Pogranicza
CB radio to najlepsza nawigacja, ¶rodek ³±czno¶ci miêdzy kierowcami, a zarazem urz±dzenie informuj±ce o wszystkich radarach, fotoradarach oraz nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami… Urz±dzenie jest szczególnie czêsto spotykane na... polskich drogach.
CB radio to skrót od anglojêzycznego zwrotu Citizens' Band Radio, który oznacza "obywatelskie pasmo radiowe". Rozmowy w nim trwaj± od ponad 50 lat. W Polsce mo¿liwo¶æ korzystania z CB radia przez lata by³a uzale¿niona od posiadania odpowiedniego pozwolenia. W 2005 r. Ministerstwo Infrastruktury zezwoli³o na korzystanie z radiotelefonów bez zezwoleñ. Od tego czasu popularno¶æ CB radio systematycznie ro¶nie.
W Polsce u¿ytkownicy CB radio mog± prowadziæ dyskusje na czterdziestu kana³ach. Do komunikacji miêdzy samochodami zwyczajowo s³u¿y kana³ 19, na którym rozmawia siê na temat sytuacji na drodze. Podawane komunikaty powinny byæ krótkie, jasne i konkretne. W celu prowadzenia prywatnych rozmów zainteresowani najczê¶ciej przechodz± na kana³ 17 lub 21, czyli "daj± dwa wy¿ej" albo "dwa ni¿ej". Tutaj panuje pe³na swoboda rozmów. Kana³ 9 jest przeznaczony do wzywania pomocy i wymiany informacji podczas akcji ratunkowych. Z tego powodu praktycznie wszystkie lepsze radiotelefony s± wyposa¿one w prze³±cznik 9-19.
Wiêkszo¶æ radiostacji jest tak¿e wyposa¿ona w pokrêt³o s³u¿±ce do blokowania szumów - "Squelch". Jego obecno¶æ pozwala odci±æ siê od rozmów prowadzonych na granicy zasiêgu anteny, w których poziom zak³óceñ jest tak wysoki, ¿e utrudnia zrozumienie dialogu. Równie przydatna jest funkcja "RF Gain", która umo¿liwia regulacjê wzmocnienia s³abych sygna³ów. Dziêki temu u¿ytkownik CB mo¿e wybieraæ miêdzy sygna³em dobrej jako¶ci, a nas³uchem odleg³ych korespondentów, który wi±¿e siê ze sporym szumem z g³o¶nika. W wielu urz±dzeniach wystêpuje pokrêt³o "Mic Gain", s³u¿±ce do regulacji wzmocnienia mikrofonu.
Mobile, jak ¶cie¿ka na…
Sprawna komunikacja przy pomocy CB wymaga odrobiny wprawy. W danej chwili mo¿e mówiæ tylko jedna osoba. Nie obejdzie siê tak¿e bez zaznajomienia terminologi± stosowan± w eterze. W eterze nie ma miejsca na przesadn± grzeczno¶æ - wszyscy s± dla siebie "kolegami" i "kole¿ankami". Misiaki na hulajnogach susz± na 121. kilometrze to typowy komunikat na "radyjku". Zainteresowani wiedz±, ¿e oznacza on, i¿ na 121. kilometrze drogi mo¿na spotkaæ policjantów z drogówki na motocyklach, którzy prowadz± pomiar prêdko¶ci. Udzielenie dok³adnej informacji o miejscu kontroli policyjnej jest mo¿liwe dziêki liczbom umieszczonym na przydro¿nych s³upkach. Mo¿na z nich odczytaæ kilometry oraz setne metry drogi.
Na drogach mo¿na tak¿e spotkaæ "federalnych", czyli oddzia³y prewencji oraz "krokodylki" - funkcjonariuszy inspekcji drogowej. Inni u¿ytkownicy dróg to "mobile", a fotoradary bywaj± okre¶lane terminem "fotopstryki".
Warto dodaæ, ¿e gwara CB radiowców z ró¿nych krajów jest zbli¿ona. W krajach anglojêzycznych policjant to "bear" (nied¼wied¼), a "dyskoteka" to samochód na sygnale.
to i ja jeszcze co¶ dorzucê
Gwara CB-radiowców
Sprawna komunikacja przy pomocy CB wymaga zaznajomienia siê z terminologi± stosowan± w eterze. Przygotowali¶my zestawienie najczê¶ciej stosowanych zwrotów.
Misiaki na hulajnogach susz± na 121. kilometrze - to typowy komunikat na "radyjku". Zainteresowani wiedz±, ¿e oznacza on, i¿ na 121. kilometrze drogi mo¿na spotkaæ policjantów z drogówki na motocyklach, którzy prowadz± radarowy pomiar prêdko¶ci.
W gwarze CB-radiowców znajduj± siê zwroty, przy pomocy których mo¿na okre¶liæ praktycznie ka¿d± sytuacjê na drodze. Warto zaznaczyæ, ¿e popularno¶æ niektórych ró¿ni siê w danych regionach Polski.
- bajo, powodzenia, przyczepno¶ci, szeroko¶ci – pozdrowienia na koniec rozmowy
- bat, bacik - antena
- cichociemny, nind¿a - pieszy albo rowerzysta poruszaj±cy siê bez o¶wietlenia i elementów odblaskowych po zmroku
- dyskoteka - samochód na sygna³ach
- hulajnoga – motocykl
- go³êbnik, fotograf, fotopstryk - fotoradar
- gruszka - mikrofon CB radio
- kino objazdowe, telewizja - nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem
- klient - kierowca kontrolowany przez drogówkê
- konik, solówka - ci±gnik siod³owy bez naczepy
- koreczek, zatwardzenie - korek na drodze
- krokodyle, krokodylki, inspektorki, zieloni – funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego
- laser, laserek - laserowy miernik prêdko¶ci
- lodówka - pojazd ch³odnia
- Manik - MAN
- margines, marginesik – pobocze
- misiaki, mi¶ki, misie, ch³opaki, niebiescy – funkcjonariusze policji drogowej
- misiakowóz, mi¶kowóz - radiowóz
- na bombach - samochód z w³±czonym sygna³em ¶wietlnym
- oczko - ¶wiat³o
- ogólny - kana³ 19
- papuga - g³o¶nik umieszczony na zewn±trz auta
- pauza - postój
- PH, krawaciarz - przedstawiciel handlowy
- pompa - stacja paliw
- radyjko - CB radio
- regulator, wóz drabiniasty - pojazd, który spowalnia ruch
- Renia, Renatka - Renault
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl