Benrus - trochê historii 

Pogranicza

Amerykañscy kolekcjonerzy pisz±c nazwê „Benrus” dodaj± przewa¿nie, ¿e marka jest dobrze znana. Faktycznie, marka ta jest obecna na amerykañskim ebay-u i nawet do¶æ licznie reprezentowana. Jednak w Europie mówi siê o niej niewiele. Postanowi³em napisaæ o niej s³ów parê, bo osobi¶cie zegarki Benrusa bardzo mi siê podobaj±.

Za³o¿yciel firmy, Benjamin Lazrus, by³ rumuñskim ¿ydem urodzonym w 1894 roku. Wyemigrowa³ on do Stanów Zjednoczonych i oko³o roku 1921 za³o¿y³ warsztat naprawy zegarków w Nowym Jorku. Pocz±tek lat 20-tych by³ rewolucyjny z uwagi na spadaj±c± sprzeda¿ zegarków kieszonkowych i rosn±c± popularno¶æ zegarków narêcznych. Benjamin oraz jego bracia Ralph i Oskar postanowili to wykorzystaæ. Swoj± szansê widzieli w za³o¿eniu firmy produkuj±cej umiarkowane cenowo zegarki dla zwyk³ego obywatela.

W swoich pocz±tkach, firma nie wykracza³a w zakresie dzia³alno¶ci poza sprzeda¿ kopert i czê¶ci zegarkowych. Marka Benrus (powsta³a ze z³o¿enia BEN jamin & Laz RUS) zosta³a zarejestrowana w roku 1922. Z kolei 14 maja 1923 Lazrus otrzyma³ ochronê prawn± dla marki Benrus ze strony szwajcarskiego federalnego biura w³asno¶ci intelektualnej.

http://img97.imageshack.us/i/60155709.jpg/ http://g.imageshack.us/img97/60155709.jpg/1/

Najstarszym z braci by³ Oskar. Prawnik z wykszta³cenia, by³ odpowiedzialny za reklamê i finanse firmy. Benjamin, drugi w kolejno¶ci, absolwent Columbia University i weteran I Wojny ¦wiatowej, by³ odpowiedzialny za dzia³alno¶æ operacyjn±. Najm³odszy Ralph zajmowa³ siê sprzeda¿±. W historii firmy ka¿dy z braci przez pewien czas pe³ni³ funkcjê prezesa.

http://img204.imageshack.us/i/89366922.jpg/

Niektórzy ludzie mówi± o Benrusie, jako o firmie szwajcarskiej, podczas gdy inni nazywaj± j± amerykañsk±. Jest to spowodowane tym, ¿e firma w latach 20-tych naby³a fabrykê zegarków w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii (by³a ona prowadzona przez pierwsz± w Szwajcarii kobietê, która piastowa³a tak wysokie stanowisko menad¿erskie). Pierwsze zegarki Benjamina i braci by³y oparte o proste mechanizmy Schild, które wysy³ano do USA i osadzano w kopertach amerykañskiej produkcji, które z kolei powstawa³y w fabryce w Waterbury, Connecticut. Pocz±tkowo koperty nie by³y sygnowane. Nasuwa siê pytanie, dlaczego Lazrusowi potrzebna by³a „fabryka” mechanizmów w Szwajcarii, skoro móg³ równie dobrze po prostu je tam kupowaæ? Aby na nie odpowiedzieæ, potrzebny jest pogl±d na sytuacjê szwajcarskiego przemys³u zegarkowego w owych latach.

http://img197.imageshack.us/i/32606598.jpg/

Wiele ówczesnych firm zegarkowych bazowa³o na mechanizmach Ebauches. Jednak¿e mechanizm Ebauches by³ specyficzny. Od producenta kupowano mechanizm niekompletny - nie posiada³ on balansu lub ko³a wychwytowego. Lazrus, podobnie jak wiele firm w tych czasach, kupowa³ te mechanizmy. Nastêpnie jego szwajcarska fabryka kompletowa³a je i wysy³a³a do USA, gdzie w „fabryce” umieszczano je w w kopertach Benrusa. Równie¿ w Szwajcarii, firma zaopatrywa³a siê w tarcze i wskazówki. Tak wiêc mechanizmy wykorzystywane przez Benrusa od lat 20-tych do 60-tych by³y szwajcarskie, jednak przez 40 lat zegarki montowano w USA. Faktycznie, w starych zapisach, firma figuruje, jako “The Benrus Watch CASE Company”.

http://img97.imageshack.us/i/22870812.jpg/ http://g.imageshack.us/img97/22870812.jpg/1/

W po³owie lat 30-tych Benrus wprowadzi³ do produkcji kilka zegarków, które w koñcu zaczê³y mieæ nieco osobowo¶ci. Zegarki o prostok±tnych lub poduszkowatych kopertach zaczê³y byæ przejawem indywidualno¶ci firmy. Pozwoli³o to na wyró¿nienie siê firmy na rynku i wyró¿ni³o j± w¶ród wielu nie odró¿niaj±cych siê od siebie marek. Szczê¶liwie (lub te¿ nieszczê¶liwie, w zale¿no¶ci od punktu widzenia) nie by³ to jedyny czynnik, który popchn±³ firmê do przodu w przemy¶le zegarkowym.

http://img23.imageshack.us/i/279070352tp.jpg/

http://img294.imageshack.us/i/65991977.jpg/

Wraz z wybuchem II wojny ¶wiatowej amerykañscy producenci zegarków (tacy, jak Waltham, Elgin, czy Hamilton) zostali “zwerbowani” i byli zobligowani do produkcji zegarków dla Armii USA. Niektóre firmy równie¿ musia³y przezbroiæ swoj± produkcjê w celu wytwarzania wyrobów (czêsto ca³kowicie niezwi±zanych z zegarkami), których wymaga³y wojenne dzia³ania. Benrus w³±czy³ siê w wojenny wysi³ek, ale uda³o mu siê nie straciæ to¿samo¶ci. W oparciu o tajne zamówienia rz±dowe w fabrykach Benrusa produkowano zegary stosowane w broni oraz w bombach. Jednocze¶nie firmie uda³o siê przez ca³y okres wojny utrzymaæ import szwajcarskich mechanizmów do USA (dostarczanych drog± morsk± przez Lizbonê) i utrzymaæ sprzeda¿ swoich w³asnych brandów cywilom. To pozwoli³o braciom Lazrus na dynamiczny rozwój biznesu w czasie wojny, ale te¿ da³o im to wielk± przewagê, kiedy wojna siê skoñczy³a.

http://img52.imageshack.us/i/68958465.jpg/

Po zakoñczeniu wojny do firmy do³±czyli Jay Kay i Julian Lazrus, synowie Oskara. Jay Kay by³ absolwentem Exeter i Harvarda. Podczas wojny s³u¿y³ w Si³ach Powietrznych jako specjalista ds. ³±czno¶ci w stopniu porucznika. Zosta³ on finalnie V-ce Prezesem wykonawczym Benrusa.

http://img294.imageshack.us/i/91323593.jpg/ http://g.imageshack.us/img294/91323593.jpg/1/

Z zakoñczeniem dzia³añ wojennych, projektanci Benrusa ruszyli do pracy. Stworzyli oni piêkne i rzucaj±ce siê w oczy zegarki, które mia³y wyra¿aæ nowe ¿ycie cywilów w powojennej rzeczywisto¶ci. Projekty by³y wyj±tkowe i niejednokrotnie przesadzone w formie z wymy¶lnymi bezelami i uszami. Zaprojektowano m.in. takie zegarki, jak „Embraceable” – jednoczê¶ciowy i przypominaj±cy bransoletê, czy te¿ „Citation”, którego nazwa wziê³a siê od imienia s³ynnego konia wy¶cigowego. Firma sta³a siê znanym producentem, a jej wyroby s± cenione obecnie, jako typowi przedstawiciele okresu zwanego obecnie Retro-Modern.

http://img690.imageshack....ohdiejlllv.jpg/

W latach 40-tych benrus wyprodukowa³ czê¶æ swoich najlepszych zegarków. Najbardziej utytu³owanym by³ wprowadzony w pó¼nych latach 40-tych zegarek z kalendarzem. By³ to zegarek z manualnym naci±giem, posiadaj±cy „okienko” w tarczy pokazuj±ce miesi±c oraz „rêcznie wskazywan± datê”, czyli dni miesi±ca biegn±ce dooko³a tarczy na zewn±trz niej. Data przesuwa³a siê po naci¶niêciu koronki. Zegarek ten mia³ siê okazaæ najbardziej masowo produkowanym zegarkiem z komplikacj± w historii.

http://img204.imageshack.us/i/61369532.jpg/

http://img204.imageshack.us/i/ben3d.jpg/

http://img197.imageshack.us/i/calendarf.jpg/

W latach 50-tych firma wprowadza swoje najbardziej innowacyjne modele. Ich Dial-a-rama by³a futurystyczn± wersj± starych zegarów z godzinnym skokiem z lat 30-tych. Dial-a-rama u¿ywa³a dok³adnie tej samej technologii (przeskakuj±cej godziny), ale dodano ko³o sekundowe w kszta³cie gwiazdy umieszczone centralnie na tarczy. Na tarczy równie¿ umieszczono „okienka” s³u¿±ce do wskazywania godziny i minuty. Tak¿e w tym czasie Benrus wprowadzi³ zegarek ze wska¼nikiem poziomu naci±gu. Zegarek z budzikiem, tak¿e wprowadzony w latach 50-tych prawdopodbnie pobi³ sprzeda¿owo wszystkie inne marki znajduj±ce siê podówczas na rynku.

http://img8.imageshack.us...alorama10a.jpg/

http://img94.imageshack.us/i/benrusdialorama1.jpg/

http://img94.imageshack.us/i/benrusdialorama4.jpg/

http://img38.imageshack.us/i/benrusdialorama5.jpg/

http://img195.imageshack....dialorama6.jpg/

http://img32.imageshack.us/i/benrusdialorama7.jpg/

http://img38.imageshack.us/i/benrusdialorama8.jpg/



Benrus Watch Company ewoluowa³. Od bycia kolejn± firm± produkuj±c± „stare” zegarki przeszed³ w kienku bycia producentem wprowadzaj±cym coraz bardziej skomplikowane i unikalne w swojej konstrukcji egzemplarze. Pozycjonowanie firmy na rynku by³o wrêcz perfekcyjne - dobry dostêp do szwajcarskich mechanizmów kupowanych po niskich cenach (dziêki silnym zwi±zkom ze Szwajcarskim kartelem producentów czê¶ci) i amerykañscy klienci gotowi kupowaæ zegarki Benrusa, pododobnie jak nowe domy i samochody. Firma w latach 50-tych sta³a siê 3 graczem na rynku amerykañskim obok Hamiltona i Bulovy, a w pewnym momencie rozros³a siê do tego stopnia, ¿e prawie wykupi³a Hamilton Watch Company. Sta³a siê ona tak¿e w³a¶cicielem fabryk we Francji, St. Thomas i na Wyspach Dziewiczych.



Ciekawostk± jest, ¿e Benrus by³ pierwsz± firm± sponsoruj±c± program telewizyjny: „Czarnoksiê¿nik z Oz”. Wyprodukowali oni równie¿ popularny model „Dick Tracy” i kilka zegarków Disneya.

Przez lata Benrus kontynuowa³ wprowadzanie nowych i innowacyjnych produktów. Wiele z nich mia³o interesuj±ce i niezwyk³e cechy. Firma by³a jednym z pierwszych producentów zegarków z wodoodporn± kopert±. Posiada³y one dwuczê¶ciowy wa³ek i dwuczê¶ciow± kopertê. Ich otwieranie i zamykanie by³o mo¿liwe jedynie w specjalnej prasie. Koperta tego typu zosta³a pó¼niej zast±piona jednoczê¶ciow± kopert± z zaciskanym szkie³kiem. W celu wyci±gniêcia mechanizmu przez przedni± czê¶æ koperty, nale¿a³o najpierw usun±æ szkie³ko.



Benrus postanowi³ równie¿ odznaczyæ siê w produkcji zegarów. Jednym z najbardziej interesuj±cych by³ zegar samochodowy z automatycznym naci±giem. By³ on montowany na ¶rodku kierownicy, której ruch powodowa³ nakrêcanie zegara. Produkowano je m.in. dla Chryslera.

Pierwsze zegarki automatyczne produkowane przez firmê posiada³y wahnik, który nie obraca³ siê ca³kowicie wokó³ w³asnej osi. Zamiast tego ko³ysa³ siê on na pewnym odcinku a¿ do spotkania ze sprê¿yn±, która odbija³a go z powrotem. Ten patent zosta³ pó¼niej zast±piony przez zwyk³y wahnik.

Na pocz±tku lat 60-tych Ben i Ralph Lazrus zdecydowali siê przej¶æ na emeryturê. Oskar wykupi³ udzia³y braci i sta³ siê wy³±cznym w³a¶cicielem spó³ki. W tym czasie zamkniêto zak³ad w Waterbury i przeniesiono produkcjê do Ridgefield. Ostatecznie w 1967 roku firmê kupi³ Victor Kiam z Remington Razors.



Od lat 60-tych Benrus produkowa³ na zlecenie Armii i Marynarki USA zegarki wojskowe, które by³y u¿ywane przez ¿o³nierzy s³u¿±cych podczas wojny w Wietnamie. Produkcja trwa³a a¿ do lat 70-tych.







W latach 60-tych Benrus wprowadzi³ równie¿ 2 tañsze linie zegarków: Belforte i Sovereign. O ile wiêkszo¶æ zegarków Belforte mia³a te same mechanizmy, co Benrusy z regularnej linii, o tyle Sovereign charakteryzowa³ siê zastosowaniem mechanizów ni¿szej jako¶ci.





Technipower by³ jeszcze jednym z udanych projektów Benrusa. Firma produkowa³a podzespo³y elektroniczne i nazwa Technipower pojawi³a siê na niektórych produkowanych przez ni± elektronicznych zegarkach. Technipower (Benrus) produkowa³ tak¿e czê¶ci do systemów naprowadzania pocisków rakietowych i jedna z fabryk Benrusa mia³a nawet rakietê zamontowan± na budynku. D³ugo po zamkniêciu fabryki, „pocisk” odnalaz³ siê w czyjej¶ piwnicy. Wezwano saperów, którzy na miejscu przekonali siê, ¿e by³a to jedynie pusta w ¶rodku makieta. By³ to kolejny aspekt ³±cz±cy Benrusa z wojskiem, choæ tym razem w ¿artobliwej formie





W pocz±tkowej fazie produkcji zegarków elektronicznych przez Benrusa, mechanizmy by³y produkowane w Szwajcarii. Czê¶æ z nich pochodzi³a od francuzkiego Lipa. W pewnym momencie w latach 70-tych firma przesz³a na produkowane w Japonii mechanizmy Seiko (co ciekawe, uczyni³a to na d³ugo przed dopuszczeniem zegarków Seiko do sprzeda¿y w USA). Mniej wiêcej w tym samym czasie Benrus zacz±³ u¿ywaæ tarcz produkowanych nie w Szwajcarii, a na Tajwanie.



Lata 70-te by³y trudnymi czasami dla przemys³u zegarkowego. Wiêkszo¶æ starych szwajcarskich manufaktur albo zniknê³a z rynku albo przesta³a produkowaæ w³asne mechanizmy. Zamiast tego zaczêto opieraæ siê na mechanizmach ETA lub Schild. Nie uciek³y od tego nawet takie firmy, jak Omega czy Longines, które wcze¶niej zawsze u¿ywa³y w³asnych mechanizmów. Oznacza³o to ni mniej ni wiêcej, i¿ niezale¿nie od brandu który siê kupi³o, w ¶rodku prawdopodobnie by³ ten sam mechanizm. Ró¿nica tkwi³a jedynie w wygl±dzie zewnêtrznym zegarka lub jego wykoñczeniu. By³ to równie¿ czas, gdy producenci zegarków zaczêli wykorzystywaæ w mêskich zegarkach nie wykorzystane wcze¶niej mechanizmy z zegarków damskich, których po prostu nie op³aca³o siê wyrzucaæ.

Konkurencja zegarków kwarcowych oraz tanich zegarków Timexa wyrz±dzi³a wielk± krzywdê wiêkszo¶ci amerykañskich producentów zegarków mechanicznych, nie oszczêdzaj±c tak¿e Benrusa. Pod nowym w³a¶cicielem, firmy pozbawiano kluczowych aktywów, które powoli wyprzedawano. Aby pozostaæ konkurencyjn±, zaczêto tak¿e stosowaæ tañsze mechanizmy lub mechanizmy z zegarków damskich. W latach 70-tych wprowadzono liniê Destino aby wej¶æ w segment tanich zegarków modowych. Trwa³o to przez ca³e lata 70-te, a¿ Benrus sta³ siê firm± tylko z nazwy. Firma nie by³a ju¿ wytwórc± w ¿adnym tego s³owa znaczeniu. Umieszcza³a jedynie swoje logo na zegarkach nabytych od innych firm. Firmê próbowano dywersyfikowaæ jako producenta wielu produktów konsumenckich: Benrus Watch Co. Watches, Wells Jewellery Inc. i Destino, Ltd. - Christian Dior Products. Próba konsolidacji ró¿nych przedsiêwziêæ pod jednym dachem okaza³a siê jednak dro¿sza, ni¿ przewidywano i ostatecznie firma zbankrutowa³a w 1977 roku.

Pozosta³o¶ci spó³ki sprzedano, kilkakrotnie zmienia³a ona w³a¶ciciela, by w koñcu trafiæ w rêce firmy Hampden. Nowy w³a¶ciciel stara³ siê przywróciæ ¶wietno¶æ marce bazuj±c m.in. na reedycji zegarków z okresu wojny w Wietnamie. Uda³o siê osi±gn±æ pewien sukces, lecz by³ on niestety krótkotrwa³y.

Oskar Lazrus zmar³ na pocz±tku lat 90-tych. Jego syn Julian ¿yje po dzi¶ dzieñ.

Obecnie na rynku pojawiaj± siê nowe zegarki z logo Benrusa. S± to jednak przedsiêwziêcia marketingowe nie maj±ce nic wspólnego z dawn± mark±, a jedynie bazuj±ce na jej dawnej renomie. Zegarki te maj± przewa¿nie mechanizmy kwarcowe i z punktu widzenia obeznanego z mark± nabywcy nale¿a³oby je okre¶liæ, jako repliki.

Szwajcarzy maj± zwyczaj okre¶laæ Benrusa, jako szwajcarsk± firmê zegarkow±. Faktycznie przez 40 lat u¿ywa³a ona szwajcarskich mechanizmów, ale koperty produkowano w USA (przynajmniej do lat 70-tych). Najlepszym wiêc okre¶leniem dla Benrusa jest „Amerykañska firma stosuj±ca szwajcarskie mechanizmy).



Jak widaæ Benrus jest firm±, która ma siê czym pochwaliæ. Zegarki charakteryzuje oryginalny design i innowacyjno¶æ. To naprawdê solidny amerykañski brand.

¬ród³o:

http://www.pensandwatches...tch_company.htm

http://thewatchguy.homestead.com/pages/BENRUS.html

http://crazywatches.w.int..._dialorama.html

Zdjêcia: www.ebay.com


crayzee dziêki za przybli¿enie historii i produktów Bernusa, niszowej na naszym rynku marki. Fajnie siê czyta³o i sporo nowych informacji

Na Sky Chiefa lub którego¶ z gazomierzy to bym siê nie pogniewa³!

dziêki
...no to pojecha³e¶ po bandzie kolego

...Wyrazy uznania za przygotowanie materia³u. Teraz wiem du¿o wiêcej o marce, której zegarek wszak posiadam.

EDIT: BTW, od Benrusa siê wszystko u mnie zaczê³o. Dosta³em po dziadku i szuka³em informacji - i tak ju¿ zosta³o
Dziêkujê bardzo za lekcje historii tej zacnej marki !!

Benrusy z ery wietnamskiej wojny bardzo lubie, jednak nie posiadam ¿adnego.

Mo¿e to sie kiedy¶ zmieni


Crayzee dziêkujê za wspania³e opracownie.

Gazomierze naprawdê ciekawe i piêkne.
¦wietna lekcja historii tej zacnej firmy.
Swietne opracowanie. Kojarze te Benrusy z kalendarzem, alepoza tym, to zupelna nowosc dlamnie.
Jaki¶ czas temu urzek³ mnie design tych zegarków. Na Allegro pojawiaj± siê pojedyncze sztuki w ¶rednim stanie i osi±gaj± dosyæ wysokie ceny. Zaczynam przegl±daæ amerykañskiego ebaya. Tam jest ich znacznie wiêcej, chocia¿ za flagowe modele lub egzemplarze w dobrym stanie równie¿ chc± sporo.

Te koperty art-deco s± mo¿e trochê jarmarczne, ale przyci±gaj± oko, prawda?
crayzee - dziêki, faktycznie czêsto widujê je na zatoce, ciekawi³o mnie co to... Sprawdzi³a siê stara metoda ka¿dego lenia - jak siê poczeka to dopowied¼ sama przyjdzie..

Tak na serio - historia firmy w pigule plus zdjêcia - dobra robota!

(Sky Chief - rewelacja)
¦wietne opracowanie i ciekawa historia. Sam kiedy¶ przygl±da³em siê na e-bay 'u Benrusom z racji ciekawych kopert i nie bardzo wiedzia³em gdzie przypasowaæ tê markê. Dziêki za opracowanko, teraz ju¿ wiem
Piêkna historia. Naprawdê wielkie podziêkowania za przygotowanie materia³u.

Ja w³a¶nie ostatnio natkn±³em siê na Benrusy z ery wietnamskiej. Podobaj± mi siê bardzo.
Kawa³ dobrej roboty. Wielkie dziêki!
Ciekawa marka i dober opracowanie - dziêki.

J.
¶wietnie napisane i piekne czasomierze
...siê podczepiê

dla mnie faworyci to Benrus Ultra-Deep

lata 60


Case Diameter: 41 mm

Case Height: 11.5 mm

Case length: 43 mm

Lug Width: 18 mm

Movement: Benrus GO2D (ETA 2472), Benrus signed rotor, 17jautomatic, 18,000 bph, 42 hr power reserve

Case material: Stainless steel

Crown: Non-screw down

Bezel: Bi-directional, not indexed

Water resistance: 666 feet




lata 70


Case Diameter: 38 mm

Case Height: 11.5 mm

Case length: 46 mm

Lug Width: 19.5 mm

Movement: Unknown

Case material: Stainless steel

Crown: Screw down.

Bezel: Bi-directional, no index

Water resistance: 666 feet



Zauwa¿, ¿e ultra deep = 666 stóp Zapachnia³o siark± ale diver fajny.

Mnie zachwyca ten niekiedy jarmarczny design, szukaj±c materia³ów do tego opracowania natkn±³em siê na Dial-a-ramê i to chyba obecnie mój ulubiony "gazomierz".
Maxio, ten drugi "bajka".

Zauwa¿, ¿e ultra deep = 666 stóp Zapachnia³o siark± ale diver fajny.

...i to jest zajefajne w nim - szatañski zegarek - 200m to ka¿dy ma napisane

...a propos jarmarcznego designu - to nie moja bajka. Ale to tylko moje diverowe zboczenie jest . Te gazomierze - fakt - s± ¶wietne.
Ultra Deep - mam dla niego miejsce i to nie tak g³êboko u siebie w kolekcji

Fajny diver
...jeszcze 2 modele (takie co siê chce mieæ, a nigdy siê nie bêdzie mia³o). U¿ywa³o ich zdaje siê wojsko w Wietnamie i Si³y Specjalne w latach 70-tych.

Benrus Type I "Sterile"


Case Diameter: 43 mm

Case Height: 16 mm

Case length: 47.5 mm

Lug Width: 19.5 mm

Movement: Benrus signed GS1D2, 17 jewel, hacking automatic. This is a ETA 2620 movement modified (by Benrus) to meet government specifications. 21,600 bph, 42 hr. power reserve.

Case material: Stainless steel,

anti-magnetic to 125 gauss

Crown: screw down

Bezel: Bi-directional, no index

Water resistance: 1,200 feet




Benrus Type II Class A


Case Diameter: 43 mm

Case Height: 16 mm

Case length: 47.5 mm

Lug Width: 19.5 mm

Movement: Benrus signed KG1D2, 17 jewel, hacking automatic. This is a ETA 2821 movement modified (by Benrus) to meet government specifications

Case material: Stainless steel,

anti-magnetic to 125 gauss

Crown: screw down

Bezel: Bi-directional, no index

Water resistance: 1,200 feet



  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl