1.kolejka Polskiej Ekstraklasy 2009/2010-podsumowanie!!!

Pogranicza

To by³a zupe³nie ró¿na niedziela dla dwóch zespo³ów z Warszawy. Jeden rozgromi³ u siebie beniaminka, inny poleg³ na stadionie nowego zespo³u Ekstraklasy.

Inauguracja sezonu 2009/10 w Gliwicach rozpoczê³a siê od mi³ej ceremonii. Zanim pi³karze Piasta i Lecha przyst±pili do walki o ligowe punkty by³y zawodnik gospodarzy - Miros³aw Widuch, który zakoñczy³ ju¿ karierê sportow±, otrzyma³ pami±tkow± koszulkê. Kibice podziêkowali mu za lata - od 2005 roku - spêdzone w Pia¶cie.

Pocz±tek spotkania to walka w ¶rodku pola bez klarownych sytuacji bramkowych z obu stron. Dopiero po pó³ godzinie gry „Kolejorz” zacz±³ sk³adniej atakowaæ i w przeci±gu dwóch minut a¿ trzykrotnie zagrozi³ bramce Szmatu³y. Ten jednak nie da³ siê pokonaæ.

Przed przerw± jeszcze - w 43 min - dosz³o do kuriozalnej sytuacji, w której b³±d pope³ni³ sêdzia zawodów. Arbiter ¼le zinterpretowa³ sytuacjê w polu karnym Lecha i dopatrzy³ siê celowego zagrania Arboledy do Kasprzika, po tym jak golkiper z Poznania wy³apa³ pi³kê.

Wkurzony na maksa Arboleda ruszy³ w kierunku arbitra z piê¶ciami, na szczê¶cie w porê zatrzyma³ go Djurdjeviæ, bo skoñczy³o siê tylko na ¿ó³tej kartce dla obroñcy ekipy z Wielkopolski. Szansa na gola dla gospodarzy - rzut wolny po¶redni z pola karnego „Kolejorza” - zosta³a zaprzepaszczona w fatalnym stylu.

Druga po³owa rozpoczê³a siê od mocnego uderzenia go¶ci. Peszko uderzy³ z 16 metrów po ziemi i pi³ka wpad³a obok r±k interweniuj±cego Szmatu³y. Bramkarz Piasta mimo wszystko pope³ni³ b³±d.

Nie minê³o dziesiêæ minut i by³o po zawodach. Peszko do¶rodkowa³ wzd³u¿ pola karnego rywali, a tam pojedynek g³ówkowy z Michniewiczem wygra³ Rengifo i by³o 2:0. Peruwiañczyk przyp³aci³ swoj± bramkê rozciêt± skór± na twarzy - krew trysnê³a mocnym strumieniem - ale wkrótce „pozszywany” wróci³ do gry.

Na tym jednak nie koniec. Potem zobaczyli¶my jeszcze dwa gole. Najpierw trzeci± bramkê dla go¶ci zdoby³ Wilk strza³em z pola karnego.

A chwilê pó¼niej odpowiedzia³ z bliskiej odleg³o¶ci Maciejak, strzelaj±c gola na otarcie ³ez gospodarzy.

PIAST GLIWICE - LECH POZNAÑ 1:3 (0:0)
Bramki: Maciejak (69.) - Peszko (50.), Rengifo (58.), Wilk (66.).
¯ó³te kartki: Olszar, Maciejak - Arboleda, Bosacki.
Sêdziowa³: Marcin Borski (Warszawa). Widzów: 5000.
Piast: Szmatu³a - Szary, Glik, Kowalski, Michniewicz - Seweryn (13. Sedlacek), Muszalik, Wilczek, Kaszowski (56. Maciejak) - Olszar (84. £udziñski), Smekta³a.
Lech: Kasprzik - Injac, Bosacki, Arboleda, Djurdjeviæ - Peszko, Bandrowski, Stiliæ, Wilk (87. Handzic) - Lewandowski (90+2. Miko³ajczak), Rengifo (79. Chrapek).

Beniaminek z Lubina przekona³ siê, jak du¿o brakuje mu do czo³owego zespo³u naszej ligi. Legia udzieli³a srogiej lekcji Zag³êbiu. Wygra³a 4:0, co i tak by³o najmniejszym wymiarem kary.

Pocz±tkowo nie zanosi³o siê na pogrom lubinian. To oni jako pierwsi stworzyli sobie dobr± okazjê. Jednak b³êdu Jana Muchy (z³e wyj¶cie z bramki do centry Dinisa) nie wykorzysta³ Costa.

Za to b³±d bramkarza i obrony Zag³êbia przyniós³ prowadzenie Legii. Po wrzutce Radovicia g³ówkowa³ Paluchowski, pi³ka wysokim lobem zmierza³a do bramki go¶ci, ale próbowa³ j± jeszcze wybiæ Szymon Kapias. Zrobi³ to tak, ¿e... wpakowa³ futbolówkê do siatki.

Powtórki pokazuj±, ¿e pi³ka prawdopodobnie i tak wpad³aby do bramki, ale trafienie zapisano Kapiasowi. Dlaczego to tak wa¿ne? Bo Paluchowski byæ mo¿e straci³ szansê na hat tricka!

Napastnik Legii pokonywa³ Aleksandra Ptaka jeszcze dwa razy po przerwie. Po ³adnej indywidualnej akcji oraz dobijaj±c pi³kê po strzale Macieja Rybusa. „Ile goli ma Paluchowski?” - zastanawiali siê komentatorzy Canal +. „Mo¿e dwa i pó³” - pad³a sugestia...

Czwartego gola dla Legii strzeli³ Artur Jêdrzejczyk. Po rzucie ro¿nym wyskoczy³ w tempo do do¶rodkowania i nie da³ szans Ptakowi.

Zag³êbie? Kompletnie rozczarowa³o. Pi³ka wprawdzie raz wpad³a do bramki Legii, ale Ilijan Micanski skierowa³ j± rêk±. Niczym Jan Furtok w meczu z San Marino. Natomiast miano pechowca meczu
otrzymuje Szymon Paw³owski. W I po³owie - przy stanie 1:0 dla Legii - dwa razy trafi³ w s³upek. W ci±gu piêciu sekund...

LEGIA WARSZAWA - ZAG£ÊBIE LUBIN 4:0 (1:0)
Bramki: Paluchowski 2 (48, 62), Kapias (32-samobójcza), Jêdrzejczyk (67).
¯ó³te kartki: Micanski.
Sêdziowa³ Pawe³ Gil (Lublin). Widzów 4500.
Legia: Mucha - Rze¼niczak, Astiz, Jêdrzejczyk, Komorowski - Radoviæ, Giza (72. Roger), Borysiuk, Iwañski (75. Sza³achowski), Rybus - Paluchowski (80. Miêciel).
Zag³êbie: Ptak - Kapias, Jasiñski, Sretenoviæ, Dinis - Paw³owski (74. Kocot), Jackiewicz (60. Kolendowicz), Costa, Plizga (68. Kêdziora) - Hanzel - Micanski.

Minuta ciszy w ho³dzie dla powstañców warszawskich, a tu¿ potem „Mazurek D±browskiego” od¶piewany przez kieleck± publiczno¶æ - w takich okoliczno¶ciach Kielce powita³y dzi¶ Ekstraklasê. Dopiero po oko³o 30 minutach „badania si³” pi³karze obu ekip przyst±pili do zdecydowanych ataków.

Pierwszy cios wyprowadzili gospodarze. Rzut wolny z oko³o 20 metrów perfekcyjnie wykona³ Edi Andradina i obiekt „Arena Kielce” eksplodowa³. Zaraz po utracie bramki Polonia zaatakowa³a z animuszem. Nie minê³o 60 sekund i pi³ka znalaz³ siê w siatce Korony - tyle tylko, ¿e arbiter dopatrzy³ siê przy golu Kosmalskiego pozycji spalonej.

Go¶cie za wszelk± cenê
d±¿yli do wyrównania. Zapomnieli jednak o zabezpieczeniu ty³ów. Szybko siê to zem¶ci³o. Gajtkowski otrzyma³ na jedenastym metrze pi³kê na g³owê i ze stoickim spokojem pokona³ - pi³ka posz³a po ko¼le - Przyrowskiego. Uradowany strzelec po zdobytym golu zapomnia³ siê do tego stopnia, ¿e wymachiwa³ w³asn±... koszulk±. Arbiter by³ bezlitosny. Napastnik Korony zobaczy³ wiêc „¿ó³tko”.

W drugiej po³owie Polonia próbowa³a odmieniæ losy tego meczu, ale gola znów zdobyli kielczanie. Z rzutu ro¿nego idealnie na g³owê Markiewicza do¶rodkowa³ bohater tego meczu - Andradina. Dobi³ Poloniê wychowanek sto³ecznego klubu - dzi¶ gracz
kieleckiej dru¿yny. Sze¶æ minut przed koñcem Wilk po zagraniu Nowaka znalaz³ siê sam na sam z Przyrowskim i - choæ w dosyæ nietypowy sposób - zdoby³ przepiêknego gola.

KORONA KIELCE - POLONIA WARSZAWA 4:0 (2:0)
Bramki: Andradina (35.), Gajtkowski (42.), Markiewicz (61.), Wilk (84).
¯ó³te kartki: Zganiacz - Gajtkowski.
Sêdziowa³: Dawid Piasecki (S³upsk).
Korona: Cierzniak - Nawotczyñski, Markiewicz, Hernani, Paknys - £atka (56. Kie³b), Andradina (74. Wilk), Zganiacz, Sobolewski - Bu¶kiewicz, Gajtkowski (68. Nowak).
Polonia: Przyrowski - Pi±tek, Jod³owiec, Kokosiñski, Zasada - Tra³ka, Lato, Mierzejewski (63. M±ka), Sarvas - Kulscar (46. Cha³biñski), Kosmalski (68. Ivanovski).

By³em na derbach Trójmiasta
Lechia wygra³a 2:1 z ark±, mecz ciekawy jak na derby. Choæ czasami by³o nieciekawie. B±k wyci±gn±³ parê pi³ek to nas uratowa³o od utraty bramek.
Teraz czeka nas mecz wyjazdowy z cracovia.
Trójmiasto do Lechii nale¿y !! 3 mecz w ekstraklasie i 3 zwyciêski dla Gdañska.
Mam nadziejê ¿e w tym sezonie pójdzie im lepiej ni¿ w zesz³ym.
* Jagiellonia zosta³a ukarana odjêciem 10 punktów za udzia³ w aferze korupcyjnej ja pjer.... ten PZPN sam sobie powinien te punkty w r.. przyj±æ od ka¿dego z zespo³ów Ekstraklasy
pamiêtam Arkê z zeszlego sezonu, jak piêknie zaczê³a..
Cracoviacy..podnie¶cie siê
ten PZPN sam sobie powinien te punkty w r.. przyj±æ od ka¿dego z zespo³ów Ekstraklasy

Ja siê cieszê,¿e w koñcu ta ekstraklasa wystartowa³a........ naprawdê niech minister Drzewiecki z Platinim rozwi±¿± t±,ca³± bandê g³upców,bo polska pi³ka naprawdê przestanie wogóle istnieæ!!!

B±k wyci±gn±³ parê pi³ek to nas uratowa³o od utraty bramek.

Tak by³by chocia¿ remis!!!

Arkê

W tym sezonie musi byæ tylko lepiej i ¶rodek tabeli na spokojnie!!!

Mecz z Lechi± bêdzie bardzo ciekawy!!!

Bardzo dobrze,trudny tydzieñ rozpocz±³ Kolejorz,dalej ci±gniemy mecze bez pora¿ki,tym razem Piast nie mia³ nic do powiedzenia......nio i w bramce.....nie mieli.....Kasprzika.Jak najbardziej zas³u¿one zwyciêstwo........w tygodniu rewan¿ z Norwegami i chyba mecz kolejki,w niedzielê o 17.00 w Kielcach!!!