Giganci przeciwko odcinaniu piratów od sieci 

Pogranicza

Czê¶æ z najwiêkszych ¶wiatowych koncernów wyst±pi³a przeciwko planom brytyjskiego rz±du, który chce zmusiæ dostawców internetu do odcinania piratów od sieci. List w tej sprawie, opublikowany na ³amach Financial Times, podpisali przedstawiciele Orange'a, Facebooka, Virgin Media, eBay, Google czy British Telecom. Autorzy listu zaznaczaj±, ¿e tego typu rozwi±zanie bêdzie mia³o daleko id±ce niezamierzone konsekwencje, które przewy¿sz± wszelkie korzy¶ci.

Twierdz± oni, ¿e blokowanie dostêpu, jak przewidziano to w proponowanych rozwi±zaniach prawnych, zak³óci pracê sieci w Wielkiej Brytanii i innych krajach oraz bêdzie stanowi³o zagro¿enie dla wolno¶ci s³owa i otwartego internetu, a jednocze¶nie nie zmniejszy skali piractwa w takim stopniu, ja siê to planuje. Przyjmowanie tak kontrowersyjnych rozwi±zañ bez jakichkolwiek konsultacji z konsumentami i przemys³em to bardzo z³a praktyka parlamentarna.

Financial Times


Parlament Europejski mówi "nie" prawu trzech ostrze¿eñ

Parlament Europejski wyda³ specjaln± rezolucjê, w której wezwa³ Komisjê Europejsk± do odtajnienia wszystkich dokumentów zwi±zanych z negocjacjami nad porozumieniem ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Eurodeputowani chc± równie¿ zdecydowanego odrzucenia pomys³ów wprowadzenia na terenie Unii Europejskiej tzw. "prawa trzech ostrze¿eñ".

W wydanej wczoraj rezolucji (dokument Worda) Parlament Europejski wyrazi³ zaniepokojenie z powodu braku transparentno¶ci w negocjacjach prowadzonych w sprawie ACTA. W zwi±zku z tym, Parlament ¿±da od Komisji Europejskiej natychmiastowego dostêpu do wszystkich dokumentów zwi±zanych z pracami nad tym porozumieniem. Cz³onkowie PE mieliby byæ równie¿ na bie¿±co informowani o postêpach w rozmowach prowadzonych w tej sprawie przez Komisjê Europejsk±.

Co ciekawe, w rezolucji znalaz³o siê te¿ miejsce na krytyczne ustosunkowanie siê przedstawicieli Parlamentu Europejskiego do tzw. „prawa trzech ostrze¿eñ” umo¿liwiaj±cego odcinanie osób nielegalnie pobieraj±cych z Internetu dane chronione prawem autorskim. Co za tym idzie Komisja Europejska ma odrzuciæ mo¿liwo¶æ wprowadzenia podobnego rozwi±zania na terenie ca³ej Unii Europejskiej. Warto dodaæ, ¿e wed³ug najnowszych badañ prawo takie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Jak wynika z analizy Uniwersytetu w Rennes, we Francji od momentu wprowadzenia nowych przepisów w ¿ycie odnotowano wzrost piractwa o oko³o 3%, choæ 15% internautów dot±d pobieraj±cych nielegalnie pliki z sieci peer-to-peer faktycznie po powo³aniu kontroluj±cego urzêdu HADOPI ju¿ tego nie robi.

Je¶li ACTA musi byæ wprowadzona w Europie to Parlament Europejski musi zadbaæ o to, by rozwi±zanie to zabrania³o sprzeda¿y fa³szywych ¶rodków medycznych czy podrabianych papierosów, które mog± byæ niezwykle szkodliwe dla ludzi. Rozwi±zanie to nie powinno koncentrowaæ siê na ograniczaniu podstawowych praw obywateli dotycz±cych dostêpu do Internetu - stwierdzi³ na swoim oficjalnym blogu Christian Engström, jedyny reprezentant Partii Piratów w Parlamencie Europejskim.

G³osowanie nad rezolucj± ma siê odbyæ jeszcze dzi¶ i najprawdopodobniej zakoñczy siê jej przyjêciem. Jest ona bowiem popierana przez wiêkszo¶æ wp³ywowych grup, m.in. Europejsk± Partiê Ludow± (Chrzescijañscy Demokraci), Grupê Postêpowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Grupê Porozumienia Libera³ów i Demokratów na rzecz Europy oraz Grupê Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie.

Podobn± rezolucjê Parlament Europejski wyda³ ju¿ w marcu ubieg³ego roku. Wtedy nie spotka³a siê ona z jak±kolwiek reakcj± ze strony Komisji. Teraz jednak przedstawiciele PE przypominaj±, ¿e na mocy traktatu lizboñskiego z grudnia 2009 roku, to w ich mocy le¿y ostateczna akceptacja ustaleñ w sprawie ACTA. Miejmy wiêc nadziejê, ¿e tym razem Komisja Europejska wyka¿e siê chêci± wspó³pracy i ju¿ nied³ugo dowiemy siê nowych szczegó³ów o planowanym porozumieniu.

dobreprogramy.pl
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl