Pogranicza
Dotychczas uwa¿ano, ¿e woda znajduj±ca siê na Ksiê¿ycu jest zamkniêta w postaci lodu w niektórych miejscach Srebrnego Globu. Najnowsze dane wskazuj± jednak, ¿e wody jest znacznie wiêcej i jest ona do¶æ równomiernie roz³o¿ona. To oznacza, ¿e przysz³e ekspedycje naukowe bêd± mog³y korzystaæ z ksiê¿ycowej wody.
Dane z trzech satelitów, które w ostatnich latach okr±¿y³y Ksiê¿yc wskazuj±, ¿e przynajmniej w niektórych jego rejonach pod powierzchni± znajduje siê warstwa wody.
Zespó³ naukowców z Brown University, University of Maryland i U.S. Geological Survey przeanalizowa³ dane z pomiarów dostarczoncych przez sondy Cassini, Deep Impact i indyjsk± Chandrayaan 1. Instrumenty wszystkich pojazdów wykaza³y obecno¶æ powi±zanych tlenu i wodoru w wielu miejscach Ksiê¿yca. Równie¿ tam, gdzie za dania temperatury siêgaj± punktu wrzenia wody. Najwiêcej znaleziono je w pobli¿u obu biegunów.
Samo istnienie OH nie jest jeszcze mocnym dowodem wystêpowanie wody. Mo¿e byæ to hydroksyl. Jednak badacze z University of Maryland znale¼li we wskazaniach sondy Deep Space dowody na wystêpowanie zarówno wody jak i hydroksylu. Lori Feaga i Jessica Sunshine uwa¿aj±, ¿e w tonie gruntu mo¿na znale¼æ oko³o litra wody.
Nawet w przysz³o¶ci pozyskanie tej wody mo¿e byæ trudne. Jest jednak i dobra wiadomo¶æ. Gdy powierzchnia Ksiê¿yca siê ogrzewa, woda migruje w kierunku biegunów, gdzie koncentruje siê w takich ilo¶ciach, ¿e byæ mo¿e ju¿ teraz bêdzie u¿yteczna. Odpowied¼ na pytanie, ile jest jej na biegunach, mo¿emy poznaæ ju¿ wkrótce. NASA ma bowiem zamiar "zbombardowaæ" Ksiê¿yc i przeanalizowaæ uzyskane dziêki temu próbki.
Uczeni nie wiedz± na pewno, sk±d na Ksiê¿ycu woda. Istnieje kilka mo¿liwych odpowiedzi. Jedna z teorii zak³ada, ¿e mog³a byæ ona przyniesiona przez komety. Z kolei inna mówi o meteorytach, których bombardowanie przyczyni³o siê do ods³oniêcia zbiorników istniej±cych pod powierzchni± planety. Mo¿liwe te¿, ¿e w tworzeniu wody ma udzia³ wiatr s³oneczny, sk³adaj±cy siê z wodoru i helu. Niewykluczone, ¿e wodór wi±¿e siê z obecnym w gruncie ksiê¿ycowym tlenem.
Los Angeles Times
Na Ksiê¿ycu woda bêdzie z mikrofalówki?
W jaki sposób uzyskaæ wodê na Ksiê¿ycu? Mo¿na w³o¿yæ trochê piasku ksiê¿ycowego do mikrofalówki. To najnowszy pomys³ NASA na zapewnienie przysz³ej bazie ksiê¿ycowej tej niezbêdnej substancji.
Na witrynie internetowej Science@NASA (science.nasa.gov) pojawi³ siê artyku³ opisuj±cy pomys³ na uzyskiwanie wody z gruntu ksiê¿ycowego. Warunkiem jest oczywi¶cie to, aby w gruncie wystêpowa³a zamro¿ona woda. Je¶li tak jest, naukowcy proponuj±, aby podgrzaæ grunt promieniowaniem mikrofalowym po to, aby lód sublimowa³ do pary wodnej, któr± potem mo¿na zebraæ i przekszta³ciæ w wodê w postaci ciek³ej.
Podczas eksperymentu w laboratorium z symulowanym gruntem ksiê¿ycowym zawieraj±cym wodê uda³o siê w ten sposób po 2 minutach uzyskaæ 95 procent zawartej w nim wody.
"Poprosimy o trochê oryginalnego gruntu ksiê¿ycowego z misji Apollo. Chcemy przetestowaæ pomys³ na rzeczywistym materiale i sprawdziæ jak szybko pojawi siê para wodna" - mówi Ed Ethridge z NASA Marshall Space Flight Center.
Wed³ug danych na temat obecno¶ci wodoru uzyskanych kilka lat temu przez sondy Lunar Prospector oraz Clementine, w du¿ych obszarach w okolicach biegunów ksiê¿ycowych, w gruncie mo¿e znajdowaæ siê woda w ilo¶ci od 1 do 4,6 procent masy gruntu ksiê¿ycowego. Z kolei indyjska sonda Chandrayaan-1 niedawno odkry³a obecno¶æ cz±steczek wody w polarnych regionach Srebrnego Globu. Odkrycie to zosta³o to potwierdzone przez sondy Cassini i Epoxi.
Najnowsza misja NASA - nazwana LCROSS - mia³a na celu zweryfikowanie tych przypuszczeñ. W tym celu w ub. pi±tek wypuszczona przez ni± rakieta uderzy³a w krater Cabeus ko³o bieguna po³udniowego, a nastêpnie w Ksiê¿yc uderzy³a sama sonda. Ca³y eksperyment by³ obserwowany przez liczne teleskopy naziemne i kosmiczne. Obecnie trwa analiza uzyskanych w ten sposób danych.
PAP Nauka
Kolejne dowody na wystêpowanie wody na Ksiê¿ycu
NASA opublikowa³a kolejne wyniki obserwacji z amerykañskiego radaru zamontowanego na indyjskiej sondzie ksiê¿ycowej Chandrayaan-1. W okolicach bieguna pó³nocnego Ksiê¿yca znaleziono kilkadziesi±t ma³ych kraterów z wod± w postaci lodu.
Instrument zbudowany przez NASA nazywa³ siê Mini-SAR i by³ radarem. W latach 2008/2009 dzia³a³ na pok³adzie indyjskiej sondy Chandrayaan-1 badaj±cej Ksiê¿yc. Wykonywa³ mapy stale zacienionych kraterów, które nie s± widoczne z Ziemi.
W efekcie badañ znaleziono ponad 40 kraterów o rozmiarach od 2 do 15 kilometrów z zawartym w nich lodem wodnym. Ca³kowit± masê lodu szacuje siê na 600 milionów ton.
Wyniki zosta³y opublikowane w czasopi¶mie naukowym "Geophysical Research Letters". Rezultaty te s± zgodne z wynikami uzyskanymi przez inne instrumenty NASA - Moon Mineralogy Mapper z satelity Chandrayaan-1 odkry³ cz±steczki wody w polarnych rejonach Ksiê¿yca, a amerykañski satelita LCROSS wykry³ obecno¶æ pary wodnej.
astronomia.pl
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl