co jest jej przyczyn±!!) mówi nam o mocy kwasu lub zasady, a co ma najwiêkszy wp³yw - elektrujemno¶æ!!!

P.S Im lepiej dysocjuj± tym s± mocniejsze, bo zapomnialem dopisaæ i niektórzy mogli nie zrozumieæ sorki
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl