10 szokuj±cych prognoz na 2009 rok!!! 

Pogranicza

Tradycyjnie jak co roku w grudniu skandynawski Saxo Bank postanowi³ pospekulowaæ co siê wydarzy w nastêpnych 12 miesi±cach. Na pocz±tku pozwolê sobie wróciæ do ich prognoz dotycz±cych mijaj±cego 2008 roku. Parê z nich okaza³o siê niezwykle trafnych. Duñczycy dobrze przewidzieli, ¿e Wielka Brytania pogr±¿y siê w recesji czy te¿ problemy Wêgier i ich waluty. Spadek indeksu S&P 500 o 25% do 1182 punktów okaza³ siê zbyt … optymistycznym szacunkiem. Teraz marzymy choæby o 1000 punktów na S&P 500 i 2000 na naszym WIG20. Podobnie przewidywana wtedy liczba bankructw w USA te¿ wygl±da dzi¶ ca³kiem nie¼le. Równie¿ trafnie przewidywali za³amanie siê cen akcji w Chinach. Pewnie w Saxo Banku sami nie spodziewali siê, ¿e niektóre czarne prognozy teraz zosta³yby wrêcz uznane za nadmierny optymizm.

Z kolei przestrzelili zgaduj±c, ¿e ropa dojdzie do 175 dolarów za bary³kê (choæ by³o blisko w wakacje), a prezydentem USA zostanie … Ron Paul. Trzeba jednak przyznaæ, ¿e ci analitycy nie boj± siê odwa¿nych przepowiedni i maj± ca³kiem niez³± trafno¶æ w tak ¶mia³ych i ryzykownych tezach. Z tym wiêkszym zainteresowaniem sprawd¼my co nam wysma¿yli na 2009 rok. Warto pamiêtaæ, ¿e sami analitycy od razu zastrzegaj±, ¿e celowo wyszukiwali takie, a nie inne prognozy, aby sk³oniæ czytelników do my¶lenia, a nie s± to przewidywania, które maj± choæby 50% szans na spe³nienie. W ka¿dym razie warto siê z nimi zapoznaæ i zastanowiæ czy nie tkwi w nich sporo czasem smutnej prawdy. Oto 10 szalonych prognoz Saxo Banku na 2009 rok:

1. Rewolucja w Iranie. Prze¿ywaj±c ju¿ teraz k³opoty gospodarka irañska znajdzie siê pod szczególnie siln± presj± w wyniku niskich cen ropy. $40 czy $35 za bary³kê oznacza skurczenie siê si³y nabywczej ca³ego spo³eczeñstwa. Rz±d stanie przed problemem dostarczenia podstawowych dóbr niezbêdnych do ¿ycia. Niepokoje spo³eczne s± nieuniknione.

2. Ropa naftowa po 25 dolarów. Zwolnienie gospodarcze doprowadzi do zupe³nego spadku popytu na ropê. OPEC bêdzie zmniejsza³ produkcjê, ale wewn±trz organizacji dojdzie do konfliktów i niektórzy producenci wy³ami± siê z umowy. Podobnie wiêcej ropy bêd± dostarczaæ kraje spoza OPEC, które bêd± chcia³y za³agodziæ w ten sposób negatywne skutki kryzysu.

3. Amerykañski indeks rynku akcji S&P 500 spadnie do 500 punktów. Powodem maj± byæ spadaj±ce zyski spó³ek. Bêd± one siê kurczyæ z powodu k³opotów z kredytem dla klientów indywidualnych i korporacji. Banki zmuszone do odpisów z³ych d³ugów nie bêd± skore do po¿yczek. Spadaj±ce ceny nieruchomo¶ci nie pozwol± korzystaæ z hipotek jako zabezpieczeñ inwestycji. Firmy gwa³townie zredukuj± swoje programy inwestycyjne.

4. W³ochy mog± wyst±piæ ze strefy euro. W³osi znani s± z zami³owania do dewaluacji, a taki mechanizm nie istnieje wewn±trz ERM. Wewnêtrzne tarcia pomiêdzy poszczególnymi krajami strefy doprowadz± do licznych napiêæ i w koñcu powa¿nego kryzysu UE, a pierwszym symptomem by³oby wyj¶cie ze strefy euro przez W³ochy.

5. Kurs dolara australijskiego wobec jena spadnie do 40. Australijska gospodarka zacznie prze¿ywaæ powa¿ne k³opoty z powodu turbulencji na rynkach towarowych. Zdaniem analityków nawet przez kolejne 10 lat rynki towarowe utkn± w martwym punkcie. Z kolei dziêki du¿emu deficytowi rachunków
bie¿±cych i wysokiemu poziomowi krajowych depozytów japoñski jen nabierze si³y i jest idealnym kandydatem do gry przeciw dolarowi australijskiemu.

6. Kurs euro do dolara amerykañskiego spadnie do 0,95, a potem odbije na 1,30. Problemy strefy euro wydaj± siê na razie lekcewa¿one przez rynki. Tymczasem ro¶nie ich skala ze wzglêdu na obci±¿enia ponoszone na rzecz krajów Europy Wschodniej. Poza tym dolar jest wci±¿ g³ówn± walut± rozliczeniow± wielu rynków, jednak jego wewnêtrzna s³abo¶æ wp³ynie na jego kurs w kolejnych miesi±cach.

7. Wzrost PKB Chin wyniesie 0. Chiny znajd± siê na skraju recesji, poniewa¿ ucierpi ich napêdzana eksportem gospodarka. Poza tym niewypa³em oka¿± siê inwestycje oparte na pêkniêtej ju¿ bañce spekulacyjnej na rynkach towarowych i surowcowych. Rykoszetem odbije siê tak¿e agresywna polityka monetarna Chin.

8. Pierwsi weszli, pierwsi wyjd±. Waluty krajów, które niedawno powi±zano z euro znajd± siê pod presj±. Szczególnie dotyczy to krajów nadba³tyckich.

9. Indeks towarowy Reuters/Jefferies CRB spadnie o 30%. Bañka spekulacyjna na towarach i surowcach by³a prawdopodobnie jeszcze wiêksza ni¿ ta na akcjach. Teraz pêk³a i bêdzie jeszcze gorzej, gdy na rynek wróc± ukrywane dot±d zapasy, szczególnie dotyczy to metali przemys³owych.

10. Niektóre waluty azjatyckie zostan± powi±zane z kursem chiñskiego juana. Kraje azjatyckie zwróc± siê w stronê Chin rozczarowane s³abo¶ci± Ameryki. Gdzie znale¼æ potencja³ i przysz³o¶æ ¶wiatowej gospodarki? Odpowied¼ wydaje siê oczywista.

Czê¶æ z tych przewidywañ wygl±da do¶æ szokuj±co, ale w sumie niewiele ju¿ nas zdziwi. Ciekawe, które z nich sprawdz± siê tym razem???!!!



Przed chwil± to czyta³em na jednym z portali....
Zobaczymy co siê sprawdzi - ja chce tanie paliwo
no byc moze tym razem te prognozy sie sprawdza z powodu ostatniego kryzysu.
tanie paliwo to bardzo dobry plus
Ciekaw jestem tej tañszej benzyny,naprawdê!!!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl