Pogranicza
Przedstawiciele rz±dów pañstw Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego doszli do porozumienia w sprawie nowych przepisów reguluj±cych europejski rynek telekomunikacyjny.
Jak wynika³o z informacji podanych m.in. przez polsk± eurodeputowan±, Lidiê Geringer de Oedenberg, negocjacje dotyczy³y g³ównie tzw. poprawki 138 (na jednym z ostatnich g³osowañ poprzedzaj±cych wybory do europarlamentu w maju 2009 r. pos³owie wprowadzili j± do zapisów pakietu telekomunikacyjnego). Poprawka g³osi³a, ¿e ¿adna sankcja - w tym odcinanie od Internetu - nie mog³a zostaæ na³o¿ona na internautê bez wyroku s±dowego (nie licz±c sytuacji zagro¿enia publicznego, np. aktów terroryzmu).
"Pozosta³e kwestie jak stanowisko Parlamentu w sprawie Dyrektyw dotycz±cych Us³ugi Powszechnej i Prywatno¶ci a tak¿e Europejskiego Regulatora - Rada formalnie przyjê³a 26 pa¼dziernika br." - napisa³a pani pose³ w blogu.
Parlament Europejski dwukrotnie opowiada³ siê za wprowadzeniem wspomnianej poprawki do tre¶ci pakietu, jednak za ka¿dym razem odrzucali j± przedstawiciele Rady Unii Europejskiej. Dlatego te¿ rozwi±zanie problemu spornych zapisów pakietu telekomunikacyjnego wymaga³o tzw. procedury pojednawczej - negocjacji przedstawicieli Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej.
Rada Unii Europejskiej, czyli przedstawiciele rz±dów 27 pañstw unijnych, do¶æ nieoczekiwanie z³agodzi³a swoje stanowisko i zgodzi³a siê na umieszczenie w pakiecie gwarancji chroni±cych u¿ytkowników Internetu przed arbitralnym blokowaniem dostêpu do Sieci.
W ramach tych gwarancji w³adze poszczególnych pañstw bêd± mog³y blokowaæ u¿ytkownikom dostêp do Sieci tylko w wypadku posiadania niezbitych dowodów na to, ¿e osoby te pobieraj± z Internatu nielicencjonowane materia³y objête ochron±.
Z tre¶ci pakietu usuniêto poprawkê 138, jednak w jej miejsce pojawi³ siê zapis, ¿e restrykcje dotycz±ce dostêpu do Internetu "mog± zostaæ wprowadzone wy³±cznie wtedy, je¶li s± w³a¶ciwe, proporcjonalne i niezbêdne w ramach spo³eczeñstwa demokratycznego." Tego typu metody mo¿na bêdzie stosowaæ "z poszanowaniem zasady domniemania niewinno¶ci i prawa do prywatno¶ci i jako nastêpstwo sprawiedliwej i obiektywnej procedury", gwarantuj±cej u¿ytkownikowi "prawo do przedstawienia stanowiska" i prawo do uzyskania opinii s±du na temat dzia³añ w³adzy wykonawczej (zobacz pe³n± tre¶æ uzgodnieñ komitetu pojednawczego).
Viviane Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacyjnych, mówi: "Zabezpieczenie wolno¶ci Internetu to rzecz bez precedensu i stanowi wyra¼ny sygna³, ¿e Unia Europejska traktuje podstawowe prawa [u¿ytkowników - red.] bardzo powa¿nie. Istotnie wzmocni to prawa konsumentów". V. Reding zaznacza jednak, ¿e "debata pomiêdzy Parlamentem Europejskim a Rad± Unii Europejskiej jasno wykaza³a potrzebê wprowadzenia nowocze¶niejszych i bardziej efektywnych sposobów ochrony w³asno¶ci intelektualnej i twórczo¶ci artystycznej."
Christian Engstrom, zasiadaj±cy w ³amach europarlamentu reprezentant szwedzkiej Partii Piratów oceni³ porozumienie jako satysfakcjonuj±ce, chocia¿ zastrzega, ¿e na pewno nie jest to zwieñczenie walki o wolny i otwarty Internet.
Proces reformy europejskiego prawa telekomunikacyjnego trwa ju¿ od dwóch lat. Nowy pakiet telekomunikacyjny zawiera przepisy maj±ce m.in. zapewniæ wiêksz± konkurencyjno¶æ rynku (w tym celu ma powstaæ nowy urz±d dbaj±cy o ochronê konkurencji) i ochronê praw klientów operatorów komórkowych i dostawców Sieci - elementy zwykle bêd±ce w cieniu dyskusji o prawach internautów i ewentualnym odcinaniu piratów od Internetu.
Pakiet telekomunikacyjny wymaga jeszcze ogólnej zgody Parlamentu Europejskiego i rz±dów pañstw UE. G³osowanie nad nowymi regulacjami (w sk³ad pakietu wchodzi 5 osobnych dyrektyw) w Parlamencie Europejskim zaplanowane jest na 23-26 listopada.
idg.pl
Kiedy w Polsce bêdzie ustawa umo¿liwiaj±ca odciêcie od internetu?
Projekt ustawy umo¿liwiaj±cy odcinanie u¿ytkowników od internetu prawdopodobnie pojawi siê ju¿ w pierwszej po³owie 2010 roku.
Wed³ug informacji przedstawionych przez MSWiA odcinanie od sieci w Polsce by³oby mo¿liwe g³ównie za naruszanie praw autorskich.
Za³o¿enia projektu, który ma zostaæ opracowany przed koñcem czerwca, bêd± upublicznione i poddane szerokim konsultacjom. Rz±d planuje równie¿ ograniczenie pojêcia „dozwolony u¿ytek osobisty”.
„Musimy znale¼æ z³oty ¶rodek, by nie naruszaæ praw i swobód obywateli, a jednocze¶nie odpowiedzieæ na problem ³amania prawa w internecie” – powiedzia³ Pan Adam Rapacki podsekretarz stanu w MSWiA podczas debaty dotycz±cej przestrzegania prawa w³asno¶ci intelektualnej w Polsce.
Podczas debaty podkre¶lano, ¿e nielegalne kopiowanie programów komputerowych, filmów, muzyki i innych utworów chronionych prawem autorskim jest wci±¿ powszechnie pope³nianym przestêpstwem kradzie¿y. Ograniczenie piractwa komputerowego w ci±gu czterech kolejnych lat w Polsce przyczyni³oby siê do powstania blisko 2 tys. nowych, dobrze p³atnych miejsc pracy w IT. Bud¿et pañstwa zyska³by blisko 2,7 mld z³otych. Problem ma wiêc wymiar nie tylko etyczny, nie tylko prawny, lecz tak¿e finansowy.
Unia Europejska wprowadzi³a dyrektywê pozwalaj±c± policji i innym organom ¶cigania na odcinanie piratów od internetu, po uzyskaniu zgody s±du. Na odciêcie od sieci piratów, wymieniaj±cych siê objêtymi prawami autorskimi plików, zdecydowa³y siê ju¿ Francja i Wielka Brytania. Byæ mo¿e wkrótce do³±czy do nich Polska.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl