Mas³o jednak dobre? 

Pogranicza

Po zjedzeniu mas³a poziom trójglicerydów - t³uszczów, które oprócz cholesterolu maj± wp³yw na ryzyko chorób serca - ro¶nie we krwi w znacznie mniejszym stopniu ni¿ po t³uszczach ro¶linnych - wynika z badañ szwedzkich naukowców.

Informacjê na ten temat poda³ serwis AlphaGalileo.

"Na podstawie naszych badañ nie mo¿na jednak powiedzieæ, ¿e t³uszcze ro¶linne s± gorsze dla zdrowia ni¿ mas³o. Odkrycie to dowodzi jedynie, ¿e ró¿ne t³uszcze maj± zarówno niekorzystne, jak i pozytywne w³a¶ciwo¶ci i dlatego nasza dieta powinna zawieraæ ró¿ne ich rodzaje. Dobrze jest je¶æ trochê mas³a, a zarazem nie zapominaæ o dobrej jako¶ci t³uszczach ro¶linnych. Nie powinni¶my przesadnie korzystaæ tylko z jednej grupy t³uszczów" - stwierdzi³a w rozmowie z PAP wspó³autorka badañ Lena Ohlsson z Uniwersytetu w Lund.

Przypomnia³a zarazem, ¿e d³ugotrwa³e u¿ywanie mas³a powoduje wzrost stê¿enia zarówno "z³ego" cholesterolu (LDL), jak i "dobrego" (HDL), co równie¿ ma wp³yw na ryzyko chorób uk³adu kr±¿enia.

Naukowcy szwedzcy przeprowadzili test w grupie 19 kobiet i 28 mê¿czyzn. Ka¿da osoba zjad³a trzy posi³ki zawieraj±ce olej canola (odmiana oleju rzepakowego o nieco innym ni¿ w Europie sk³adzie kwasów t³uszczowych) i olej lniany lub mas³o, lub te¿ oliwê z oliwek.

Nastêpnego ranka od wszystkich pobrano na czczo próbkê krwi do analizy t³uszczów. Pó¼niej ka¿dy ponownie zjad³ swój posi³ek zawieraj±cy 35 gramów testowanego t³uszczu i dostarczaj±cy oko³o 810 kcal. Próbki krwi pobrano tym razem po 1 godzinie oraz po 3, 5 i 7 godzinach od zakoñczenia jedzenia.

Okaza³o siê, ¿e w krótkim czasie po spo¿yciu mas³a poziom trójglicerydów we krwi rós³ w mniejszym stopniu ni¿ po t³uszczach ro¶linnych. Ró¿nica ta by³a widoczna zw³aszcza u mê¿czyzn.



Wed³ug autorów pracy, jest to czê¶ciowo zwi±zane z tym, ¿e mas³o zawiera du¿o kwasów t³uszczowych o krótkich ³añcuchach, które s± szybko wykorzystywane jako ¼ród³o energii i dlatego nie przyczyniaj± siê zbytnio do wzrostu stê¿enia t³uszczów we krwi po posi³ku. S± to zdrowe zwi±zki t³uszczowe. Wykorzystuje siê je np. w ¿ywieniu osób, które nie mog± przyjmowaæ pokarmów w normalny sposób.

"Nie t³umaczy to jednak ca³kowicie zaobserwowanych ró¿nic" - podkre¶li³a Ohlsson.

Wed³ug niej, w badaniu nie zaobserwowano zmian w poziomie cholesterolu, gdy¿ potrzeba kilku dni, by do nich dosz³o.

"To odkrycie dostarcza nam bardziej szczegó³owego obrazu na temat ró¿nych t³uszczów w naszej diecie. Oliwa z oliwek, której korzy¶ci zdrowotne siê czêsto wychwala, by³a badana bardzo dok³adnie. Dobrze znany jest fakt, ¿e mas³o podnosi poziom cholesterolu we krwi po d³u¿szym okresie stosowania jego krótkotrwa³e efekty nie s± , natomiast tak dobrze przebadane. Nasze wyniki wskazuj±, ¿e ró¿ne t³uszcze z ¿ywno¶ci mog± przynosiæ ró¿ne korzy¶ci" - skomentowa³a prowadz±ca badania Julia Svensson z Uniwersytetu w Lund.

Badaczka przypomnia³a te¿, ¿e wszystkie t³uszcze s± kaloryczne i je¶li nie spalimy tego, co zjedli¶my, to po d³u¿szym czasie zaczniemy tyæ, a ryzyko ró¿nych schorzeñ wzro¶nie.

Wed³ug Svensson, ró¿nice miêdzy p³ciami mog± mieæ zwi±zek z odmienn± gospodark± hormonaln±, objêto¶ci± tkanki t³uszczowej oraz zasadniczymi ró¿nicami w metabolizmie miêdzy mê¿czyznami i kobietami. Badania u pañ komplikuje fakt, ¿e aby uzyskaæ wiarygodne wyniki. powinno siê je poddawaæ testom zawsze w tej samej fazie cyklu miesiêcznego.

PAP - Nauka w Polsce


Mase³ko jest najlepsze - niema to jak cieplutki chrupi±cy chlebek z mase³kiem - albo kanapeczki z nowalijkami - jako¶ mi osobi¶cie nie smakuj± z czym¶ mas³o podobnym

Nie zapomnê smaku mase³ka - które rodzice sami przygotowywali
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl